حمله به ریاض، هشدار به امارات

0 ۴۵۲

انصارالله دیروز دست به یک عملیات بزرگ و کم سابقه در عمق خاک عربستان زد؛ دومین عملیات علیه تأسیسات نفتی عربستان که یمنی ها نام «بازدارنده شماره یک» بر آن گذاشته اند و از آن به عنوان بزرگ ترین عملیاتی یاد شده که طی چهار سال گذشته علیه سعودی ها انجام شده است. پیش از عملیات استثنایی دیروز، یمنی ها جمعه شب هم فرودگاه «ابها» در خاک عربستان سعودی را هدف قرار داده بودند. سرتیپ «یحیی سریع»، سخنگوی نیرو های مسلح یمن انجام هر دو عملیات اب ها و حمله به تأسیسات نفتی عربستان را تأیید کرده و با موفق ارزیابی کردن حمله پهپادی ۲۵ مرداد ماه می گوید: «پهپاد های «قاصف ۲ کی» مواضع حساس در این فرودگاه را با دقت هدف قرار داده اند.»

این حملات در جنوب شبه جزیره و در ۱۰ کیلومتری مرز امارات انجام شد و مقام های سعودی هم وقوع آن را تأیید کرده اند. محمد البخیتی از مقام های انصارالله هشدار داده در صورتی که عربستان سعودی بر ادامه تجاوزگری پافشاری کند، پایان جنگ با پایان رژیم سعودی همراه خواهد شد.

حمله به ریاض، هشدار به امارات

یحیی سریع درباره حمله به تأسیسات نفتی گفت که ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی، تأسیسات نفتی «آرامکو» را در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده و این عملیات در چارچوپ عملیات «بازدارنده شماره یک» انجام شده است. سرتیپ عزیز راشد، دستیار سخنگوی نیرو های مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله نیز در گفتگو با شبکه خبری المیادین هشدار داد: پیام حمله به پالایشگاه الشیبه، دربردارنده این تهدید برای امارات است که حمله بعدی علیه این کشور خواهد بود. وی افزود: این عملیات پیامی برای عربستان و امارات به ویژه پس از حوادث جنوب یمن داشت. عزیز راشد حمله به پالایشگاه الشیبه را یک دستاورد اطلاعاتی، نظامی و استراتژیک برای نیرو های یمنی خواند.

در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه «الشیبه» از شرکت های وابسته به آرامکو در شرق عربستان و در نزدیکی مرز امارات (۱۰ کیلومتری مرز امارت ابوظبی) هدف قرار گرفت. الشیبه، میدانی نفتی است که در منطقه الربع الخالی در ۴۰ کیلومتری شرقی منطقه لیوه ابوظبی قرار دارد. این حملات در شرایطی صورت گرفتند که پیش تر نیرو های یمنی از سه حمله پهپادی جداگانه به فرودگاه «ابها»، پایگاه هوایی «ملک خالد» و فرودگاه «نجران» خبر داده بودند. حوزه نفتی و پالایشگاه الشیبه با بیش از یک میلیارد بشکه بزرگ ترین محل ذخیره استراتژیک عربستان است. سخنگوی نیرو های مسلح یمن دولت سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، عملیات های وسیع تر و بزرگ تر در راه خواهد بود.

روزنامه انگلیسی گاردین درباره این حوزه نفتی و پالایشگاه نوشته است که از حوزه نفتی «الشیبه» روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت مرغوب استخراج می شود که ارزش آن ۵۰ میلیون دلار در یک روز است. در این حوزه نفتی هزار نفر سکونت دارند و در ۱۰ کیلومتری مرز جنوبی امارات قرار گرفته است. این روزنامه همچنین نوشت که ارزش این حوزه نفتی در حد یک «معدن طلا» است.

حوزه نفتی «الشیبه» که بهره برداری از آن از سال ۱۹۹۸ آغاز شده است، یک منطقه مورد اختلاف میان عربستان سعودی و امارات محسوب می شود و مذاکرات در خصوص آن تاکنون به نتیجه ای نرسیده است. این عملیات در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی از مرز یمن واقع شده که چنین بردی در عملیات های پهپادی یمن علیه اهداف سعودی بی نظیر است و عملیات های قبلی ارتش یمن، کمتر از این اهداف قرار داشته است.

