استاد رحیم پور ازغدی:
برخلاف قانون اساسی دولت سند ۲۰۳۰ را مستقیم تصویب کرد و برای آن بودجه گذاشت و اجرا کرد/ صوت کامل آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را منتشر کنید

0 ۴۴۱

حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم «دو راهی سازش یا مقاومت» که به همت بسیج دانشجویی در مرکز همایش های پردیس شهید عباسپور و به مناسبت ولادت امام حسن (ع) برگزار شد، در پاسخ به این سؤال که چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرای سند ۲۰۳۰ موضع گیری نکرد، گفت: سند ۲۰۳۰ اصلاً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشد، دولت و آقای رئیس جمهور این سند را نه در شورا و نه در مجلس و نه در هیچ نهاد قانونی دیگری مطرح نکردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دولت این سند را مستقیم تصویب کرد و در مورد آن بودجه گذاشت و آن را اجرا کرد و حتی در مورد اجرای بخشی از آن هم گزارش داد، الان برخی ها هم می گویند هنوز دارند بخش هایی از آن را اجرا می کنند.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از این صریحاً اعلام کرد که این سند لغو است، و لغو هم شد و اگر جایی هم اجرا شود غیر قانونی است.

رحیم پور ازغذی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان درباره اینکه اگر امام حسن (ع) امروز حضور داشت درباره رانت خواری ها مالی چه واکنشی داشت؟ عنوان کرد: مسلماً تفکر اهل بیت و اسلام در مورد رانت خواری مشخص است الان هم مواضع قانون اساسی و هم رهبر انقلاب در این رابطه روشن است. رانت خواری یک ریالش حرم است چه برسد به هزار میلیارد آن.

وی تصریح کرد: موضوع الان سر این نیست که بگوییم حکومت رانت خواری را خوب یا بد می داند چون موضع حکومت مشخص است، مسئله سر کیفیت اجرا و سازماندهی و نظارت و پاسخگویی است.

رحیم پور ازغذی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که پرسید با روزه خواران علنی در دانشگاه چه کنیم، گفت: احکام اسلامی مانند حجاب، روزه خواری و گناهان دیگر دو بعد دارند، یکی اینکه به صورت پنهانی صورت می گیرد که مربوط به آخرت و خود شخص است و این رابطه خود فرد با خداست، اما این موضوع یک بعد اجتماعی هم دارد و آن زمان است که این مسائل به عرصه عمومی کشیده می شود. مانند اینکه کسی بخواهد در خیابان بی حجاب شود یا روزه خواری یا شراب خواری کند که این گناه حق الناس است و قانون جلوی آن می ایستد و باید هم جلوی آن ایستاد.

وی اظهار داشت: اگر کسی در ماه رمضان نمی تواند یا نمی خواهد روزه بگیرد نباید علنی این کار را انجام دهد و اگر این کار مانند بی حجابی علنی انجام شود باید در مقابلش ایستاد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سؤال دیگری تأکید کرد: مسلماً اقداماتی برای برخورد با مفسدان اقتصادی صورت می گیرد و دادگاه هایی که پشت سر هم تشکیل می شود هم نشان دهنده این موضوع است، گاهی تا بالاترین سطوح حکومت هم افرادی را دستگیر کردند پس نمی شود گفت هیچ کاری نشده است اما باید قاطع تر و دقیق تر پیگیری شود و اخبار آن هم اعلام شود.

