دبیر کل جبهه پایداری:
ملاک ما برای انتخاب نامزدها فرد اصلح است/ شالوده هستی بر عدالت استوار است

0 ۳۸۳

صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در پنجمین نشست از سلسله نشست های انتخاباتی «جمهور» که از سوی اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار می شود؛ ضمن تشریح شاخص های مکتب امام خمینی عقلانیت، معنویت و عدالت بیان کرد: اگر در کار سیاسی عقلانیت داشته باشیم دچار تناقض نمی شویم. برای مثال برخی در انتخابات مجلس می گفتند که باید وحدت داشته باشیم، از طرفی اصرار داشتند که اگر کسی وارد لیست پایداری شد، نمی تواند وارد لیست ما شود . این تناقض ناشی از عدم وجود عقلانیت است. عقلانیت مانع تناقض در گفتار و عمل می شود می گفتیم شما که این قدر دم از وحدت می زنید حالا اگر وحدت صددرصدی حاصل نشد چرا با وحدت نود درصدی یا هشتاد درصدی مخالفت می کنید می گفتند نه. یا بایست لیست واحد و یا تباین کامل یعنی هیچ اشتراکی بین دو لیست نباشد و متاسفانه هیچ استدلال مبتنی بر عقلانیت هم ارائه نمی کردند.

وی در ادامه به تشریح شاخص معنویت پرداخت و در این رابطه چند مثال از عملکرد بعضی مدعیان در انتخابات گذشته زد!

وی ادامه داد: در سال گذشته که به افراد گفته شد که یا باید از پایداری اعلام برائت کنید یا در لیست قرار نخواهید گرفت. در جلسه مشورتی نامزد های جوان یکی از افراد به ظاهر انقلابی هم گفته بود که “فعلا اعلام برائت کنید تا در لیست ائتلاف وارد شوید و بعدا کار خودتان را انجام دهید!” عزیزان این موقعیت ها مواضع امتحان است. اگر ورود با صداقت نباشد، معلوم نیست خروج هم یا صداقت باشد. این گونه مواضع ناشی از مشکل معنویت است چرا که در اسلام هدف وسیله را توجیه نمی کند

محصولی با تاکید بر شاخص عدالت گفت: عدالت مسئله ی بسیار مهمی است. شاه کلید، عدالت است و اگر عدالت را ملاک قرار دهیم کارآمدی هم به دنبال آن می آید. شالوده ی هستی بر عدالت استوار است. طبق بیان امام علی(علیه السلام) اساسا راه تقوا، عدالت است. نگاه کارگزاران این بود که برای حرکت چرخ های توسعه، عده ای از محرومین هم ممکن است زیر چرخ های توسعه از بین بروند و بخشی از جامعه برای هدف بزرگ تر آسیب ببینند. اما امام علی(علیه السلام) بیان کردند که هیچ چیزی مانند عدالت موجب توسعه و تعالی و آبادانی شهرها و کشورها نمی شود.

دبیر کل حزب پایداری درخصوص رویکرد پایداری نسبت به وحدت با سایرین بیان کرد: برای انتخابات یک مدل طراحی کردیم که ۴ مرحله دارد. در این مدل، دورنمای ما برای انتخابات ۱۴۰۰ این است که حتی الامکان به یک وفاق و نقطه مشترک با دوستان انقلابی خود برسیم. البته این وفاق به هر قیمتی شکل نخواهد گرفت و اصول ما، خطوط قرمز ما هستند. حفظ اصول از واجبات است.

وی ادامه داد: طبق این مدل، در مرحله اول بنا بر این است که حداقل یکدیگر را تخریب نکنیم، مرحله دوم این است که در رابطه با گفتمان، به طور مشترک کار کنیم و بر مبنای گفتمان، شاخص های مشترک تعریف کنیم. در مرحله سوم نیز برای مبنای شاخص های مشترک، به سمت حداکثری سازی اشتراکات لیست در انتخابات شورای شهر و نزدیک کردن سبد نامزد ها در انتخابات ریاست جمهوری حرکت کنیم. مرحله آخر نیز رسیدن به لیست واحد و نامزد واحد است .

محصولی تشریح کرد: اصلحی که قابلیت رأی آوری نداشته باشد مورد پذیرش نیست، اما این به این معنا نیست که برای ما نظرسازی شود. چون در سال ۸۴ هم گفتند که احمدی نژاد در نظرسنجی ها دو سه درصد رای دارد، اما در عمل رای آورد. وظیفه ی ما این است که اصلح را به جامعه معرفی کنیم. آیت الله خوشوقت(رحمه الله علیه) به ما می فرمودند که فرد اصلح را حتی اگر راضی نمی شود، برای حضور متقاعد کنیم و برای معرفی وی به مردم وقت بگذاریم و تلاش کنیم. نمی توان از همان ابتدا اصلح را به بهانه عدم رای آوری کنار گذاشت و باید برای موفقیت وی تلاش کرد و اگر به هر دلیلی نشد به نامزدی که یک پله پایین تر است رو آورد نه که از اول با طرح صالح مقبول بدنبال نامزدهایی باشیم که کف شاخص ها را هم ندارد.

