رئیس دستگاه قضا:
اصحاب «ما می توانیم» بر فرهنگ «ما نمی توانیم» فایق خواهد آمد

0 ۵۲۱

آیت الله سیدابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت حضرت ولی عصر (عج) و سال جدید اظهار داشت: در رهنمودهای رهبری معظم انقلاب اسلامی در سال گذشته، نکات محوری و راهبردی قابل توجهی برای همه ما مسئولان و ملت بزرگ ایران فرموده شد که از نکات بسیار مهم و اساسی، توجه دادن همه به آیات نورانی قرآن کریم و تقویت حلقه های تواصی به حق و تواصی به صبر بود.

وی خاطرنشان کرد: از بخش های قابل توجه و اثرگذاری که حتما باید در دستور کار خود تواصی به حق و تواصی به صبر را قرار دهد، قوه قضاییه و جامعه حقوقدانان و قضات و دست اندرکاران ارتباط با مردم و آنان که شان نظارت و قضاوت دارند، است و لازم است تا هم حق را بشناسند و هم گرایش به حق پیدا کنند و در راه حق ایستادگی کنند.

رئیسی با بیان اینکه شناخت حق، زمینه بسیار مهمی می خواهد، گفت: بسیاری حق را نشناختند درحالیکه شناخت حق گام مهمی است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در گام دوم، لازم است هواهای نفسانی مانع نشود که به طرف حق گرایش پیدا نکنیم. حب و بغض شخصی، نگاه های جناحی، نگاه های قومی، قبیله ای، سیاسی، اجتماعی و وابستگی ها و پیوستگی های دنیایی گاهی مانع گرایش به حق است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تلاش شود تا در راه حق ایستادگی شود، بیان داشت: باید پرونده را شناخت، موضوع پرونده را خوب فهمید و حکم را خوب تشخیص داد و تصمیم بر حکم گرفت. اگر انسان در هرجایی فهمید خطا کرده بگوید که در تشخیص آن اشتباه کردم که این موضوع از رشادت ها و شجاعت های قابل تحسین است.

رئیسی با اشاره به سخنان امیرالمومنین(ع) اضافه کرد: یک انسان سالک برای آن که در مسیر دچار انحراف نشود باید هم بصیرت، بردباری و تامل و هم در مسیر حق و شناخت حق، صبر داشته باشد.

قضا و قضاوت مسئله بسیار مهمی است
رئیسی تصریح کرد: مسئله قضا، قضاوت، داوری کردن و تصمیم گرفتن مسئله بسیار مهمی است و مسئله حقوق مردم، حق الناس و حقوق عامه است که نسبت به این قضیه باید بسیار حساس عمل کرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: اگر کسی در همین جایگاه قضا تلاش کند تا این جایگاه را سکویی برای تقرب به پروردگار متعال قرار دهد بسیار ارزشمند است. حتما یکی از جلوه های مهم اجرای عدالت، مسئله قضاست و یک تصمیم گیری عادلانه و به حق می تواند بهشت را برای انسان به ارمغان بیاورد.

تشخیص حق، گرایش به حق و ایستادگی در راه حق، امر بسیار مهمی است
رئیسی با بیان اینکه جایگاه خطیر قضاوت بسیار مهم است، گفت: در انجام این کار باید از خداوند متعال استمداد طلبید و در خود ظرفیت ایجاد کنیم و بهترین زمان برای ایجاد ظرفیت ماه شعبان است و بهترین زمان برای ظرفیت سازی ماه مبارک رمضان است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه قاضی و قضاوت شرح صدر می خواهد، خاطرنشان کرد: هم تشخیص حق، هم گرایش به حق و هم ایستادگی در راه حق امر بسیار مهمی است و باید گفت برخی حقوق خوان، برخی حقوقدان و برخی حق خواه و حق محور هستند.

رئیسی ادامه داد: ممکن است عده زیادی حقوق بخوانند و دانش حقوقی داشته باشند و عده زیادی حقوقدان باشند، اما برخی علاوه بر دانش حقوقی، حق خواه هستند و تمام وجود آن ها حق خواهی است و می خواهند حق اجرا و عمل شود که این موضوع بسیار ارزش دارد.

