علی خضریان:
«ظریف» نپیوستن به FATF را عامل عدم عضویت در شانگهای می دانست

0 ۴۷۳

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای، اظهار داشت: طی سال های اخیر شاهد تغییر سریع نظم اقتصاد جهانی و توزیع قدرت در نظام بین الملل هستیم و نظم برخاسته از جنگ جهانی دوم به رهبری آمریکا دچار بحران شده است.

وی ادامه داد: در منطقه غرب آسیا خروج از سر استیصال آمریکا از افغانستان، به خوبی نشان گر ورود به مرحله زوال هژمونی آمریکا و دوره گذار به یک نظم جدید است.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، افزود: دولت آمریکا امروز فاقد بنیه اقتصادی، سیاسی و نظامی لازم برای تحمیل امیال، قواعد و هنجارهای دلخواه خود در مسایل و حوزه های راهبردی بین المللی است. نهادهای بین المللی مانند بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی وظیفه تزریق رضایتمندانه هنجارها و قواعد هژمونی آمریکا به جوامع پیرامونی به منظور تداوم هژمونی واشنگتن را داشتند، امروز تقریباً اثرگذاری خود را از دست داده اند.

خضریان افزود: یکی از نشانه های نظم جدید این است که امروز عموم کشورها به سمت ترتیبات تجاری دوجانبه، چند جانبه و منطقه ای سوق داده شده اند که با هنجارها و شرایط ملی و منطقه ای سازگاری بیشتری دارند و عملیاتی تر است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شکل گیری قطب های جدید قدرت همچون سازمان همکاری های شانگهای در شرایط جدید بین المللی، گفت: قطب های جدید قدرت نقش پیشرو آمریکا را به عنوان هژمون تایید نمی کنند و اجماع وسیع سیاسی در حمایت از اهداف و سیاست تک قطبی واشنگتن وجود ندارد.

وی افزود: لذا واقعیت های جهانی حکایت از حضور بازیگران قدرتمند زیادی است که هیچ کدام به تنهایی قادر به تاثیرگذاری در روندهای راهبردی نخواهند بود و توزیع قدرت در نظم جدید بین الملل بر مبنای ائتلاف ها و اتحادهایی از کشورها خواهد بود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه سازمان همکاری های شانگهای، می تواند یک الگوی موفق تامین منافع کشورها در نظم جدید باشد، افزود: سازمان شانگهای ضمن حفظ استقلال همه جانبه اعضا و عدم مداخله در امور داخلی اعضا، ارتقای منافع مشترک را دنبال می کند که با اصول و اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همخوانی دارد.

خضریان با تاکید بر اینکه پیوستن ایران به شانگهای، هم برای ایران و هم برای این سازمان، منافع متعددی خواهد داشت، گفت: این مهم مورد تایید دیگر اعضای سازمان شانگهای نیز قرار گرفته و پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای را موجب تقویت نفوذ سازمان در مسائل مهم بین المللی دانسته اند و قطعاً این رویداد منجر به تقویت نظم جدید در منازعه با نظم تک قطبی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت سابق مسائلی چون وضعیت ایران در FATF را مانع عضویت ما در سازمان همکاری های شانگهای می دانست، گفت: موید این مسئله آن است که سال گذشته محمدجواد ظریف در نامه ای به مسئولان نظام این ادعا را مطرح کرده بود اما الان مشخص شد که این ادعاهای خلاف واقع صرفاً به منظور پیشبرد اهداف سیاسی جریان غربگرای داخلی بوده و مبنای کارشناسی نداشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.