دبیر کل جبهه پایداری:
نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور

0 ۲۰۳

صادق محصولی، دبیر کل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در نخستین نشست انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت گفت: ابتدا باید در تحول در مسئولیت (شعار سالانه دفتر تحکیم وحدت و نشست سیاسی) باید آسیب شناسی صورت گیرد و چون این عمل اتفاق نمی افتد به نتیجه ایی نمیرسیم. اگر بخواهیم جریان اصولگرایی را در این خصوص نقد کنیم مشکلاتی را باید بیان کنیم؛ اولین و مهم ترین مشکل این جریان پدرخواندگی است که این مشکل باعث می شود عده ایی برای کار انقلاب فقط مثل ترمز باشند. گاهی بی توجه به دیگران میروند و برای خودشان شوراهای متفاوتی میسازند و بعد خودشان را محور وحدت معرفی می کنند! کسانی که در راس وحدت جریان انقلابی قرار می گیرند خودشان باید انقلابی تر از دیگران باشند ولی می بینیم که برخی در گذشته در مسائلی مثل برجام و برخی دیگر در فتنه ۸۸ تشخیص و عملکرد نادرستی داشته اند و امروز خود را محور وحدت معرفی می کنند.

نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور!

وی در ادامه گفت: آقایان در انتخابات مجلس میگفتند اگر لیست یکی نباشد شکست میخوریم و ما میگفتیم شاید به سی نفر مشترک نرسیم ولی در عوض بیاییم مثلا روی ۲۵ نامزد مشترک وحدت کنیم و هر چه قدر مشترک شد آن را بدهیم. به هر حال بین صفر و صد کلی عدد دیگر هم قرار دارد! اما گفتند نه یا هیچی یا سی نفر. و تباین کامل دو لیست را مطرح کردند و تهدید کردند هرکسی در لیست ما قرار گرفت حق ندارد در لیست دیگری باشد. آیا تا بحال یک نفر از این آقایان در مورد علت منطقی یا شرعی این بحث تباین استدلالی داشته است؟ بنابراین یکی از مشکلات اصلی در تحول در حکمرانی همین بحث پدر خواندگی در جریان اصولگرایی است.

محصولی در ادامه تصریح کرد: برای اصلاح اولین راهکار آن، خودسازی است، ما اگر خودسازی نکنیم همین اتفاقات می افتد و اکثرا دنبال هدف شخصیمان می رویم. مورد بعدی درکنار آن -یعنی خودسازی- کار جمعی کردن است که برای اینکه این کار جمعی منحرف نشود نیاز به نقوای اجتماعی دارد و مانند صحبت شهید بهشتی کار جمعی مان را باید مثل یک محراب ببینیم پس مطمئنا ما بدون خودسازی نمی توانیم به اهداف عالیه برسیم و اگر خودسازی بکنیم میتوانیم کار بر مبنای اصول عمل کرد و به اصولگرایی واقعی خواهیم رسید. ناظر به شعار شما در خصوص تحول در مسئولیت باید گفت لازمه تحول، کار رسانه ای است ولی متاسفانه کار رسانه ای که در جبهه انقلاب دارد انجام میشود بسیار کمبود دارد.

نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور!

وی افزود: یکی دیگر از روش های تقویت جبهه انقلاب، گفتن نقاط قوت انقلابیون و پرهیز از افتادن در تله دشمن مانند ایجاد دو قطبی های کاذب مثل مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی است. ما نباید در این دو قطبی ها بازی کنیم و فورا باید به سمت مشکلات اصلی مردم برویم چرا که دشمن به دنبال این است که برای نامزد غرب گرا ایجاد یک دوپینگ انتخاباتی کند. شما بدانید اگر غربی ها (در این مذاکرات) تحریم ها را موقتا بردارند و در انتخابات پیش رو دولت انقلابی بیاید نمی توانند مجددا تحریم ها را برگردانند ولی اگر دولت غرب گرا بیاید برای اینکه می دانند می توانند از آن ها امتیاز بگیرند ،تحریم ها را برمی گردانند.

