بیانیه جبهه پایداری انقلاب اسلامی استان خوزستان:
تمام دولتها و ارکان حاکمیت باید در راستای احقاق حقوق ضایع شده استان بویژه دربخش منابع آبی اقدام کنند

0 ۴۳۵

جبهه پایداری انقلاب اسلامی استان خوزستان در راستای بحران کمبود آب در این استان بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل می باشد:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
قَالَ رَسُولُ الله(ص):《مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ》

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

ضمن سلام و درود بر یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) و درود بر روح پاک و پرفتوح بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی، شهدای مدافعین حرم و حریم و آرزوی توفیق روزافزون و صحت و سلامتی برای مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی).

درروزهای گذشته شهروندان خوزستان یک پوستر قرمز رنگ با عناوین، کارون جان ماست ،کرخه جان ماست و خوزستان تشنه است، را به عنوان تصویر پروفایل مشترک خود درشبکه های مجازی و پیام رسان ها قرار دادند وبه این وسیله اعتراض خودرا نسبت به پدیده کم آبی وبی آبی در خوزستان که محصول مدیریت غلط ونا کارآمد منابع آبی استان وطرح های ظالمانه انتقال آب ازاستان می باشد را ابراز کردند.

موضوع طرحهای انتقال آب از استان قصه قدیمی وپرغصه ای است که حدود ۶ دهه قبل با اجرای بیش از ۳۰ طرح وانتقال با گنجایش بیش از ۱۸ میلیارد متر مکعب آغاز شده است.

این رویکرد ظالمانه وضدانسانی که درتضاد کامل با حیات نباتی و جانوری نیز می باشد درهمه دولتهای قبل و با شدت وضعف دنبال شده است.

و متاسفانه دردولت به اصطلاح محیط زیستی روحانی با شدت وحدت بیشتری ادامه پیدا کرد.

سازمان محیط زیست نیز درطول این سالها به جای انجام وظیفه ذاتی خود از جمله دفاع از حق آبه زیستی رودخانه ها، بیشتر نقش تسهیل گر اجرای پروژ های غارتگر آب را دنبال کرده است.
درحال حاضرطرح کوهرنگ درحال اجرا است.تونل یک و دو بهشت آباد نیز سالهاست درحال انتقال آب به رودخانه زاینده رود اصفهان هستند.

اعتقاد کارشناسان براین است که درصورت راه اندازی طرح انتقال آب بهشت آباد میزان کمبود آب خوزستان بیش از ۲ میلیارد متر مکعب درسال خواهد بود و شبکه های آبیاری استان با ۳۷ درصدکمبود آب درسال مواجه خواهند شد.

طرح خراسان به مقصد یزد وکرمان نیز در دستورکار دولت است اگر این طرح اجرا گردد استان با یک فاجعه عظیم محیط زیستی و انسانی مواجه خواهد شد که ابعاد اقتصادی ،اجتماعی و امنیتی آن غیر قابل جبران خواهد بود.

طرحهای انتقال آب ومدیریت غلط منابع آبی خسارات جبران ناپذیری برمحیط زیست نباتی وجانوری از یک سو و پیامدهای اجتماعی ،اقتصادی وحتی سیاسی – امنیتی زیادی از سوی دیگر به دنبال داشته است.

تلفات میلیونی آبزیان درچند روز اخیر ،مرگ صدها راس دام سبک وسنگین،نابودی دهها هزار هکتار از زمین های کشاورزی روستاییان فقیر وکم بضاعت، آلودگی شدید آب شرب شهرها وروستاهای واقع درمسیر این رودخانه هاتنها بخش کوچکی ازخسارات وارده برطبیعت این مناطق می باشد.

دربخش انسانی نیز باید اضافه نماییم که شهرهایی که هزاران سال از آب این رودخانه ها بهره مند میشدند اکنون دچار کم آبی، خشکسالی و ریزگرد شده اند تا جاییکه برپایه آمار خوزستان رده نخست مهاجرفرستی، رده نخست آلودگی هوا و رده نخست قطعی برق با سالانه ۷۰۰ دقیقه دراهواز را داراست.

خوزستان قلب تپنده ایران است. استانی که رده نخست تولید نفت وگاز ،جایگاه دوم تولید ناخالص داخلی، رده دوم تولید آهن وفولاد وقطب پتروشیمی کشور وبزرگترین تولید کننده گندم وشکر کشوراست مستحق این وضع ناعادلانه نیست.

درایجاد این شرایط بحرانی وخطرناک در استان خوزستان همگان سهم دارند.

تمام دولتها و ارکان حاکمیت باید در راستای احقاق حقوق ضایع شده استان بویژه دربخش منابع آبی اقدام کنند.نخبگان دانشگاهی و روحانیون طراز اول استان، رسانه ها وحوزه های علمیه باید بعنوان یک وظیفه دینی وانسانی ازتمام ظرفیتها برای جبران این خسارات بهره گیری نمایند.

جبهه پایداری استان خوزستان، درراستای دفاع ازحقوق مردم مظلوم استان بویژه شهرها وروستاهای خسارت دیده ازبحران کم آبی و بی آبی، برخود فرض میداند صدای مظلومیت این مردم رنج دیده باشد واز هیچ کوششی درراستای احقاق حقوق آنها فرو گذار ننماید.

جبهه پایداری خوزستان با تشکر از نظارت قوه قضائیه و نگاه عقلانی مردمی که به دور از حرکات هیجانی مطالبه گرِ نابسامانی وضع موجود هستند، وضعیت نامناسب کنونی را به شدت محکوم می نماید و مسببان بی کفایتی وضعیت کنونی را نخست در پیشگاه الهی محکوم و در مرحله دوم خواستار محاکمه در دادگاه عدل نظام اسلامی می باشد.

توصیه جدی و اکید این جبهه مردمی وانقلابی به تمام مسولین ومدیران کشوری واستانی ونمایندگان مجلس این است باهمدلی وبا بسیج تمام امکانات درکمترین زمان ممکن مدبرانه مشکل آب شرب مردم شریف استان را برطرف واقدامات جدی درخصوص تعیین حق آبه کشاورزان، تالابها وهورالعظیم را فراهم نمایندواز سوی دیگر دراسرع وقت نسبت به تعطیلی طرحهای خسارت بار انتقال آب اقدامات جدی صورت دهید.

بدیهی است هرگونه تعلل درانجام این امور عواقب بسیار سنگین اقتصادی ،اجتماعی وحتی امنیتی بدنبال خواهد داشت.

در پایان از مردم خوزستان که با نگاه عقلانیت و تدبیر بر احساسات زودگذر و هیجانی غلبه کرده اند و در راستای خواسته و مطالبات مسالمت آمیز قدم بر می دارند، قدردانی ویژه داریم.

والسَّلامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَهُ اللّهِ وَ بَرَکاتُه

جبهه پایداری انقلاب اسلامی استان خوزستان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.