محمد سلیمانی:
دولت مراقب باشد در قبال آمریکا دوباره عجله نکند و از یک سوراخ چند بار گزیده نشود

0 ۱۸۳

محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی خبرگزاری با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی روز اول سال جدید مبنی بر عجله در قضیه برجام، انجام همه تعهدات ایران و عدم تحقق تعهدات طرف مقابل گفت: یکی از خساراتی که دولت آقای روحانی به کشور و ملت ایران وارد کرد موضوع برجام بود؛ یعنی در واقع عجله کردند و همان موقع هم مقام معظم رهبری چندبار تذکر دادند که عجله نکنید، چرا که این یک بحث سنگین چندبعدی با ابعاد متفاوت است، اما متأسفانه دولت در برجام عجله کرد.

وی با اشاره به عجله دولت در برجام گفت: عجله دولت باعث شد اشکالات برجام رفع نشود؛ مکانیسم ماشه، و اینکه غربی ها و آمریکایی ها اگر تعهدات خود را انجام ندهند چه می شود؟ از نکاتی بود که در برجام این موضوع به صورت روشن پیش بینی نشده است.

سلیمانی تصریح کرد: موضوع دیگر اینکه تقدم و تأخر انجام تعهدات چگونه است؟ زیرا ایران تمام تعهدات خود را انجام داده بود، در حالی که غربی ها و آمریکایی ها حتی یک تعهد خود را انجام نداده بودند؛ یعنی در جریان برجام، آمریکا حتی یک تعهد خود را انجام نداد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم اضافه کرد: اینها نشانه آن است که در برجام عجله شد و واقعا هم عجله کردند و تمام بحث دولت هم متأسفانه کار سیاسی و انتخاباتی است. در حالی که یک مسئله بزرگ ملی مانند برجام باید با ملاحظات ملی انجام گیرد، نه ملاحظات انتخاباتی و یا نظر شخص رئیس جمهور.

سلیمانی خاطرنشان کرد: طبق قانون اساسی کشور، آقای رئیس جمهور دیگر نمی تواند در دوره بعد کاندید شود، حداکثر ۳ الی ۴ ماه فرصت بیشتر ندارند و در پایان دولت هستند و اگر پای میز هر مذاکره ای بروند، در واقع طرف مقابل می داند که این دولت در یک موضع بسیار ضعیفی قرار دارد، چون طول عمر آنها در حال اتمام است، لذا باید احتیاط کرد و گام ها را خیلی حساب شده برداشت.

وزیر ارتباطات دولت نهم بیان داشت: آمریکایی ها از برجام خارج شدند و بعد از آن بیش از یک هزار تحریم علیه ایران تصویب و اجرا کردند، این دولت جدید آمریکا هم که آمده هیچ اقدامی نکرده است گرچه شواهد نشان می دهد در همان راستای سیاست ترامپ حرکت می کند، لذا قاعدتا عقل می گوید ما باید محتاط عمل کنیم و انسان عاقل از یک سوراخ نباید چندبار گزیده شود.

وی تأکید کرد: متأسفانه آقای روحانی در رابطه با بازگشت آمریکا به برجام یک کار سیاسی و انتخاباتی دارد انجام می دهد که بوی ضعف و ناتوانی از آن می آید و همه عقلا و کارشناسان و سیاستمداران این نکته را به دولت می گویند که عجله نکنند و طوری که دارید حرکت می کنید، دشمن شرور را شرورتر می کنید و امکان دارد یک اقدام دیگری علیه ملت ایران انجام دهند.

سلیمانی افزود: رهبر انقلاب، ملت و کارشناسان و سیاستمدار به دنبال این هستند هر چه زودتر تحریم ها برداشته شوند اصلا سیاست ایران برداشتن تحریم ها است و برجام هم قرار بود تمام تحریم ها را بردارد، لذا باید در این جهت باید حرکت کرد که تحریم ها برداشته شود و کار فردی نباید انجام شود.

وی در پایان با اشاره به نقش مجلس در در برجام اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید در توافقات و مذاکرات نقش بیشتری داشته باشد و به نظر می رسد آقای روحانی همه اینها را کنار می گذارد و آقای جهانگیری هم که از طیف اصلاح طلبان است به دنبال تحمیل یک شرایط بسیار وخیم تر از برجام در کشور هستند و این بسیار نگران کننده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.