رحیم پور ازغدی درباره نوع برخورد با مسئولان فاسد گفت: نهی از منکر، انتقاد و مطالبه شفافیت و پاسخگویی واجب شرعی است و حتما باید نظارت کنیم و اگر مواردی قطعی است مطالبه کنیم و اگر نیست شایعه پراکنی، دروغ پراکنی و آبروریزی نکنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: این که گفته می شود فرزندان همه مسئولان در خارج کشور و اروپا هستند اینگونه نیست و عده معدودی از مسئولان اینگونه هستند ولی آنچه در اسلام خط قرمز است این است که فرزندان مسئولان حق هیچ گونه سواستفاده از بیت المال، اموال حکومتی و اموال عمومی را ندارند و اگر بخواهند اسلامی تر باشد باید سعی کنند از بقیه مردم ساده تر زندگی کنند برای اینکه دیگران بدبین نشوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی از مسئولان هستند که فرزندان شان از آنها تبعیت نمی کنند، یعنی فرزند، پدرش را قبول ندارد و مواردی هم وجود دارد که ممکن است فرزند یکی از مسئولان مانند هزاران نفر دیگر امتحانی داده و قبول شده و به خارج از کشور رفته که درس بخواند و برگردد. اینکه جرم و خیانت و رانت نیست البته بهتر است این کار را نکنند.

رحیم پور ازغدی در پاسخ به سؤال دیگری افزود: ما باید مراقب باشیم تفسیر نادرست از دین، تحریف دین و سواستفاده از دین در عمل اتفاق نیافتد. الان هم نسبت به صدر اسلام این سواستفاده ممکن است باشد و باید مراقب بود.

وی درباره سوال دیگری هم افزود: باید تلاش کنیم حکومت و مردم فاصله نگیرد و مشارکت عمومی در انتخابات ها حداکثری باشد و از طرفی ما حکومت را می خواهیم برای حفظ ارزش ها و هنر این است که بتوانیم این دو را با هم جمع کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در شرایط فعلی مانند دوران امام حسن (ع) ، امکان نظرسنجی برای صلح یا مقاومت وجود دارد گفت: امام حسن (ع) نمی خواست نظرسنجی کند و بگوید بجنگیم یا نجنگیم، امام حسن (ع) فرمودند وظیفه شما مقاومت و جنگ است ولی عده ای گفتند با اینکه می دانیم حق با شماست ولی نمی خواهیم جنگ کنیم و سازش می کنیم شاید بهتر شد که برخلاف عقده آنها بدتر شد. امنیت شان را از دست دادند و دچار فقر و تهدید و… شدند و بعد گفتند ما نه تنها آخرت خود را بلکه دنیا ی مان را هم از دست دادیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سؤال دیگری گفت: عملکرد من در شورا به گونه ای بوده که می خواهند من را بیرون کنند! خیلی از اعضای شورا معترض و منتقد هستند و به صورت مختلف این را بیان کردند.

وی افزود: حرف این است که رؤسای جمهور مخصوصاً آقای روحانی چرا بخش مهمی از مصوبات شورا را امضا یا ابلاغ نمی کنند، یا اینکه چرا ابلاغ می کنند و اجرا نمی کنند؟ یا اینکه چرا بسیاری از جلسات شورا تعطیل است؟ و اینکه چرا یکسری مصوبات که اساساً نه مصوبات مجلس است و نه شورا و دستوراتی است که غربی ها می دهند مانند سند ۲۰۳۰، بر خلاف قانون اساسی مستقیم در دولت تصویب و اجرا می شود.

وی ادامه داد: من از رئیس شورا و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهش می کنم صوت یا متن کامل آخرین جلسه شورا که سؤالات من را رئیس جمهور بود و پاسخ هایی که ایشان داد را منتشر کنند تا همه بشنوند.

رحیم پور ازغدی گفت: من از زمان آقای خاتمی پیشنهاد کردم که جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی علنی پخش شود تا مردم عملکرد ما را ببینند که این اتفاق رخ نداد ولی الان پیشنهاد می کنم صوت جلسه آخر را منتشر کنند تا مردم ببینند ما چه گفتیم و چه شنیدیم.

وی اظهار داشت: اگر جلسات شورا مجددا تشکیل شد و بنده شرکت کردم حرف هایی را که قبلاً هم می گفتم خواهم گفت. اگر من هم نباشم حرف هایم را بیرون برای شما خواهم گفت و بعد در نهایت هم معلوم می شود در کشور چه کسی پاسخگو نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.