صادق محصولی:
لیست توقعات FATF ادامه دار خواهد بود/ پنج دروغ درباره پیوستن به لوایح دوگانه

0 ۱۸۵

صادق محصولی قائم مقام جبهه پایداری انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش دولت و رسانه های حامی آن برای تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: در حال حاضر، ما در لیست سیاه FATF قرار نداریم و این همه تحریم وجود دارد.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود پول فلان سرمربی به خاطر FATF منتقل نمی شود، دروغی بیش نیست، چرا که ما هنوز در لیست سیاه نیستیم.

وزیر کشور دولت نهم، مرتبط دانستن تحریم های موجود به FATF را دروغ دوم حامیان پیوستن به FATF دانست و گفت: آقایان دولت، پیوستن به FATF را امضا کرده اند و جز دو بند، همه مواد آن را دارند اجرا می کنند. اگر تحریم های موجود به FATF ربط دارد، پس چرا اکنون که همه بندهای آن جز دو بند را اجرای می کنیم، تحریمی برداشته نمی شود؟

محصولی تصریح کرد: این نکته مهمی است که تحریم های موجود هیچ ربطی به FATF ندارد و علّت تحریم های کنونی، تحریم های ثانویه آمریکا است.

وی، دروغ سوم حامیان پیوستن به FATF را، هشدارهای چین و روسیه به ایران برای تصویب لوایح مرتبط با FATF دانست و گفت: آقایان خودشان سفیر روسیه را دعوت کرده اند و با او جلسه گذاشته اند، او هم گفته است که شما خودتان رفته اید پیوستن به FATF را امضاء کرده اید.

عضو ارشد جبهه پایداری ادامه داد: آنچه از سوی سفیر روسیه مطرح شده، «Non Paper» بوده است، نه موضع رسمی دولت روسیه. ضمن اینکه همین جلسه هم به دعوت آقایان دولت بوده است.

محصولی، وعده های دولت، پیش از امضای برجام را یادآور شد و گفت: آن زمان، نان و آب مردم را به برجام وصل کردند و گفتند باید چرخ زندگی مردم بچرخد تا سانتریفیوژها هم بچرخد. در نهایت هم نه سانتریفیوژها چرخید نه چرخ زندگی مردم. اکنون هم درباره پیوستن به FATF همان حرف ها را می گویند. هیچ کدام هم حاضر نیستند تعهد دهند که پیوستن به FATF مشکلات را حل می کند.

وزیر اسبق رفاه، ادامه دار بودن لیست خواسته های FATF را یکی از نکات منفی آن دانست و گفت: اینطور نیست که فکر کنیم FATF یک سری توقعات مشخص از ما دارد و اگر آن ها را بپذیریم، مشکل آن ها با ما حل می شود. بلکه فهرست خواسته های آن ها به مرور افزایش پیدا می کند.

محصولی ادامه داد: در سال های اخیر آمریکا بدون هماهنگی با روسیه به عنوان یکی از مؤسسان اصلی، یک سری خواسته های جدید را در قالب FATF ابلاغ کرده است. بنابراین فقط بحث پولشویی نیست، بلکه بعداً می تواند موارد دیگری را اضافه کند تا با این حربه، جلوی کشورهایی که از لحاظ ایدئولوژیک مخالف استکبار جهانی هستند را بگیرد.

قائم مقام جبهه پایداری با بیان اینکه برخی کشورهای غربی مصوباتی مبنی بر عدم عضویت در کنوانسیون های بین المللی دارند، اظهار داشت: آن ها نمی خواهند خود را در قید و بند تعهداتی قرار دهند که مخالف دیدگاه خودشان است و نمی توانند اجرا کنند. آقایانی که از کشورهای اروپایی حرف می زنند این نمونه ها را مطالعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.