همه دستگاه ها با همه ظرفیت خود برای تحقق شعار سال تلاش کنند
رئیس قوه قضاییه با اشاره به شعار سال اظهار کرد: در هر سالی که شعاری از جانب رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی اعلام می شود، این اعلام به معنای نیاز جدی کشور به تحقق عملی آن شعار است. زمانی که مقام معظم رهبری اعلام یک شعار می کنند امروز این نیاز کشور است و باید همه دستگاه ها با همه ظرفیت خود برای تحقق این شعار تلاش کنند. دستگاه قضایی چه در بخش نظارت و چه در بخش قضاوت باید ببیند که چگونه می تواند پشتیبانی کند و در کجای موضوع پشتیبانی از تولید، حمایت از تولید و رفع موانع تولید قرار دارد.

رئیسی گفت: قوه قضاییه در هر بخشی که با ظرفیت های قانونی امکان حمایت از تولید، رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید وجود دارد، باید در این عرصه فعالانه و در عمل و اجرا ظاهر شود و این وظیفه دستگاه قضایی است. باید از همکاران خود در سراسر کشور تقدیر کنم که در دو سال گذشته علی رغم برخی از مشکلات و کمبودها بیش از دو هزار واحد تولیدی را فعال کردند و یا از موانع برای فعال شدن آن ها جلوگیری کردند و این جای تقدیر دارد.

قدردانی از نجات بیش از هزار واحد تولیدی در سال گذشته
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: در سال گذشته بیش از هزار واحد تولیدی را همکاران تلاش کردند تا سرپا نگهدارند و یا از تعطیلی نجات دهند و یا اینکه اگر قرار است اخلالی در کار آن ها ایجاد شود، نگذارند این اخلال اتفاق بیفتد که جای تقدیر و تشکر دارد.

رئیسی با بیان اینکه حمایت جدی از تولید به معنای حمایت از حق تولیدکننده، حمایت از حق مصرف کننده و حمایت از حقوق کارگران در همه ابعاد است، گفت: ما در رابطه با خصوصی سازی در سفر اخیر به لرستان مجموعه بزرگ کشاورزی را دیدیم که در مورد آن دو اقدام صورت گرفته بود؛ اقدام اول برای خصوصی سازی بود که با شکست مواجه شده بود و وضعیت آن بسیار به هم ریخته بود، به نحوی که خود مجموعه دولت و سازمان خصوصی سازی آن را به مجموعه بعدی واگذار کرد. مجموعه بعدی برخلاف مجموعه قبلی که آنجا را با خاک یکسان کرده بود، این مجموعه کشاورزی را به یک مجموعه آباد تبدیل کرده که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می داد و کار بسیار بزرگی نسبت به توسعه کشت و صنعت انجام شده و برنامه های بسیار خوبی برای آتی دارند که قابل تشویق است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه موضوع ما حمایت از تولید است، افزود: در مواردی که خصوصی سازی کاملا به نفع تولید انجام شده، بسیار خوب است و در مواردی که تولید را با اخلال مواجه کرده حتما مورد نقد و اشکال است. فردی کارخانه ای را تحویل گرفته بود و کار را شروع نکرده بود و وعده داده که اگر حمایت شود، ظرف ۸ تا ۹ ماه آن را فعال خواهد کرد و ۵۰۰ کارگر را مشغول به کار می کند که بنده به مسئولان دادگستری و استاندار گفتم که با تمام وجود حمایت کنند.

تولید در کشور با هیچ مانعی مواجه نباشد
رئیسی با تاکید بر اینکه باید تولید در کشور با هیچ مانعی مواجه نباشد، خاطرنشان کرد: شب گذشته گزارشی از استان ها در رسانه ملی داشتیم که کار بسیار خوبی را انجام دادند؛ نگذاریم تولید با مشکل مواجه شود.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: اینکه کسانی که مسئولیت داشتند یا دارند با ترک فعل، وظیفه قانونی خود را انجام ندهند و باعث شوند که یک واحد تولیدی دچار و تعطیلی اخلال شود، قابل قبول نیست. گاهی در سفرهای استانی با این موضوع مواجه می شویم و می بینیم که گاهی چند سال گذشته و یک کارخانه ای از کار افتاده و تجهیزات آن را بردند و با یک تعطیلی جدی مواجه شده است.

