محمد سلیمانی:
مردم سوال می کنند چرا مسئولان ما شمال شهرنشین شده اند؟

0 ۱۳۶

محمّد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و نماینده سابق مجلس گفت: من در منطقه ای محروم در شهرستان کازرون به نام خشت به دنیا آمدم و تا سال ۴۶ در دبستان بودم؛ دبستانی که در سال ۱۳۰۶ ایجاد شده بود. درواقع این دبستان ۴۰ سال وجود داشت و هیچ ارتقائی نیافته بود. اگر انقلاب نمی شد، این مدرسه همان حالت را داشت؛ چون الان هم دقیقاً چهل سال از انقلاب گذشته است.

وی با بیان اینکه تمام کوچه ها و جادّه های بین شهر ما تا شیراز جادّه خاکی بود و کتل های خیلی سختی وجود داشت، خاطرنشان کرد: این جادّه را انگلیسی ها در جنگ جهانی اوّل درست کرده بودند و تا سال ۵۲ و ۵۳ که اصلاحاتی انجام شد و بعد هم نیمه تمام ماند، هیچ تغییری نکرده بود و بعد از انقلاب این جاده توسعه پیدا کرد و آسفالت شد. اگر رژیم گذشته ادامه می یافت، فکر می کنم آن کتل ها هنوز هم به قوّت خود باقی بود.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، توصیف فضای دوران قبل از انقلاب را اینگونه ادامه داد: در منطقه ما، بسیاری از دانش آموزان به شکل پا برهنه به مدرسه می آمدند و این وضعیت تا سال ۵۴ و ۵۵؛ یعنی چند سال قبل از انقلاب هم ادامه داشت. اگر حیات رژیم قبل ادامه پیدا می کرد، شاید آن پابرهنگی هنوز هم ادامه داشت. کما اینکه در ۵۷ سال حکومت پهلوی هیچ تغییری نکرد. آب آشامیدنی بهداشتی اصلاً وجود نداشت و به یاد دارم که به دل کوه می رفتیم دو بشکه آب پر می کردیم و سوار بر الاغ به روستا برمی گشتیم.

سلیمانی با بیان اینکه در حال حاضر اکثر روستاهای ایران دارای آب و برق هستند، افزود: علاوه بر آب و برق، روستاهای ما جادّه آسفالت دارند و دسترسی شان به مراکز شهرستانی از طریق جادّه آسفالته امکان پذیر شده و این تحوّلی است که در دنیا بی نظیر است.

وی با اشاره به دوران تحصیل خود در خارج از کشور، گفت: در آنجا بارها شاهد بودم که می گفتند سیاست محرومیت زدایی ایران پس از انقلاب، یکی از موفقیت ها و جهت گیری های دقیق و صحیح بوده و هست. این یک واقعیت غیر قابل انکار است.

وزیر ارتباطات دولت نهم به دوران وزارت خود اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در آن زمان، روستاها از وجود خدمات بانکی محروم بودند و یکی از کارهایی که انجام دادیم، این بود که پست بانک را مؤظف کردیم که در روستاها حضور پیدا کند و با یک حرکت، ظرف یکی دوسال، بیش از ده هزار روستا دارای پست بانک شدند؛ البته مخابرات و پست به کمک آمدند و الان شما به روستاها که بروید می بینید خدمات بانکی و اینترنتی وجود دارد. چنانچه الان رژیم شاهنشاهی سر کار بود، این روستاها هنوز در پشت کوه قرار داشتند و برای ارتباطات باید شرایط سختی را طی می کردند.

