مقاومت در قوس صعود؛ دشمن در سراشیبی سقوط

0 ۴۲۴

«طرح خاورمیانه بزرگ» (GMENAI) سناریوی شومی بود که در راستای اهداف نظام سلطه و به ویژه شکل دهی هژمونی آمریکا در قرن ۲۱ میلادی طراحی شد. این طرح در نظر داشت تا کشورهای عربی منطقه خاورمیانه، ترکیه، ایران، پاکستان، کشورهای مسلمان قفقاز و رژیم اسرائیل را در یک نظام اقتصاد آزاد به بلوکی با محوریت اسرائیل تبدیل کند.

آمریکا درصدد آن بود تا با پیاده کردن طرح خاورمیانه بزرگ، کشورهای وابسته و کوچکی به وجود آورد که همواره با یکدیگر در منازعه باشند و برای گرفتن امتیازات بیشتر، تحت لوای حمایت از رژیم اسرائیل، امتیاز داده و منابع و منافع خود را در اختیار جبهه مستکبرین قرار دهند.

نقشه شوم «طرح خاورمیانه جدید»
۱. اصطلاح «خاورمیانه جدید» که در راستای ایجاد قوسی از ناآرامی ها و خشونت ها از لبنان، فلسطین و سوریه گرفته تا عراق، خلیج فارس، ایران و مرزهای ناتو در افغانستان طراحی شد، در ژوئن ۲۰۰۶ توسط کاندولیزا رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا و در تل آویو به جای واژه قدیمی تر خاورمیانه بزرگ مطرح شد و علت آن هم این بود که بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر حوزه های مختلفی درگیر جنگ و کشمکش شدند، لذا طرح بالکانیزه شدن منطقه به شدت از سوی آمریکا و صهیونیست ها دنبال شد. هدف طرح این است که با سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» انگلیسی و ایجاد هرج ومرج ساختاری، شرایط جنگ و درگیری را در کل منطقه ایجاد کند تا نظام سلطه با محوریت اسرائیل، آمریکا و انگلیس در فرصت مناسب به بهره برداری پرداخته و نقشه خاورمیانه ای دیگر را از نو بر اساس نیازها و اهداف ژئوپلیتیک خود ترسیم کنند.

در زمان جورج بوش پسر بود که طرح جدید خاورمیانه با به کارگیری شیوه های متعدد تطمیع، تهدید و دیپلماسی و به ویژه تهاجم نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ دنبال شد. حالا بعد از گذشت ۱۶ سال از حمله نظامی عراق، همه ناظران و کارشناسان حوزه تحولات منطقه ای بر این باورند که نقشه شوم «طرح خاورمیانه جدید» به شکست منجر شده، محور مقاومت روی قوس صعود و آمریکا و اسرائیل در سراشیبی سقوط قرار گرفته اند.

این سؤال را باید به طور جدی تری از کارشناسان و تحلیلگران منطقه قرار دهیم که سرانجام سناریوهای آمریکایی در مورد منطقه خاورمیانه چه بوده است؟ اما پیش از آن باید چند نکته را در ترازوی نقد آنها قرار دهیم؛

یک: شکست نظام سلطه و پیروزی های محور مقاومت
۱. پیروزی محور مقاومت در جنوب «لبنان» در جنگ ۳۳ روزه (۲۰۰۶) و نبرد «غزه» (۲۰۱۴) و یا چهار سال مقاومت مردم «یمن» و همچنین پیروزی جبهه مقاومت در برابر داعش در «عراق» و «سوریه» نشان دهنده این واقعیت مسلم و انکارناپذیر است که محور مقاومت روی قوس صعود و آمریکا و اسرائیل در سراشیبی سقوط قرار گرفته اند.

جالب است بدانید که خود آنها بارها اعتراف کرده اند چنان که در مورد جنگ ۳۳ روزه اولین بررسی که انجام و منتشر شد، تحقیقات آنتونی کوردزمن بود که در روز ۱۷ آگوست ۲۰۰۶ و تنها چند روز بعد از جنگ از مرکز مطالعات راهبردی بین المللی در آمریکا انتشار پیدا کرد. این گزارش در بررسی مفصلی نتیجه گیری کرد که هیچ یک از اهداف پنج گانه اسرائیل از حمله به لبنان محقق نشده است!