تغییر موازنه جنگ به ضرر سعودی ها

محمد البخیتی از اعضای شورای سیاستگذاری انصارالله بعد از عملیات دیروز گفته که موازنه های قوای نظامی به نفع یمنی ها تغییر کرده و در گفتگو با شبکه المیادین هشدار داده در صورتی که عربستان سعودی بر ادامه تجاوزگری پافشاری کند، پایان جنگ با پایان رژیم سعودی همراه خواهد شد. روزنامه نزاویسیمایا گازتا در مقاله خود به قلم «ایگور سوبوتین» به احتمال اقدام عربستان سعودی در خارج کردن نیروهایش از یمن اشاره کرده است.

«سعدالله زارعی» کارشناس امور غرب آسیا درباره موازنه جنگ با توجه به تحولات اخیر می گوید که با مرور سیر جنگی که حدود ۵۳ ماه به درازا انجامیده است، می توان به این نتیجه رسید که اماراتی ها و سعودی ها و برخی دیگر از کشورها، جنگ را با این منطق آغاز کردند که علیه گروهی فاقد سلاح های سنگین و نیمه سنگین اقدام می کنند و پیروز می شوند. به همین دلیل در آغاز، صحبت از جنگی بود که یک ماه به طول خواهد انجامید. اما در عمل طولانی شدن این جنگ نشان دهنده این است که موازنه جنگ به ضرر سعودی ها تغییر کرده است و انصارالله و مردم یمن در موضع برتر نظامی قرار دارند و اوضاع به گونه ای تغییر کرده است که دیگر امروز صحبت از اسقاط انصارالله و یا تسلیم کردن یمنی ها مطرح نیست.

وی افزود: «در شرایط فعلی سعودی ها می گویند که ما از ناحیه یمن تهدید می شویم. این تهدید باید برطرف شود. به عبارتی وقتی پهپاد های پیشرفته انصارالله به صورت هجومی تا عمق ۸۰۰، ۹۰۰ و گاهی هزار کیلومتری در خاک عربستان سعودی نفوذ می کند، بیانگر این موضوع است که جنگ کاملاً مغلوبه شده است و سعودی ها امروز در وضعیتی تهدید آمیز به سر می برند.»

این کارشناس غرب آسیا در ادامه گفت: «اینکه فرودگاه اب ها هدف حمله پهپاد های انصارالله قرار گرفته است و آسیب های جدی به فرودگاه نظامی و غیرنظامی وارد می کند، بیانگر این موضوع است که دیگر آن انصارالله ضعیف که سعودی ها به گمان جنگ یک ماهه علیه آن ها وارد عمل شدند، سپری شده و امروز سعودی ها با ارتشی قدرتمند تر از ارتش خود مواجه هستند مسلماً امروز انصارالله هم از نظر عدد و هم از نظر امکانات به امکاناتی دست پیدا کرده که قطعاً ارتش عربستان در مقابل آن ضعیف است و قادر نیست در ادامه جنگ کار مؤثری را صورت دهد و لذا سعودی ها در وضعیت پیچیده ای قرار گرفته اند. اگر بخواهند جنگ را ادامه دهند، توان این اقدام را ندارند و امکان پیروزی نیست و اگر بخواهند جنگ را متوقف کنند، با انصارالله که امروز بسیار قوی تر از سال های پیش است، چه کار باید بکنند.»

سوء استفاده امارات از مسائل داخلی یمن

زارعی درباره فرضیه تجزیه یمن که مد نظر اماراتی هاست هم گفت: «آن ها اهداف خود را دارند، اما نقطه ضعفی که وجود دارد این است که اساس تجزیه جنوب از جانب گروه هایی در یمن و در بخش جنوبی یمن مورد حمایت قرار می گیرد و امارات در واقع سوار بر یک زخم داخلی شده است و در حال سوء استفاده از این وضعیت است در حالی که اگر یمن در وضعیت طبیعی قرار گیرد، مردم یمن طبعاً خواستار کشوری قدرتمند و یکپارچه هستند. گروه های سیاسی از قبل طرح تجزیه را دنبال می کردند، سعودی ها گمان کردند که می توانند بر بستر چنین وضعیتی یک توطئه خارجی را سوار کنند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.