رئیسی تصریح کرد: باید بررسی کرد که این اتفاق در چه سالی افتاده و مسئولانی که باید نظارت می کردند و کسانی که باید کاری را انجام می دادند؛ اما مانع شدند، چه کسانی بودند. این افراد باید نسبت به ترک فعل خود پاسخگو باشند. مسئله سئوال کردن و پاسخگو شدن از خیلی از مسائلی که می تواند در آتی اتفاق افتد، پیشگیری می کند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: یقین داریم با همتی که همکاران خواهند داشت، حمایت از تولید و مبارزه با فساد در جهت حمایت از تولید به سرانجام می رسد.

اگر در جایی رشوه و رانت خواری باب شد، رونق تولید شکل نخواهد گرفت
رئیسی ادامه داد: یکی از حوزه های مهم تولید در قوه قضاییه مسئله مبارزه با فساد است؛ زیرا فساد اقتصادی مانع رونق تولید است و یقین بدانید که اگر در جایی رشوه و رانت خواری باب شد، رونق تولید شکل نخواهد گرفت.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه در امنیت اقتصادی است که رونق تولید اتفاق می افتد، گفت: امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است. باید مبارزه با فساد همچنان در دستور کار قوه قضاییه باشد و با جدیت دنبال شود و مطلقا اجازه ندهید در هیچ کجا و حوزه اداری در کشور فساد لانه کند و همت دوستان و گزارشاتی که از استان ها می رسد حاکی از این است که این حساسیت در میان همکاران وجود دارد.

رئیسی با بیان اینکه از موانع مهم تولید مسئله قاچاق کالا است، گفت: با قاچاق کالا به ویژه قاچاق سازمان یافته باید با حساسیت برخورد شود.

رئیس قوه قضاییه به دادستان های سراسر کشور تاکید کرد که برای شناخت شبکه های درهم تنیده قاچاق کالا از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کمک بگیرند و گفت: ضروری است این شبکه ها شناسایی شوند و مبارزه با آن به صورت جدی تر در سال جدید صورت گیرد.

قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است
رئیسی با بیان اینکه قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است، ادامه داد: واردات بی رویه در کشور، تولید را دچار آسیب می کند.

رئیس دستگاه قضا به حمایت از تولید، مبارزه با فساد و مبارزه با قاچاق کالا به عنوان ضروریاتی که برای مانع زدایی از مسیر تولید مورد تاکید است، اشاره کرد.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای اینکه چطور بتوانند از غربی ها یک امکانی برای این کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می گذاشتند بسیار می توانست در گره گشایی در کشور موثر باشد.

رئیسی گفت: حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه ای نداشت، گذاشتند و اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می گذاشتند امروز بسیاری از کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل در کشور فعال و بسیاری از گره ها باز شده بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما اصحاب «ما می توانیم» هستیم، اظهارداشت: یقین داریم فرهنگ «ما می توانیم» بر فرهنگ «ما نمی توانیم» فائق خواهد آمد و باید به اصحاب «ما می توانیم» در بستر گام دوم میدان داد.

در سال گذشته ۴۰ سامانه هوشمند و الکترونیکی در دستگاه قضایی راه اندازی شد
رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضایی در راستای هوشمندسازی و الکترونیکی کردن امور و نقش این امر در رفع اطاله دادرسی گفت: در سال گذشته ۴۰ سامانه هوشمند و الکترونیکی در دستگاه قضایی راه اندازی شد و همچنین در این سال شاهد فعال شدن ۲۵ سرویس استعلامی در قوه قضاییه بودیم که این اقدامات بسیار در رفع و کاهش اطاله دادرسی ها مؤثر بود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تعیین تکلیف پرونده های معوق در دستگاه قضایی در سال ۹۹ گفت: طی سالی که گذشت همکاران قضایی ما در سراسر کشور به یک میلیون پرونده مسن رسیدگی کردند و همین امر بیانگر آن است که با وجود برخی مشکلات، مجموعه دستگاه قضایی توانایی رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده های معوق را دارند.

