علی خضریان:
عده ای فکر نکنند که بازی های رسانه ای و سیاسی می توانند مانع اجرای قانون شوند

0 ۱۸۷

علی خضریان، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی پیرامون لغو تعهدات فراپادمانی در سوم اسفندماه که می تواند آمریکا را مجبور به عقب نشینی نماید، گفت: مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی در جهت لغو تحریم ها، ریل سیاست خارجی ایران در حوزه ی هسته ای را تغییر داد و این ریل گذاری بر اساس این جمع بندی بوده است که ادامه ی راهبرد رفع تحریم نه تنها نمی تواند فشارها و تحریم ها را کاهش دهد، بلکه موجب افزایش تحریم ها می شود. این روند بایستی متوقف می شد و قانون مجلس با این هدف تصویب شد.

رییس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر لزوم اجرای قانون از سوی دولت در رابطه با توقف تعهدات فراپادمانی، افزود: راهبرد دولت در سیاست خارجی به بن بست رسیده است و به خاطر همین به بن بست رسیدن اقداماتی صورت گرفته و می گیرد که شرایط کشور را سخت تر می کند. دولت از یک طرف ادعا می کند برجام از امنیتی سازی پرونده هسته ای جلوگیری کرده است، اما از طرف دیگر به درخواست های آژانس که بر مبنای ادعاهای رژیم صهیونیستی صورت گرفته است پاسخ مثبت می دهد و اجازه می دهد از سایت هایی که مربوط به فعالیت های گذشته ایران بوده است، نمونه برداری نماید. این ارائه دسترسی چیزی جز بازی در پازل امنیتی سازی پرونده ی هسته ای ایران نیست. از طرف دیگر مشاهده می کنیم که دولتمردان اشاره به خروج از ان پی تی می کنند و وزیر اطلاعات، سخنانی می گوید که فتوای صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی را تضعیف می کند. این گونه اقدامات نشان دهنده ی استیصال راهبردی است. توصیه می کنیم دولت به جای اینکه بهانه به دست دشمن بدهد و آب در آسیاب دشمن بریزد، قانون را اجرا نماید. عده ای فکر نکنند که بازی های رسانه ای و سیاسی می توانند مانع اجرای قانون شوند.

خضریان با بیان اینکه پروتکل الحاقی در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم معادل تحریم های بانکی و فروش نفت در نظر گرفته شده است، گفت: مرکز ثقل تعهدات ایران در توافق هسته ای، تعهدات بخش نظارت و راستی آزمایی آژانس است. اگر چه برخی از مسئولین دولتی اعتقاد دارند نظارت های برجام امتیاز به ایران بوده است و جلوی امنیتی سازی پرونده ی هسته ای ایران را گرفته است، اما به اذعان وزیر امور خارجه دولت بایدن، توافق هسته ای سرزده ترین نظام بازرسی ها را در خود جای داده است و بی سابقه است.

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه از نظر آمریکایی ها، برجام نزدیک ترین سازوکار به ایده آل آمریکایی ها یعنی استاندارد طلایی غنی سازی صفر است، ادامه داد: در قانون ما به شدت بر روی از سرگیری پروژه های مهم و راهبردی صنعت هسته ای از جمله بحث غنی سازی و ساخت راکتور آب سنگینی که راکتور مبدل باشد، توجه کردیم. در قانون مجلس تلاش شده است با توجه به نیازهای ایران، غنی سازی ۲۰ درصد از سرگرفته شود.

خضریان با تشریح اینکه پس از توقف تعهدات فراپادمانی، ارائه اطلاعات و دسترسی به آژانس از نظر کیفیت و کمیت کاهش قابل توجهی خواهد داشت، افزود: به عنوان مثال، در پادمان نظارت و ارائه اطلاعات مربوط به معادن سنگ اورانیوم و هم چنین تحقیق و توسعه چرخ سوخت هسته ای متوقف خواهد شد. مهم تر اینکه ما ملزم نخواهیم بود در قالب کد ۳.۱ اصلاحی، اطلاعات مربوط به طراحی تاسیسات هسته ای را قبل از ساخت و بهره برداری به آژانس بدهیم و این مسئله ابتکار عمل را از کشورهای بیگانه برای مزاحمت بر سر اجرای برنامه های هسته ای را می گیرد.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به اینکه فعالیت های نظارتی و راستی آزمایی آژانس به شدت در برجام افزایش پیدا کرده است، افزود: در برجام ما متعهد شدیم که به آژانس اجازه بدهیم از نظارت های آنلاین، فناوری های مدرن و هم چنین نمونه گیری محیطی-گسترده و بسیاری از ابزارهای دیگر برای نظارت استفاده نماید. با توقف تعهدات فراپادمان حجم فعالیت های بازرسان آژانس به شدت کاهش خواهد یافت. هم چنین بازرسان آژانس در نزدیکی تاسیسات هسته ای، محل کار دارند که انتظار می رود این موارد هم با لغو تعهدات فراپادمانی برچیده شود.

وی با تاکید بر اینکه با لغو تعهدات فراپادمانی، دسترسی آژانس محدود به آن مواردی است که ایران در گزارش های خود اعلام می کند و نه مواردی که خود آژانس ادعا می کند، ادامه داد: در پادمان تعداد دفعات بازرسی و هم چنین افراد با توجه به یک فرمول و قاعده ای مشخص می شود. در برجام این قاعده به هم خورده است. به عنوان مثال، ما در برجام تعهد داده ایم که به فردو و نطنز به صورت روزانه دسترسی بدهیم. در صورتی که در پادمان طبق قاعده ای که کمیت آن ظرفیت ذخیره مواد هسته ای است، تعداد دفعات و نفرات بازرسی مشخص می شود. هم چنین با توقف پروتکل الحاقی که جز تعهدات برجامی و فراپادمانی است، بازرسی های سرزده هم متوقف خواهد شد.

خضریان پیرامون ابهامات جدی در رابطه با اخراج بازرسان در سوم اسفندماه، گفت: طبق اطلاعاتی که بنده دارم، اکنون به طور متوسط در هر روز، ۶ بازرس در ایران حضور دارند. با بازگشت به سطح پادمانی، انتظار می رود این تعداد برای تاسیسات هسته ای که در آنها مواد هسته ای وجود دارد به تعداد یک بازرس در روز و حتی کمتر برسد. قاعده ای که پادمان تعیین کرده است نفر-روز می باشد و با توجه به میزان ذخیره ی مواد هسته ای در هر تاسیسات تعیین می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به این مورد که ما نباید برای واردات و صادرات تجهیزات صنعتی مورد نیاز کشور از بیگانه اجازه بگیریم، تاکید کرد: با لغو تعهدات فراپادمان، ارائه اطلاعات و اخذ تاییدیه در رابطه با صادرات و واردات اقلام یگانه و دوگانه هسته ای در قالب کمیسیون مشترک برجام متوقف خواهد شد و تنها اطلاعات مربوط به صادرات و واردات چند ماده شکافت پذیر هسته ای که تعداد آنها محدود است، به آژانس ارائه خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.