سیدمحمود نبویان:
کمتر از ۲۰ درصد مشکلات زیر سر تحریم هاست/ دولت روحانی رکوردار اختلاس در کشور است

0 ۱۹۱

اخیرا رئیس جمهور کشور درباره مسائل اقتصادی و تحریم ها مواردی را بیان کرد که انتقادات بسیاری را به دنبال داشت. وی در این باره گفته بود: ما در بحث کره به خودکفایی رسیدیم و می توانیم جزو صادرکنندگان این محصول باشیم و در زمینه مرغ هم نیازمندی های ما به خارج کم می شود و به خودکفایی کامل می رسیم. رئیس جمهور البته به صورت کلی دیدگاه عده ای از کارشناسان و مسئولان که معتقدند تنها ۳۰ درصد از مشکلات اقتصادی به تحریم ها بازمی گردد و ۷۰ درصد مسائل به درون کشور برمی گردد را رد و بیان کرده بود «یک عده ای آشنا نیستند و درصد درست می کنند و می گویند ۳۰درصد مشکلات از تحریم است و بقیه مشکلات از مدیریت است و این حرف کاملاً غلط و نادرست است، آن ها نمی دانند تحریم در چه زمینه هایی تاثیر گذار است». همین سخنان و اظهار نظرهای مشابه روحانی، اعتراض بسیاری از مسئولان، نمایندگان و کارشناسان را درآورده و باعث گلایه های متعددی شد.

در همین باره به سراغ یکی از نمایندگانی رفتیم که در مجلس نهم در کمیسیون برجام عضویت داشته و اکنون نیز دبیری کمیته هسته ای مجلس یازدهم را عهده دار است.

سیدمحمود نبویان به ارزیابی درصد ذکر شده از سوی روحانی در موضوع تحریم ها و مقصر بودن آنها در شرایط فعلی اقتصادی کشور می پردازد و معتقد است :«اگر بخواهیم دروغ بگوییم کمتر از ۲۰ درصد مشکلات کشور زیر سر تحریم ها است، ۸۰ درصد مشکلات کشور زیر سر مسئولین اجرایی، فساد مسئولین اجرایی، ناکارآمدی مسئولین اجرایی کشور است، چون دولت دست این تفکر است و کشور هم دست دولت است، تقریباً ۹۰ درصد اختیارات و پول دست دولت است، حداقل ۸۰ درصد مشکلات کشور زیر نظر ناکارآمدی و فساد مسئولین است و ربطی به تحریم ندارد».

بخش زیر گفت وگوی حجت الاسلام محمود نبویان نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی است که از نگاهتان می گذرد:

اساس مذاکرات فعلی دولت و علل آن چیست؟

یکی از مباحث امروزِ جاری کشورمان، بحث مذاکرات جاری در وین است که از طرف دولت آقای روحانی و به ریاست آقای ظریف و آقای عراقچی دارد برگزار می شود، برای اینکه ما توجه کنیم که چرا دولت این کار را انجام می دهد و این مذاکرات چه ضرورتی دارد، باید با تفکر این دولت آشنا شویم که به نظرم خیلی مهم است؛ من دو مبنای فکری این دولت را عرض می کنم تا روشن شود که چرا این دولت به هر صورت ممکن دنبال مذاکره هستند حالا چه مفید و یا چه مضر باشد؟ مذاکرات برجام، ژنو، لوزان چقدر ضرر به ملت تحمیل کرد که دلار ۳ هزار تومانی، ۳۰ هزار تومان شد (دلار برجامی) اما در عین حال چرا اینها دست از مذاکره برنمی دارند؟

*روحانی معتقد است پذیرش قوانین آمریکا در جهان، عامل پیشرفت ما است

مبنای اول این است که باید به آن توجه کنیم و آقای روحانی هم خیلی به آن توجه دارد و آن این است که پیشرفت ایران به این است که ایران، جهانی شدن را بپذیرد، مقدمۀ دوم این است که جهانی شدن قواعدی دارد که ایران هر چه این قواعد را بیشتر بپذیرد پیشرفته تر خواهد شد، هر چه در مقابل این قواعد بایستد پسرفت خواهد کرد، مقدمه سوم این است که قواعد جهانی شدن را، قوی ترین کشورهای دنیا باید تنظیم کنند اینها همه عین بخشی از الفاظ کتاب آقای روحانی و بخشی مشاوران آقای روحانی است که عرض می کنم در آن کتاب در مقدمه چهارم آمده است که مراد ما از قوی ترین کشور دنیا بنگلادش و سنگاپور نیست، مراد ما آمریکا است، نهایت آلمان و انگلستان را هم اضافه می کنیم؛ نتیجه این می شود که ما هر چه قواعد و قوانینی که آمریکا برای جهان تنظیم کرده است را بیشتر رعایت کند، ایران پیشرفت می کند و هر چه در مقابلش بایستیم پسرفت خواهیم کرد؛ این یک معنای خاصی دارد، پذیرش قوانین آمریکا در جهان، عامل پیشرفت ما است.

