سرمایه گذاری پنتاگون برای ایران هراسی در افغانستان

0 ۵۰۶

اعلام نابودی داعش در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ و پیروزی جبهه مقاومت بر تکفیر و پایان فتنه با آزادی شهر «بوکمال» در سوریه رقم خورد. عملیاتی که بدون شک بخش قابل توجهی از آن به دست رزمندگان افغانستانی لشکر فاطمیون صورت گرفت.

فاطمیون یکی از نیروهای فعال شیعه و مبارز افغانستانی است که برای دفاع از حرم حضرت زینب و حضرت رقیه سلام الله علیهما در مقابل نیروهای داعش در سوریه تشکیل شد. مجاهدان افغانستانی سپاه محمد(ص) که در افغانستان در خط مقدم بودند و نیروهای تیپ ابوذر که در زمان دفاع مقدس کنار رزمندگان ایرانی به دفاع از اسلام پرداختند، هسته اولیه فاطمیون را تشکیل می دهند.

زمانی که نیروهای سپاه قدس انقلاب اسلامی ایران در اوایل دهه ۱۹۸۰ در پی هجوم شوروی سابق به افغانستان به فرمان امام خمینی (ره) به یاری مسلمانان این کشور شتافتند، گروه های مجاهد به نام احزاب هشت گانه که متشکل از افرادی برجسته مانند؛ عبدالعلی مزاری، برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود بود، مبارزات خود را علیه استکبار آغاز کردند.

شاید بتوان گفت پایه های شکل گیری لشکری که امروزه از آن به عنوان «فاطمیون» یاد می شود، از درون مبارزات مزاری ها در افغانستان آغاز شده بود و به مرزهای خارج از این کشور کشیده شد. لشکری متشکل از جوانانی که کاملاً داوطلبانه برای دفاع از حریم مقدسات اسلامی مبارزه می کردند.

ظهور داعش در عراق و سوریه
گروه تروریستی داعش توسط «ابو مصعب الزرقاوی»، افسر اطلاعاتی رژیم بعث و رهبر القاعده عراق، تحت عنوان «جماعت توحید و جهاد» در جریان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تشکیل شد.

پس از حملات مرگبار این گروهک تروریستی در شهرهای مختلف عراق از جمله موصل و کشتار هزاران تن از غیرنظامیان در این کشور الزرقاوی در سال ۲۰۰۶ به منظور متحد کردن تمام گروه های مسلح سنی در عراق از تشکیل «شورای مجاهدین» خبر داد.

رهبری داعش را پس از الزرقاوی که توسط نیروهای آمریکایی کشته شد ابو عمر البغدادی به دست گرفت. او نیز در سال ۲۰۱۰ به دست ارتش آمریکا به قتل رسید و ابوبکر البغدادی، سکان داعش را در دست گرفت. البغدادی نیز سرانجام به سرنوشت زرقاوی دچار شد و در آبان ماه سال گذشته ترامپ اعلام کرد البغدادی «مانند یک سگ» توسط نیروهای آمریکایی کشته شده است.

پس از آن که بحران سوریه به درگیری های داخلی مبدل شد ابو محمد جولانی، معاون پیشین البغدادی از گروه بغدادی جدا شد و در سوریه، گروه تروریستی جبهه النصره را تشکیل داد که هنوز هم مهم ترین گروه تروریستی در سرزمین شام است.

لشکر فاطمیون در سوریه
با حمله تکفیری ها به سوریه و در خطر قرار گرفتن حرم حضرت زینب(س)، افغانستانی های بسیاری که در سوریه بودند، در کنار رزمندگان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگررزمندگان محور مقاومت، از حرم اهل بیت (ع) دفاع کردند. همچنین افغانستانی های دیگری که در کشور افغانستان و سایر کشورها بودند نیز مانند بسیاری دیگر از داوطلبان از منطقه و حتی دیگرنقاط جهان، به سوریه رفتند.

از ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۲ که فاطمیون شکل گرفت تا نابودی و شکست داعش در سوریه و عراق، به دلیل حضور بی نظیر رزمندگان افغانستانی در مناطق درگیری، این لشکر بیشترین تعداد شهدای جبهه مقاومت را از آن خود کرده است.

لشکر فاطمیون در طول جنگ سوریه، به افتخارات زیادی نائل شد که از عملیات لاذقیه در ارتفاعات کسب، عملیات آزادسازی شهر ملیحه در دمشق، عملیات دیرالعدس در درعا، عملیات تل قرین در درعا، عملیات بصری الحریر در درعا، نبرد پالمیرا و عملیات آزادسازی شهر البوکمال می توان یاد کرد.

