سعید جلیلی:
بند ۵ برجام دلیل انفجار در سایت نظنز شد/ خاکریز هسته ای بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می کند

0 ۴۳۶

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر امروز (پنجشنبه ۱۳ آذر) در بزرگداشت مجازی شهید محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای کشورمان که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران برگزار شد، گفت: شاید در چنین جلسه ای که برای بزرگداشت این شهید بزرگوار برگزار می شود، این پرسش، پرسش مهمی باشد که چرا در جهان امروز با این همه ادعا درباره آزادی، تمدن و… دانشمندان هدف تروریست ها قرار می گیرند.

شعار بازار آزادشان گوش فلک را کر کرده، امّا مانع تراکنش مالی می شوند!

وی با بیان مردم ما و مردم دنیا با تناقض هایی که بین شعارها و رفتارهای غرب هست، آشنا هستند، گفت: کسانی که شعار بازار آزاد آن ها گوش فلک را کرد کرده است، اگر در آن سوی جهان، دو نفر بخواهند تراکنش مالی انجام دهند، این کار باید با موافقت آن ها انجام شود.

جلیلی افزود: مردم ما به خوبی شاهد هستند کسانی که شعار آزادی و لیبرال دموکراسی را مطرح می کنند، از رژیم ها و افرادی که جزء مرتجع ترین رژیم ها و افراد هستند حمایت می کنند. کسانی که در زمینه اشغال، تجاوز و کشتن انسان های بیگناه سرآمد هستند، الگوی دولت های غربی می شوند.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: دولتمردان غربی بارها ادعا کرده اند که در غرب آسیا تنها رژیم صهیونیستی نمونه لیبرال دموکراسی است.

مدعیان تمدن، دانشمندان را ترور می کنند

عضو شورای عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: موضوع مهم این است که یکی از ادعاهای تمدن غرب این است که از قرون وسطی عبور کرده ایم و دورانی که دانشمندان محاکمه می شدند، به سر آمده است. این ادعا در حالی است که امروز و در سال ۲۰۲۰ شاهد هستیم همین ها رفتاری دارند که روی قرون وسطی را سفید کرده اند. همین ها در رفتارهای خودشان محدودیت هایی را به دانشمندان اعمال می کنند که بی سابقه است. اگر دست شان برسد، دانشمندان را بازداشت می کنند، و همین کسانی که ادعای تحقق نظام نوین جهانی دارند، دانشمندان را در لیست سیاه قرار می دهند.

جلیلی ادامه داد: مردم جهان شاهد هستند در فهرست سیاه برخی سازمان های بین المللی، دانشمندان قرار می گیرند نه کسانی که بهره ای از علم نبرده اند. از آن بدتر دنیا شاهد است همان کسانی که آن ها را در فهرست سیاه قرار داده اند، توسط تروریست ها مورد هدف قرار می گیرند.

وی با اشاره به وجود اسم شهید فخری زاده در لیست سیاه سازمان های بین المللی گفت: در نهایت هم این شهید بزرگوار توسط تروریست ها مورد هدف قرار گرفت. ترور را هم خودشان معنی کرده اند که یعنی حد اعلای ترساندن. تمام تلاش شان این است که دانشمندان ما را بترسانند. اینکه چرا این کار را می کنن، پرسش مهمی است که در مراکز علمی باید مورد کاوش قرار بگیرد. سؤال ان است که چرا در این عصر، رفتار قرون وسطایی را در شکل ترور نشان می دهند.

جلیلی در پاسخ گفت: غربی ها می دانند که امروز اگر قدرتی به دست آورده اند مرهون علم و دانش است. می دانند علم است که برای آن ها در عرصه هایی قدرت را ایجاد کرده است. طبیعی است بر این مبنا می خواهند قدرتی که دارند را در خودشان منحصر کنند و اجازه ندهند کسانی دیگر قدرتمند شود.

وی ادامه داد: اینکه آن ها خودشان را در موضع رهبری جهان قرار می دهند برای این است که احساس می کنند قدرتی دارند و این، منطقی قدیمی است و موضوع جدیدی نیست. علّت این روحیه را هم قرآن مطرح کرده است، علّت این است که استکبار می خواهد انحصار در خودش باشد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملّی با اشاره به موضوع هسته ای کشورمان گفت: در همین موضوع هسته ای در NPT می گویند این چند کشور سلاح هسته ای را که نامشروع است داشته باشند و سایر کشورهایی که می توانند داشته باشند را نیز این چند کشور تعیین کنند.