دو ماه بعد نشریه آسیا تایمز مجموعه ای شامل سه گزارش از ۱۲ تا ۱۴ اکتبر ۲۰۰۶ منتشر کرد که نام آن «چگونه حزب الله اسرائیل را شکست داد» بود؛ و درنهایت یهود اولمرت نخست وزیر رژیم اسرائیل در کتاب زندگینامه خود به طور رسمی، علنی و موثق به شکست ارتش این رژیم در مقابل نیروهای مقاومت حزب الله در جنگ ۳۳ روزه ۲۰۰۶ اعتراف کرد.

۲. درخصوص عراق نیز خود آنها بارها اعتراف کرده اند عایدی آمریکا چیزی جز زیان و ضرر نبوده است. دی ماه سال گذشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور سرزده وارد الانبار عراق شد و بعد از بازگشت به کشورش در توییتی گلایه کرد که آمریکا علی رغم هزینه کردن بیش از ۷ تریلیون دلار در منطقه، هنوز هم وی باید تحت حفاظت شدید امنیتی و آن هم مخفیانه به منطقه سفر کند!

۳. به اعتراف بسیاری از کارشناسان نظامی و همچنین خود مقامات آمریکایی، ایالات متحده در پروژه ها و پرونده های بین المللی خود در عراق، سوریه، یمن، ونزوئلا، کره و شمال آفریقا (در الجزایر و لیبی) شکست خورده است.

۴. نشریه فارین پالیسی ۷ ماه پیش (بهمن ۹۷) نام قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را در فهرست «صد اندیشمند برتر» خود قرار داد. این دهمین سالی بود که این نشریه معروف سیاهه افراد برتر را منتشر کرد. در آخرین شماره این نشریه نام سردار سلیمانی در بخش «دفاع و امنیت» گنجانده شد. فارین پالیسی در این شماره مطلبی از استنلی مک کریستال، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا را منتشر کرد که وی در آن قاسم سلیمانی را «استاد عروسک گردانی مرگبار ایران» نامیده بود. مک کریستال در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان را بر عهده داشته و به طوری که خودش در مقاله موردبحث نوشته، در عراق نیز حضور داشته است. او درباره سلیمانی می نویسد: «سلیمانی از یک فرمانده نظامی به یک استاد عروسک گردان شبح مانند بدل شده است.». وی همچنین می نویسد که قاسم سلیمانی امروز همچنان «بیرون از روشنایی نورافکن ها» مشغول انجام عملیات است.

دوم: وحدت نیروهای مقاومت و جمهوری اسلامی
۱. حضور «مقتدی صدر» در ایران- مراسم عزاداری شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) شب چهارشنبه با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. در این مراسم مقتدی صدر، یکی از شخصیت های سیاسی و مذهبی کشور عراق و رئیس جریان صدر این کشور که اخیراً برای دیدار با رهبر انقلاب به ایران آمده است نیز حضور داشت. حضور مقتدی صدر در این مراسم و تصاویر منتشرشده او در کنار مقام معظم رهبری و سردار سلیمانی بازتاب وسیعی در بین رسانه ها و کاربران فضای مجازی داشت. در کشور عراق نیز انتشار این عکس ها بازتاب فراوانی داشت و با استقبال گسترده افکار عمومی مواجه شده است.

یکی از کاربران با انتشار تصاویر مزبور نوشت: «معنای این عکس را بهتر از همه ترامپ، ملک سلیمان و نتانیاهو می فهمند»، دیگری نوشت: «تأثیر این عکس کمتر از حمله موشکی به تل آویو نیست». کاربر دیگری نوشت: «انقلاب اسلامی بازهم از ثمرات مقاومت برایتان بگوید یا کافی است؟» یکی از کاربران هم نوشت: «بعد از تجدید بیعت حکیمانه و بزرگوارانه سید حسن نصرالله با امام خامنه ای، حضور سید مقتدی صدر در کنار رهبر معظم انقلاب موجب آرامش دل جبهه جهانی مقاومت شد». برخی از کاربران در توییتر و اینستاگرام هم با اشاره به برکناری جان بولتون در آمریکا نوشتند: «برکناری بولتون و دیدار مقتدی صدر با رهبر انقلاب بزرگ ترین ضربه به پیکر مثلث منحوس غربی- عبری- عربی است»، «مقتدی صدر به حسینیه امام وارد شد؛ جان بولتون از کاخ سفید خارج شد و در این ها نشانه هایی هست برای اهل تفکر!»، «این عکس رو بگذارید کنار برکناری بولتون توسط ترامپ! قهرمان دیپلماسی کیه حالا؟» و مطالبی از این دست که همگی نشان می دهد افکار عمومی ملت ایران از حضور مقتدی صدر در ایران استقبال کرده و آن را نشانه پیروزی محور مقاومت و شکست نظام سلطه می دانند. گفتنی است که مقتدی صدر روحانی سرشناس شیعیان و یکی از رهبران عراق بوده که به مواضع ضدآمریکایی معروف است.

