علیرضا عباسی:
خودروسازان برای افزایش قیمت هزار و یک بهانه می آوردند/هیچ اقدامی برای ارزانی خودرو انجام نمی دهند

0 ۵۶۴

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج ، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان، گفت: برای افزایش قیمت خودرو هزار و یک دلیل پیدا می کنند اما برای کاهش قیمت هیچگونه اقدامی صورت نمی گیرد. برخی از بهانه خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو واقعی نیست.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمامی قطعات مورد نیاز خودرو در داخل کشور تولید نمی شوند و با قیمت ارز ارتباط دارند درحالی که ادعای تمام داخلی برخی از محصولات را داریم،ادامه داد: وابستگی به واردات و نرخ ارز برخی از قطعات خودروهای تولید داخل یکی از بهانه های خودروسازان برای افزایش قیمت محصولات است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بین عرضه و تقاضای خودروهای تولید داخل تناسب وجود ندارد و از سوی دیگر خودرو به عنوان کالای سرمایه ای محسوب می شود، عنوان کرد: خودرو باید از کالایی سرمایه ای به کالایی مصرفی تبدیل شود، در بسیاری از کشورهای دنیا به واسطه نرخ تورم پایین پس از چند سال مصرف، قیمت خودرو خریداری شده افت پیدا می کند و امکان فروش آن بالاتر از نرخ خرید وجود ندارد.

وی با بیان اینکه فروش قیمت خودرو پس از چندسال مصرف با قیمتی بالاتر از نرخ خرید به انگیزه ای برای سرمایه ای شدن آن تبدیل شده است، تصریح کرد: قیمت کارخانه و بازار برخی از محصولات خودروسازان داخلی اختلاف قیمت ۸۰درصدی دارند.

عباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان به دلیل عدم صرفه اقتصادی تولید و مصرف کنندگان به دلیل قیمت بالای محصولات ناراضی هستند و این نشان دهنده اشکال در سیستم است که باید آن را رفع کنیم، ادامه داد: اگر بتوانیم حلقه های تولید و عرضه را کنترل کنیم قیمت خودرو کنترل می شود اما تا کنون نتوانسته ایم در این زمینه موفق باشیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولید کنندگان به دلایل مختلف محصول تولیدی را به موقع در اختیار متقاضیان قرار نمی دهند و در پارکینگ ها دپو می کنند، ادامه داد:متاسفانه نرخ خودرو کاهشی نیست و از سوی دیگر نظارتی بر روی قیمت ها نیز وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.