آیا مراد اینها قوانین علمی، قوانین تکنولوژیکی و صنعتی است؟

نه؛ می گوید این مساله اصلاً محل بحث نیست، اینکه روشن است، بلکه قوانین سیاسی و فرهنگی است و خیلی جای تعجب دارد! در کتاب توضیح می دهد اگر در خاورمیانه آمریکا آمده اسرائیل را پدیده آورده و مردم مسلمان فلسطین را نابود کرده و در به در کرده است و هر روز دارد با آنها می جنگند، کشور جعلی صهیونیستی درست کرده است، اگر می خواهید پیشرفت کنید باید بپذیرید واِلا در مقابل تصمیم آمریکا بایستید، حتماً پسرفت خواهید کرد. پس این دستور دینی چیست که انسان باید در مقابل ظلم بایستد و از مظلوم دفاع بکند واِلا مسلمان نیست؟ از دین هم اگر بگذریم اینکه «تو کز محنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت را نهند آدمی»؟ می گوید اینها را کنار بگذارید.

نکته دوم می گوید قوانین فرهنگی که آمریکا دارد را باید بپذیرید تا پیشرفت کنید، قوانین فرهنگی آنها که با اسلام و تشیع ما نمی سازد، اتفاقاً جالب است در این کتاب اصرار دارد می گوید بله با اسلام و تشیع نمی سازد اما بگویید می خواهید پیشرفت کنید یا نه؟ این بخش از اسلام و تشیع را باید کنار بگذارید؛ پس راه پیشرفت این است که هر چه آمریکا می گوید را بپذیریم، این تعبیر که هر چه بیشتر گاو شویم، بیشتر پیشرفته تر می شویم! ترامپ به عربستان می گفت گاو شیرده! یعنی پذیرش هرچه آمریکا می گوید.

اگر ما این مبنا را پذیرفتیم ما باید با آمریکا مذاکره کنیم یا نکنیم؟ بله پیشرفت ما در این است، آیا باید به آمریکا و آلمان اعتماد بکنیم یا نکنیم؟ بله اینها اصلاً عامل پیشرفت ما هستند. آقای روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای در صفحه ۵۸ کتاب آورده است ببینید ما گرفتار مبنا هستیم و مشکل ما اینها است فصل دوم چالش ها و ساختار ها، می گوید چالش هایی که در کشور است چه چیزی است؟ یک تعریضی به مقام معظم رهبری دارد که می گوید ایشان اطلاعات درست ندارد، اطلاعات درست فقط دست آقای روحانی و آقای ظریف و آقای عراقچی است! «هرگاه گزارش دهی به مسئولین ردۀ بالا به طور دقیق انجام نشده، این امر به چالش بزرگی در کشور انجامیده است، در حوزه سیاست، دست کم در دهه های اخیر، بر اثر این چالش تصمیم گیری های مهمی به تاخیر افتاده و یا موجب از دست رفتن فرصت شده است محل بحث من از اینجا به بعد است از سوی دیگر به دلیل عدم اعتماد و اطمینان و بدبینی به غرب در مسائل بین المللی برخی تصمیمات با تاخیر و یا با از دست رفتن فرصت اتخاذ شده است، در ماجرای هسته ای هم مسائل داخلی، گزارش اطلاعات کارشناسی به صورت ناقص به مسئولین رده بالا و بی اعتمادی به غرب و سازمان های بین المللی، همواره مشکل آفرین بود …»

