حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی:
مگر می شود «باعثین تحریم» به دنبال رفع تحریم باشند؟/ حماسه ۹ دی تبلور اراده مردم برای پاسداری از انقلاب و نظام است

0 ۱۸۱

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی آقا تهرانی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رییس شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در همایشی مجازی که با تلاش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز به مناسبت بزرگداشت ایام الله ۹ دی برگزار شد، حضور پیدا کرد و در جمع دانشجویان سخنرانی نمود.

فتنه صرفاً یک رویداد تاریخی نیست
حجت الاسلام آقاتهرانی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در خصوص ماهیت فتنه سال ۸۸ گفت: برخی تلاش می کنند که فتنه را در یک ظرف خاص زمانی و یا حتی مکانی محصور سازند و اینطور وانمود کنند که مثلاً اگر هم اتفاقی افتاده، مربوط به گذشته بوده است و می گویند الان دیگر ما از آن مقطع عبور کرده ایم. در حالی که اصلا اینطور نیست؛ شاید اصل وقوع آن اتفاقات و حوادث میدانی، ابتدا در یک محدوده خاص زمانی و مکانی افتاده باشد، ولی باید بدانیم که آن طراحی انجام شده علیه ملت ایران به قدری پیچیده، تاثیرگذار و البته معاندانه بوده است که واقعاً باید ابتدا همه ابعاد و زوایای آن را شناخت و سپس توجه داشت که این نگذاریم به دست فراموشی سپرده شود.

وی اضافه کرد: ما معتقدیم فتنه واقعاً یکی از مهم ترینشاخص های سیاسی-اجتماعی برای شناخت حق از نا حق است؛ چرا که صف آرایی ها، آرایش نیروها، مواضع برخی خواص و … در اتفاقات پس از انتخابات سال ۸۸ به گونه ای بود که کاملا احساس می شد که چه برنامه منسجمی برای به بن بست کشاندن نظام اسلامی و مقابله با آراء مردم ریخته اند. در واقع آن ها که در روزهای تلخ فتنه، طراح و نقش آفرین آن سناریو بودند و سابقه ایستادن مقابل نظام و مردم را در کارنامه دارند، نمی توانند تامین منافع مردم را تضمین کنند.

ساکتین فتنه دیروز، در آزمون های امروز هم نمره قبولی نمی گیرند
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با عملکرد خواص خاطرنشان کرد: در بین خواص، آن ها که در آن روها از فتنه حمایت علنی کردند که هیچ؛ آن هابحثشانجداست. اما آن خواصی که در آن مقطع فقط تماشاچی بودند، با اتخاذ رویکردی کاسب کارانه، محافظه کارانه و توجیه گرانه در برابر تهمت هایناروایی که برخی جریانات سیاسی به نظام روا می داشتند، سکوت می کردند، همچنین توصیه رهبری مبنی بر اعلام موضع شفاف و علنی خواص را نادیده می گرفتند، بعداً در بزنگاه های مهم دیگری همچون برجام نیز واقعاً رفوزه شدند. در قضیه برجام، دیدید برخی خواص که شناختشان از آمریکا و نحوه عمل به تعهداتش بسیار بیشتر از مردم کوچه و بازار بود، نه تنها مردم را از عواقب توافق بدی که دولت در پی انعقد آن بود آگاه نکردند، بلکه خیلی زود با فضای ایجاد شده توسط دولت همراه شدند و خودشان تبدیل به صحنه گردانان تاثیرگذار برجام شدند. شما تصویب ۲۰ دقیقه ایبرجام در مجلس نهم را اگر به خاطر آورید، متوجه خواهید شد که ساکتین فتنه دیروز، در آزمون پاسداری از منافع ملی امروز هم مردود شدند.

مگر می شود «باعثین تحریم» به دنبال رفع تحریم باشند؟
رییس شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی ضمن اشاره به لزوم شناختن مقصران اصلی تحریم ها گفت: ارتباط بین فتنه و برجام هم واقعاً خودش یک قصه پرغصه است. حقیقت آن است که ما از ابتدای انقلاب با انواع و اقسام تحریم ها روبرو بودیم. با این وجود، آیا برای کسی سوال ایجاد نمی شود که چرا بیشترین و البته سنگین ترین تحریم ها پس از حوادث انتخابات سال ۸۸ وضع و اعمال شده است؟ البته پاسخ روشن است: با لجاجت و جهلی مثال زدنی ابتدا با اصرار و بدون اسناد و مدارک، بر ادعای تقلب پافشاری و برای فاصله انداختن میان نظام و برخی اقشار جامعه تلاش کردند و کشور را تا لبه پرتگاه بردند. این تلاش و اصرار و لجاجت آنها، این تصور را در دشمنانت ملت ایران به وجود آورد که می توانند با افزایش گسترده فشار، اتحاد داخلی برای مقابله با مشکلات را بهم بریزند و شکاف ها را عمق بیشتری بخشند. نگاه به آمار و ارقام این تحریم ها هم این واقعیت را تایید می کند که اراده دشمن پس از اتفاقات سال ۸۸ برای تحریم ایران، چند برابر شد.

