حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی:
رئیس دولت سیزدهم باید رئیس جمهور فراموش شدگان باشد/مدل چهار مرحله ای وفاق را برای رسیدن به گزینه مشترک دنبال می کنیم

0 ۱۵۱

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره ویژگی های کاندیدای انتخابات سال ۱۴۰۰ ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر بخواهیم ویژگی های کاندیدای مطلوب انتخابات سال ۱۴۰۰ را برشماریم، شاید ساعت ها به طول بیانجامد زیرا با توجه به شرایطی که امروز در کشور وجود دارد، رئیس جمهور آینده باید مجموعه ای از ویژگی های مثبت را داشته باشد تا بتواند با حداکثر ظرفیت و توانمندی، مشکلات متعدد و متنوعی که در کشور وجود دارد را حل کند.

**عدم اعتقاد و عدم التزام دولت به مقوله عدالت، شکاف طبقاتی را عمیق تر کرد
وی افزود: اگر بخواهیم ویژگی های رئیس دولت سیزدهم را برشمارید، باید این مسئله را مد نظر قرار دهیم که شرایط کشور در اثر ناکارامدی های کم سابقه مسئولان دولت، به ویژه شخص رئیس جمهور، در وضعیت نامناسبی قرار گرفته و عدم اعتقاد و التزام اغلب اعضای دولت از سال ۹۲ تا به امروز به مقوله «عدالت»، شکاف های طبقاتی موجود در جامعه را عمیق تر و فاصله فقیر و غنی، دارا و ندار، برخوردار و کم برخوردار و یا نابرخوردار را چند برابر کرده است.

آقا تهرانی ادامه داد: دهک های درآمدی بالا که در ناز و نعمت بودند و هنوز هم هستند؛ اما این دهک های پایین جامعه بودند که هر روز رویای دسترسی به رفاه حداقلی و یک زندگی معمولی را دست نیافتنی تر از روز قبل می دیدند و بدتر از همه اینکه دولت نه تنها برای کاهش این شکاف های طبقاتی تلاشی از خود بروز نداده، بلکه از هر فرصتی برای دست کردن در جیب اقشار کم درآمد و چه بسا بی درآمد استفاده می کند.

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری در همین زمینه خاطرنشان کرد: در واقع با دولتی روبرو بودیم که همزمان که برای دریافت مالیات از اقشاری که حامیش بودند مثل هنرمندان، برنامه خاصی نداشت، شبانه و بدون اقناع و اطلاع قبلی، قیمت بنزین را سه برابر کرد که دودش بیش از همه در چشم اقشار کم درآمد رفت و دیدیم که چه شرایط ویژه ای در کشور به وجود آورد.

**حتی «سنگ قبر» هم سلطان خاص خودش را داشت
وی با اشاره به مهمترین ویژگی رئیس جمهور آینده تاکید کرد: مهم ترین مولفه و یا ویژگی رئیس جمهور آینده باید این باشد که در عین اعتقاد به زمینه سازی برای توزیع درآمد و امکانات در جامعه به صورت عادلانه، علیه فرایندهای ناعادلانه فعلی هم قیام کند و به سهم خود با ساختارهایی که موجب تداوم تبعیض و نابرابری های ناعادلانه در جامعه می شود، مبارزه کند.

آقا تهرانی افزود: علاوه بر تبعیض در توزیع درآمد و امکاناتی که در این دوره ۸ ساله بیش از هر دوره دیگری ریشه دوانید، فساد اداری و اقتصادی نیز افزایش پیدا کرد. روزی نبود که از منابع محلی در سراسر کشور، اخبار فساد در مجموعه های دولتی استان ها به گوش نرسد. در سطوح ملی هم فاجعه ای که دولت در غائله اختصاص ارز رقم زد، انواع و اقسام فساد سلاطین مختلف بازار را عیان کرد؛ طوری که در یک مقطع زمانی حتی «سنگ قبر» هم در کشور سلطان خاص خودش را داشت.