* قرار بود ۲۷ دی سال ۹۴ تحریم های بانکی برداشته شود

پس مشکل کشور در این حوزه دقیقاً چیست؟

پس مشکل کشور ما روشن شد چه چیزی است، اینها می گویند مشکل کشور ما این است که شما به آمریکا اعتماد ندارید، یادمان نرود آقای ظریف و دوستانش می گفتند امضای جان کری تضمین است! آقای روحانی یک ماه نمی گذرد که گفته است بایدن توبه کرده است! الان هم دنبال توافق جدید هستند، اصلاً این بحث ها را کنار می گذاریم حرف های شما درست، شما به جان کری و اوباما اعتماد کردید قرار بود ۲۷ دی سال ۹۴ تحریم های بانکی برداشته شود، آیا شد؟ باید اعتماد می کردید؟ آمریکا وعده داد که تحریم ها را برمی دارد، من بخشی از تحریم هایی که قول دادند بردارند را می خوانم: نقل و انتقالات مالی بین اشخاص و نهادهای اروپایی، ازجمله موسسات مالی و اشخاص و نهادهای ایرانی، فعالیت های بانکی شامل ایجاد روابط کارگزاری بانکی جدید و افتتاح شعب و بانک های تابع بانک های ایرانی در قلمروی کشورهای عضو اتحادیه، ارائه خدمات بیمه و بیمه اتکایی، ارائه خدمات پیام رسانی مالی از جمله سوئیفت، حمایت مالی از تجارت با ایران، معاملات اوراق مشارکت، گفته است تمام اینها آزاد می شود، تحویل مسکوکات و اسکناس ایرانی، صادرات فلزات، فولاد آلومینیوم، صادرات نرم افزار برای یکپارچه سازی فرآیندهای صنعتی، لغو فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادها، مسدود شدن اموال و ممنوعیت ویزا؛ گفته است همۀ اینها برداشته می شوند. ایالات متحده منطبق با برجام اعمال تحریم های مشخص شده در پیوست ۲ را با اثربخشی همزمان با اجرای اقدامات توافق شده مرتبط با هسته ای توسط ایران، به نحو مشخص شده در پیوست ۵ که توسط آژانس راستی آزمایی شده باشد، متوقف می سازد و به این توقف ادامه خواهد داد؛ ما به اوباما و آمریکا اعتماد کردیم آیا این کار را انجام دادند؟ چه چیزهایی برمی دارد؟ معاملات مالی و بانکی من از متن برجام می خوانم معاملات بانکی و مالی با موسسات و بانک های مالی، معاملات به ریال به ایران، ارائه اسکناس دلار آمریکایی به ایران، آقای روحانی و آقای ظریف کدام یک از اینها با اعتمادی که شما کردید انجام شده است؟!

خب دولت معتقد است که همه مشکلات به دلیل وجود تحریم ها است.

بله؛ مبنای دومی که آقای ظریف و آقای روحانی دارند این است، مقدمه اول: اینها معتقدند که تمام مشکلات کشور زیر سر تحریم ها است وگرنه ما مسئولین دولتی هیچ مشکلی نداریم، ما تقریباً معصوم هستیم! صددرصد مشکلات کشور به خاطر تحریم ها است. مقدمه دوم: تحریم ها هم با مذاکره برداشته می شود؛ مقدمه سوم: مذاکره فقط با آمریکا، انگلستان، آلمان و فرانسه، برای همین از وقتی اینها در حوزه سیاسی چشم باز کردند به فکر مذاکره بودند.

* *ظریف و روحانی معتقدند تمام مشکلات کشور زیر سر تحریم ها است

از سال ۸۲ تا الان اینها دنبال مذاکره هستند اِلا چند سال میانی که اینها مستقیماً درگیر نبودند. چون می گویند حل مشکلات کشور با مذاکره است وگرنه آقای روحانی و آقای ظریف، وزیر صنعت، وزیر جهاد کشاورزی، کسانی که مرغ را توزیع می کنند اصلاً مشکلی ندارند! اینها معصوم مطلق هستند! مشکل به خاطر تحریم ها است اگر تحریم ها برداشته شود همه مشکلات حل می شود! برای همین مذاکره پشت مذاکره!

* کمتر از ۲۰ درصد مشکلات کشور زیر سر تحریم ها است

آقای نبویان چند درصد مشکلات کشور به خاطر تحریم ها است؟

اگر بخواهیم راست بگوییم کمتر از ۲۰ درصد مشکلات کشور زیر سر تحریم ها است، ۸۰ درصد مشکلات کشور زیر سر مسئولین اجرایی، فساد مسئولین اجرایی و ناکارآمدی مسئولین اجرایی کشور است، چون دولت دست این تفکر است و کشور هم دست دولت است، تقریباً ۹۰ درصد اختیارات و پول دست دولت است، حداقل ۸۰ درصد مشکلات کشور زیر نظر ناکارآمدی و فساد مسئولین است و ربطی به تحریم ندارد.

*آقای روحانی! گرانی مرغ و عدم ترخیص کالا در گمرک هم بخاطر تحریم هاست؟!

من مواردی از آنها را برمی شمارم: ۱. اینکه ما کالاها را در اوج تحریم ها وارد کشور می کنیم نزدیک ۸، ۹ میلیون تن کالا در گمرک ترخیص نشود، به ویژه ترخیص کالاهای اساسی کشور، مرغ گران می شود، نهاده های دامی را با هر مشکلی می خریم و می آوریم، ۶ ماه میانگین ترخیص آنها در گمرک است، اینها به خاطر تحریم است؟! ۲. عدم وجود هماهنگی میان مسئولین کشور، وقتی من وارد مجلس یازدهم شدم همان ماه های اولیه، احساس کردیم دولت به خاطر ناکارآمدی و ضعف خودش و فساد بخشی از اجرایات کشور، مامورین دولتی، نهاده های دامی را وارد نکردند، نهاده های دامی که وارد نشود یعنی شما اگر فرض کنید ۵۰ درصد نهاده های دامی وارد می شود، خوراک دام طیور را، وقتی ۵۰ درصد به مرغداری ها، نهاده های دامی را بدهید، نتیجه این می شود که او ۵۰ درصد جوجه ریزی می کند، نتیجه این می شود که ۵۰ درصد مرغ در جامعه داریم، یعنی گرانی ها، یعنی نبود مرغ.