۲. لبیک عاشورایی «نصرالله» به رهبر انقلاب؛ امام خامنه ای، حسین(ع) زمان است- حضور مقتدی صدر در مراسم عزاداری شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) (شب چهارشنبه) یک روز بعد از سخنرانی سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در شب عاشورا (شب سه شنبه) بود. سید حسن نصرالله شب سه شنبه در سخنرانی عاشورایی خود به مناسبت ایام محرم، رهبر معظم انقلاب را «حسین زمان» دانست و تأکید کرد که جبهه مقاومت، رهبر انقلاب اسلامی را فرمانده خیمه گاه خود می داند و امام خامنه ای را در برابر فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها نمی گذارد.

به نوشته پایگاه شبکه «المنار»، وی گفت: «ما در حال جنگ در نبردی بزرگ هستیم و آمریکا و اسرائیل می خواهند خیمه گاه ما را محاصره کنند. امروز فرمانده خیمه گاه ما امام خامنه ای و مرکز آن جمهوری اسلامی ایران است و آمریکا می خواهد آن را محاصره کند.»

سیدحسن نصرالله سپس رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی را خطاب قرار داد و گفت: «امشب و فردا به ترامپ و نتانیاهو می گوییم که ما قومی هستیم که نه محاصره، نه تحریم، نه فقر و نه گرسنگی به اراده ما خللی وارد نمی کند. در برابر آمریکا و اسرائیل به امام خامنه ای، می گوییم که ای فرزند حسین(ع)، ما تو را تنها نمی گذاریم.»

۳. انصارالله یمن: ولایت امام خامنه ای را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) می دانیم- ۲۲ مرداد سال جاری بود که محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن و هیئت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند که تصاویر این دیدار نیز در شبکه های مجازی بازتاب گسترده ای داشت. در این دیدار، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، نامه سیدعبدالملک بدرالدین حوثی رئیس این جنبش را به حضرت آیت الله خامنه ای تقدیم کرد و ضمن ابلاغ سلام های گرم رهبر جنبش انصارالله و همه مجاهدان و رزمندگان یمنی خطاب به رهبر انقلاب اسلامی گفت: «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) و ولایت امیرالمؤمنین(ع) می دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی(ره) و مایه برکت و بسیار روحیه بخش می دانیم.»

وی با تأکید بر اینکه «مواضع رهبر جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان جهان به ویژه مردم یمن، یک موضع دینی و اعتقادی است» گفت: «مردم یمن که در شرایط بسیار سختی به سر می برند با دست خالی اما با ایمان و ثبات قدم در مقابل تجاوز هفده دولت ایستاده اند و به شما قول می دهیم که ملت یمن منسجم و همچون ید واحد به استقامت و ایستادگی خود در مقابل تجاوز ظلم، تا پیروزی کامل ادامه خواهند داد.»

۴. حماس: خود را در خط مقدم حمایت از ایران می دانیم- هیئتی عالی رتبه از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در ۳۱ تیرماه ۹۸ با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفت وگو کردند. در این دیدار صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس نامه اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس را تقدیم رهبر انقلاب کرد و ضمن ابلاغ سلام و تحیات اسماعیل هنیه و مردم فلسطین خطاب به رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرد: ما به عنوان حرکت مقاومت و جنبش حماس، همبستگی خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام و تأکید می کنیم هرگونه اقدام خصمانه در مورد ایران در واقع اقدام خصمانه بر ضد فلسطین و جریان مقاومت است و ما خود را در خط مقدم حمایت از ایران می دانیم.