«منطقه ما قبل از انقلاب، ۲۸ پارچه روستا بود که الان تبدیل به دو شهر شده است. در سال ۵۲ من اولین نفری بودم که دانشگاه قبول شدم؛ این خبر مثل توپ صدا کرد و همه می گفتند پسر فلانی دانشگاه شیراز قبول شده است؛ درواقع قبولی در دانشگاه یک آرمان دست نیافتنی بود؛ آن هم پنج سال قبل از انقلاب. الان آن منطقه دو واحد دانشگاه پیام نور دارد؛ همچنین دانشگاه علمی- کاربردی و آزاد نیز آنجا شعبه دارند و این تحولی است که بعد از انقلاب در حوزه علم و دانش صورت گرفته است. الان در آن منطقه، افراد برجسته ای که در حد دانشمند هستند و در مرزهای دانش قدم می زنند تعداد قابل توجهی است؛ بعد از انقلاب، دریچه ای برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به روی محرومین باز شد.»

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه هرکس بی انصاف نباشد و مقایسه تطبیقی انجام دهد، متوجه می شود که چه تغییراتی پس از انقلاب رخ داده، اظهار داشت: سیاست دولت خبیث پهلوی وابستگی به دولت آمریکا بود. زمانی که در کازرون در پایه هشتم درس می خواندم، معلّم زبان مان آمریکایی بود؛ این ها به عنوان سپاه صلح آمده بودند و ماهی چند هزار دلار پول می گرفتند، امّا احتمالاً اقدامات جاسوسی و کارهای دیگری انجام می دادند.

سلیمانی ادامه داد: اسرائیلی ها در کشاورزی ایران نفوذ کرده بودند و نمی گذاشتند مردم رشد کنند. با پیروزی انقلاب، دست همه این ها قطع شد و الان اگر به این مناطق نگاه کنید می بینید که از نظر کشاورزی هم پیشرفت کرده اند اگرچه با مشکل آب و کمبود بارش باران روبه رو هستند که بحث دیگری است.

نماینده سابق مجلس، نیمه دوم اظهارات خود را به آسیب شناسی دوران پس از انقلاب اختصاص داد و با طرح این سؤال که آیا ما می توانستیم بهتر از الان باشیم؟ گفت: ما حتماً می توانستیم بهتر از الان باشیم.

سلیمانی ادامه داد: ما با یک دولت سازندگی مواجه بودیم که متأسفانه کارگزاران از داخل آن بیرون آمدند و رفتند به دنبال پر کردن کیسه و جیب خودشان؛ افرادی که قبل و بعد از انقلاب «یک لا قبا» بودند، اکنون هر کدام ثروت های چند صد میلیاردی دارند؛ این یک ضعف است و اگر کسی مثل خلخالی الان حضور داشت، حتماً این ها را پای میز محاکمه می کشاند.

وی با انتقاد از حذف جهاد سازندگی به عنوان نهادی که در خدمت انقلاب و محرومین بود، گفت: همان هایی که جهاد سازندگی را منحل کردند الان مسئول محیط زیست کشور هستند. این ها ضعف هایی است که وجود دارد و موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

سلیمانی ادامه داد: نارضایتی مردم از نظام نیست؛ بلکه می گویند همان جهاد سازندگی و همان تحولی که بعد از انقلاب شکل گرفت، باید ادامه پیدا می کرد. ما الان با قومی به اسم اصلاح طلب مواجه شده ایم که برخی از آن ها سکولار هستند؛ برخی از آن ها که تندرو هستند و برخی دیگر به دنبال منفعت شخصی خود هستند و سیری ناپذیرند.

«مردم چرا ناراحت هستند؟ برای اینکه می بیننند دور میز دولت کسانی نشسته اند که ثروت های چندصد میلیارد تومانی دارند و این ها بیست سال پیش چنین ثروتی نداشتند. ما باید حق را به مردم بدهیم. نگرانی مردم از این دولتمردان است نه از نظام. این تفکیک را الحمدلله مردم به خوبی انجام می دهند و می دانند وقتی کسی حدود بیست شرکت دارد و بعد وزیر راه می شود و شرکت هایش در همان زمینه فعالیت می کنند، خب باید نگران بشوند. نگرانی مردم از اتفاقی است که افتاده و اگر اصلاح نشود بیشتر هم خواهد شد.»