از همان ابتدا ده ها جلسه با بخش خصوصی و دولتی گذاشتیم، یک مورد را ذکر کنیم، در یک جلسه در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، ما از وزارت جهاد، وزارت صمت، گمرک، بانک مرکزی، سازمان تجارت و بخش خصوصی، نفت و ابعاد دیگر دولت آمدند، از معاون وزیر جهاد، مسئول نهاده های دامی کشور سوال کردیم، چندصد هزار تن ثبت سفارش شده است؟ سه سوال کردیم سه کلمه شنیدیم! سریعاً گفت نمی دانم! مسئول نهاده های دامی کشور نمی داند چندصد هزارتن ثبت سفارش داریم! کسی که بخواهد واردات داشته باشد کارت بازرگانی می گیرد، اگر کارت بازرگانی هم اگر سامانه ای نباشد، امضای طلایی، رشوه می شود، مقام معظم رهبری از سال ۹۲ به این دولت فشار آورده که سامانه، منتها دولت دنبال اینها نیست، بخشی از سامانه ها را به زور تشکیل دادند و الان اکثر سامانه ها خوابیده است، کارت بازرگانی باید بگیرید، بعد می روید ثبت سفارش می دهید در وزارت صمت، بعد این ثبت سفارش شما مورد قبول واقع شد، نامه به بانک مرکزی می رود آنجا تخصیص ارز می شود، اگر پول کافی بود تامین ارز می َشود و شما می توانید واردات داشته باشید.

*معاون وزیر جهاد کشاورزی هیچ اطلاعی از ترخیص کالاها ندارد

پیگیری از طریف وزارت جهاد کشاورزی هم داشتید؟

بله؛ از معاون وزیر جهاد، مسئول نهاده های دامی کشور سوال کردیم، چند صدهزارتن از گمرک ترخیص شده است؟ گفت نمی دانم! سوال سوم چندصد هزارتن که ترخیص شده، ۴۲۰۰ که وارد کردید وارد سایت بازارگاه شده که تولیدکنندۀ مرغ برود از آنجا بردارد، مرغ گران نشود، چندصد هزارتن هم قاچاق بازار آزاد رفته است، دوباره گفت نمی دانم! عجب! شما مملکت را اینطوری اداره می کنید؟ آقای روحانی کشور اینطوری اداره می شود؟! این دولت کشور را اینطور اداره می کند، اینها چه ربطی به تحریم دارد؟ نمی داند چندصدهزار تن ترخیص شده است؟ بخشی را حق داشت چون گفت، گمرک دسترسی به سایتش را به ما نمی دهد، گمرک چرا دسترسی سایتش را به مسئولین نهاده های کشور نمی دهد که بداند و اطلاعات داشته باشد که کشور چقدر نیاز دارد و چقدر کم دارد؟ چقدر باید وارد کنیم؟ سریع گفت این اطلاعات محرمانه است! گفتم شما ما را گیر آوردید، اطلاعات محرمانه برای خارجی ها است، من برای وزارت جهاد کشاورزی می گویم، باز بخش دوم را هم حق داشت، آقای روحانی نمی دانم با چه انگیزه هایی آمده در این فضای واقعاً فشار بر مملکت، دولت را بزرگتر کند، آمده وزارت بازرگانی را از وزارت صمت جدا کند و یک وزارتخانه جدا ایجاد کند، حالا آیا به کسی قول داده بود که وزارت را به یک نفر بدهد، کاری ندارم.

*دولت بعد از عدم تشکیل وزارت بازرگانی از مردم انتقام گرفت

پشت پرده فربه سازی دولت چیست؟

پشت پرده اش را نمی دانم چه چیزی است کاری ندارم اما چون از پشت پرده خبر دقیق ندارم، انگیزه خوانی نمی کنم. دولت آمده وزارت بازرگانی را جدا کرده، مجلس دهمِ اصلاح طلبِ همراه روحانی این را درک کرد این به ضرر مملکت است، رای نداد، حالا که رای نداد آقای روحانی به تعبیر بنده انتقامش را از مردم گرفت آمده سه بخشی که باید دست وزارت جهاد در حوزه نهاده های دامی باشد، یعنی ثبت سفارش و اطلاعات تخصیص ارز و تامین ارز از وزارت جهاد، از این بخشی که اینها باید پاسخگو باشند، گرفته و به وزارت صمت داده است، به وزارت صمت می گویید می گوید به من ربطی ندارد! این مربوط به آن بخش است، به جهاد کشاورزی می گوییم چرا جواب نمی دهید مردم در قضیه مرغ در بحران هستند؟ می گوید من خبر ندارم اینها دست وزارت صمت است! کشور را اینطور اداره می کنند.

