علی خضریان:
سند تحفظ در FATF منتشر شود/ الحاق به CFT و پالرمو خلاف مصلحت است

0 ۴۸۳

علی خضریان در واکنش به اصرار برخی از دولتمردان برای تصویب لوایح FATF، گفت: بر خلاف برخی ادعاها FATF در نظام بین الملل جایگاهی الزام آور ندارد و نمی تواند کشورها را ملزم به قطع روابط تجاری با یکدیگر کند. شاهد مدعا اینکه با وجود قرار دادن «ایران در لیست سیاه این نهاد در زمستان ۹۸، ایران در ۱۱ ماهه ۹۹ بالغ بر ۶۵ میلیارد دلار صادرات و واردات داشته است.

وی بیان کرد: تا زمانی که ایران به کنوانسیون های CFT و «پالرمو نپیوسته است، هیچ تعهدی برای اجرای آن ندارد، اما تصویب این کنوانسیون ها موجب الزام آور شدن تعهدات بین المللی خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس سابقه FATF، الحاق به این کنوانسیون ها با حق شرط، مورد پذیرش اعضای کنوانسیون قرار نخواهد گرفت، تصریح کرد: هیچ تضمینی ارائه نشده است که با الحاق به این کنوانسیون های تکلیفی FATF خروج از لیست سیاه و بهبود جایگاه ایران را در پی خواهد داشت.

پیوستن به پالرمو و CFT منجر به تشکیل پرونده علیه ایران می شود
خضریان تاکید کرد: خطر بزرگ پذیرش این دو کنوانسیون، فراهم کردن شرایط برای اعمال دقیق تحریم هاست و سوابق حاکی از این است که در صورت الحاق به این کنوانسیون ها، اقدامات ایران برای دور زدن تحریم ها مصداق «پولشویی قلمداد شده و علیه کشور در «شورای امنیت سازمان ملل پرونده تشکیل خواهد شد.

وی در واکنش به اظهارات اخیر لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور مبنی بر اینکه ما حق تحفظ جدید برای پالرمو و CFT قید می کنیم و این دو کنوانسیون هم تحفظ های ما را قبول می کنند، اظهار داشت: سوال ما این است که چه کسی تضمین می کند که پیوستن ایران به پالرمو و CFT زمینه خروج ما از لیست سیاه را فراهم می کند و اگر اینگونه است، باید سند آن منتشر شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مستندات FATF نشان می دهد که ما به مرحله بعد می رویم و اینکه مرحله بعد چه مرحله ای است، ظاهراً ایجاد یکسری شروط جدید است و ضمن اینکه کشورهای عضو FATF باید تصویب کنند که ایران از لیست سیاه خارج شود که با توجه به حضور رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در آنجا، این کار تقریباً غیرممکن است.

خضریان تصریح کرد: اگر FATF این تعهد را به صورت رسمی داده است که حق تحفظ های ما را قبول می کند، باید آن را به صورت مستند منتشر کنند.

FATF حق شرط ما را نمی پذیرد
وی ادامه داد: سوابق گذشته FATF نشان می دهد که این حق شرط ها پذیرفته نمی شود اما اگر این بار حق تحفظ های ما پذیرفته شده است، باید به صورت مکتوب منتشر شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما با نهادی در سطح FATF باید به صورت مکتوب ارتباط داشته باشیم و به صورت شفاهی نمی توانیم این موضوع را بپذیریم. خانم جنیدی حقوقدان است و باید بداند که ما نمی توانیم به صورت مکتوب تعهد دهیم، در حالی که طرف مقابل به ما قول شفاهی دهد و اگر این موضوع به صورت مکتوب اعلام شده است، باید منتشر شود.

خضریان تاکید کرد: با توجه به این وضعیت، تا زمانی که تحریم های ظالمانه علیه ایران وجود دارند، الحاق به CFT و پالرمو خلاف مصلحت است و از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار می رود ضمن مخالفت با الحاق به دو کنوانسیون تکلیفی در شرایط فعلی، بررسی الحاق به آنها را منوط به لغو عملی تحریم ها علیه کشور کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.