در ادامه برخی سوالات از سمت دانشجویان حاضر در جلسه مطرح شد؛

*در انتخابات مجلس دیدیم که اصولگرایان لحظه آخر به وحدت رسیدند، تازه آنجا فقط یک شورای اجماع ساز وجود داشت و مثل این انتخابات دو نهاد اجماع ساز برای اصولگرایان نبود، در چنین شرایطی اگر بر فرض اقای رئیسی نیایند به نظر می آید مسیر وحدت سخت خواهد شد، برنامه جبهه پایداری برای این سناریو چیست؟

دبیرکل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال گفت: ما در این انتخابات چهار مرحله را در نظر گرفته ایم، مرحله اول تخریب نکردن در فضای عمومی بین گروه ها و نامزدهای انقلابی است، مرحله دوم رسیدن به جمع بندی مشترک در شاخص ها است، مرحله سوم گسترش گفتمان مشترک و رسیدن به بیشترین اشتراک خواهد بود و مرحله چهارم رسیدن به لیست واحد و نامزد واحد است. ما برای نامزدهای مورد حمایتمان یک سبد در نظر گرفته ایم که در حال طراحی است و حاوی تعدادی از اسامی هست که در حال نهایی شدن است و به زودی اعلام میشود و انشاالله در مرحله پایانی نامزد اصلح معرفی میشود. مدل ما بر مبنای نامزد اصلح است و هر کس نمراتش در شاخص های ما بالاتر بود معرفی می گردد. این شاخص ها در شورای مرکزی جبهه پایداری تعریف شده است و بعضی از این شاخص ها ضریب بالایی دارد مثلا شاخص عدالت محوری دارای ضریب بالا است و هر که در مجموع نمره بالاتری در این شاخص گرفت به عنوان نامزد اصلح مطرح میشود.

نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور!

*به نظر می آید دوگانه میدان-دیپلماسی به سرعت در حال گسترش است، برنامه جبهه پایداری برای ایجاد فضای آزمون سیاست داخلی و اقتصاد چیست؟

وزیر کشور دولت دهم گفت: جبهه پایداری هدفش جا افتادن گفتمان انقلاب اسلامی است و ما اگر بتوانبم خوب گفتمان را جا بندازیم بسیاری از مسائل برای مردم قابل حل خواهد بود، متاسفانه بعضی در همین گروه های اصولگرایی از پایداری بیشتر از اصلاح طلب ها میترسند و در حالی که باید کمک کننده در تبیین گفتمان باشند، هم افزایی را در دستور کار قرار نمیدهند. ما باید کار ایجابی کنیم و به مردم نشان دهیم اگر مسئولیت در دست نیروهای انقلابی باشد میتوانیم بر مشکلات معیشتی و بیکاری و تبعیض ها و موانع تولید غلبه کنیم و باید بر سر این ها کار شود که با توجه به اراداه ی ما این کارها اثر بخش میشود. ما باید برای تبیین این گفتمان از خودمان از اطرافمان و از همین جمع های کوچک شروع کنیم. البته این فقط یک جنبه است و در کنارش باید تولید محتوا برای عموم جامعه در بستر های مجازی صورت گیرد. اما به طور کلی باید سعی شود کارها به سمت ایجابی شدن برود نه صرفا حرکت های سلبی از جنس تقابل صرف. اگر زمینه را فراهیم کنیم انرژی لازم برای نیروهای انقلاب هست که این دو گانه را بر هم بزنند و دوگانه های واقعی را بیان کنند؛ مشکل در این جبهه ها این است که نیروهای انقلاب خودشان را برای کار تشکلی و حزبی در تراز انقلاب اسلامی آماده نکرده اند.

*آیا در این سبد انتخاباتی جبهه پایداری آقای جلیلی نامزد اصلح سال ۹۲ جبهه و آقای قاضی زاده هاشمی عضو سابق شورای مرکزی حزب هم حضور دارند؟

ما با اکثر افراد صحبت کرده ایم و بنابر وظیفه همه را مورد بررسی قرار میدهیم و در نهایت نامزد مورد قبول خودمان را معرفی خواهیم کرد.

نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور!

*در ۵۰ روز مانده به انتخابات فضای جامعه انتخاباتی نیست، به نظر می آید احزاب دچار محافظه کاری در معرفی کاندیداها شده اند؛ در چنین شرایطی مشارکت تحت تاثیر جدی قرار می گیرد؛ راهکار شما و جبهه پایداری برای افزایش مشارکت چیست؟

یکی از عوامل وضعیت دولت فعلی است که مردم از عملکرد دولت راضی نیستند مردم وقتی از عملکرد مسئولین رضایت دارند مشارکت گسترده ای هم در انتخابات دارند، به همین دلیل بیشترین میزان مشارکت مربوط به انتخابات سال۸۸ است که ۸۵ درصد واجدین شرایط مشارکت کردند. ولی الان بخاطر ضعف مفرط دولت کنونی فضای جامعه در حد مطلوب انتخاباتی نیست عامل بعدی تجارب سیاسیون است مانند سال ۹۲ که ائتلاف ۳ نامزد اصولگرا به شکست انجامید و در مورد احزاب نیز با تجارب ناموفق در زود اعلام کردن کاندیداهای مورد نظرشان مواجه شدند. به همین دلیل تصمیمی برای معرفی زود هنگام ندارند.

راهکار (تقویت تحزب و به تبع آن مشارکت سیاسی) قوی شدن تشکل ها و گروه های انقلابی است تا خودشان برای خود تصمیم بگیرند و از جانب پدرخوانده ها بر آن ها تصمیمی تحمیل نشود. گام بعدی اقدام به پاسخ به سوالات و شبهه ها و ترویج گفتمان انقلاب در پهنه عموم مردم است.

نباید در دوقطبی کاذب مذاکره-جنگ یا میدان-دیپلماسی ورود کنیم/ وحدت باید شاخص محور باشد نه شخص محور!

*به نظر اصلاح طلبان در در فرایند اجماعی خود موفق تر بوده اند، نظر شما در مورد روش اجماع سازی اصلاح طلبان چیست؟

اساسا مدل های زیادی برای اجماع وجود دارد اما باید وحدت شاخص محور باشد نه شخص محور! باید جبهه انقلاب قوی شود. اگر مردم در انتخابات در راس قوه مجریه فرد انقلابی را رییس جمهور کنند نه تنها در ایران بلکه در جهان می توانند منشا تغییر باشند و این کار بسیار بزرگی است. برای این امر کاندیداها بهتر است تیم همراه خودشان را معرفی کنند و بگویند با چه کسانی میخواهند کار کنند و عناصر اصلی خود را معرفی کنند. برای مثال ۱۰ نفر از افراد کلیدی کابینه خود را معرفی کنند و بگویند من می خواهم با این ها کار کنم. لازمه تحول در فرایند اجماع اصولگریان تقوای فردی و تقوای جمعی است. تحول با انسجام نیرو های انقلابی صورت می گیرد.

*برنامه شما برای شورای شهر چیست؟ حرف جبهه پایداری در مورد حکمرانی شهری چیست؟ آیا روند کلی به سمت وحدت پیش می رود؟

در ارتباط با حکمرانی شهری کارهای خوبی صورت گرفته و ما در سایت ها و کانال های جبهه مطالب مفیدی را از عموم مردم و همچنین افراد انقلابی گرفته ایم که ان شا الله مجموعه تدوین میشود و با افراد برای ثبت نهایی لیست در حال رایزنی هستیم. در رابطه با وحدت لیست شوراها باید بگویم که تا الان هیچ ارتباطی از طرف شورای ائتلاف با جبهه پایداری مبنی بر افزایش اشتراکات یا ایجاد یک لیست واحد صورت نگرفته اما در یک شرایط منطقی همیشه از وحدت نیرو های انقلابی استقبال می کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.