علی خضریان:
کمبود پزشک در کشور محسوس است/ وزارت بهداشت برنامه بلند مدت برای افزایش ظرفیت پزشکی ارائه دهد

0 ۴۸۰

علی خضریان با اشاره به وظیفه وزارت بهداشت در رفع نیازهای درمانی کشور گفت: با توجه به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سال های آینده به صورت فزاینده رشد خواهد کرد و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی در خصوص اظهار نظر برخی از مسئولان وزارت بهداشت در خصوص نبود کمبود پزشک در کشور عنوان کرد: برخی آمارهایی که به عنوان تعداد پزشکان کشور مطرح می شود، دقیق نیست و آمار برخی پزشکان فوت شده، مهاجرت کرده و غیر فعال از تعداد پزشکان اعلامی کم نشده است.

وی افزود: علاوه بر شواهد آماری؛ امروز بسیاری از مناطق کشور با مشکل کمبود پزشک مواجه هستند و پزشک عمومی یا متخصص به اندازه کافی در بسیاری از نقاط کشور وجود ندارد و مردم مجبور هستند برای درمان به مراکز استان یا پایتخت بیایند و این موضوع، چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس اضافه کرد: در تهران هم که تعداد پزشک بیشتری وجود دارد، اما برای برخی تخصص ها، بیماران باید چند ماه در صف بمانند که این موضوع روند درمان بیماران را با مشکل مواجه کرده است.

خضریان تاکید کرد: با توجه به روند پیری جمعیت، نیاز کشور به پزشکان عمومی و متخصص در سال های آینده به صورت فزاینده رشد خواهد کرد و از این نظر باید ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.

وی اظهار داشت: متاسفانه وزارت بهداشت با کاهش غیر کارشناسانه ظرفیت پذیرش از اوایل دهه ۷۰ مقدمات بحران کمبود پزشک را در کشور فراهم ساخت، هر چند طی سال های اخیر ظرفیت ها کمی افزایش یافته است اما این مقدار با توجه به رشد جمعیت کشور و هرم سنی آن که در حال پیشروی به سمت سالمندی است، به هیچ وجه همخوانی ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ افزود: وزارت بهداشت بایستی هرچه سریع تر با برنامه ریزی دقیق و پیش بینی نیازهای پیش رو، اقدام به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی کند. در غیر اینصورت در آینده ای نه چندان دور با بحران جدی در زمینه ارائه خدمات درمانی روبرو خواهیم شد.

خضریان ادامه داد: افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی نه تنها موجب افزایش دسترسی مردم اقصی نقاط کشور به خدمات پزشکی می شود، بلکه زیر ساخت منابع انسانی لازم جهت اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را نیز فراهم می سازد. متاسفانه این دو طرح زیربنایی نظام سلامت به علت نبود نیروی انسانی کافی هم چنان اجرا نشده باقی مانده است.

وی در پایان گفت: وزارت بهداشت برنامه خود برای افزایش ظرفیت ها را باید به صورت بلند مدت تدوین و اعلام نماید. در غیر این صورت افزایش ظرفیت های مقطعی نخواهد توانست نیاز کشور را تامین کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.