کری خوانی های آمریکا قبل از متلاشی شدن پایگاه عین الاسد

0 ۱۹۱

پرواز هلیکوپترها برای انتقال مجروحین به سرزمین های اشغالی، جلوگیری از اعلام آمار کشته ها، ممانعت از ورود خبرنگاران، رد درخواست CNN برای تصویربرداری از داخل پایگاه و حذف خبر آمار ۲۷۰ کشته و زخمی در ابتدای حمله که روی خروجی سایت نیوزویک قرار گرفته بود نشان از خسارتی بزرگ دارد. سنا نیز از پمپئو خواسته تا توضیحات لازم از ابعاد این حمله بدهد. همه این موارد خبر از عمق وحشت آمریکایی ها از سیلی قاطع ایران میدهد.

بیست ساعت پس از موشک باران پایگاه عین الاسد ترامپ بالاخره صحبت کرد. اما این صحبت ها برای آمریکایی ها و بسیاری از کارشناسان معنی عقب نشینی و انفعال داشت. مروری بر مواضع و تهدیدهای مکرر ترامپ، پمپئو و دیگر مقامات آمریکایی برای جلوگیری از سیلی سخت ایران و نشان دادن سایه جنگ بر سر ایران می تواند در تحلیل این رخداد کمک کننده باشد. باید دید چرا جریانی که مدام از حمله به نقاط گوناگون ایران از جمله مراکز فرهنگی، نفتی و اعزام نیرو میزد حالا سکوت کرده و حتی حاضر به انتشار یک تصویر از پایگاه خود نمیشود

برخی اظهارات مقامات آمریکایی قبل از حمله موشکی ایران:
اخبار لشگرکشی آمریکا و ایجاد رعب و وحشت مصنوعی؛ ساعاتی پس از شهادت سپهبد سلیمانی
گزارش ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، روز جمعه ۱۳ دی: پنتاگون در پی افزایش تنش ها با ایران حدود ۳هزار و ۵۰۰ سرباز دیگر از لشگر ۸۲هوابرد نیروی زمینی خود را به خاورمیانه اعزام می کند. این نیروها در حدود ۷۵۰ سرباز این این لشگردر حال حاضر در کویت ، و همچنین ۱۰۰ نیرو از تفنگداران دریایی که برای تقویت امنیت در سفارت ایالات متحده در بغداد مستقر شده اند، پس از آن به این نیروها خواهند پیوست.

درصورت پاسخ، به ۵۲ نقطه از ایران حمله می کنیم
رئیس جمهور آمریکا یکشنبه ۱۵ دیماه: رژیم ایران به صراحت از انتقام گرفتن از ما و هدف گرفتن دارایی های آمریکا سخن می گویداین را هشدار تلقی کنید: اگر ایران به شهروندان یا دارایی های آمریکا حمله کند، ما ۵۲ مکان ایران را در نظر داریم که برخی در سطح بسیار بالا و مهم برای ایران و فرهنگ ایرانی هستند. (عدد ۵۲ اشاره ای است به ۵۲ آمریکایی که ایران سالها پیش گروگان گرفت.) در صورت حمله ایران به شهروندان یا دارایی های آمریکا، این مکان ها و خود ایران با سرعت و شدت بسیار هدف حمله قرار خواند گرفت. آمریکا دیگر تهدید نمی پذیرد.

در مقابل حمله احتمالی ایران دست بسته نمی مانیم
پمپئو ساعاتی پس از شهادت سردارسلیمانی: دنبال جنگ با ایران نیستیم اما درحالی که جان آمریکایی ها را در خطر ببینیم، دست بسته هم نخواهیم ماند.

به ما حمله کنند حمله متقابل میکنیم
دونالد ترامپ: آنها [ایران] به ما حمله کردند(ادعای حمله به سفارت آمریکا در عراق) و ما هم متقابلا حمله کردیم. اگر دوباره حمله کنند-که توصیه من به آنها این است که چنین نکنند-حمله ای متقابل خواهیم کرد؛ شدیدتر از هر حمله ای که تاکنون به آنها شده است.

مراکز نفتی ایران در فهرست اهداف آمریکا پس از حمله ی ایران است
لیندزی گراهام، سناتور سرشناس جمهوری خواه شنبه ۱۴دیماه: پیامم برای حکومت ایران این است که اگر به دنبال آسیب رساندن به نیروهای آمریکایی بروند تاسیسات نفتی داخل این کشور یکی از اهداف نظامی است که ممکن است آمریکا در پی نابودی آنها برآید. خطاب به آیت الله ها در ایران می گویم که اگر به فکر آسیب رساندن به نیروهای آمریکایی بیفتند، دونالد ترامپ ممکن است به اهداف نظامی در داخل ایران از جمله تاسیسات نفتی این کشور حمله کند. از نظر من آمریکا باید با هدف قرار دادن تاسیسات نفتی ایران زمینه سقوط اقتصاد این کشور را رقم بزند. این سناتور جمهوری خواه در توییتر هم به کارکنان مراکز نفتی ایران توصیه کرده که به فکر کار در جای دیگری باشند.

جوابمان به حمله ایران قاطعانه خواهد بود
مایک پمپئو: ما نشان دادیم که جوابمان قاطعانه خواهد بود و آمادگی لازم برای آنچه احتمال دارد در خاورمیانه اتفاق بیافتد را داریم.

اگر پایگاه ما را بزنند تجهیزات زیبای خودمان را سمتشان می فرستیم
دونالد ترامپ یکشنبه ۱۵ دیماه: ایالات متحده دو تریلیون دلار صرف خرید تجهیزات نظامی کرده است. ما در جهان بزرگترین و بهترین تجهیزات نظامی را داریم! اگر ایران به یک پایگاه آمریکایی یا یک شهروند آمریکایی حمله کند، ما بی درنگ بخشی از این تجهیزات زیبای جدید را به سمتشان خواهیم فرستاد.

