سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:
شفافیت آراء فساد را از بین می برد/ نباید مسئله پنهانی از مردم داشته باشیم

0 ۳۹۱

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم شفافیت آرای نمایندگان اظهار داشت: سال ها است که ما به دنبال تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس هستیم ولی ۲ بار این طرح در صحن علنی رای لازم را نیاورده است.

وی گفت: من از امضاکنندگان و حامیان جدی این طرح هستم و قبلاً هم اعلام کرده ام شفافیت آرا، اموال، دریافتی ها و عملکرد نمایندگان باعث عزت و سربلندی مجلس می شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: معتقدم طرح شفافیت آرا به شناخت موکلان و بالا رفتن آگاهی مردم و توجه آنها به عملکرد نمایندگان شان در مجلس منجر شده و در نهایت به انتخاب دقیق و درست آنان و انتخاب فرد اصلح کمک خواهد کرد.

نقوی حسینی اظهار داشت: همانطور که ما در حوزه قضایی وکیل انتخاب می کنیم تا حرف ما را بزند و از ما دفاع کند مردم هم باید بدانند وکیل شان در مجلس چه کار می کند؛ نباید نماینده آرای مردم را بگیرد بعد در مجلس خلاف نظر موکلانش و عهدی که با آنان بسته است رفتار کند و با دادن برخی آرا گاهی اوقات باعث شرمندگی موکلانش شود.

وی گفت: شفافیت آرا کمک زیادی به سربلندی، عزت و تقویت مجلس کرده و موجب خواهد شد تا توجه و شناخت مردم از اقدامات، آرا و رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیشتر شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: به دنبال عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آرا به هیأت رئیسه نامه ایی نوشتیم که داوطلبانه همه آرا، عملکرد، دریافتی های مالی و اقتصادی، رفت و آمد، حضور و غیاب به صورت شفاف اعلام شده و گزارش روزانه به موکلانم اطلاع رسانی شود.

وی در پاسخ به اینکه این طرح محاسن زیادی دارد چرا برخی نمایندگان مخالفت کردند، گفت: در عدم رأی به دو فوریت شفافیت آرای نمایندگان هم شفاف عمل نشد یعنی غیرشفاف ترین آرا در رأی به همین طرح بود و ما متوجه نشدیم کدام فراکسیون و کدام نماینده به این طرح رأی دادند و چه کسانی رأی ندادند.

نقوی حسینی اظهار داشت: متأسفانه وقتی با همکاران صحبت می کردیم خیلی ها می گفتند که طرح خیلی خوب است و ما موافق هستیم اما وقتی آرا اعلام شد دیدیم که نتیجه و خروجی چیز دیگری است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نمایندگان از تصویب این طرح واهمه دارند یا اینکه اشکال فنی دارد که مخالفت کردند؟ گفت: اشکالی وجود ندارد؛ ما وکیل مردم هستیم و چیز پنهانی از آنها نداریم؛ مگر مردم نامحرمند؟ چرا نباید مردم بدانند؟ نماینده باید در مورد آرای خود شفافیت ایجاد کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: حق مردم به عنوان افرادی که به نماینده رای داده اند آن است که بدانند من به چه چیزی رأی می دهم و به چه چیزی رأی نمی دهم؛ به کدام طرح رأی می دهم و به کدام طرح رأی نمی دهم؛ حقوقم چقدر است؛ خانه ام کجا است؛ آیا دارایی من حین نمایندگی و بعد از آن افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: طرح شفافیت آرا نمایندگان منجر به عزت و سربلندی و ارتقای جامعه می شود و فساد را از بین خواهد برد.

نقوی حسینی افزود: وقتی نماینده ای که موقع انتخابات معلم بوده و هم اکنون نماینده مجلس است و بعد از حضور در پارلمان پرونده فرهنگی بودن خود و ردیف استخدامی اش را از وزارت آموزش و پرورش به وزارت نفت منتقل کرده است و هم اکنون به جای حقوق معلمی و یا حقوق نمایندگی مجلس حقوق ۲۰ میلیونی وزارت نفت را دریافت می کند. آیا موکل ها نباید این موضوع را بدانند؟

وی خاطرنشان کرد: مردمی که به این فرد معلم رای دادند حق دارند بپرسند چرا وزارت نفتی شدی؟ آیا این کار نماینده عجیب نیست؟

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد در دوران نمایندگی از وزیر راه و شهرسازی زمین و مسکن در الهیه تهران گرفته اند در حالی که حق مردم است که بدانند وکیل شان در مجلس چه اقداماتی انجام داده و یا می دهد ولی اگر برخی رفتارها و آرا را شفاف بدانند دیگر به این افراد رای نخواهند داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.