علی خضریان:
سخنان واعظی مهر تایید بر نظر کارشناسان اقتصادی بود / دولت برای جبران کسری بودجه دست در جیب مردم کرد

0 ۱۹۶

علی خضریان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره سخنان واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، اظهار کرد: عمده نرخ گذاری های ارز، دولتی است که این امر بحث امروز و دیروز نیست آن هایی که دستی در اقتصاد و اقتصاد کلان دارند می دانند که دولت در نرخ گذاری ارز آزاد هم نقش پرنگی دارد.

وی ادامه داد: البته بعضی وقت ها شرایط ملتهب می شود و از دست دولت ها خارج می شود، اما کارشناسان اقتصادی معتقد بودند در سال ۹۹ این نرخ گذاری ارز کاذب است و نرخ واقعی ارز به این حد بالا نرفته است و شاید به اختیار و تعمد دولت بالا رفته است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در آن زمان برخی از دولتی ها این مورد را به چالش کشاندند و تکذیب می کردند و حتی بیان می کردند که این شرایط در نبود ارز اتفاق افتاده است و باید ارز زیادی به بازار تزریق شود، اما با تزریق ارز بازار تغییری نکرد.

خضریان با بیان اینکه برخی اقتصاددان ها آن زمان معتقد بودند که قیمت ارز تعمدی بالا رفته است، تصریح کرد: آن زمان این صحبت ها از جانب اقتصاد دان ها مطرح می شد، اما برخی ها فکر می کردند که این گفته ها فقط برای تخریب دولت است، اما اذعان آقای واعظی نشان داد که واقعا چنین چیزی بوده است.

وی افزود: رئیس دفتر رئیس جمهور به صراحت اعلام که دولت خود در گران کردن ارز نقش داشته که پیام این اتفاق این است که دولت به جیب مردم دست اندازی کرده است و همچنین باعث شده است ارزش پول ملی دچار آسیب جدی شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یک سوالی از اقای واعظی دارم که آیا دولت مجاز است برای جبران کسری بودجه خود که بخش عمده آن جاری است فشار به مردم بیاورد و ایا این فشار را بر روی بخش های اجرایی هم آورده است یا نه؟ اگراتفاق افتاده است که خود این مورد جای تامل که این به نوبه خود هم غلط است.

خضریان تاکید کرد: دولت نباید دست در جیب مردم کند حتی به قیمت جبران کسری بودجه و اگر هم نیاز منبع درآمد است باید با انتشار اوراق قرضه از مردم قرض بگیرد نه این که با سوء استفاده از اعتماد مردم پول های ان ها را به یغما ببرد که این مورد حتی در بورس هم اتفاق افتاد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: این نوع حرکات به نوعی سهل تری راه برای دولت در جهت جبران کسری بودجه خود است که حتی باعث می شود چنین حرکتی به ارزش پول ملی اسیب بزند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.