کاهش ۱۳ درصدی زمان رسیدگی به پرونده ها در سال ۹۹
رئیسی به کاهش ۱۳ درصدی زمان رسیدگی به پرونده ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ اشاره کرد و از این بابت از مسئولان و همکاران قضایی در سراسر کشور تقدیر به عمل آورد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران قضایی در همه واحدها و مراجع قضایی، گفت: حفظ کرامت مردم و همکاران قضایی و همچنین مشارکت جویی از جامعه نخبگانی و عموم مردم در حوزه های مختلف مرتبط با دستگاه قضایی اعم از بخش های پیشگیری، راهبردی، زندان ها و … همواره مورد تأکید ما قرار دارد و این امر در پیشبرد مطلوب عموم بسیار مؤثر است.

ضرورت اجرای کامل مفاد سند تحول قضایی در همه بخش ها
رئیسی با اشاره به ضرورت اجرایی شدن کامل مفاد سند تحول قضایی در همه بخش ها اظهار داشت: همکاران و مسئولان قضایی باید سند تحول قضایی را به درستی و تمام و کمال بخوانند و فهم کنند و با تمام توان به اجرایی کردن مفاد این سند بپردازند و چنانچه در اجرای مفاد سند تحول با سئوال یا مشکلی مواجه شدند مراتب را به ستادی که زیر نظر معاونت راهبردی قوه قضاییه تشکیل شده است منتقل کنند تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا تأکید کرد: همه اجزای قوه قضاییه باید با جدیت به پیاده سازی بخش های مختلف سند تحول قضایی بپردازند و اثرات اجرایی شدن مفاد سند تحول قضایی برای مردم ظاهر شود.

رئیسی با اشاره به پیوست سند تحول قضایی ناظر بر نقش آفرینی استان ها در اجرای مفاد این سند، گفت: ظرفیت عظیم فرهیختگان استانی چه در میان قضات و چه در میان عموم مردم کمک کار قوه قضاییه در اجرای بخش های مختلف سند تحول قضایی است؛ چنانکه برخی استان های ما در اجرای بخش هایی از سند تحول قضایی پیشتاز می باشند.

رسیدگی ویژه، تخصصی و سریع به پرونده های مرتبط با واحدهای تولیدی
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت رسیدگی ویژه، تخصصی و سریع به پرونده های مرتبط با واحدهای تولیدی، گفت: تمام مراجع و واحدهای قضایی که پیگیر مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی هستند باید به سرعت این موضوع را در دستور رسیدگی قرار دهند و شعبات تخصصی رسیدگی به مسائل واحدهای تولیدی نیز باید از مشورت مشاوران اقتصادی بهره بگیرند و بدانند که این مشورت خلاف استقلال قضات نیست و به روشن شدن بهتر موضوع برای قاضی کمک می کند.

رئیسی خاطر نشان کرد: معاونت منابع انسانی دستگاه قضایی باید نسبت به تهیه و تدوین بسته های آموزشی ویژه برای همه قضات به ویژه قضات رسیدگی کننده به پرونده های اقتصادی و تولیدی مبادرت ورزد.

مردم انتظار دارند مسئولان واکسیناسیون را جدی تر و سریع تر دنبال کنند
رئیس قوه قضاییه به ضرورت موضوع واکسینه کردن سراسری مردم در مقابل بیماری کرونا نیز اشاره کرد و افزود: در شرایط کرونایی فعلی، انتظار جدی مردم از مسئولان آن است که موضوع واکسینه کردن را به صورت جدی تر و سریع تری دنبال کنند؛ امیدواریم هرچه زودتر واکسن بومی تولید شده از سوی ستاد اجرایی و موسسه رازی به بازار بیاید و رفع دغدغه کند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود از استفاده ۳۰ درصدی مجازت های جایگزین حبس نیز تقدیر و بر تداوم این روند در سال جاری تأکید کرد و گفت: در صدور احکام بازداشت نیز به جز در مواردی که قانون درباره اشرار یا سارقان مسلح و افراد مشابه آنها صراحت دارد، باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد تا کسی بدون توجیه به زندان نرود.

