کاپیتولاسیون؛ این بار علیه مردم آمریکا

0 ۴۱۷

اگر شهروند ایالات متحده آمریکا باشید طبق قانون اساسی این کشور اجازه دارید به ادیان الهی توهین کنید! یا حتی پرچم آمریکا را به آتش بکشید، این حق را دادگاه عالی آمریکا برایتان تضمین کرده است؛ ولی به موجب قانونی که به آرامی و چراغ خاموش در حال اجرا است تعهد ندادن به دفاع از رژیم صهیونیستی، موجب از دست رفتن تمام حقوق اجتماعی و شهروندی تان خواهد شد!

این قانون که «پیمان وفاداری با اسرائیل» نام دارد با خبر اخراج معلم یک مدرسه ابتدایی در تگزاس به علت خودداری از امضای تعهد اجباری در خصوص ممنوعیت بایکوت اسرائیل، حالا بیشتر بر سر زبان ها افتاده است؛ حتی دولت آمریکا از کمک به برخی از بازماندگان طوفان در این کشور به خاطر همین امر خودداری کرده است.

هنگامی که این معلم از این مدرسه به دادگاه شکایت کرد، پرده از قانونی استعماری برداشت که آزادی شهروندان آمریکایی را سلب می کند. این شهروند آمریکایی که بیش از ۳۰ سال است در این کشور اقامت دارد علیه این مدرسه در حومه آستین ایالت تگزاس به دلیل نقض حقوق خود در متمم اول قانون اساسی شکایت کرد.

بحیه اماوی شهروند آمریکا شغل خود در مدرسه ابتدایی در حومه تگزاس را به خاطر عدم تعهد به تحریم نکردن اسرائیل از دست داد

متمم اول قانون اساسی آمریکا اشاره به حق شهروندان این کشور برای ابراز عقیده و آزادی بیان دارد. در این متمم آمده: «کنگره نباید هیچ قانونی را تصویب کند که آزادی بیان را محدود کند.»اجرای این قانون در شرایطی جریان دارد که پیش از این، زمانی که تری جونز کشیش هتاک آمریکایی کمپینی برای قرآن سوزی راه انداخته بود، با استناد به همین بند از متمم قانون اساسی از برخورد با این کشیش جلوگیری به عمل آمد و آزادی عمل وی برای توهین هر چه بیشتر به مقدسات مسلمانان تضمین شد.

از سال ۲۰۰۹ بحیه اماوی به عنوان متخصص پاتولوژی مشغول کار با کودکان معلول و مبتلا به اوتیسم بوده است و قراردادش طی ده سال همواره بدون وقفه تمدید می شد، اما این بار روند تمدید قراردادش متفاوت از قبل بود: در قرارداد جدید، او مجبور به امضای تعهد جهت حمایت از اسرائیل بود.

در بند قرارداد این معلم که «قلمرو تحت کنترل اسرائیل» نام گرفته، به صراحت آمده است وی باید متعهد شود «اسرائیل را بایکوت نکند» او همچنین در مدتی که قرارداد در جریان است نباید به تحریم اسرائیل بپیوندد. علاوه بر این او همچنین باید متعهد شود که از هرگونه اقدام که قصد دارد تنبیه و آسیب اقتصادی برای اسرائیل درنظر بگیرد و فراتر از آن، اقداماتی که روابط تجاری با اسرائیل را محدود می کند و اشخاص یا شرکت هایی که در اسرائیل و کرانه باختری فعالیت می کنند را هدف قرار دهد، خوددداری کند.

مفاد بند تعهد اجباری به عدم بایکوت اسرائیل

به گزارش اینترسپت، گرگ ابوت، فرماندار تگزاس، در سال ۲۰۱۷ قانونی را امضا کرد که اجازه می داد مراکز دولتی تگزاس این تعهد را به عنوان یک الزام اجباری در قرارداد بگنجانند. همچنین به موجب این قانون با تهیه فهرستی از شرکت ها یا کمپانی هایی که به بایکوت اسرائیل پیوسته همکاری با آنان برای ادارات دولتی تگزاس ممنوع شده است.

گرگ ابوت فرماندار ایالت تگزاس در مراسم وضع قانون ممنوعیت تحریم اسرائیل در این ایالت

اعتراض اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا به مجازات سختگیرانه ای که در قبال تحریم کنندگان اسرائیل اعمال می شود

علاوه بر تگزاس ۲۵ ایالت دیگر آمریکا نیز این قانون را وضع کرده اند و ۱۳ایالت هم در حال بررسی این قانون هستند. قانونی که اعتراض شدید فعالان و جنبش های مدنی آمریکا را در پی داشته است.