**«توزیع رانتی ارز ۴۲۰۰ تومانی»، محصول مستقیم بی تدبیری آقای روحانی و جهانگیری بود
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم برای هر دولتی یک نماد انتخاب کنیم، بدون شک نماد دولت های یازدهم و دوازدهم همین ماجرای توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی یا به قول مردم کوچه و بازار «دلار جهانگیری» بود، خاطرنشان کرد: در واقع این مسئله محل تلاقی دو اتفاق پر تکرار در این دو دولت یعنی «فساد» و «بی عدالتی» بود. با آن بی تدبیری افسارگسیخته که در ماجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی به نمایش گذاشتند، نه تنها سوپرمن نشدند، بلکه به معنای واقعی کلمه گوشت و پوست و استخوان های اقشار محروم را به چرخ دنده های بی رحم اقتصاد لیبرالی و نئولیبرالی سپردند.

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری گفت: «توزیع رانتی ارز ۴۲۰۰ تومانی»، محصول مستقیم بی تدبیری آقای روحانی و جهانگیری بود که جورش را مردم معمولی کوچه و خیابان کشیدند، نه مرفهین شمال شهر نشین. لذا رئیس جمهور آینده باید اهل مبارزه جدی، واقعی و غیرنمایشی با فساد باشد.

**بودجه ای که صدر تا ذیلش غیر واقعی و غیر عادلانه است مشکلات را بیشتر می کند
وی با اشاره به موضوع قیمت گذاری ارز در بودجه ادامه داد: با شرایطی که دولت در کشور به وجود آورده، افزایش قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی که به کالاهای اساسی تعلق می گیرد، در شرایط فعلی غلط اندر غلط است. چرا که بازار را به این نوع مدیریت ارز وابسته و یا اصطلاحاً شرطی کرده اند. البته که پیشنهاد ما در این مورد، رد کلیات این بودجه است. بودجه ای که صدر تا ذیلش هم غیر واقعی است و هم غیر عادلانه، به کار نمی آید و فقط بر تعدد و شدت مشکلات می افزاید.

**«فسادگریزی» کافی نیست، همه مدیران باید «فسادستیز» هم باشند
آقا تهرانی با اشاره به ضرورت فساد گریزی مدیران گفت: برخی هستند که شاید خودشان آدم های فاسدی نباشند؛ اما اهل مبارزه با فساد هم نیستند، «فسادگریزی» کافی نیست، همه مدیران به ویژه در این مقطع زمانی باید «فسادستیز» هم باشند. مدیری که خودش در مجموعه تحت امر خودش نسبت به فساد حساسیت نداشته باشد، نه تنها نمی تواند فساد را جمع کند، بلکه مدیریتش «فسادزا» هم خواهد شد.

**نمی شود یک شبه به قهرمان مبارزه با فساد و قله عدالت محوری تبدیل شد
وی با اشاره به این نکته که نمی شود یک شبه به قهرمان مبارزه با فساد و قله عدالت محوری در تصمیم گیری و مدیریت تبدیل شد، افزود: بالاخره همه آنانی که امروز در معرض کاندیداتوری برای انتخابات ۱۴۰۰ هستند، کارنامه و گذشته ای دارند. باید مبرهن باشد که فلان کاندیدا واقعاً به عدالت محوری و فسادستیزی معتقد است و یا اینکه چون احساس کرده با این شعار می تواند در رقابت های انتخاباتی پیروز شود، آن را انتخاب کرده. پس از اینهمه تحمل ناراستی و ناتوانی مسئولان دولتی به ویژه شخص رئیس جمهور، دیگر نباید عدالت فقط شعار و لقلقه ی زبان باشد، عدالت شعاری تاریخ مصرفش تا زمان اعلام نتایج انتخابات است. بعد از رسیدن به مقام و منصب دیگر کارکردی ندارد. این نوع عدالت محوری به درد مردم نمی خورد. عدالت محوری در عمل باید ثابت شده باشد.

