علی خضریان:
قانون مصوب مجلس در نظر دارد جلوی زیاده گویی غربی ها را بگیرد

0 ۱۶۷

علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه در سوم اسفندماه سطح همکاری ها با آژانس از یک سطح فوق العاده و بی سابقه به یک سطح عادی خواهد رسید، گفت: اصل اقدام متقابل در روابط بین الملل، اصل پذیرفته شده و مرسومی است. قانون مصوب مجلس در نظر دارد با اجرای این اصل، جلوی فشارها و زیاده گویی غربی ها را بگیرد.

خضریان با تاکید بر اینکه توسعه توانمندی های صلح آمیز هسته ای حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است، افزود: طرف های غربی باید بفهمند که هزینه فشار و تحریمی که علیه ملت ایران وارد می کنند، قطعا بیشتر از آنکه برای آنها دستاوردی داشته باشد، هزینه راهبردی خواهد داشت.

رییس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه لغو تعهدات نظارتی فراپادمانی در سوم اسفندماه مهمترین گام ایران در کاهش تعهدات برجامی است، تصریح کرد: گروه بحران که رئیس سابق آن رابرت مالی، مسئول میز ایران در وزارت خارجه دولت جدید آمریکاست هم در گزارش اخیر خود اذعان کرده که کاهش همکاری ها با آژانس، سه کشور اروپایی را به شدت نگران می کند.

وی افزود: یک اندیشکده دیگر که به دولت آمریکا نزدیک است نیز به دولت آمریکا توصیه کرده است که بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی در بحث بازرسی ها را افزایش بدهد، چرا که ارزش این کار را دارد. این اذعان یکی دیگر از اندیشکده های آمریکایی است که هزینه ی کسب اطلاعات از فعالیت های هسته ای ایران از طریق آژانس برای آمریکا به مراتب پایین تر از عملیات آژانس های اطلاعاتی است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کسانی که ادعا می کنند عدم بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام به خاطر قانون مصوب مجلس بوده است، اظهار داشت: آنها هیچ وقت پاسخ ندادند که اثر برداشتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بر روی اقتصاد ایران چه بوده است. مگر قرار نبود با برداشتن قطعنامه تحریمی شورای امنیت ساختار تحریم ها دچار فروپاشی شود، پس چرا بعد از اجرای برجام «تقریبا هیچ» عاید مردم ایران شد.

وی با اشاره به اینکه باقی ماندن ایران در برجام پس از خروج آمریکا به دموکرات ها ثابت کرد که حق با ترامپ بوده است، افزود: بعضی ها به امید اینکه دولت بعدی آمریکا دموکرات خواهد بود و دوباره به برجام بازخواهد گشت، با توصیه به صبر استراتژیک، از اقدام متقابل خودداری کردند. اکنون که دولت دموکرات آمریکا آمده است، اعلام می کنند ایران ابتدا باید به برجام بازگردد و تضمین هم بدهد که در حوزه های موشکی و منطقه ای مذاکره می کند.

این نماینده مجلس افزود: این رهاورد همان صبر استراتژیک است؛ صبر استراتژیک باعث شد تا دموکرات ها بفهمند همان یک مقدار امتیاز ناچیزی که به ایران در برجام دادند، رایگان بوده؛ چرا که در تمام این مدت ایران به عمده تعهدات برجامی خود عمل می کرده است، هر چند فشارها و تحریم ها رو به افزایش بوده است.

خضریان با اشاره به اینکه جنگ اقتصادی و فشار اقتصادی، راه حل اقتصادی دارد، تاکید کرد: رفع تحریم با این منطق که رفع ظلم است اقدام منطقی و عقلانی است. اما رفع تحریم زمانی راهبرد مناسب است که دشمن بداند که دیگر نمی تواند با ابزار تحریم به اقتصاد ما آسیب قابل توجه وارد نماید و زندگی عادی و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار دهد. در ادراک کشورهای تحریم کننده بایستی تثبیت شود که دیگر نمی توانند بر روی تحریم و فشار اقتصادی به عنوان یک ابزار کارآمد در سیاست خارجه حساب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.