«شهید علی رضا توسلی»، معروف به ابوحامد، فرمانده شجاع و حماسه آفرین تیپ فاطمیون، بود. وی سال ۹۳ در ابتدای دهه فاطمیه اول در منطقه « درعا» در سوریه به دست تروریست های جبهه النصره به شهادت رسید.

او به عنوان یکی از قابل اعتمادترین فرماندهان میدانی نبرد سوریه و مورد وثوق شهید حاج قاسم سلیمانی شناخته می شد. شهید توسلی در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز در جبهه دفاع از انقلاب اسلامی حضور داشت. وی در نبرد با داعش وظیفه سازماندهی نیروهای افغان را بر عهده داشت.

شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، پس از شهادت ابوحامد در دیدار خانواده وی با اشاره به سال ها مجاهدت این فرمانده شهید گفت: «هر زمان او (ابوحامد) را می دیدم، تماشایش یک شعف مضاعفی درون من ایجاد می کرد. برای ما حیف شد. زود از میان ما رفت. زود به آرزویش رسید. به معبود فکری خودش رسید و نائل شد.»

پشت پرده یک اقدام جنجالی علیه لشکر فاطمیون
پس از اعلام نابودی داعش در سال ۲۰۱۷ توسط شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و برچیده شدن تکفیر از سوریه و عراق، حامیان غربی و آمریکایی این گروهک تروریستی از هیچ حربه ای برای ضربه زدن به حیثیت و آبروی سربازان راستین جبهه مقاومت از جمله رزمندگان افغانستان لشکر فاطمیون دریغ نکردند.

به دنبال شکست گروهک تکفیری وهابی داعش در سوریه که با مجاهدت ها و فداکاری های رزمندگان افغانستانی در کنار دیگر سربازان ایرانی شهید سلیمانی، رقم خورد و همزمان با خروج این نیروها از سوریه زمزمه هایی از داخل افغانستان به گوش رسید مبنی بر اینکه این نیروها در حال بازگشت به افغانستان هستند و ایران قصد دارد از آنها به عنوان منابع خود استفاده کند.

در همین رابطه، شبکه العربیه در گزارشی یک سویه در این خصوص نوشته بود: دولت افغانستان می گوید دولت ایران، از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سوءاستفاده کرده و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می فرستند.

این اتهام در حالی مطرح می شود که تمامی اعضای گروه فاطمیون، افرادی هستند که کاملاً اختیاری و با مراجعه خود و از روی عقاید مذهبی و انگیزه های اسلامی، عازم جبهه های جنگ علیه تروریسم تکفیری می شوند.

از طرفی دیگر نیز برخی رسانه های افغانستان در هفته های اخیر، صحنه نمایش هماهنگ تبلیغاتی علیه لشکر فاطمیون بوده است به طوری که در برخی از آنها، این گروه هم ردیف گروه تروریستی داعش نمایش داده می شود.

علاوه بر رسانه ها، برخی از چهره های درجه ۲ یا درجه ۳ افغانستان نیز با انتشار مطالبی در شبکه های اجتماعی، به این موضوع دامن می زنند. سلام تایمز، طلوع و شبکه یک افغانستان در کنار رسانه هایی همچون بخش فارسی آناتولی، العربیه، رادیو آزادی، ایران اینترنشنال، بی بی سی و ایندیپندنت از جمله رسانه هایی هستند که اخبار و گزارش هایی را علیه فاطمیون منتشر می کنند.

اقدام این رسانه ها در کنار هم قرار دادن پرچم داعش و فاطمیون، واکنش های فراوانی در داخل افغانستان را به همراه داشت.

اغلب واکنش ها بر محور تحلیل اهداف پشت پرده این تبلیغ معنادار، پیامدهای ویرانگر و زیان بار آن برای وحدت ملی و همزیستی صلح آمیز مذاهب در افغانستان و نیز سازمان ها، سفارتخانه ها و نهادهای اطلاعاتی نهفته در پشت این تبلیغ می چرخید.

عملکرد، سوگیری و سوداگری رسانه های غیرمسؤول سفارتی که بی هیچ ملاحظه ای دست به انتشار این تبلیغ می زنند نیز یکی دیگر از سوژه های داغ میان مردم و افکار عمومی محسوب می شد.