*دولت با نظر سنجی از ۱۲۰ نفر میزان فساد کشور را سنجیده است

آیا اینها به تحریم ها ربط دارد؟

اتفاقاً من عضو کمیته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور هستم، همان روز بعدازظهر من رفتم در آن جلسه، در محدودۀ دولت تشکیل می شود، رئیس آن آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور است، معاون اول قوه قضائیه، نائب رئیس اول مجلس، چند تا از نماینده های دیگر هم از سه قوه، وزیر اطلاعات و سازمان استخدامی کشور شرکت می کنند، من همان روز بعد از جلسه رفتم به آقای جهانگیری گفتم این چه وضعش است؟ چرا این اطلاعات را تکه پاره کردید؟ گفت: حاج آقا همان دعوای بین وزارت بازرگانی! گفتم مگر من دعوا را درست می کنم، مردم بحران دارند! جلسه دومی رفتیم، بعد از جلسه دوم نامه نوشتیم چرا آمدن ما در جلسات مبارزه با مفاد اقتصادی لغو است؟ این کمیته که به ریاست دولت تشکیل می شود و می خواهد با مفاسد اقتصادی مبارزه کند، در جلسه دوم که رفتیم یک پاورپوینت آوردند نشان دادند که مثلاً در فلان جاها چقدر فساد است، وقتی تمام شد، پرسیدیم شما از چند نفر نظرسنجی نکردید؟ گفت از ۱۲۰ نفر! آنجا نماینده یکی از نهادهای انقلابی گفت ما ۱۹۰ هزار نفر نظرسنجی کردیم، شما می خواهید برای کل کشور با ۱۲۰ نفر نظرسنجی کنید؟ جالب تر این است که برای سال ۹۹ دارید نظرسنجی می کنید، گفتیم این نظرسنجی ها برای چه سالی است؟ گفت برای سال ۹۶ است! آقای روحانی کشور را اینطور اداره می کند، آیا اینها به تحریم ربط دارد؟!

*مشکلات کشور به دلیل ناکارآمدی و فساد مسئولان دولتی و اجرایی است

در بورس هم که همینطور است!

بله؛ مساله بعدی بازار بورس است، می گویند تحریم هستیم پول نداریم، بازار بورس یعنی پمپاژ پول، چه بلایی سر مردم آورده شده است، اینها مربوط به تحریم می شود؟ مشکلات کشور سر ناکارآمدی و فساد مسئولین دولتی و اجرایی کشور است، چه ربطی به تحریم دارد؟ گرانی فولاد، فولاد اگر در لوازم خانگی و ماشین استفاده می شود گران می شود، تمام اینها گران می شود، ما به کارخانه های فولاد معدن را ارزان می دهیم، آب و برق و گاز یارانه ای داده می شود، کارگرها چقدر حقوق می گیرند؟ چرا دلار باید گران شود؟

صنعت خودرو را هر وقت دلشان خواست قیمت را بالا می برند، اینها مربوط به تحریم است؟ افزایش نقدینگی، آن چیزی که تورم را بالا می برد آنها با ۴۵۰ هزار میلیارد تومان تحویل گرفتند، الان چند هزار میلیارد تومان است؟ ۳ هزار میلیارد تومان است! الان یکسال و خرده ای است که آقای روحانی در قرنطینه است، نه مجلس می آید، نه قانون رعایت می کند نه به دیدار مردم می رود، نه خبر دارند مشکل مردم چیست، اینها به خاطر تحریم ها است؟ ما در کمیسیون اصل ۹۰ شکایت های مختلفی داریم که جوان های مخترع ما آمدند، شرکت های دانش بنیان تولیدات گسترده دارند، مافیای واردات که در این دولت وجود دارد، آمدند جلوی تولیدات شرکت های دانش بنیان را گرفتند.

* این دولت رکوردار اختلاس در کشور است

اختلاس های زیادی هم در دولت آقای روحانی دیدیم.

اختلاس.. این دولت رکوردار اختلاس در کشور است، یک سه هزار میلیاردی خاوری زمین و زمان را پر کردند که قوه قضائیه بیش از سه هزار میلیارد از اموالش را گرفته است، فقط یک قلم از این دولت را بگویم، ۱۳ الی ۱۵ هزار میلیارد از صندوق ذخیره فرهنگیان نجیب و مظلوم کشور دزدیده شده است! اینها برای تحریم ها است؟

*آقاروحانی! واگذاری هفت تپه و هپکو به نورچشمی ها به دلیل تحریم ها است؟

مورد بعدی واگذاری شرکت های بزرگ، هفت تپه، هپکو به ثمن بخس به نورچشمی ها، اینها برای تحریم ها است؟ آرزو شدن ازدواج برای جوانان، الان دیگر خانه دار که هیچ، اجاره کردن خانه آرزو شده است! فتنه بنزینی که آقای روحانی صبح جمعه متوجه شد و به این ملت پوز خند زده است، چقدر ما کشته دادیم؟ چقدر خسارت دادیم؟ من بازدید زندانی ها رفتم، چقدر جوانان ما که گول خورده بودند باید زندانی بکشند؟ اینها برای تحریم ها است.

