وحید جلال زاده:
غربی ها بیش از ما به برجام نیاز دارند/۱۵۰۰ تحریم مانع مذاکرات است

0 ۴۹۶

وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاکید ایران بر اخذ تضمین از اروپا برای ادامه مذاکرات برجامی گفت: جمهوری خواهان در دوره ترامپ نشان دادند علیرغم سیاست های راهبردی آمریکا که دموکرات ها نیز در اجرای آن مشارکت داشتند، پایبند به تعهدات بین المللی خود نیستند. برجام یکی از تعهدات بین المللی بود که ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود از آن خارج شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضع جمهوری خواهان در قبال برجام مبنی بر اینکه در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی آمریکا اجازه ادامه اجرای برجام را نخواهند داد، موضع جدیدی نیست، جمهوری اسلامی با تجربه ای که از اینگونه مواضع آمریکایی ها دارد، بر لزوم راستی آزمایی و اخذ تضمین از اروپایی ها تاکید دارد، اروپایی ها و دولت بایدن باید دغدغه های جمهوری اسلامی را مدنظر قرار دهند.

وی افزود: جمهوری اسلامی راستی آزمایی را یکی از شروط جدی خود برای ادامه مذاکرات برجامی قرار داده است اما اروپا و دولت بایدن با این شرط مخالف هستند. موضع گیری اخیر جمهوری خواهان علت اصرار ایران بر راستی آزمایی را آشکار کرد.

جلال زاده تصریح کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری ایران برای بازگشت آمریکا به برجام مراحلی را از جمله لغو تحریم ها تعیین کرده است. راستی آزمایی از تضمین ها شرط اساسی و جدی ایران است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: منظور از راستی آزمایی این است که ایران پس از بازگشت آمریکا به برجام، بتواند نفت خود را بفروشد و منابع حاصل از فروش نفت به بانک های ایران منتقل شود تا بتوانیم از منافع این درآمد ارزی در اقتصاد کشور استفاده کنیم. برجامی که برای ایران منافع اقتصادی در بر نداشته باشد، به درد نمی خورد.

وی با تأکید بر اینکه به جاده یک طرفه برجام خاتمه می دهیم، اظهار داشت: جمهوری خواهان در دوره ترامپ میدان مینی را برای دولت بعدی آمریکا تعبیه کرده اند. ترامپ در دوره خودش برخی از تحریم ها را در یک کلاهبرداری سیاسی از ذیل تحریم های هسته ای خارج کرد و وارد جداول تحریم های حقوق بشری و تروریسم کرد.

جلال زاده تأکید کرد: این میدان مینی بود که ترامپ برای دولت بایدن کارگذاشت که راه بازگشت دولت دموکرات آمریکا به برجام را سخت می کند. ۱۵۰۰ تحریمی که در لیست قرمز آمریکا در مذاکرات وین باقی ماند، بخشی از میدان مینی است که ترامپ ایجاد کرد. هرچقدر به آمریکایی ها و اروپایی ها در آن دور مذاکرات گوشزد کردیم که این تحریم ها، تحریم هسته ای است نه تحریم حقوق بشر و تروریسم، آنها زیر بار نرفتند و آن جدول قرمز همچنان سر جای خود باقی ماند. مذاکره کنندگان جدید کشورمان بر روی این جدول مذاکرات جدی با طرف اروپایی در دور جدید مذاکرات خواهند داشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها و اروپایی ها بیشتر از ما به برجام نیاز دارند. جمهوری اسلامی بعد از پشت سر گذاشتن فشار حداکثری ترامپ که به قصد سقوط اقتصاد ایران در پیش گرفته بود، امروز توانسته است بر اساس توانمندی های داخلی خود بسیاری از نیازهای خود را برطرف کند. اسکلت تحریم شکسته است و نفت در حال گران شدن است.

وی تصریح کرد: علت علاقه مندی بایدن برای بازگشت به برجام، شکست سیاست فشار حداکثری به جمهوری اسلامی بوده است. امریکایی ها پیغام می فرستند که ایران هرچه زودتر به مذاکرات برجامی بازگردد. عجله بیش از حد دولت بایدن برای بازگشت ایران به میز مذاکره، عجله بی جایی است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت بایدن در ابتدای شکل گیری سه ماه فرصت خواست تا بررسی های همه جانبه ای را در خصوص بازگشت به برجام انجام دهد. همین دولت به دولت تازه مستقر ایران فشار می آورد که سریع تر زمان مذاکرات را اعلام کند. باید این حق را برای دولت ایران قائل باشند که بتواند پلتفرم جدید خود را برای مذاکرات جدید تدوین کند.

جلال زاده اظهار داشت: راستی آزمایی شرط جدی مذاکرات است. مجلس نیز به عنوان ناظر بر اقدامات دولت در مذاکرات در راستای اجرای قانون راهبردی لغو تحریم ها است و در تمامی مراحل مذاکرات نظارت خود را اعمال خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.