وی ادامه داد: عجیب آنکه آن ها که در سال ۸۸ با لجاجت بعضاً با عناد، موجبات تحریم هایگسترده تر و البته هدفمندتر را فراهم کرده بودند، خودشان تلاش کردند که شخصی را در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسانند که شعارش رفع تحریم بود. در واقع از این ظریف تر و دقیق ترنمی شود با تحریم، کاسبی کرد و برای خود قبای مسئولیت های دانه درشت دوخت. تعبیر «کاسبان تحریم» واقعاً برازنده برخی از این ها است.هویت سیاسی این ها به تحریم گره خورده است، تا دیروز «باعثین تحریم» بودند، بعد از مدتی گفتند ما به دنبال رفع تحریم هستیم، بعد که دیدند با ساده لوحی و سهل انگاری هم نتوانستند تحریم ها را رفع کنند، می گویند بخاطر رییس جمهور فلان کشور بود و اگر بهمانی بیاید، تحریم را رفع کنند. در این مورد من به شما بگویم اتفاقاً هیچ وقت هم موفق به رفع تحریم ها نخواهند شد، چرا که اولاً هویت سیاسی خودشان با مخاطره روبرو می شود و با خودشان فکر می کنند که بعد از این باید با چه بهانه ای مردم و نظام را معطل خودمان کنیم و ممکن است با کمبود بهانه روبرو شوند.

ثانیاً این تصور خوش بینانه افراطی که اینها از غربی ها دارند تحت هیچ شرایطی به یک توافق خوب منتهی نمی شود. کما اینکه با استراتژی «هر توافقی بهتر از عدم توافق است» ورد مذاکرات شدند و آخرش بجای سیب و گلابی برجام که وعده داده بودند، «تحقیقا هیچ» تحویلمان دادند.

دولت روحانی همان دولت خیالی موسوی بود
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرابت کابینه روحانی با نیروهای ستاد موسوی در سال ۸۸ گفت: این روزها اکثریت قریب به اتفاق حامیان دیروز دولت که هریک روزگاری خویش را مسبب اصلی پیروزی روحانی معرفی می کردند، بواسطه عملکرد بسیار نامناسب دولت، دیگر حاضر به دفاع از دولت نیستند و حتی تلاش می کنند که در افکار عمومی با روحانی و کابینه اشمرزبندی کنند تامبادا عدم محبوبیت روحانی دامان آن ها را نیز بگیرد. اما در این بین عده ای با فرار رو به جلو، اینطور مطرح می کنند که اگر موسوی رییس جمهور می شد، امروز همه مشکلات حل شده بود و الا مشغول فتح قله های آبادانی یودیم؛ غافل از اینکه در این مورد هم مثل موارد قبلی اشتباه می کنند. اتفاقا اگر موسوی در انتخابات سال ۸۸ مورد اعتماد اکثریت مردم قرار می گرفت، چهارسال زودتر از به پیشواز مشکلات ایجاد شده در دولت روحانی می رفتیم؛ چرا که کیست نداند که همان به اصطلاح ژنرال ها و اعضای ارشد ستاد موسوی، بصورت گروهی مسئولیت ها کابینه روحانی را به دست گرفتند و با یک نمایش ضعیف و رخوت آلود، با بی تدبیری تمام، مشکلات امروز را به کشور تحمیل کردند. مگر آقای ربیعی عضو ارشد ستاد موسوی نبود؟ آقای آخوندی با آن عملکرد فاجعه آمیز در حوزه مسکن، انقدر مورد اعتماد موسوی بود که حتی به نمایندگی از ستاد وی در جلسات دفتر رهبر انقلاب شرکت می کرد! امثال آقای نوبخت و زنگنه هم به اندازه ای به موسوی نزدیک بودند که حتی در برنامه های انتخاباتی، در کنار او رویت می شدند! اینها که غیر قابل انکار است.

وی افزود: باعثین فتنه دیروز و حامیان دولت امروز، تحت هیچ شرایطی نمی توانند با مظلوم نمایی و فرار روبه جلو راه خود را از راه دولت جدا کنند. در واقع دولت روحانی همان دولت احتمالی موسوی است؛ فقط چهار سال دیرتر.

