ریاست جمهور در نخستین اجلاسیه ملی مردمی سازی دولت:
دولت باید از تصدی‌گری خود بکاهد/ در عمل به مردم میدان دادیم

0 ۹۵
آیت الله سیدابراهیم رئیسی در نخستین اجلاسیه ملی مردمی‌سازی دولت که در سالن اجلاس سران برگزار شد، از ضرورت تحول سخن گفت و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ما مبتنی بر دین بوده و انقلاب مردم پایه است که با رهبری امام به پیش رفت.
وی با بیان اینکه در نهضت‌ها و خیزش های دنیا، نیروهای مسلح، مخفی و زیرزمینی و یا گروه‌هایی از احزاب کار را پیش بردند، افزود: نیروی بسیج‌ مردمی در دفاع مقدس نقش محوری داشت و قوت قلب به نیروی های مسلح میدان، نیروهای بسیج و مردمی بودند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در حوزه های مختلف در کشور هر کجا که به مردم نقش داده شد موفق بوده ایم‌، اظهار داشت: دولت سیزدهم در عمل به مردم میدان داده و معتقد است در همه حوزه ها، دولت باید نقش هدایت و حمایت و نظارت را باید ایفا کند.
آیت الله رئیسی به موضوعات اجتماعی و مشارکت دادن مردم برای رفع آن اشاره کرد و گفت: کاهش مشکلاتی چون طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی شهرها و مفاسد اجتماعی و اخلاقی با نقش آفرینی مردم قابل تحقق است.
رئیس جمهور به حوزه فرهنگ نیز گریزی زد و گفت:‌ در حوزه فرهنگ، موسسات اثرگذار فرهنگی هنری فعال در عرصه های اجتماعی ومساجد و هیات ها نقش اثرگذار مردم را باید مهم برشمرد.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه های علمی و کار فناورانه، مردم‌ باید نقش مهمی داشته باشند، اظهار داشت: در این دولت به موسسات دانش بنیان میدان داده شد و با هدایت رهبری به دستاورد های خوبی رسیده اند و کارکرد اثر بخشی داشته اند.
وی به این نکته اشاره کرد که تا قبل از دولت سیزدهم وزارت نفت با ده ها شرکت دانش بنیان ارتباط داشت ولی در این دولت این ارتباط ۱۰ برابر شده و وزارت نفت حداقل با ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ارتباط است‌.
آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در این دولت هدفگذاری شده است، عنوان کرد: تاکنون به سه هزار روستا آبرسانی انجام شده است و این هدف تا پایان دولت به سامان می رسد.
رئیس جمهور گفت: با حضور مردم هیچ‌سختی در کار وجود ندارد.
رییس جمهور با بیان اینکه امروز بیشترین ‌گزارشات نسبت به حرکت ضد انقلاب و معاندین در سیستم اطلاعاتی، توسط مردم کشف و خنثی می شود، گفت: مردم در سراسر کشور نسبت به وجود امنیت در کشور احساس مسئولیت میکنند. در سلامت اداری ببشترین گزارش به مردم اختصاص دارد.
وی تاکید کرد: در آغاز کار دولت ۷۰۰ خانواده به دلیل ابتلا به کرونا داغدار بودند ولی با کمک مردمی و تامین‌ واکسن از سوی دولت شرایط بهبود یافت و مردم به آرامش دست یافتند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه نقش مردم در حوزه های مختلف مشهود است و نباید از آن غفلت کرد، بیان کرد: به مدیران دولت تاکید کردم در کنار خود از جمع نخبگانی مردم و افراد دانشگاهی مجرب و نیروهای مردمی با تجربه بهره مند شوند. میدان دادن به تعاونی ها و حضور نیروهای مردمی بسیار اهمیت دارد. در تولید و بسیاری از حوزه ها نقش مردم‌می تواند برجسته باشد.
آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه دولت باید از تصدی گری خود بکاهد و بر نظارت خود بیفزاید، متذکر شد: باید در عمل این اتفاق بیفتد. برخی خصوصی های سازی در کشور انجام شد ولی غلط بود و درست به آن عمل نشد و مردم را آزرده کرد در حالی که اصل خصوصی سازی و میدان دادن به بخش خصوصی و افراد کارآمد یک اصل و مورد توجه دولت است‌.
رییس جمهور با اشاره به در پیش بودن حماسه اربعین، خاطر نشان کرد: معتقدم باید همه دستگاه ها برای برگزاری آیین اربعین کمک کنند ولی نقش اصلی را مردم باید برعهده داشته باشند و دولت همه زیر ساخت ها را تامین و آماده می‌کند.
آیت الله رئیسی ادامه داد: توصیه من به دستگاه ها این است که حرکت تحولی را در پیش گیرند و نیروهایی را بکار گیرید که نگاه تحولی داشته باشد اگر نیرویی تحول خواه نیست باید از جلوی پای نیروی‌های تحول خواه کنار زده شود.
وی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید با نگاه تحولی طرحی نو دراندازند، بیان‌ کرد: باید در این مدت کارهایی در مردمی سازی انجام می‌گرفت ولی آنچنان که باید موفق نبودند و این نیاز به بازنگری دارد.
رئیس جمهور از دستیار خود در امر مردمی سازی دولت خواست کار را با جدیت دنبال کنند تا گذشته جبران شود و در جهت مردمی سازی حرکتی ماندگار انجام گیرد.
به گزارش ایرنا، نخستین اجلاسیه ملی مردمی سازی دولت با حضور نخبگان، حلقه های میانی، شبکه دستیاران مردمی سازی و مسئولان دولت از صبح امروز در سالن اجلاس سران آغاز شد و رییس جمهور پیش از سخنرانی از نشان ملی شهریاران رونمایی و با اعطای لوح زرین سپاس از از «فرزاد بادپا» خادم حرم احمد بن موسی تقدیر و تجلیل کرد.
در این همایش یک روزه که با اهتمام ستاد مردمی سازی دولت طراحی شده، مسئولان و فعالان حوزه مردمی سازی دولت حضور دارند. محسن منصوری معاون اجرایی رییس جمهور، سید احمد عبودتیان«دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت»، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از اعضای دولت سیزدهم از جمله حاضران در این مراسم هستند.
قرار است در این همایش تعدادی از نخبگان، حلقه های میانی و مسئولان در فضای عمومی و بخش های تخصصی به ارائه دیدگاه های خود در زمینه حکمرانی مردمی بپردازند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.