**جبهه پایداری با جریان انحرافی و التقاطی هیچ نسبتی ندارد
آقا تهرانی با بیان اینکه از نظر ما به عنوان جبهه پایداری، اعتقاد به عدالت محوری در برنامه ها و فسادستیزی باید یک رکن مهم و تغییرناپذیر داشته باشد و آن هم «ولایت مداری» است، تصریح کرد: ما رهبر معظم انقلاب را قله عدالتخواهی و فسادستیزی می دانیم. عدالت طلبی و مبارزه با فساد اگر بدون توجه به منویات و خطوط فکری که رهبری در این زمینه مشخص کرده اند باشد، منحرف خواهد شد. کما اینکه تجاربی هم در این زمینه داریم. در گذشته مواردی داشته ایم که برخی مسئولین شعار عدالت می دادند و چه بسا هنوز هم می دهند؛ لکن از مسیر ولایت فاصله گرفته اند و اصرار هم دارند که این فاصله اولاً حفظ و ثانیاً بیشتر کنند. طبیعتاً چنین رویه ای به هیچ وجه مورد تایید جبهه پایداری نیست. جبهه پایداری با جریان انحرافی و التقاطی هیچ نسبتی ندارد.

**عدالت محوری و فساد ستیزی باید مهم ترین ویژگی رئیس جمهور آینده باشد
رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری در ادامه این گفت وگو با اشاره به اینکه تاکید من بر عدالت محوری و فسادستیزی به معنی بی اهمیتی سایر ویژگی ها نیست، افزود: این دو ویژگی به یک معنا، ویژگی های دیگر را هم دربرمی گیرد. مثلاً اینکه رئیس جمهور آینده شخص کارامدی باشد و اهل استفاده از برنامه های علمی، به روز و جامع باشد، حتماً خیلی مهم است. اما من اینطور می گویم که اگر رییس جمهور آینده واقعا، اراده برهم زدن این بساط ناعادلانه ای، که در اثر بی تفاوتی ۸ ساله دولت روحانی گسترده تر ازهر زمان دیگری شده را داشته باشد، حتماً باید به سراغ راهکارهای علمی و نوین و کارامد برود و خودش هم در دوران مدیریتش کارامد بوده باشد. چون این آقایان همیشه مدعی، کاری با کشور کردند که دیگر با تعارف و ملاحظه کاری کار جلو نمی رود. باید با استفاده از روش های تخصصی و علمی این فاصله طبقاتی ایجاد شده را کم تر کرد.

**آن ها که تصمیمشان را برای کاندیداتوری گرفته اند، تیم اولیه شان را معرفی کنند
وی با بیان اینکه علاوه بر شخص رئیس دولت، حلقه اولیه و اصلی که بناست رئیس جمهور را در اداره امور کشور یاری کنند، باید مشخص باشد، افزود: ما معتقدیم اصلاً اگر معلوم نباشد که کاندیدا با چه گروهی قرار است دولت را اداره کند، نمی توان ارزیابی دقیقی از کاندیدای مورد نظر داشت. آنها که تصمیمشان را برای کاندیداتوری گرفته اند، تیم اولیه شان را هم باید مشخص و معرفی کنند تا این ارزیابی صورت بگیرد که کاندیداها، تیمشان را تا چه میزانی برمبنای شعارها و ادعاهایشان انتخاب کرده اند. به یک معنا شاید این اولین آزمون صداقت کاندیدا باشد که مردم متوجه می شوند که یک کاندیدا واقعاً چقدر حاضر است پای حرفش بماند.