موضوع دیگر آنکه افغانستان هر روز صحنه درگیری های خونین و اقدامات تروریستی است اما در هیچ یک از این موارد اعضای فاطمیون حضور ندارند و به طور کلی می توان گفت فاطمیون در تحولات داخلی افغانستان نقشی ندارد.

نکته مهم در این میان، پیام انحرافی این تبلیغ در ارائه تعریفی غلط از تروریسم است. داعش یک گروه «تروریستی» است که حتی حامیان و پدیدآورندگان واقعی آن گروه نیز دست کم در ظاهر امر آن را «تروریستی» می دانند و برای نابودی اش، ائتلاف ضد تروریسم تشکیل داده اند. فاطمیون اما متشکل از مبارزان داوطلبی است که برای برکندن ریشه های داعش، تشکیل شده است.

موضوع جالب تر آن است که سازمان ملل متحد، فاطمیون را یک گروه «تروریستی» نمی داند و هیچ گونه شواهدی درباره نفوذ و حضور فاطمیون در افغانستان وجود ندارد. این گروه اصولا برای افغانستان تشکیل نشده و این در حالی است که داعش قویا در افغانستان حضور و پایگاه و اردوگاه دارد و تاکنون صدها نفر را کشته است.

این هجمه ها علیه فاطمیون در رسانه ها در حالی صورت می گیرد که زمانیکه تمامی شبکه های دنیا اخبار ساقط شدن هواپیمای ارتش آمریکا در غزنی را پوشش می دهند، اما رسانه های افغانستان به گونه قابل تاملی از این موضوع اجتناب کرده و آن را سانسور می کنند.

روزنامه های افغانستان که به نظر می رسد از سیاست خاص و معناداری در قبال این موضوع پیروی می کنند، در مقابل چنین خسارت جدی سکوت را پیشه کردند. این موضوع را می توان در دیگر موارد نیز مشاهده کرد.

با این حال، چرا لشکر فاطمیون، از سوی این رسانه ها تهدیدی علیه امنیت افغانستان معرفی می شوند؟

ماجرا از زمانی آغاز شد که اوضاع در عراق و سوریه به نفع جریان مقاومت تغییر یافت و با ریشه کن شدن نسبی داعش در این دو کشور، اوضاع امنیتی در منطقه تا حدی بهبود یافت و از همین رو نیروهای فاطمیون تا حدودی از سوریه خارج شدند.

بخش فارسی آناتولی ترکیه نیز در اقدامی مشکوک و مصاحبه با برخی چهره های افغانستان، حضور فاطمیون را برهم زننده امنیت افغانستان خوانده بود. مشخص است که قدرت یابی شیعیان، در راستای نوعثمانی گری های ترکیه نیست و به همین جهت، ترکیه از هر گونه قدرت یابی شیعیان واهمه دارد.

نکته قابل توجه آن است که این نوع نگاه نسبت به فاطمیون و جبهه ضد داعش در خاورمیانه، پس از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس؛ فرماندهان اصلی گروه های ضد داعش در منطقه به دست آمریکایی ها تشدید و تقویت شد و اینک رسانه های سفارتی و پروژه ای نیز با راه اندازی یک جبهه جنگ نرم به کمک توسعه و نهادینه سازی این ایده مورد حمایت تندروهای مسلط بر واشنگتن آمده اند.

سرمایه گذاری پنتاگون برای پروژه ایران هراسی در افغانستان
برای رسیدن به پاسخ این سوال به سراغ «عبدالکریم خرم» مشاور رییس جمهور سابق افغانستان و وزیر اطلاعات و فرهنگ اسبق این کشور رفتیم.

وی در این باره به خبرنگار فارس گفت: این تبلیغ که در تلویزیون طلوع اولین بار منتشر شد، بخشی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران در افغانستان است که از سال ها پیش در این کشور به راه انداخته و این قرادادها اکثرا از طرف پنتاگون با رسانه ها در افغانستان بسته می شود و این تبلیغات را آمریکا ساماندهی می کند. این اطلاعات را از زمانی به یاد دارم که وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان بودم.

مشاور حامد کرزی افزود: من در همان زمان از سوی رییس جمهور وقت مامور شدم تا درباره این تبلیغات که آن را نامناسب می دانستیم تحقیقات کنم و بعد از تحقیقاتم متوجه شدم که آمریکا مستقیم یا با واسطه یا بدون واسطه این تبلیغات را با هزینه های هنگفت به این رسانه ها می دهد در واقع این بخشی از جنگ روانی آمریکا در افغانستان است که قبل از آنکه برنامه ای را پیاده کند این ذهنیت سازی را علیه آن موضوع از طریق رسانه ها صورت می دهد.