آقای احمدی نژاد و وزرای کارآمدش بنزین را گران کردند کشور اینطور شد؟ در ابتدا سبد کالا توزیع کردند ما چقدر کشته برای توزیع سبد کالا دادیم! شما مردم را چه فرض کردید؟ آینده فروشی، الان دولت قرار است یک سرزمین سوخته ای را به دولت آینده تحویل بدهد، معنی آینده فروشی، فروش اوراق است، دولت اینقدر هزینه اجرایی خودش را بالا برده که مجبور شده برای اداره کشور نفت را بفروشد، مالیات بگیرد و علاوه بر این اوراق بفروشد، مثلاً می خواهند یک جاده یا یک پل احداث کنند، از شما ۱، ۲ میلیون تومان، می گوید دو سه ساله با ۲۰، ۳۰ درصد سود می دهیم، از سال ۹۲ که آمدند تا ۹۸، در قانون بودجه آمده است دولت اصلاً با قانون هم کاری ندارد اینها ۴/۱۰ درصد می توانستند بفروشند، در سال ۹۲ ، ۴۱ درصد فروخته است، اینها یعنی دولت بعد چقدر باید هزینه این اوراق را بدهد، بالاخره دولت ملزم است که پول شما را با سود برگرداند.

*در سال ۹۸ قرار بود ۳۹ درصد نفت بفروشند اما ۳۳۲ درصد فروختند!

در سال ۹۳ قرار بود ۹ درصد بفروشند، ۵۶ درصد فروختند، در سال ۹۴، ۱۰ درصد قرار بود بفروشند ۶۳ درصد فروختند، سال به سال هزینه دولت دارد بالا می رود، سال ۹۸ قرار بود ۳۹ درصد بفروشند ۳۳۲ درصد فروختند! این یعنی دولت بعد چه خاکی باید به سرش بریزد؟! اینها برای تحریم ها است؟

دولت فاسد و ناکارآمد است و بلد نیست کشور را اداره کند، می گوید نمی توانیم نفت صادر بکند، وزیر نفت به مجلس یازدهم آمده بود در جلسه غیرعلنی گفت نمی توانیم یک قطره نفت صادر کنیم، پس چگونه ما به ونزوئلا بنزین صادر کردیم؟! همین الان ۱ میلیون و هزار بشکه صادر می کنیم دولت صادر نمی کند فقط پولش را دولت می گیرد، فقط ۹۰۰ بشکه را من خبر دارم چه کسی صادر می کند؛ دولت نمی تواند کشور را اداره کند، طرف دارد صادر می کند و کل پول ها را هم به خزانه دولت واریز می کند، اصلاً دولت این کاره نیست و توان ادارۀ کشور را ندارد و این ربطی به تحریم ها ندارد.

*دولت بودجه سالانه را به صورت کپی پیست برای اداره کشور ارائه می دهد

امسال بودجه ۱۴۰۰، هزینه های جاری کشور فقط ۶۰۰ و خرده ای هزار میلیارد تومان است، چه خبر است؟! چرا باید اینطور باشد؟

دولت آمار داده است، ۵۰ درصد کسری بودجه در تراز عملیاتی است. در لایحه بودجه که دولت به مجلس فرستاده است یک بخشی در ارتباط با سند ۲۰۳۰ آمده است که بودجه گذاشتند که به بچه های دبستانی آموزش های مختلف از جمله آموز ش های جنسی بدهند، من وقتی به نماینده دولت در مجلس اعتراض کردم گفت اصلاً درست نیست، اینطور نبوده است؛ خلاصه پیگیری کردند به من گفتند کپی پیست است! معنی این حرف این است که سال قبل داشتند انجام می دادند، مردم غذا ندارند بخورند، اینها برای وزارت آموزش و پرورش بودجه می گذارند که این کارها را انجام بدهند! نکتۀ دوم که فاجعه آمیزتر است این است که شما بودجه را کپی پیست برای اداره کشور و مجلس ارائه می دهید، یعنی کار کارشناسی در این بودجه وجود ندارد! آقای روحانی فقط آن بخش را کپی پیست کردید یا بخش های دیگر هم کپی پیست بود؟! اینها ناکارآمدی دولت است.

*انسولین کم داشتیم وارد می کردیم اما باز به کشورهای همسایه صادر می شد!

در بخش قاچاق دارو هم ما نمونه ای از این ناکارآمدی ها را دیدیم.

