بازی انتخاباتی روحانی، در میدان «دوگانه سازی»

0 ۴۵۶

پس از به نتیجه نرسیدن دوقطبی انتخاباتی حسن روحانی مربوط به شورای نگهبان، ایستگاه بعدی انتخاباتی دوقطبی سازی روحانی به ایجاد اختلاف و تنش با سایر قوا به خصوص قوه قضائیه رسیده است.

این رویکرد رئیس جمهور بیانگر آن است که تیغ برنده عدالت قضایی به رگ رسیده است و حالا این فضا را برای روحانی ایجاد می کند تا در سخنرانی اخیر خود در استان یزد باز کلیدواژه های جدید دوقطبی را خلق کند؛ روحانی این بار «فساد میلیون تومانی» را در مقابل «فساد میلیارد دلاری» قرار می دهد؛ یا «شفافیت» را در مقابل «غیرشفافیت» می گذارد؛ یا آرایشی از مبارزه «جناحی و غیرجناحی» را در پیگیری پرونده های قضایی مطرح می کند.

قیام حسن روحانی علیه وحدت به عنوان کسی که خود را با عنوان «حقوقدان» به جامعه معرفی کرد آنقدر رنگ باخته و آسیب های آن دامن جامعه را گرفته است که مشاوران وی سعی دارند تا از ایجاد درگیری و اختلاف های جدید جلوگیری کنند ولی ظاهرا زمانی که مشورت هایشان به رئیس جمهور کارساز نیست دست به دامن طرف دیگر دو قطبی مورد نظر رئیس جمهور می شوند.

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور در خصوص اقدام روحانی برای ایجاد دوقطبی با دستگاه قضایی دست به دامان قوه قضاییه می شود و با توئیتی که در صفحه شخصی خود منتشر می کند از قوه قضائیه می خواهد با اقداماتی که انجام می دهد از ایجاد دوگانه سازی های خطرناک جلوگیری کند.

مشاور رئیس جمهور قصد می کند مین فعال شده تنش و درگیری از سوی روحانی را با این توئیت که «قاعدتا قوه محترم قضائیه هم در روزهای آتی با اقدامات ایجابی و روشنگری های بی طرفانه به جای دوگانه سازی های خطرناک، نشان خواهد داد اتحاد ملی در مواجهه با فسادهای بزرگ ناگسستنی است» خنثی کند.

پس از سخنرانی روحانی با محوریت مطرح کردن دوقطبی جدیدش در استان یزد، این اظهار نظرها باعث نشد قوه قضائیه وارد حواشی ایجاد شده توسط رئیس جمهور شود و رئیس و سخنگوی قوه قضائیه سعی کردند وارد بازی انتخاباتی روحانی در میدان «دوگانه سازی» نشوند.

پاتک قوه قضاییه به «دوقطبی» روحانی
ساعاتی پس از سخنرانی حسن روحانی در یزد، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ضمن تشریح جزئیاتی از پرونده بابک زنجانی و گزارش آن به وزارت نفت، نسبت به دوگانه جدید روحانی پاسخ داد و گفت: «برای ما فرقی نمی کند که پرونده فساد مربوط به فروش نفت توسط بابک زنجانی باشد یا متعلق به پرونده کرسنت یا استات اویل؛ برای ما فرقی نمی کند که پرونده مربوط به دلارهای ادعایی گم شده باشد یا پرونده ارزها و سکه هایی که در سال ۹ و ۹۷ بانک مرکزی با سیاست های مورد بحث، خزانه ارزی و طلای کشور را در اختیار افراد سودجو و فرصت طلب قرار داد».

اسماعیلی در بخش دیگری از صحبت هایش و در واکنش به اظهارات روحانی تصریح کرد: «ما مصمم هستیم با فساد مبارزه کنیم و با قاطعیت با همه انواع و مصادیق فساد برخورد خواهیم کرد و با شعار و سخنرانی و دو قطبی سازی بی جهت میدان مبارزه با فساد را خالی نمی کنیم و اراده قوه قضاییه و ریاست محترم این قوه بر برخورد جدی با تمامی مصادیق و مظاهر فساد بدون ملاحظه این و آن است.»

اما قوه قضاییه نسبت به رویکرد حسن روحانی در رابطه با مبارزه با فساد صرفا به توضیحات جامع سخنگوی خود بسنده نکرد و در نهایت آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با موضع گیری کاملاً هوشمندانه بازی «دوقطبی» حسن روحانی را بهم زد و گفت: هیچگونه حاشیه سازی، ما را گرفتار نخواهد کرد، از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت و روند کار دستگاه قضایی را کند نخواهد کرد.

به این طریق بازی انتخاباتی حسن روحانی در میدان دوگانه سازی جدید وی در ایجاد تقابل با دستگاه قضایی توسط موضع گیری هوشیارانه و متواضعانه رئیس و سخنگوی قوه قضاییه خنثی شد و تاکنون دوقطبی سازی رئیس دولت ره به سر منزل مقصود نبرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.