نصرالله پژمان فر:
اختیارات هیئت رئیسه مجلس کاهش یابد/ کمیسیون ها باید تقویت شوند

0 ۴۲۵

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر با تاکید بر ضرورت تحول ساختاری در مجلس اظهار داشت: مجلس به شرطی می تواند در رأس امور باشد که نمایندگان بتوانند مشکلات مردم را به صورت کاملاً دقیق بررسی و حل و فصل کنند.

وی افزود: این مسئله مستلزم آن است که ارتباطات بین نمایندگان و مردم سازمان یافته تر شود که در این صورت نمایندگان با ظرفیت هایی که دارند می توانند مشکلات مردم را حل کنند و این مسئله قطعاً در ارتقای جایگاه مجلس مؤثر خواهد بود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از مشکلات مجلس فعلی آن است که معمولاً مسائل مهم و مشکلات با رئیس محوری و صرفاً با حضور هیئت رئیسه مجلس بررسی می شود و برخی از نمایندگان، خودشان را نماینده تر می دانند در حالی که جایگاه همه نمایندگان یکسان است.

پژمانفر بیان کرد: در این مدت شاهد بودیم که برخی از نمایندگان به دنبال استیضاح و یا سوال برخی از وزرا بودند تا از این طریق مشکلات حل شود اما این وزرا به جای حل مشکلات با هیئت رئیسه مجلس لابی می کردند و هیئت رئیسه هم به جای حل مشکلات، از نمایندگان می خواستند که از طرح سوال و یا استیضاح وزیر انصراف دهند و در نتیجه مشکلات مردم از این طریق حل نمی شود.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید بتوانند از ابزارهای نظارتی خود به خوبی استفاده کنند اما معمولاً برخی از نمایندگان فقط به دنبال تعامل با وزرا و دولتمردان هستند که لازم است این مسئله در مجلس یازدهم اصلاح شود چرا که این لابی گری ها به مجلس آسیب زده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس مجلس صرفاً باید سخنگوی مجلس باشد و نباید بیشتر از نمایندگان دیگر، قدرت داشته باشد، گفت: باید کمیسیون های تخصصی مجلس تقویت شوند که این مسئله مستلزم آن است که اصلاحاتی در آئین نامه داخلی مجلس اعمال شود که از این طریق قطعاً نمایندگان می توانند بیش از پیش مشکلات را حل کنند و مجلس هم به رأس امور و جایگاه واقعی خود می رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.