توجه به معیشت و مسائل فرهنگی و اجتماعی خانواده های زندانیان از دیگر تأکیدات رئیس دستگاه قضا به همکاران این مجموعه در سراسر کشور بود.

رئیسی خاطرنشان کرد:در کنار دادرسی عادلانه باید اصلاح مجرمان و توجه به خانواده های آنها به عنوان یک وظیفه شرعی مورد توجه قرار گیرد و کارهای خوبی که در این زمینه شده با جدیت ادامه یابد.

وی همچنین از ارتقای اشتغال زندانیان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته ابراز امیدواری و از مسئولان سازمان زندان ها برای زحماتی که در این زمینه کشیدند قدردانی کرد و متذکر شد این رقم باید به نرخ ۸۰ درصد برسد.

رئیس قوه قضاییه لزوم اجرایی شدن مصوبات سفرهای استانی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: صرف انجام سفر اهمیتی ندارد بلکه کار و خدمت به مردم مهم است و باید هر چه در سفرهای استانی تصویب می شود اجرا و نتایج آن به اطلاع هموطنان برسد.

رئیسی بر همین اساس تأکید کرد که در انتخاب همکاران و همه انتصابات در سیستم قضایی همانطور که مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار دادند سه ویژگی مردمی بودن، ضد فساد بودن و انقلابی بودن مورد توجه خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از عملکرد برخی استان در تعیین تکلیف پرونده های کثیرالشاکی در سال گذشته، در عین حال گفت: هنوز در برخی استان ها تکلیف این پرونده ها روشن نشده است و از مسئولان قضایی این استان ها خواست که تسریع در رسیدگی به این پرونده ها را در اولویت قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ پرونده ای بن بست ندارد و گذشت زمان نیز مشکل پرونده های مفتوحه را حل نمی کند بلکه همه باید به بازپرس و قاضی کمک کنند تا این پرونده ها هر چه سریعتر به سرانجام برسد و افراد نگویند چند سال از یک موضوع گذشته اما اقدامی در خصوص آن نشده است.

رئیسی در این خصوص به موضوع پرونده های ورشکستگی نیز اشاره کرد و گفت: با انتقال این پرونده ها به استان ها تلاش شده تا روند رسیدگی به آنها سرعت یابد و این معنا ندارد که یک پرونده چند سال بلاتکلیف بوده و کارخانه و سرمایه مردم معطل بماند.

رئیس قوه قضاییه بر پیگیری اجرای سند تحول قضایی در سال جاری از سوی همه بخش های دستگاه قضا نیز تأکید کرد و گفت: اجرای سند تحول زمانبندی شده و برخی از موارد کوتاه مدت و برخی نیز دراز مدت هستند اما تجربه مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه که با همت مضاعف توانست اقدامات مؤثری را در کوتاه مدت انجام دهد، نشان می دهد که با همت و تلاش می توان به اجرای سند سرعت بخشید.

رئیسی با بیان اینکه ما مسئول هستیم و امکانات و توان خدمت داریم از همکاران قضایی خود خواست که برای شکل گیری عدلیه ای تلاش کنند که متناسب با آموخته های دینی و شاخص های مورد تأکید امام و رهبری است.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس به رؤسای کل دادگستری ها و دادستان ها توصیه کرد علاوه بر ملاقات های مردمی افرادی را نیز مأمور کنند تا در راهروهای مراکز قضایی حضور یابند و پای درد دل های مردم و مراجعه کنندگان بنشینند و پیگیر مشکلات آنها باشند.

رئیسی اظهارداشت: گاهی در راهروهای دادگستری ها با مواردی برخورد می شود که حل یک مشکل ساده زندگی یک انسان را نجات می دهد و اشکی را از چشمان یک پیرمرد یا پیرزن پاک می کند یا از یک خانم که همسرش در حق او ظلم کرده و اجازه نمی دهد فرزندش را ببیند رفع ظلم می شود که این مسئله هم اجر اخروی دارد هم در زندگی انسان اثر مثبت دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حضور فعالانه در عرصه های مختلف یکی از ویژگی های دوره تحول است، گفت: موضوع تملک بانک ها بر واحدهای تولیدی باید در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی طرح بحث شده و تصمیم لازم در خصوص آن گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.