فصل انتخابات و بازی دولت با قیمت دلار

0 ۵۱۱

صحبت های واعظی در خصوص دخالت دولت در افزایش قیمت ارز مساله جدیدی نیست که دولتمردان هر روز تکذیبیه صادر می کنند. حسن روحانی نیز بارها اعلام کرده بود که اگر بخواهد می تواند با یک دستور طی چند روز قیمت دلار را به نصف رساند اما چنین نخواهد کرد. این صحبت ها حالا برعکس شده است. با نزدیک شدن به روزهای انتخابات رئیس دولت حرف های دیگری می زند و می گوید قیمت ارز باید کاهش یابد و به قیمت واقعی نزدیک تر شود!

دو روز قبل واعظی رئیس دفتر روحانی با تاکید بر اینکه از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست، گفت: ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم!

این اظهارات بازتاب زیادی در افکار عمومی داشت و منجر به صادر شدن تکذیبیه از جانب دولت شد.

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری با صدور تکذیبیه ای، صحبت های صریح واعظی را «نقل قول بی پایه و اساس» نامید و آنچه «اصرار مخالفین دولت بر تکرار این دروغ» خوانده را برای «تحت تاثیر قراردادن آرامش نسبی بازار» معرفی کرد. مشخص نیست روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری از کدام بازار صحبت می کند که در آن آرامش حاکم است اما با فرض قبول ادعای دولت باز هم اسناد دیگری وجود دارد که نشان می دهد دولت نقشی جدی در تغییرات قیمت ارز در بازار دارد.

به عنوان نمونه حسن روحانی شهریور سال ۹۷ در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و گفت: «داریم کار احتیاطی می کنیم، والا به بانک مرکزی بگویم مثل قبل عمل کند، قیمت ارز دوهفته ای به قیمت پارسال می رسد.»

رئیس دولت همچنین در مرداد سال ۹۸ اعتراف کرد که دولت می تواند قیمت دلار را کاهش دارد. روحانی گفته بود: ما بر مبنای اینکه در این توافقات به نتیجه نمی رسیم عمل می کنیم. ما همین الان می توانیم قیمت دلار را پایین تر بیاوریم اما بر مبنای احتیاط آینده بلند مدت قدم به قدم گام بر می داریم.

نقش مستقیم دولت روحانی در تعیین قیمت ارز تا جایی است روحانی امروز در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت!

این صحبت از جانب رئیس دولتی که قبلا گفته بود می تواند قیمت ارز را کاهش دهد توسط کارشناسان به عنوان دستور دولت برای کاهش قیمت دلار تعبیر می شود.

این دستور در حالی است که همتی رئیس بانک مرکزی ماه قبل گفته بود نمی تواند قیمت واقعی دلار را بگوید و بازار باید آن را مشخص کند!

مسئولان دولتی اکنون در جامعه سخن از کاهش قیمت ارز می کنند. به نظر می رسد بیشتر این مساله به دلیل نزدیک بودن انتخابات ۱۴۰۰ باشد. کاهش و افزایش دستوری قیمت ارز آن هم به دلایل سیاسی و جناحی نه تنها می تواند ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد کند که جامعه و مردم را بیش از پیش به دولتمردان بدبین و بی اعتماد خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.