با افرادی که در مظان نامزدی ریاست جمهوری هستند ارتباط داریم
دبیرکل پایداری عنوان کرد: درخصوص تعیین مصداق اصلح در حال بررسی هستیم و تا کنون جلسات متعددی با افرادی که در مظان نامزدی هستند و افراد موثر، داشته ایم. با افرادی هم چون آقایان رئیسی، جلیلی، نیکزاد، فتاح، ضرغامی، رضایی و… جلسه داشته ایم. درخصوص آقای قالیباف، به نظر ما کسی که به تازگی رئیس مجلس شده بهتر است که برای ریاست جمهوری هم اقدام نکند. مردم اکنون به اقدام انقلابی در مجلس امید بسته اند و معطوف شدن ایشان به ریاست جمهوری این را زیر سوال می برد و مشکلاتی ایجاد می شود. البته این مطلب موضع ما قبل از انتخاب هیئت رئیسه مجلس هم بود.

وی گفت: در عین حال برداشت ما این است که جایگاه قوه قضائیه و مقننه خیلی مهم است اما قوه مجریه توانایی و ظرفیتی چندین برابر بیشتر از سایر قوا دارد. این به معنای کاهش اهمیت سایر قوا نیست، ولی کار و اختیار و قدرت و انتصاب های گسترده در دست قوه مجریه است. حتی اگر بهترین قانون ها را هم داشته باشیم، نتیجه بستگی به اجرایی شدن آنها توسط دولت دارد . پس باید هزینه و فایده را حساب کرد.

محصولی ادامه داد: یکی از دلایلی که هنوز افراد مد نظر خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ معرفی نکردیم این است که هنوز از نامزدی قطعی افراد برای انتخابات مطمئن نیستیم. در شورای وحدت که توسط جامعه روحانیت مبارز راه اندازی شد، از ما نیز دعوت شد. در حقیقت ما باید یک دورنمای روشن از آن جمع داشته باشیم. نباید جایی وارد شویم و در ادامه ببینیم که جهت گیری ها به سمتی رفت که با شاخص های ما متفاوت است. در جایی که مسئله روشن نیست و شبهه وجود دارد، از اول بهتر است وارد نشویم. هر چند به طور کلی ما در رابطه اصل وحدت نظر مثبت داریم.

دبیرکل جبهه پایداری درخصوص مصادیق مورد نظر پایداری برای انتخابات ۱۴۰۰ تشریح کرد: از الان نمی توانیم افراد را مشخص کنیم. در سال ۹۶ نیز در نظرسنجی های اولیه آرای آقای قالیباف را بیشتر از آقای رئیسی اعلام می کردند اما اتفاقاتی افتاد که آرای ایشان کم تر شد شرایط می تواند بسیار سیال باشد. اصل برای ما حمایت از اصلح است. انتخاب شخص به شرایط نیز بستگی دارد اما این به معنای تحت تاثیر پروپاگاندا قرار گرفتن نیست، بلکه باید ببینیم در آن شرایط چه تکلیفی داریم. شرایط انتخابات ریاست جمهوری را نمی توان از الان با قطعیت مشخص کرد.

کار سخت است؛ اگر بخواهید بده بستان نداشته باشید/ پایداری ساختمان چند طبقه ندارد
محصولی ادامه داد: متاسفانه بعضی دوستان انرژی خود را بر تخریب پایداری گذاشتند، درصورتی که باید بر کار خود تمرکز کنند. البته امکانات هم محدود است. برای اغلب احزاب امکانات متعددی از منابع مختلف داده شده است در حالی که به پایداری حتی یک اتاق یا یک ریال هم داده نشده است و پایداری با این حساب باز روی اصول ایستادگی کرده است. پایداری نه روزنامه و نه ساختمان و نه دفتر چند طبقه دارد. بالاخره کار سخت است. خود دوستان اذعان دارند که در سال ۹۶ جبهه پایداری بیشترین کمک و استقامت را برای تبلیغات و راه اندازی ستادهای نامزد نهایی جریان انقلاب داشتند. موضع ما درمورد ایشان از همان ابتدا مشخص بود و حتی ستاد های کار و کرامت را تشکیل دادیم.

وی در پایان گفت: برای نتیجه گیری در کار سیاسی باید با بکارگیری شاخص های مکتب امام خمینی(رضوان الله علیه) تلاش کرد و خداوند هم وعده پیروزی قطعی را داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.