ما انسولین کم داشتیم وارد می کردیم باز از این طرف به کشورهای همسایه صادر می شد. نکته بعدی این صف های مرغ، روغن و غیره داریم، من خصوصی از وزیر مربوطه پرسیدم، مملکت چقدر به روغن نیاز دارد؟ گفت ۳۵۰ هزارتن، گفتم ماهانه چقدر توزیع می کنید؟ گفت ۱۷۰ هزار تن بیش از ۳۵۰ هزارتن داریم توزیع می کنیم، گفتم پس چرا صف است؟ این یعنی دولت عُرضۀ ادارۀ کشور را ندارد، این ربطی به تحریم ها ندارد.

*با دستور روحانی ۱۸ میلیارد نابود شد و به جیب قاچاقچیان رفت

با دستور آقای روحانی ۱۸ میلیارد نابود و در بازار توزیع شد، قاچاق چیان مواد مخدر این ارزها را گرفتند، قاچاق ارز، ارزها چقدر به کشور همسایه رفته است، آقای روحانی باید یکبار پاسخ این تصمیمات غلط را به ملت بدهد، ما به سختی ارز وارد می کنیم بعد اینطوری ارز را به باد می دهند! با دستور ایشان ۶۰ تن طلا نابود شده است، اینها همه ذخایر ما است؛ واردات را برای مردم ارائه بدهند، ۲ هزار کارخانه را تعطیل کردند که بیش از این مقدار است، فقط ۲ هزار کارخانه را دوبار قوه قضائیه راه انداخته است، اگر به خاطر تحریم بسته شدند، مگر الان تحریم ها لغو شده است که ۲ هزار کارخانه راه افتاده است؟ چقدر افراد را بیکار کردید؟ چقدر جوانان را نابود کردید؟! بعد از آن طرف واردات روی واردات! اصناف مختلف می توانند در کشور تولید کنند ولی جلوی تولید گرفته است، می گویند ما تحریم هستیم و پول جابجا نمی شود، پس چرا این همه واردات داریم؟ چقدر قاچاق داریم، آقای روحانی می گویند قاچاق سالانه ما نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار است، قاچاق که مجانی نمی آورند، پول باید به طرف بدهید، شما می گویید پول جابجا نمی شود، چرا ما سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار قاچاق داریم؟ اینها به ناکارآمدی این دولت برمی گردد.

درباره مشکل اشتغال، مشکل مسکن، معاون وزیر مسکن را اوایل مجلس یازدهم دعوت کردیم گفتیم شما چه تعداد باید مسکن تولید می کردید؟ گفت ما سالانه باید ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می کردیم، ما ۳۰۰ هزار واحد تولید کردیم، اگر راست می گفتند ۶۰۰ هزار واحد کمتر، الان بعد از ۸ سال باید ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می کردید، از آن طرف چند کارخانه کاشی سازی و موزاییک سازی و تولید سیمان ما یا تعطیل شدند یا با ۵۰ درصد دارند کار می کنند؟ بعد وزیر مسکن آقای آخوندی می گوید مسکن مهر مزخرف است در این وسط مافیا وجود دارد، اگر مسکن ساخته شود چقدر اشتغال ایجاد می شود؟ تبعیض و فساد در ادارات، رشوه، گران اداره کردن کشور با ریخت و پاش های اضافی، الان کرونا آمده خدا را شکر که آقای روحانی بیرون نمی آید! می دانید ایشان یک سفر می رفت چقدر خرج می کرد؟

امسال بودجه عمومی ما ۸۹۵ هزار میلیارد تومان است، ۶۱۰ تا حقوق و مزایا است، بودجه شرکت های دولتی ۱۵۴۰ هزار میلیارد تومان است، یعنی تقریباً دو سوم بودجه کشور به این مربوط می شود. در قضیه گندم الان گندم تولید کردیم، مجلس مصوب کرده و فشار آورده که ۴ تومان بشود، تازه ۲ و خرده ای بود، الان نزدیک ۵، ۶ تومان گاودارها دارند از گندم دارها می خرند، به دولت فشار می آوریم که ۴، ۵ تومان نمی شود، به کشاورز خودمان نمی دهد که تولید کند، بعد از بازار آزاد باید ۷، ۸ تومان بخرد، مطلقا این پول ها را به کشاورزان خودمان نمی دهند. تازه آن را ۵ هزار تومان کردند، ۵ هزار تومان مشکل کشاورز را حل نمی کند.

