رییس سازمان برنامه و بودجه:
انقباض مالی در دستور کار دولت نیست/ بودجه سال ۱۴۰۱ تضمین کننده شاخص های کلان اقتصادی خواهد بود

0 ۱۹۳

«مسعود میرکاظمی» در دومین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ درباره سیاست های مالی دولت، اظهار داشت: تنها کاری که صورت می گیرد مدیریت هزینه ها است و این به معنای انقباض مالی نیست. پرداخت ها متوقف نشده و پروژه ها در حال پیگیری است و بعضی از پروژه های استان ها در اولویت قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در سال های گذشته با وجود صرف منابع بسیار مالی از اهداف اصلی اقتصادی دور شده ایم، اظهار داشت: در این سال ها منابع به صورت اثربخش استفاده نشده، اقدامات دولت باید منجر به افزایش سطح رفاه خانواده ها و در کل افزایش رشد اقتصادی شود. اما این اهداف مغفول مانده و باید بر شاخص های کلان اقتصادی متمرکز شد.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان عامل مشکلات اقتصادی کشور را صرفاً ناشی از تحریم دانست، گفت: در همه سال های بعد از انقلاب، تحریم با درجات مختلف وجود داشته است، قیمت نفت بالا و پایین شده و هر چهار دولت بعد از دفاع مقدس هزینه های زیادی در توسعه زیرساخت ها کرده اند، اما تمرکزی بر رشد اقتصادی نداشته اند. اگر دولت و مجلس و در یک کلام، حاکمیت بر رشد اقتصادی متمرکز شود به دست آوردن نرخ های بالای رشد در سال آینده دور از دسترس نیست.

معاون رئیس جمهوری اهمیت جذب منابع از سوی مسوولان را یادآور شد و افزود: مدیریت به معنای هزینه کردن منابع نیست. مدیران دولتی، به خصوص مدیران استانی باید در جذب سرمایه، خلاق و توانمند باشند.

میرکاظمی با اشاره به افزایش اختیارات استان ها در بودجه ۱۴۰۱ گفت: باید استانداران و شورای برنامه ریزی استان، اختیار عمل داشته و در مقابل منابعی که در اختیار آنها گذاشته می شود، پاسخگو باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت آمایش سرزمین در تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ پرداخت و تصریح کرد: توسعه باید متوازن، متعادل و مبتنی بر آمایش سرزمین باشد که این موضوع در تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار دارد، به طوری که بودجه سال آینده دقیقاً بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می شود.

میرکاظمی با بیان اینکه کار اساسی دولت توجه به محرومیت ها و عقب ماندگی ها خواهد بود، ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند هر کاری می کنید پیوست عدالت داشته باشد، در واقع عینیت بخشیدن به رفع محرومیت ها است. سند آمایش استانی هم تدوین شده که آماده دریافت نظرات مشورتی مجامع استانی نمایندگان درباره آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه، گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ ساده، قابل کنترل بوده و تضمین کننده شاخص های کلان اقتصادی خواهد بود.

میرکاظمی با بیان اینکه در تدوین بودجه از پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه استقبال می شود، اظهار داشت: این آمادگی وجود دارد تا در اصلاح ساختار بودجه از ظرفیت های مجلس استفاده شود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ سال کار تحقیقاتی روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است، افزود: برای معضلات کشور راه حل مشخصی وجود دارد. جمع بندی مطالعات انجام شده این است که وقتی موضوعی هدف گیری می شود لازم است منابع به سمت آن بسیج شود.

معاون رییس جمهوری در مورد سرنوشت ارز ترجیحی در بودجه سال آینده، گفت: لایحه ای برای تعیین تکلیف ارز ترجیحی در جهت حمایت از مردم به مجلس ارائه خواهد شد.

گفتنی است دومین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور رییس و اعضا کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.