آیت‌الله محمود رجبی:
علامه مصباح یزدی(ره) حق بزرگی به گردن حوزه‌های علمیه دارد/ تولید علوم انسانی اسلامی اوجب واجبات است

0 ۱۲۰

آیت الله رجبی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید موسسه که با حضور جمعی از اساتید، فضلا، اعضای هیات علمی و دانش‌پژوهان در سالن اجتماعات برگزار شد در سخنانی با تبریک هفته وحدت و فرارسیدن ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و رئیس مذهب شیعه امام جعفر صادق(علیه‌السلام) در سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه علوم انسانی اسلامی و لزوم تلاش برای این هدف مهم پرداخت و گفت: اگر ما بخواهیم تمدن نوین اسلامی محقق شود و معارف قرآنی پیاده شود باید فرهنگ غنی این کتاب آسمانی و آموزه‌های حضرت رسول اکرم و اهل بیت(علیهم‌السلام) بر جامعه حاکم باشد و تا این فرهنگ در جامعه پیاده نشود تمدن اسلامی گسترش پیدا نخواهد کرد.

وی در ادامه افزود: آنچه که هویت تمدن اسلامی و غلبه دین اسلام بر سایر ادیان را به نمایش می‌گذارد فرهنگی غنی اسلام است که همان ارزش ها و آرمان های الهیست واین کار نیز در گرو علوم انسانیست چرا که این علوم انسانی فرهنگ‌ساز و هویت‌ساز است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه سایر علوم ابزاری برای فرهنگ‌سازی و هویت‌سازی می‌باشد، خاطرنشان ساخت: امروزه این علوم انسانی است که در جامعه جهانی به آن اهتمام می‌شود و حتی جوامع غیر اسلامی نیز به آن توجه دارد چرا که این علوم باعث جهت دهی و فرهنگ‌سازی می‌شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: اگر این علوم انسانی بر مبانی سکولار و الحادی در جامعه رواج یابد قطعا تمدنی که شکل خواهد گرفت نیز سکولار خواهد بود اما اگر این علوم انسانی اسلامی باشند فرهنگ و تمدنی که حاکم می‌شود نیز اسلامی و الهی خواهد بود.

آیت الله رجبی با اشاره به اینکه مسیر ما در جهت تحقق اسلام از مسیر علوم انسانی می‌باشد ابراز داشت: مسیر ما در جهت تحقق اسلام تنها از مسیر علوم انسانی است و راه دیگری برای تحقق تمدن نوین اسلامی و حاکمیت دین خدا وجود ندارد و این نشان از دور اندیشی علامه مصباح یزدی(ره) می‌باشد که ایشان از قبل از انقلاب به این فکر بودند و در راه آن تلاش کردند.

وی گفت: بزرگانی همچون شهید بهشتی و علامه مصباح یزدی(ره) به خوبی می‌دانستند که اگر جامعه به سمت تمدن نوین اسلامی بخواهد برود پایه‌اش علوم انسانی است و مقام معظم رهبری نیز بارها اشاره کرده‌اند که اگر این علوم انسانی اسلامی نشود نه تنها مفید فایده نیست بلکه مضر نیز خواهد بود.

آیت الله رجبی با اشاره به اینکه امروزه اوجب تولید علوم انسانی اسلامی می‌باشد تاکید کرد: علامه مصباح یزدی(ره) حق بزرگی به گردن حوزه‌های علمیه دارند و ما نیز باید قدردان این نعمت بزرگ باشیم که در موسسه‌ای مشغول به فعالیت هستیم که ایشان برای آن زحمات زیادی کشیدند و موسسه انجام این تکلیف مهم را بر عهده دارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در قسمت دیگری از سخنان خود توصیه‌هایی به همه اساتید، فضلا و دانش‌پژوهان داشت و گفت: اساتید و دانش‌پژوهان ما باید بدانند که چه وظیفه و رسالت مهمی بر دوش دارند و اگر در این مسیر کوتاهی کنند باید روزی در پیشگاه الهی پاسخگو باشند.

وی گفت: فرصت حضور در موسسه را غنیمت شمرده و از آن استفاده بهینه کنید؛ بسیار خسارت بزرگی‌ست که کسی تنها برای گرفتن مدرک، شغل و کاری غیر از انجام وظیفه الهی به موسسه بیاید.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم لزوم داشتن برنامه برای نیل به موفقیت و استفاده از فرصت را مهم دانست و ابراز داشت: دانش‌پژوهان توجه کنند که یک برنامه‌ریزی دقیق و خوب می‌تواند نقش زیادی در استفاده از فرصت و رسیدن به موفقیت داشته باشد، نباید لحظه‌ای از اوقات دانش‌پژوهان ما هدر رود.

آیت الله رجبی در پایان سخنان خود گفت: همواره توصیه‌های مرحوم علامه مصباح یزدی(ره) مبنی بر داشتن اخلاص و توسل به ائمه اطهار(علیهم‌السلام) را مد نظر داشته باشید و هر روز یک سلام با توجه به محضر حضرت ولیعصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) بدهید و از ایشان مدد بگیرید؛ علامه مصباح یزدی(ره) در همه دیدارهایشان تأکید داشتند و می‌گفتند که اگر اخلاص داشته باشیم خدای متعال فوق تصور همه ما کمک خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.