پاسخ خواندنی رسایی به ادعاهای خلاف مشاور هاشمی؛
شما دروغ گفتن را هم بلد نیستید/ چطور یک مسئول در کاخ شاه برای خود استخر می سازد؟/ نه تنها برای شخص هاشمی، بلکه خانواده او هم از این استخر استفاده می کردند/ آیا اسکی در تاسوعا و عاشورا هم توصیه پزشک بود؟

0 ۱۵۶

چندی پیش حمید رسایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول هفته نامه «نه دی» در سر مقاله ویژه نامه این نشریه، به رویکردها و تغییر مواضع مرحوم هاشمی در طول تاریخ پرداخته بود.

رسایی در قسمتی از یادداشت خود نوشته است: «روشن است که هیچ یک از دلسوزان انقلاب، چنین عاقبتی را برای او نمی پسندیدند اما چه کنیم وقتی خود اصرار به چنین عاقبتی داشت! با این حساب معلوم نیست چرا برخی شخصیت ها بویژه پس از مرگ وی، اصرار بر این دارند که هاشمی را غیر از آنچه هست، معرفی کنند؟! درحالی که هاشمی را باید آنگونه که خود اصرار داشت، دید؛ نه آنگونه که ما دوست داشتیم باشد.»

این یادداشت رسایی واکنش نزدیکان و رسانه های حامی مرحوم هاشمی را در پی داشت. اما این واکنش ها نه تنها نتوانسته بود با استدلال و منطق پاسخ مسائل مطرح شده در «نه دی» را بدهد، که برعکس با حمله تند نزدیکان هاشمی همراه بود.

رسایی در سرمقاله «نه دی» نوشته بود: «هاشمی ازجمله بازیگران سیاسی بود که مهره های شطرنج را با تأمل جابجا می کرد وشاید همین ویژگی او نمی گذاشت تا دیگر بازیگران سیاست به راحتی از کنار مواضع اش عبور کنند. با این همه نمی توان و نباید در حق هاشمی ظلم کرد و او را آنچه که نیست معرفی کرد..

برای تحلیل شخصیت وی به ناچار باید فعالیت های او را به مقاطع زمانی مختلف تقسیم کرد و طبعا نمی توان تمام مقاطع عمر او را با یک چوب راند. با این فرض اگر بخواهیم منصفانه درباره وی قضاوت کنیم باید بگوییم هاشمی یعنی «هاشمی سال های مبارزه قبل از انقلاب، هاشمی دوره انقلاب وشورای انقلاب، هاشمی دوره دفاع مقدس، هاشمی مجلس، هاشمی دولت سازندگی چهار ساله اول، هاشمی دولت سازندگی چهار ساله دوم، هاشمی دوره دوم خرداد و حاکمیت اصلاح طلبان، هاشمی انتخابات مجلس ششم، هاشمی و تاثیرگذاری فرزندانش بر وی، هاشمی انتخابات نهم ریاست جمهوری، هاشمی و برخورد بادولت نهم، هاشمی پشت صحنه رقابت های انتخابات دهم، هاشمی روزهای کودتای فتنه سبز پس از انتخابات دهم، هاشمی در انتخابات یازدهم و ردصلاحیتش، هاشمی و تاثیراتش در دولت روحانی، هاشمی و تحمیل توافقنامه های استعماری مثل برجام، هاشمی وعاقبت او که در استخر منسوب به فرح به پایان رسید.»

غلامعلی رجایی یکی از مشاوران هاشمی، از جمله کسانی بود که در مصاحبه با خبرگزاری دولتی «برنا» به سرمقاله «نه دی» واکنش نشان داد که سایر رسانه های اصلاح طلب نیز گفته های وی را پوشش دادند.

با اینکه حمید رسایی در یادداشت اش به موضوعاتی همچون تغییر نگرش مرحوم هاشمی در مواجه با آمریکا و خاطره سازی از امام خمینی برای توجیه این امر و تلاش مرحوم هاشمی برای از بین بردن توان دفاعی و موشکی کشور و دفاع از برجام اشاره کرده بود، اما رسانه هایی که مصاحبه رجایی را پوشش داده بودند، این موارد را مسکوت گذاشته و صرفاً بخش مربوط به مکان فوت هاشمی را مورد توجه قرار داده بودند.