نماینده سابق مجلس افزود: مردم می گویند اگر قرارگاه خاتم الانبیا نبود که پرچم سازندگی در کشور پرچم را به دست گرفته، وضعیت سازندگی در کشور چه می شد؟ مردم نگران هستند و می گویند برخی ارگان ها چه کار می کنند که مثل جنازه های بی خاصیت حضور دارند و هیچ کمکی به مستضعفین نکرده اند.

سلیمانی، شفافیت دریافتی مدیران برخی ارگان ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: این ارگان ها، دریافتی مدیران شان را روی سایت بگذارند؛ چه اتفاقی می افتد؟ دریافتی شان را اعلام کنند نه حقوق؛ مردم دیگر سرشان کلاه نمی رود و تفاوت این دو را خوب می دانند.

عضو جبهه پایداری با بیان اینکه قوه قضائیه باید پرچمدار عدالت در کشور باشد، اظهار داشت: آیا قوه قضائیه واقعاً این پرچم را برداشته است؟ نه؛ این برداشت مردم است. بروید از مردم سؤال کنید که آیا پرچم عدالتخواهی دست قوه قضائیه است؟ به نظرم بالای نود درصد می گویند نه. در صورتی که اسم اینجا دادگستری و عدالت خانه است و نماد ترازو را قرار داده اند.

سلیمانی تصریح کرد: اگر این نگرانی های مردم را رفع نکنیم، مقایسه های انحرافی و برخی دروغ ها را قالب می کنند و به جامعه تحویل می دهند؛ مثلاً می گویند قبل از انقلاب دلار هفت تومن بوده و حالا به بالای ده هزار تومان هم می رسد؛ خب نباید گذاشت مغالطه هایی از این دست انجام بشود و عده ای فریب بخورند.

«توصیه من این است که فضا را باز کنید تا مردم حرف بزنند؛ همه بگویند و بگوییم و مردم خواسته هایشان را از دولت مطرح کنند. مردم نمی توانند بپذیرند یک نماینده مجلس ۳۰میلیون تومان در ماه پول بگیرد. این را خودشان می گویند. این ها در ذهن مردم نمی گنجد. البته قبل از انقلاب، نماینده مجلس ثروتمند اوّل کشور محسوب می شد؛ هرچند نمایندگی قبل از انقلاب حالت انتصابی داشت ولی بالاخره مردم نگران هستند که انقلاب شان از دست نرود و در آن مسیری که حضرت امام و مقام معظّم رهبری گذاشته اند، قرار داشته باشد.»

سلیمانی با بیان اینکه چرا زندگی مسئولین مانند حضرت امام و مقام معظّم رهبری نیست، گفت: چرا برخی از آن ها گرفتار دنیا و پول و طلا و سرمایه شده اند؟ چرا شمال شهر نشین شده اند؟ این چراها، درد دل مردم است و باید این ها را اصلاح کنیم. با این حال باید برای جامعه توضیح بدهیم که این چیزها ذات انقلاب نیست و انقلاب با این ها مخالف است؛ بیانات امام و رهبری وجود دارد و سبک زندگی شان مشخص است. مردم نگران این هستند که نوه امام اسب سواری می کند. اسب سواری در همه کشورها به عنوان یک ورزش سوپرلوکس مشهور است؛ خب وقتی این ها را می بینند نگران می شوند.

وی افزود: دوستان عزیزی که در این حوزه ها هستند باید این مسائل را تذکر بدهند و کسانی که مسئولیتی دارند و حرف شنوی از آن ها وجود دارد، داخل میدان بیایند و کمک کنند که خدای ناخواسته در ذهن مردم اینطور جا نیفتد که قبل از انقلاب بهتر بود؛ نه! اگر رژیم شاهنشاهی بود، الان منطقه ما پابرهنه هایش چند برابر شده بود و گرفتاری ها ادمه داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.