بررسی وعده حسن روحانی برای هفته آینده

0 ۲۰۱

وعده حسن روحانی نه اعطای سهام عدالت به جاماندگان است و نه ارتباطی با گروه اقدام مالی (FATF) دارد.

حسن روحانی دو روز قبل از تصویب طرحی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تا روز دوشنبه هفته بعد خبرداد که درصورت تأیید مقام معظم رهبری می تواند منجر به گشایش اقتصادی شود او اما اشاره ای به جزئیات این طرح نکرد.

روز گذشته نیز حسام الدین آشنا مشاور امنیتی رئیس دولت در نوئیتی نوشت: «قبل از هر تصمیم اقتصادی شخصی یک هفته صبر کنید.»

اما دولت چه طرحی در دست اقدام دارد؟ آیا ضعیف ترین دولت بعد از انقلاب توانایی و ایده عملیاتی دارد که منجر به بهبود سریع اوضاع اقتصادی مردم خواهد شد؟

بنابر بررسی های رجانیوز طرح دولت مربوط به پیش فروش نفت به مردم خواهد بود. طبق این طرح فروش اوراق نفتی توسط دولت به مردم انجام می شود و در سررسید این اوراق که می تواند یک تا سه سال باشد این اوراق باطل شده و به قیمت آن با محاسبه روز قیمت دلار و همچنین نفت به حساب مردم واریز خواهد شد.

در صورت اجرای مناسب این طرح دولت می تواند هم مشکلات بودجه دولت را تا حدود زیادی حل کند و هم مردم را در یک معامله اقتصادی به سرمایه گذاری و کسب سود قابل قبول سوق دهد و بازاری جایگزین برای دلالی های سال های اخیر ایجاد کند.

افزایش قیمت و فروش آتی نفت در سایه همکاری بیشتر با کشورهای جهان به خصوص چین و حفظ سرمایه مردم به قیمت دلار در سال های آینده می تواند جذابیت این طرح باشد. احتمالا دولت برای اطمینان دادن به مردم ضمانت اصل سرمایه گذاری و میزانی از سود را نیز برای مشتریان در نظر خواهد گرفت.

دولت نیز با پول حاصل از این مشارکت می تواند به توسعه زیرساخت های کشور و سرمایه گذاری برای کسب درآمد آن هم با پشتوانه نفت و حضور مردم دست بزند که در صورت اجرایی شدن در میان مدت آثار اقتصادی خود را نشان خواهد داد. اما این رخداد با تبلیغات دولتی ها که گشایش آنی در وضعیت معیشتی و اقتصادی را در تصویر می کند فاصله دارد.

گفتنی است طرح فروش نفت به مردم از زمان دولت قبل مطرح بوده اما به دلیل نبودن زیرساخت های لازم اجرایی نشد. این ایده و طرح های بسیاری شبیه به آن در دولت سایه دکتر جلیلی بارها مطرح شده و مورد بی مهری قرار گرفته است. حالا دولت روحانی بعد از سال ها تحریم نفتی و به بن بست خوردن ایده اعتماد به آمریکا و بعد از آن اعتماد به وعده های اروپا خود را ناچار به اجرایی کردن ایده های درون زا دیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.