رسایی در یادداشت دیگر خود که در پاسخ به حملات جریان حامی مرحوم هاشمی بود، به این نکته اشاره کرده و می نویسد: «هرچند آقای غلامعلی رجائی در مصاحبه اش با خبرگزاری برنا تلاش کرده تا به سه موضوع «مرگ هاشمی در مکانی مشهور به استخر فرح، تلاش هاشمی برای توقف پیشرفت موشکی و تغییر نگرش وی از استکبارستیزی به تمایل رابطه با آمریکا» پاسخ دهد اما اکثر رسانه های همسو با خاندان هاشمی، فقط پاسخ وی به بخش مربوط به استخر را بازتاب داده اند! طبعا از نظر این رسانه ها بخش های دیگر یادداشت غلامعلی رجایی در دفاع از هاشمی، از آنجا که با واقعیت تطبیق نمی کرده، ارزش پرداختن و انتشار نداشته است.»

علاوه بر این رسایی با توجه به توجیه ناشیانه مشاور مرحوم هاشمی بر مواضع وی، با طرح پرسش هایی نوشته بود: «آقای رجایی چطور تغییر نگرش هاشمی در مواجه با آمریکا را انکار می کند، وقتی هاشمی رفسنجانی به خاطره سازی از امام راحل درباره حذف شعار مرگ بر آمریکا رو آورده بود و دلخوش به امضای کری بود. چطور تلاش هاشمی برای از بین بردن توان دفاعی و موشکی را انکار می کند وقتی هاشمی دنیای فردا را دنیای گفتگو می دانست نه دنیای موشک، وقتی وعده می داد که با دولت دوم روحانی کار ناتمام وی در از بین بردن صنعت هسته ا ی با کاهش بودجه دفاعی، تکمیل می شود.»

خلاصه ادعای رجایی

ادعای غلامعلی رجایی در رد سرمقاله «نه دی» که حول ماجرای شنا کردن مرحوم هاشمی در استخر کاخ سعدآباد، به طور کلی به دو صورت است: «در ترور هاشمی که دیافراگم ایشان آسیب دید، پزشکان توصیه کرده بودند که باید شنا کند و این شنا کردن جنبه تفریحی نداشته است»؛ «استخری که هاشمی از آن استفاده می کرد، متعلق به فرح نبود و بعد از روی کار آمدن احمدی نژاد ساخته شده است.»

رجایی درحالی برای تبرئه مرحوم هاشمی از استفاده وی از امکانات کاخ سعد آباد، عنوان می کند که استخر در ایام ریاست جمهوری احمدی نژاد ساخته شده است که بنا به گفته رسایی، پیش تر یاسر هاشمی در نامه ای که در ۵ دی ۹۷ به یک مستندساز نوشته بود، صراحتا اعلام کرده بود: «این استخر ۲۰ سال بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۷۷ ساخته شد.»

رجایی در بخشی دیگر از مصاحبه اش گفته است که استخر مذکور بیرون از محوطه کاخ سعد آباد است. درحالی که خودش در ۱۵شهریور ۹۷ درگفتگو با روزنامه آرمان در این باره گفته بود:

«پس از آن که دولت احمدی نژاد بر سر کار آمد، دسترسی آقای هاشمی به این مجموعه که به لحاظ امنیتی از آن استفاده می کردند از میان رفت. بنابراین به این نتیجه رسیدند که فضایی را در سعدآباد برای ایشان ایجاد کنند.»

رسایی در ارتباط با اینکه استخر مذکور متعلق به هاشمی و خانواده بوده است یا خیر، در یادداشت دوم خود نوشته است: «لازم به توضیح نیست که این مکان، استخر خانوادگی هاشمی بوده است همانطور که فائزه هاشمی در گفتگو با ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران (نوروز ۹۶ صفحه ۶۰) به آن اشاره می کند: «بابا وقتی مطلع می شود محافظان آیفون صوتی گذاشته اند، می خواهد که قطع کنند؛ استدلالشان هم این بود چون گاهی خانواده ازآنجا استفاده می کند، خوب نیست صدایی بیرون بیاید.»»

رسایی در قسمتی از یادداشتش خطاب به رجایی گفته است که «استخر توصیه پزشکان بوده، سوال این است که آیا اسکی روی آب، آن هم خانوادگی در تاسوعا و عاشورای حسینی در پشت سد لتیان و محوطه ای که کاخ پهلوی بوده هم به دیافراگم آن مرحوم ارتباط داشته که وی در خاطراتش با افتخار آن را ثبت کرده؟»

اکنون با توجه به اظهارات ضد و نقیض مشاور هاشمی و دفاع ناشیانه اش از استفاده های شخصی خاندان هاشمی از بیت المال، امری که مشخص است این است که مرحوم هاشمی در دو دهه پایانی عمر خود، از مواضع انقلابی خود دست کشیده بود و زندگی مرفه اش بر ارزشها و آرمان های انقلاب می چربید. چرا که اگر اینطور نبود، پایان عمر وی در استخر کاخ سعد آباد رقم نمی خورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.