تحریم های ثانویه در زمان اوبامای مؤدب و باهوش وضع شد

جلیلی با اشاره به رجزخوانی های ترامپ گفت: فرد قبلی هم که او را باهوش و مؤدب می خواندند، در سند امنیت ملی آمریکا بیان می کند که ایالات متحده باید بتواند رهبری جهان را نه تنها اکنون بلکه تا یکصد سال آینده هم حفظ کند. چه کسی این حق را به او داده است؟ چرا ایالات متحده برای یکصد سال آینده هم باید رهبر جهان باشد؟ ناشی از همین منطق است که تحریم ها علیه ملّت ایران از همان زمان تشدید شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحریم های ثانویه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تحریم ثانویه یعنی اینکه نه تنها من با کشوری که با او مخالف هستم رابطه برقرار نمی کنم، بلکه کشور ثالثی هم که بخواهد با آن کشور رابطه داشته باشد را تحریم می کنم. خب تحریم ثانویه از چه سالی شروع شد؟ این تحریم ها زمان اوباما کلید خورد. بنابراین این رفتارها منحصر به فردی مثل ترامپ نیست.

جلیلی ادامه داد: در چنین فضایی است که افرادی بلند می شوند که منکر علم نیستند و علم را قدرت می دانند، امّا این رهبری را نمی پذیرند و این نوع سلطه و انحصار را نمی پذیرند. این افراد به حکم آیه «قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا»، می گویند شما چنین اجازه ای ندارید و اینطور نیست که فقط شما قدرتمند باشید. دانشمندان مؤمنی که علم را جهت می دهند نه در جهتی که دشمنان می خواهند. عبودیت را برای خدا می دانند و استقامت می کنند. این ها کسانی هستند که نه تهدید می شوند نه تطمیع و نه فریب تزویر دشمن را می خورند.

تهدید و تطمیع در شهید فخری زاده اثر نمی کرد

وی با بیان اینکه شهید فخری زاده سال ها در معرض تهدید بود، امّا در او اثر نمی کرد، تصریح کرد: این انسان ها ارزشمند هستند، چون لحظه ای دچار تردید نمی شوند. این ها مردان رشید عصر ما هستند که مصداق تعبیری هستند که خدا در قرآن درباره اصحاب کهف به کار می برد. اینان هستند که نمی پذیرند کسی بگوید برای صدسال آینده رهبری آینده جهان از آنِ ماست. آن ها نمی ترسند، نگران نمی شوند و می ایستند و حرکت بزرگی را شروع می کنند. این حرکت آنقدر ارزشمند است که دشمن چاره ای ندارد جز حذف آن عنصر، چرا که با ملتی مواجه است که نمی ترسد و نمی تواند آن ها را تطمیع کند و فریب و تزویر هم کارساز نیست.

تنش زمانی ایجاد می شود که دشمن احساس کند ضربه اش هزینه ای ندارد

عضو شورای عالی امنیت ملّی با بیان اینکه برخی صحبت از تنش زدایی مطرح می کنند، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش زا نیست.

وی تصریح کرد: برخی می گویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ایجاد نشوند. باید گفت چه چیزی دشمن را تحریک می کند؟ اینکه دشمن احساس کند می تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد، این تحریک زا است یا زمانی که دشمن احساس کند تعرض به شما هزینه دارد؟ اگر دشمن احساس کرد که تعرض به شما هزینه ندارد، این تنش زا است.

جلیلی با بیان اینکه امروز هیچ عاملی به اندازه تردید در دفاع ملت، موجب تنش نخواهد شد، تصریح کرد: اگر در دفاع از منافع مردم، تردید شد، طمع دشمن افزایش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: پاسخ ندادن به دشمن است که او را جری تر می کند و تهدیدهای بیشتری را متوجه منافع و امنیت ما می کند. اگر برای رفتارهای تهدیدزای دشمن، هزینه ایجاد نشود، او هر روز تهدید جدیدتری را متوجه ما می کند.

گفتند برجام برای تأمین امنیت بوده؛ مگر فعالیت صلح آمیز دانشمندان تهدید امنیت است؟

عضو شورای عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: این دشمنی است که می گویند باید با آن توافق کنیم. یک زمانی در همین موضوع هسته ای توافق برای چه بود؟ برای این بود که دشمن از ایذا و اذیت و مزاحمت دست بردارد و تحریم ها را بردارد. بعد گفتند اصلاً هدف از مذاکره، رفع تحریم نبوده؛ هدف از مذاکره، امنیت بوده است، می خواستیم موضوع هسته ای امنیتی نباشد. اینکه دانشمندان شما فعالیت صلح آمیزی را زیر نظر آژانس داشته باشند، چه تهدید امنیتی بود؟

بند ۵ برجام، هسته ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد

رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره تزویر آمریکایی ها در برجام گفت: در بند ۵ برجام آمده که اگر می خواهید همین فعالیت علمی و تحقیق و توسعه را راجع به فلان موضع علمی داشته باشید، صرفاً باید آن را در نطنز انجام دهید. درواقع آن ها می گویند این کار را بکنید تا اگر خواستیم، بتوانیم در آن اخلال ایجاد کنیم! اگر در جا های مختلف تحقیق و توسعه علمی داشته باشید، کار من سخت می شود و نمی توانم قوای تروریستی خود را به همه جا بفرستم. ایران این فعالیت ها را صرفاً در تأسیسات نطنز انجام دهد تا وقتی که این فعالیت ها در یک جا متمرکز شد، عناصر خرابکار خودش را می فرستد و در آن جا خرابکاری صورت می دهند. دیدید که چند وقت پیش این اقدام را انجام دادند.