ایالت هایی که قانون پیمان وفاداری با اسرائیل را اجرا می کنند

هدف قانون پیمان وفاداری با اسرائیل چیست؟

به نظر می رسد این قانون که با لابی گسترده محافل صهیونیستی آمریکا قرار است در آمریکا به اجرا گذاشته شود در وهله نخست با هدف مقابله با جنبش BDS (بایکوت اسرائیل) صورت می پذیرد؛ جنبشی مدنی که با ایجاد موسسات غیرانتفاعی فعال در چندین کشور از جمله استرالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه، انگلیس، اردن و آفریقای جنوبی تحریم رژیم صهیونیستی در سطوح اقتصادی، فرهنگی و آکادمیک را دنبال می کند و از دیگر اهدافش، پایان دادن به اشغال سرزمین های اشغالی است. موسسان این جنبش، کارزار بایکوت اسرائیل را با الهام از تحریم هایی که درباره رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی اعمال شد، راه اندازی کردند و طرفداران جنبش بی.دی.اس از فعالیت های آزادیخواهانه ای همچون جنبش حقوق مدنی آمریکا و جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی متاثر هستند.

این جنبش در آخرین فعالیت هایش موفق به لغو حضور برخی از خوانندگان مطرح نظیر لانا دل ری و لرد خواننده مشهور نیوزلندی در مراسم و جشنواره های اسرائیل شده و همین امر خشم صهیونیست ها از تحرکات این جنبش را فزاینده کرده است.

یکی از تجمع های ضد صهیونیستی جنبش بی.دی.اس

در همین رابطه، چندی قبل مستند افشاگرانه ای منتشر شد که نشان می داد چگونه وزارت امور راهبردی اسرائیل در آمریکا به شناسایی و جاسوسی آمریکایی های هوادار این جنبش و حامیان فلسطین می پردازد. این مستند با نام «لابی یهودی ایالات متحده» که توسط شبکه الجزیره ساخته شده، به بررسی فعالیت های مخفیانه رژیم صهیونیستی در آمریکا در پوشش اندیشکده ها و لابی های به ظاهر آمریکایی پرداخته است.

با این حال، رژیم صهیونیستی با فشار بر قطر از پخش این مستند جلوگیری کرد تا اینکه پایگاه انتفاضه الکترونیک که از پایگاه های حامی حقوق فلسطینی هاست با اعلام این که به نسخه ای از این مستند دست پیدا کرده، آن را منتشر کرد. این مستند که از منظر افشای حقایق لابی های اسرائیلی بی سابقه است، نشان می دهد که رژیم صهیونیستی چطور شهروندان آمریکایی حامی فلسطین را تهدید کرده و برای دور زدن جنبش تحریم اسرائیل تحت فشار قرار می دهد.

تصاویری از مستند الجزیره درباره فعالیتهای مخفی لابی های صهیونیستی علیه حامیان فلسطین

بخش عمده این عملیات های مخفی توسط وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی طرح ریزی و هدایت شده و توسط گروه هایی چون ائتلاف اسرائیل در دانشگاه (ICC)، پروژه اسرائیل (TIP) و بنیاد دفاع از دموکراسی ها (FDD) اجرایی می شود.

جولیا ریفکیند از کارمندان وقت رژیم صهیونیستی در واشنگتن می گوید کار روزانه او «جمع آوری اطلاعات و ارسال گزارش به اسرائیل و گزارش به وزارت امور خارجه و وزارت امور راهبردی است.» به گفته وی، تل آویو در پشت صحنه از گروه هایی که در پوشش های مختلف وظیفه پیشبرد اهداف این رژیم را بر عهده دارند، حمایت می کند. او همچنین تایید کرده که صهیونیست ها با ساخت صفحات جعلی در فیسبوک، به حلقه های حامی فلسطین در دانشگاه های آمریکا نفوذ می کنند.

سیما واکنین جیل افسر اطلاعاتی سابق ارتش رژیم صهیونیستی که مسئولیت وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد، در جمع گروهی از حامیان این رژیم می گوید سازمان متبوع او آمار و اطلاعات فعالان حقوق فلسطینی ها را «در سرتاسر جهان، نه فقط در ایالات متحده، نه فقط در دانشگاه ها، بلکه در بخش های مختلف، در اتحادیه های کارگری و در کلیساها» جمع آوری کرده است. او در این نشست وعده می دهد رژیم صهیونیستی از این اطلاعات برای اقدامات تهاجمی علیه فعالان حقوق فلسطینی ها استفاده کند.

شاید کاپیتولاسیون را بتوان شبیه ترین قانون به چیزی که در ایالات متحده در حال اجرا است تشبیه کرد، از این رو اجرای گسترده قانون موسوم به پیمان وفاداری با اسرائیل در آمریکا می تواند ضربه مهلک دیگری بر حیثیت رو به زوال هیئت حاکمه آمریکا وارد آورده و ثابت خواهد کرد نه فقط فلسطین، بلکه آمریکا هم در اشغال اسرائیل است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.