اگر ایران حمله کند حتی به شکل نامتناسب حمله خواهیم کرد
دونالد ترامپ دوشنبه ۱۶ دیماه: این پست های رسانه ای جهت آگاهی دادن به کنگره ی ایالات متحده است: اگر ایران به هر فرد یا هدف آمریکایی حمله کند، ایالات متحده به سرعت و به طور کامل پاسخ خواهد داد؛ شاید به شکل نامتناسب. به رغم آن که آگاهی دادن در این خصوص ضرورت قانونی ندارد، این آگاهی داده می شود.

وزیر دفاع آمریکا یک روز قبل از حمله ی ایران: آماده پاسخ به تهاجم ایران هستیم
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه ۱۷ دیماه(چند ساعت قبل از حمله ی ایران): ایالات متحده آماده پاسخگویی به هر تهاجمی از سوی جمهوری اسلامی است. وزیر دفاع ایالات متحده اینگونه تهدید کرد که ما به دنبال شروع جنگ نیستیم، اما آماده ایم تا هرگونه جنگ احتمالی را پایان دهیم.

باران موشک بر سر مدرن ترین پایگاه آمریکا
حمله موشکی ایران در اولین ساعات شروع روز چهارشنبه انجام شد. موشک های ایرانی درست در ساعت یک و بیست دقیقه بامداد یعنی زمان شهادت سپهبد سلیمانی بر سر نیروها و تجهیزات آمریکایی فرود آمد.


رایزنی ترامپ با مشاوران
استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه ۱۸دیماه ساعاتی پس از حمله ایران به عیدالاسد خبر از مشاوره گرفتن ترامپ از تیم امنیت ملی کاخ سفید است: «ما از گزارش حمله به تأسیسات نظامی ایالات متحده در عراق آگاهیم. رئیس جمهوری آمریکا نیز اطلاع یافته و وضعیت فعلی را به دقت زیر نظر دارد، و مشغول مشاوره با تیم امنیت ملی خود است.»

واکنش اول: شرایط مطلوب است!
اولین واکنش رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۱۸دیماه ساعاتی پس از حمله ایران به عیدالاسد جالب توجه است. وی شرایط را عادی توصیف می کند اما حاضر نمی شود در مقابل دوربین حاضر شود و اعلام کند که به تهدیدهای خود عمل خواهد کرد. : «شرایط مطلوب است! موشک هایی از ایران به دو پایگاه نظامی در عراق شلیک شد. ارزیابی میزان خسارات مالی و شمار قربانیان در جریان است. تاکنون، اوضاع مساعد گزارش شده است. ما قدرتمندترین و مجهزترین ارتش سراسر جهان را داریم! من فردا صبح بیانیه ای صادر خواهم کرد.»

عقب نشینی تئوریسین حمله به مراکز نفتی ایران
لیندسی گراهام سناتور تندرو و متحد ترامپ که خواستار حمله به تاسیسات نفتی ایران در صورت اقدام تلافی جویانه ایران شده بود پس از هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی آمریکایی عین الاسد توسط سپاه پاسداران در یک عقب نشینی آشکار خواهان کاهش تنش و ندادن پاسخ از سوی آمریکا شد.

سانسور در خدمت آمریکا/ ممنوعیت انتشار آمار کشته شدگان امریکایی
سانسور شدید آمریکایی ها برای لو نرفتن خسارات و تلفات سیلی سنگین سپاه به سرعت به کمک سرباز فراری از جنگ ویتنام آمد. سایت “نیوزویک” که در ساعات ابتدایی حمله، تعداد سربازان به هلاکت رسیده آمریکایی را حداقل ۲۷۰ نفر برآورد کرده است (خط آخر)؛ اما این بخش از خبر دقایقی بعد حذف می شود.

همچنین حساب کاربری توییتر خبرنگارانی که به بیان تلفات آمریکا پرداخته اند بطور کامل حذف شده است.

شروع سخنرانی ترامپ؛ پایان هیمنه آمریکا
سخنرانی ترامپ پس از بیست ساعت از سیلی موشکی آغاز شد. در حالی اعلام که برخی انتظار داشتند تا ترامپ در این سخنرانی به تهدیدها و وعده های خود عمل کند و اعلام کند که مراکز نفتی و فرهنگی ایران مورد حمله قرار خواهد گرفت که صدای لرزان او حکایتی دیگر داشت. او با صدایی هراس آلود پشت تریبون قرار گرفت و حتی از امکان صلح با ایران سخن گفت. ترامپ از پرداختن به تلفات و خسارت های وارد شده به امریکا طفره رفت.

عدم توانایی ترامپ در ادای کامل بعضی از کلمات در سخنرانی اش باعث شده کاربران آمریکایی او را به تمسخر بگیرند. ترند شدن عبارت “slurring” به معنای بریده بریده و باعجله حرف زدن در فضای توییتری آمریکا این مساله را نشان میدهد.

صدای بلند نفس های ترامپ هم که شدت ترس او را نشان میداد از دید رسانه ها دور نماند. او در این سخنرانی ۸ دقیقه ای ۵۸ بار نفس عمیق کشید!

«بیل پالمر»، تحلیلگر آمریکایی درباره وضعیت روحی ترامپ اینطور نوشته است: «دونالد ترامپ حین سخنرانی امروزش انگار در بهترین حالت نیمه جان به نظر می رسید. مرتب، کلماتش را بریده بریده اداه می کرد و ظاهراً نفس کم می آورد. لغات را بد تلفظ می کرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.