نایب رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به مواضع قاطع امام خمینی رحمهًْ الله در حمایت از موضوع فلسطین، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب، و همچنین مواضع صریح رهبر انقلاب گفت: ما همواره قدردان حمایت های همیشگی و غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی از مردم فلسطین بوده و هستیم.

در پایان این دیدار، هیئت حماس تابلوی منقش به تصویری از مسجدالاقصی را به رهبر انقلاب اسلامی تقدیم کردند.

سوم: تفاوت وحدت محور مقاومت با ائتلاف های نظام سلطه
روشن است که وحدت میان کشورهای عضو نظام سلطه به ویژه آمریکا، انگلیس و اسرائیل و همراهی و حمایت آنها از برخی کشورهای منطقه مانند امارات، بحرین و عربستان صرفاً بر اساس گزاره های مادی و سودآوری بوده است چه آنکه اتحاد آمریکا با عربستان تنها به خاطر منافع مالی و تسلیحاتی (فروش تسلیحاتی نظامی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار) و به گفته رهبر معظم انقلاب برای دوشیدن عربستان بوده است.

این مسئله به حدی برای آمریکایی ها از اهمیت برخوردار است که «جو اسکاربرو» سناتور آمریکایی معتقد است که حتی اگر عربستان سعودی از حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا حمایت کرده باشد، نفت عربستان از اهمیت بیشتری برای آمریکا برخوردار است!

یا مثلاً ائتلاف هایی که کشورهای غربی با عربستان و علیه یمن ایجاد کردند صرفاً با هدف فروش سلاح های خودشان بود. این در حالی است که اتحاد بین گروه های جبهه مقاومت، ایدئولوژیک و بر اساس مفروضات دینی و مکتبی بوده است.

شایان ذکر است که توجه و اهتمام رهبر معظم انقلاب در شکل گیری و تقویت محور مقاومت اسلامی نشان می دهد که معظم له جبهه مقاومت اسلامی را در مسیر اهداف انقلاب و آن را برای انقلاب اسلامی افتخار بزرگی می دانند.

دیدار گروه های مختلف جبهه مقاومت با رهبر انقلاب از دیدار با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و بشار اسد رئیس جمهور سوریه گرفته تا دیدار با دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و هیئت همراه و دیدار با نایب رئیس دفتر سیاسی حماس و هیئت همراه و همچنین دیدار خانواده های شهید بدرالدین و شهید مغنیه با رهبر انقلاب و یا بیانات مقام معظم رهبری در کنفرانس های بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و… نشان از توجه راهبردی رهبری به تقویت محور مقاومت اسلامی و وجود ارتباط عمیق فکری و نظری میان جمهوری اسلامی ایران و گروه های مقاومت است.

ترجیع بند تمام این دیدارها و گفت وگوها رایزنی مقامات جمهوری اسلامی و گروه های مقاومت درخصوص مقابله با نظام سلطه و مثلث شوم غربی- عبری و عربی است که مبتنی بر انگاره ها و مفروضات مکتبی و جهت گیری های اسلامی است.

نکته پایانی آنکه بعد از تحولات چندروزه اخیر منطقه و دو خبر مهم ۱. لبیک عاشورایی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به رهبر معظم انقلاب اسلامی و ۲. حضور مقتدی صدر در ایران برای رایزنی با رهبر انقلاب آن هم پس از شکست رویکرد ضدایرانی در تشکیل و هدایت کابینه عراق، خبر دیگری در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت و آن اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید توسط رئیس جمهور آمریکا بود. در میان تحلیل های ناظران بین المللی، تحلیل «عبد الباری عطوان» نویسنده مشهور جهان عرب قابل تأمل است که ساعاتی بعد از انتشار خبر اخراج مشاور امنیت ملی کاخ سفید تأکید کرد «بولتون با مقاومت ایران ذلیلانه بیرون انداخته شد.» این خبر در کنار دو خبر فوق، نه فقط بازتاب دهنده اخراج یک سیاستمدار آمریکایی بلکه خبر سقوط نظام سلطه و صعود قوس محور مقاومت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.