جلیلی ادامه داد: غربی ها می گویند تحقیق و توسعه شما نباید به فوردو برود، چرا؟ چون در زیر زمین است و نمی توان آن را بمباران کرد. این استدلال دشمن در سال ۲۰۲۰ است. در توافق با ما، این را می خواهند. شما باید ظرفیت های خود را در یک نقطه متمرکز کنید و بعد همان جا را مورد هدف قرار می دهند. می گویند نباید به فوردو بروید چون زیر کوه است. این رفتاری است که دشمن انجام می دهد.

شهدای هسته ای بُعد جدیدی به علم بخشیدند

وی با بیان اینکه علی رغم همه تلاش های دشمن، دانشمندانی در کشور وجود دارند که نگران نیستند و حرکت خود را با شتاب ادامه می دهند، گفت: این یک انقلاب علمی در سطح جهان است که کسانی نه تطمیع می شوند و نه می ترسند. این همان موضوعی است که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظّم انقلاب بر روی آن تأکید می کنند و می فرمایند که امروز سنگ بنای یک انقلاب علمی ایجاد شده است.

جلیلی ادامه داد: شهیدان ما یک انقلاب در علم ایجاد کردند و به علم یک بُعد جدید بخشیدند و آن، جهت الهی است که علم را در جهت منافع ملت های مستضعف پیش می برد نه مستکبران. آن ها این انقلاب علمی را ذیل انقلاب اسلامی رقم زدند.

وی افزود: دانشمندانی مثل فخری زاده، شهریاری، رضایی نژاد، علیمحمّدی و احمدی روشن ایستادند و نترسیدند و علم را جهت دادند. علم را در جهت و مسیر متعالی برای بشریت قرار دادند، در جهت منافع ملت های محروم نه یک مشت مستکبر قلدری که از هیچ جنایتی ابا ندارند.

صهیونیست ها از بین انسان و تأسیسات، انسان را برای حذف انتخاب کردند

عضو شورای روابط خارجی کشورمان با اشاره به کتاب یکی از نویسنده های صهیونیستی که به فارسی هم ترجمه شده است گفت: در این کتاب بیان می کند که بحث ما این بود که چگونه مانع این دانشمندان و فعالیت های علمی آن ها شویم؟ جالب است که می گوید برخی گفتند تأسیسات آن ها را بزنیم و برخی دیگر گفتند که انسان ها را بزنیم. استدلال آن ها این بود که انسان ها فضا را عوض می کنند و هر کدام می توانند تأثیرگذار باشند. تأسیسات را می توانند دوباره ایجاد کنند، امّا یک انسان بزرگ فضا را متفاومت می کند.

جلیلی تصریح کرد: اینجاست که رهبر معظّم انقلاب در همین بیانیه گام دوم می فرمایند به پا خیزید و دشمن کینه توز را که از این جهاد علمی بیمناک است ناکام سازید. امروز نگرانی دشمن از این انقلاب علمی است.

خاکریز هسته ای بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می کند

وی با بیان اینکه شهدای ما علم را برای امنیت مردم می خواستند و دانشمندان ما اجازه نمی دهد علم مانع تأمین امنیت بشود و از علم برای نا امنی استفاده شود، گفت: کسانی که فکر می کنند این حرکات علمی و دانش هسته ای نمی تواند برای منافع ملی مفید باشد، اشتباه می کنند، چرا که خاکریز اول جهاد علمی، دانش هسته ای است و دفاعی که امروز از حقوق هسته ای می کنیم دفاع از همه حقوق ملت و دفاع از امنیت کشور است چرا که اگر این خاکریز بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می کند.

جلیلی تصریح کرد: دشمن اگر بتواند خرمشهر را بگیرد و با مقاومت جانانه مواجه نشود، تا شهرهای دیگر پیش می آید. بنابراین دانشمندان ما فقط از حق هسته ای دفاع نمی کردند بلکه از سایر موضوعات از جمله امنیت کشور دفاع می کردند. به همین دلیل دشمن بلافاصله مسائل دیگر مثل موشکی را پیش کشید.

شهید فخری زاده به ما پیام می دهد که نترسید و نگران نباشید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این حرکت بزرگ و این میراث بزرگ را باید حفظ کرد، گفت: امشب در اولین شب جمعه ای که این شهید، میهمان اباعبدالله الحسین علیه السلام است، دور هم جمع شده ایم که به او بگوییم راه تو را ادامه می دهیم. مطابق آیه قرآن، شهید فخری زاده هم برای ما پیامی دارد و پیام او، بشارت است.

جلیلی ادامه داد: شهید فخری زاده پیام بشارت می دهد به کسانی که به او ملحق نشده اند که «لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ»؛ نترسید و نگران نباشید، و این پیام، پیام بسیار امیدبخشی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.