واکنش جلیلی به ادعاهای جدید ظریف:
الان می گویند غرب همه عالم نیست؛ اگر نیست چرا خود را معطل چند کشور اروپایی کرده اید؟!

0 ۱۶۸

سعید جلیلی در مراسم افتتاحیه کنگره ملی «مصطفای شهید با گفتمان جوان مومن انقلابی» و هفتمین سالگرد شهید مصطفی احمدی روشن در دانشگاه صنعتی شریف گفت: بزرگداشت شهدای هسته ای در هفته پژوهش از آن رو اهمیت دارد که این شهیدان اجازه ندادند کسانی برای ملت ما محدودیت پژوهش ایجاد کنند. شهدای هسته ای از آن رو بزرگ هستند که غرب را بزرگ نمی دانستند تا برای خواست غربی که مرکز عالم نیست کسانی نروند و کشور را از ۲۳ حق تحقیق و توسعه کشور محروم کنند.

وی با بیان اینکه امروز راه و آرمان شهدای هسته ای به بار نشسته است، تصریح کرد: کسانی که می گفتند بدون کدخدا دیپلماسی پیش نمی رود و به این خاطر توافقی شد که در آن دانشمندان ما از تحقیق و توسعه در ۲۳ موضوع منع و محروم شدند. امروز می گویند به آمریکا نمی شود اعتماد کرد. همه چیز را در آمریکا متمرکز نکنیم.

جلیلی با بیان اینکه برخی ها می گویند باید قدرت کنشگری را بالا برد، اظهار داشت: کار دیپلماسی آن است که بسترها را برای کنشگری فراهم کند و ارتقاء دهد نه اینکه آنها را برچیند. بالا رفتن قدرت کنشگری یک ملت آن است که توافقی نشود که در آن حق تحقیق و توسعه گرفته شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: می گویند رعایت حقوق بشر ضرورت ادامه حیات کشور است؛ بسیار خوب. آیا دانش تحقیق و توسعه حق یک ملت هست یا نه ؟ چرا باید صد حق مسلم کشور نادیده گرفته شود. خوشبختانه امروز به این امر رسیده اند که غرب تمام دنیا نیست. پس هفت ماه کشور را معطل چند کشور غربی نکنید که آیا SPV را ثبت خواهند کرد یا نه. اگر خوشبختانه به این باور رسیده اید که غرب تمام دنیا نیست پس نگویید به خاطر بهانه گیری چند کشور فلان کنوانسیون را باید پذیرفت.

وی افزود: اگر صادقانه می گویید غرب تمام دنیا نیست پس نامه ننویسید که فلان کشور دست چندم اروپایی می خواهد رییس شورای امنیت شود و فلان کنوانسیون دیگر را هم بپذیرید. اگر صادقانه باور دارید غرب همه عالم نیست مترسک هایی که از غرب بلند کرده اید به زمین بگذارید.

جلیلی با بیان اینکه دنیای غرب بداند ملت ما چهل سال است این باور را پیدا کرده است که غرب همه عالم نیست و آمریکا که سردمدار غرب است هیچ غلطی نمی تواند بکند، تصریح کرد: امروز هم خوشبختانه خوش باورترین افراد به غرب هم تازه به این نتیجه رسیده اند که غرب تمام دنیا نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از مهم ترین سرمایه های کشور را تجربه ملی دانست و گفت: تنها بهره برجام تجربه آن است؛ العقل حفظ التجارب. نمی توان و نباید اجازه داد کسانی با اخلال در حافظه ملی تجارب ملی را هم پاک کنند. اگر عقل حافظ تجارب است، جریانی که بر تکرار اشتباه اصرار دارد قبل از هرچیز او دارای مشکل است.

جلیلی افزود: اگر ملتی حافظه ملی و تجارب ملی خود را بکار نگیرد و اگر کسانی بخواهند حافظه ملی و تجارب ملی ملتی را هم چون منابع دیگر ملی یک کشور پاک کنند آنگاه ملت باید هم چوب ندانم کاری و ذوق زدگی های آن روز آنها را بخورد و هم پیاز اشک آور تحلیل های متناقض امروز آن ها را.

وی ادامه داد: امروز برخی ها، طوری می گویند «مگر دنیا یعنی آمریکا ؟» که انگار دیگران می گفتند بدون کدخدا هر دیپلماسی محکوم به شکست است. طوری می گویند همه نگاهمان را در آمریکا متمرکز نکنیم که انگار دیگران می گفتند آب خوردن روی میز به مذاکره با آمریکا بستگی دارد.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه تا دیروز تئوری هایی می دادند که فرجام آن شکست است، گفت: امروز شکست های خود را تئوریزه می کنند. کسانی میخواهند در کنار سایر سرمایه هایی که با برجام کنار رفت تنها بهره برجام را که تجربه آن بود مثل سایر سرمایه ها پاک کنند.

جلیلی تصریح کرد: اگر نماد کلید نتوانست مشکلات این کشور را حل کند نماد «نعل وارونه» هرگز نخواهد توانست. زمانی نعل وارونه زده می شد و واقعیت هایی مثل شکست پذیر بودن آمریکا و قابل اعتماد نبودن آمریکا را نمی دیدند اما شعار واقع بینی می دادند. امروز، هم آمریکا شکست اخلاقی خورده است و هم کسانی که چشم بر اشتباهات خود می بندند و اصرار غلط بر اشتباهات گذشته خود دارند.

وی افزود: امروز برای ملتی که الگوی مقاومت در جهان است به جای آنکه دیپلماسی در تراز انقلاب اسلامی را ارائه کنند الگوی عده ای، از آمریکا و اروپا به الگوی قطر رسیده است. این افراد اگر باور دارند مزیت جمهوری اسلامی مردم سالاری دینی و قدرت مردمی آن است آیا «قطر» باید الگوی دیپلماسی آن باشد؟ امروز روز دفاع ملی برای جمع بندی برخی تجارب نافرجام است؛ آیا امضای کری تضمین بود یا نه؟ آیا باغ گل بی برجام بار دارد یا نه؟ آیا برجام آفتاب تابان است یا چراغ خاموش؟ کدام معامله عاقلانه ای وجود دارد که یک طرف به تمامی تعهدات خود پایبند باشد اما طرف دیگر زیر توافق بزند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.