حالا واقعا اینها به تحریم ها می گردد؟

خیر اینها ربطی به تحریم ندارد، اداره کردن کشور را بلد نیستند، قاچاق کالا و عدم مدیریت صحیح، رها کردن بازار و عدم نظارت، پالایشگاه نساختن، خام فروشی مثلاً شما شیر خوراکی را مستقیم بفروشید بهتر است یا از آن محصولات مختلف تولید کنید؟ چقدر برای ما ایجاد ارزش افزوده می کند، مقام معظم رهبری بارها گفتند نفت خام را صادر نکنید، بیاورید در پالایشگاه اولاً اشتغال ایجاد می کند بعد به کالاهای مختلف تبدیل کنید و بتوانید به راحتی صادر کنید، الا بنزین ماهی ۱۲۰۰ نفت و میعانات گازی صادر می کنند، ماهانه حداقل ۴۰۰ میلیون دلار بنزین صادر می کنند، نفت را شما باید به سختی صادر بکنید، چرا بنزین مشکل ندارد؟ بنزین را به افغانستان، عراق و جاهای دیگر و مستقیم به پمپ بنزین می رود و خالی می کند استفاده می شود اما با نفت نمی توانید این کار را بکنید، نفت را باید به پالایشگاه بفرستید، نفت ایران یک ویژگی دارد که هر پالایشگاهی به او نمی خورد، برای همین مشکلات داریم، چرا ما در داخل ارزش افزوده ایجاد نمی کنیم بعد آقای زنگنه پایش را در یک کفش کرده که من اجازۀ پالایشگاه سازی نمی دهم!

* روحانی یک تنه گفت باید مسافرت ها در نوروز آزاد شود

در مدیریت کرونا هم که دیدیم…

واقعاً کرونا شده قتلگاه، ما ۶۰، ۷۰ کشته داشتیم به ۴۰۰ و خرده ای نفر رسیدیم، مسئولین مختلف قبل از عید نوروز به آقای روحانی گفتند شما نباید مسافرت را آزاد کنید، اکثریت تقریباً مخالف بود اما آقای روحانی یک تنه گفت باید آزاد شود، مسئول این قتل عام ها کیست و چه کسی باید پاسخگو باشد؟ به چه دلیل شما چنین تصمیمی گرفتید؟ چه اهداف سیاسی انتخاباتی پشت آن دارید؟ آیا می خواهید انتخابات به این بهانه ها به تعویق بیفتد؟ جلسات فلان تشکیل نشود؟ مشکل اینها تحریم است؟ دولت از اول انقلاب دست تفکر آقای روحانی و آقای ظریف و اصلاح طلبان بود، بسیار نادر، هیچ وقت، اگر در کشور مشکلی داریم حواسمان جمع باشد که زیر سر این تفکر است، حداقل ۹۰ درصد قدرت و پول بودجه مملکت دست دولت است به هر جا می خواهد می دهد و به هر جا نمی خواهد نمی دهد. آموزش و پرورش، دانشگاه و وزارت علوم، جهاد کشاورزی، صنعت، وزارت کشور، استانداری ها، فرمانداری ها، بخش داران، دهداران تمام اینها دست دولت است، وزارت اقتصاد، وزارت خارجه همه چیز دست دولت است.

*هر چه مشکل داریم زیر سر تفکر غربگرا است

ما هر چه مشکل داریم زیر سر تفکر غربگرا است، از بعد از انقلاب اولین دولتی که تشکیل شد نهضت آزادی بود، نهضت آزادی با تفکر غربگرا، بعد بنی صدر، بعد یکی دو ماه شهید رجایی بود که به شهادت رسید، بعد مقام معظم رهبری رئیس جمهور شد که آن زمان نخست وزیری بود قدرت ۷، ۸ سال دست نخست وزیر یعنی آقای موسوی، راس فتنه بود، بعد ۸ سال هاشمی رفسنجانی، بعد ۸ سال خاتمی، بعد ۸ سال آقای احمدی نژاد، ۴ سال اول را قبول داریم، دوباره ۸ سال آقای روحانی، یعنی از این ۴۱ سال ۸ سال، یعنی ۴ سال دست تفکر انقلابی بود، حداقل مسکن برای آن ۴ سال درست شد، ۳۶ سال کل مملکت دست تفکر غرب گرا و آقایان اصلاح طلب است و هر چه مشکلات دارین زیر سر آنها است.

* ما نیازی به مذاکره نداریم

بسیاری از دولتمردان معتقدند صددرصد مشکلات به خاطر تحریم ها است.

این مبنا کذب محض است، بیایید داخل مملکت تحریم ها را خنثی کنید، در ابتدای کرونا در کشور ماسک و مواد ضدعفونی کننده کم داشتیم اگر می خواستم منتظر باشیم و از خارج وارد کنیم چه می شد؟ همین جوانان انقلابی این کار را کردند و نه دولت، این خنثی سازی تحریم، آمریکا فشار آورد که من باید جلوی واردات بنزین را بگیرم، آمدیم خودمان بنزین را تولید کردیم و خودکفا شدیم این یعنی خنثی سازی تحریم.

من یادم است در مجلس نهم ما در بنزین خودکفا شدیم همین که این دولت آمد به بهانه اینکه بنزین تولید داخل مشکل دارد، آلودگی دارد، دوباره واردات بنزین روزانه بالای ۱۰ میلیون لیتر شروع شد و چه کسی این سودها را می برد؟ اینها به خاطر تحریم ها است یا فساد در دولت؟ شاید ۱۰ درصد و نهایتاً ۲۰ درصد مشکلات کشور به خاطر تحریم ها است ما نیازی به مذاکره نداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.