دفاع برخی محصورین از روح الله زم چیز تازه ای نبود
آقاتهرانی در مورد دفاع محصورین از زم گفت: برخی می آیند و به ما می گویند که نظر شما درباره اعلام حمایت فلان خانم محصور از روح الله زم چیست؟ پاسخ روشن است، «هرکسی کو دور ماند از اصل خویش/ بازجوید روزگار وصل خویش» . اینکه از کسی که رسما مردم را تشویق به اقدام مسلحانه و برهم ریختن آرامش و امنیت می کرد، واقعاً چیز تازه ای نبود. مگر در جریان حوادث پس از سال ۸۸ از یک جایی به بعد، عده ای دست به خشونت نزدند؟ مگر اقدام به تخریب اموال عمومی نکردند؟ خب این محصورین در آن مقطع چه کردند؟ آیا حاضر به مرزبندی شدند؟ خیر! نه تنها چنین نکردند، بلکه اخلالگران امنیت را «عده ایخداجو» معرفی کردند. لابد امروز هم در دستگاه فکری آنها کسی که برای به آتش کشیدن اموال عمومی دستور ساختن کوکتل مولوتوف می دهد، محترم است که این چنین حمایت می کنند.

لایحه بودجه ۱۴۰۰در پی رفاه هرچه بیشتر اقشار پردرآمد است
این استاد اخلاق سالهای نه چندان دور هیئت دولت با اعتراض به مفاد لایحه بودجه ۱۴۰۰اظهار داشت: باید حتما به این نکته اشاره کنم که اگر کشور در گذشته با فتنه های سیاسی-اجتماعی روبرو می شد، امروز این فتنه ها بیشتر به حالت فتنه های اقتصادی تغییر شکل داده اند.

وی ادامه داد: برای مثال الان ما در مجلس شورای اسلامی مشغول بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستیم، عملاً می بینیم که این مدل طراحی لایحه بودجه، که ارتباطی با واقعیات میدانی موجود ندارد، بیش از اینکه منجر به حل مشکلات و رفع کاستی ها شود، موجب افزایش شکاف طبقاتی، تبعیض و بی عدالتی خواهد شد. چرا که بودجه طوری نوشته شده است که به جای اینکه متضمن منافع اقتصادی مردم در این شرایط سخت باشد، در پی رفاه و راحتی هرچه بیشتر اقشار پردرآمد است و توجهی به اصلاح بنیادین ساختار بودجه ندارد. خب وقتی بودجه را این قدر غیر واقعی و تخیلی می نویسند، معلوم است که با کسری مواجه می شوند. تجربه هم ثابت کرده است که فشارکسری بودجه اغلب به دوش اقشار معمولی و محروم احساس می شود. خب وقتی که خودشان هم یقین دارند که این ساختار و درآمدهایی که در بودجه مشخص کرده اند، محقق نمی شود و همچنان هم به تصویب آن اصرار دارند معلوم می شود که یک جای کار می لنگد.

حماسه ۹ دی تبلور اراده مردم برای پاسداری از انقلاب و نظام است
او ضمن تمجید از عملکرد خوب مردم در بزنگاه ها گفت: حماسه ای که در نهم دی سال ۸۸ رقم خورد و صدای آن خروشی عاشورایی مردم انقلابی ایران که به جهانیان رسید، همگان دریافتند که پیوند مردم با آرمانهای متعالی انقلاب اسلامی، چیزی فراتر از قراردادهای اجتماعی رایج در دنیا برای حکومت و حکومت داری است و پیوند و رابطه امام و امت در ساختار تمدنی جامعه اسلامی، به این راحتی هاخدشه دارنمی شود. مردم نشان دادند که سعه صدر و صبوریشان تا مواقعی است که احساس کنند که به بنیان ها و بن مایه های نگرش اعتقادی آسیبینمی رسد؛ ولی به محض اینکه احساس کنند عده ای در حال تعدی به این بنیان ها هستند، حتما با حضور بهنگام در صحنه، گزند و آسیب تعدی کنندگان را مرتفع می سازند. واقعاً مردم قهرمان های همیشگی صحنه های حساس بوده اند. در انقلاب، دفاع مقدس، فتنه ۷۸، فتنه ۸۸، جنگ اقتصادی، کرونا و … همواره مردم به وظائف خودشان عمل کرده اند و کشور و نظام را همواره مورد محافظت ویژه قرار داده اند؛ ۹ دی که دیگر واقعا مصداق اتم نقش آفرینی مردمی است. مردمی که چند ماه قبلش با حضور ۴۰ میلیونی پای صندوق آراء، جشن مردم سالاری برگزار کرده بودند، مجددا با کنار گذاشتن سلایق سیاسی، حول محور ولایت فقیه، قانون و امنیت متحد شدند و شر عده ای معدود را به خودشان بازگرداندند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.