وی ادامه داد: در واقع آمریکا از طریق تقابل قومیت ها و مذاهب در افغانستان اهدافی را دنبال می کند و حملات اخیر علیه شیعیان افغانستان در غرب کابل منجر شد تا به دنبال حرف از مسلح شدن این قوم به میان آید موضوعی که به دلایل امنیتی و جلوگیری از فرقه ای شدن جنگ در افغانستان بجای جنگ اصلی بعدا مطرح شد.

خرم همچنین تأکید کرد: مقامات امنیتی افغانستان بارها به صراحت اعلام کرده اند که فاطمیون نقشی در افغانستان نداشته و ندارند و این تبلیغات و جنگ روانی عیله این گروه با دخالت مستقیم آمریکا صورت می گیرد و قطعا نتایج چنین اقدامی به زیان منافع مردم افغانستان خواهد بود.

وزیر اسبق اطلاعات و فرهنگ افغانستان تصریح کرد: متأسفانه آمریکا در پشت پرده جنگی که در افغانستان به راه انداخته نیمی از آن علیه قوامی امنیتی و در بخش نظامی است و نیم دیگر آن در بخش رسانه های و فرهنگی است. این تبلیغات بالاخره با اعتراضات مردمی و فعلان قطع شد اما این جریان همچنان به اقدامات خرابکارانه خود ادامه می دهند.به همان میزانی که ژنرال های آمریکایی در افغانستان نقش دارند رسانه ها نیز تاثیرگذار هستند و جنگ را پیش می برند.

وی تأکید کرد این تبلیغات هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد و در راستای ایجاد خشونت، تفرقه افکنی و ترویج فساد و فحشا در افغانستان است.

ظهور داعش؛ هدف اصلی آمریکا برای بی ثباتی در افغانستان
همچنین «جعفر مهدوی» استاد دانشگاه و نماینده سابق پارلمان افغانستان نیز درباره گفت: این تبلیغ در ابتدا عنوان شد که تجاری بوده و در ازای دریافت پول از دو شبکه تلویزیون افغانستان پخش شده که در نهایت با اعتراضاتی که صورت گرفت پخش آن متوقف شد.

وی افزود: قطعاً قرار دادن پرچم فاطمیون که گروهی شناخته شده با هدف مبارزه با گروهک تکفیری داعش است، در کنار پرچم داعش، در افغانستان به گفته مقامات امنیتی این کشور و آمریکا موضوعیتی ندارد.

مهدوی ادامه داد: کسانی که پشت این تبلیغ بودند ممکن است چند هدف را دنبال کنند اول آنکه فضای روانی را در افغانستان برای ظهور مجدد و قدرتمند داعش مهیا سازند و هدف دیگر آن می تواند این باشد که تعارضات و تنش های فرقه ای و مذهبی را در افغانستان استارت بزند؛ موضوعی که قویاً می تواند منافع ملی افغانستان را تهدید کند.

این استاد دانشگاه کابل همچنین خاطرنشان کرد:کشورهای پشت پرده این تبلیغ تلاش می کنند تا شرایط اجتماعی و روانی را در افغانستان به نحوی رقم بزنند که ناامنی در این کشور گسترش یابد و همین موضوع بهانه ای برای حضور بیشتر کشورهای خارجی در افغانستان باشد.

وی با تأکید بر اینکه یقیناً مردم افغانستان اجازه نمی دهند افغانستان به سوریه ای دوم تبدیل شود و کشورها با دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی زمینه را برای آغاز جنگ های درونی ایجاد کنند، گفت: در اینجا حکومت و نخبگان باید مسئولانه برخورد کرده و اجازه مداخله هیچ کشوری را در امور افغانستان ندهند.

مهدوی تصریح کرد: فاطمیون به عنوان یک جریان نظامی و مذهبی که از شیعیان افغانستان تشکیل شده و در سوریه حضور داشته امروز به عنوان بخشی از بازوی سیاسی و نظامی محور مقاومت در منطقه و جهان مطرح شده است. یقینا دامن زدن به قرار گرفتن نام فاطمیون کنار داعش به نحوی تحت فشار قرار دادن بازوهای مقاومت در منطقه می تواند باشد.

وی همچنین گفت: این موضوع می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد اما مردم افغانستان در مقابل هر موضوعی که وحدت آنها را بر هم بزند ایستادگی می کنند و باید این را در نظر داشت که پروژه جدید آمریکا در افغانستان ظهور داعش و بی ثبات کردن این کشور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.