**رئیس جمهور آینده باید صدای اهالی غیزانیه، خوزستان، کولبران کردستان و کپرنشینان سیستان و بلوچستان باشد
آقا تهرانی افزود: ویژگی دیگری که رئیس دولت آینده باید داشته باشد، این است که به ظرفیت های داخلی و فرصت های بی شمار اقتصادی که در کشور وجود دارد، توجه کند و اعتقاد قلبی داشته باشد که هم می شود و هم می توان با فعال کردن این ظرفیت ها بخش قابل توجهی از مشکلات معیشتی مردم را حل کرد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور آینده در مسئله «توجه به فرصت های داخلی» باید درست عکس رئیس جمهور کنونی عمل کند. ما در این حدود ۸ سال گذشته بارها دیدیم که در ذهن رئیس قوه مجریه مشکل آب خوردن مردم هم در گرو اتفاقات خارج از مرزها است. به حدی که اگر مثلاً می گفتند دولت قرار است نان بربری و سنگک را هم از طریق روابط خارجی مدیریت کند، چندان غیر قابل باور و تعجب برانگیز نبود.

حجت الاسلام آقا تهرانی با بیان اینکه برای مدیریت کشور،باید به سمت مردم برگشت و از ظرفیت های مردم بهره برد، گفت: هرجا مردم وارد شدند، درخشیدند و گره گشا بودند. رئیس جمهور آینده باید به معنای دقیق کلمه «مردمی» باشد و مهمتر از آن مطالبات اقشار محروم را نمایندگی کند. به خاطر عملکرد ضد عدالت ۸ ساله دولت، بخش هایی از مردم احساس می کنند که دولت اصلاً آن ها را نمی بیند. چه برسد به اینکه بخواهد مطالباتشان را نمایندگی کند.

وی افزود: ما رئیس جمهوری می خواهیم که صدای اهالی غیزانیه خوزستان،کولبران کردستان،کپرنشینان سیستان و بلوچستان،کارگران کوره های آجرپزی اطراف تهران، روستایی ها، حاشیه نشین ها، جنوب شهری ها هم باشد. اقشار مرفه و برخوردار به اندازه کافی صدایشان بلند هست؛ لکن اینهایی که واقعا زیر سنگینی بار فقر دارند خمیده می شوند، در ۸ سال اخیر اصلاً صدایشان شنیده نشده است.

آقا تهرانی تصریح کرد: رئیس جمهور آینده باید امید را در دل آن اقشاری که دولت فعلی فراموششان کرده،بازگرداند؛در یک کلام: «رئیس جمهور آینده باید رئیس جمهور فراموش شده ها باشد.»

**کاندیدای جریان انقلاب باید هم اصلح باشد و هم رای آور
وی در ادامه این گفت وگو با اشاره به ویژگی های کاندیدای جریان انقلاب نیز گفت: کاندیدای جریان انقلاب علاوه بر اینکه باید مجموعه قابل قبولی از ویژگی های مثبت گفتمانی و تخصصی را به صورت توامان داشته باشد و به بیان بهتر «اصلح» باشد، باید قابلیت رای آوری هم داشته باشد. بارها اعلام کرده ایم اساساً «رای آوری» یکی از ویژگی های اصلح است.

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری خاطرنشان کرد: اگر یک کاندیدایی هرچقدر به لحاظ گفتمانی و تخصصی مورد تایید باشد، اما بصورت بالقوه قابلیت رای آوری نداشته باشد، نمی توان با وی وارد انتخابات شد. صرفاً شرکت در انتخابات که معیار نیست. کاندیدا باید این «قابلیت بالقوه رای آوری» را داشته باشد که با تلاش نیروهای انقلابی به بالفعل تبدیل شود.

**کاندیدای نهایی جبهه پایداری در زمان مناسب معرفی می شود
وی با بیان اینکه تصمیم نهایی جبهه پایداری در رابطه با انتخابات ۱۴۰۰ متناسب با شرایط و اقتضائات عرصه انتخابات خواهد بود، افزود: تلاش می کنیم کاندیدای اصلحِ رای آوری که «عدالت محوری» و «فسادستیزی» رکن اصلی رویکردهایش باشد را در زمان مناسب معرفی کنیم.

آقا تهرانی گفت: جبهه پایداری در این انتخابات تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا جریانی که در طی ۸ سال گذشته به جای حل مشکلات مردم، از هر روزنه ای برای افزایش قدرت سیاسی استفاده کرد و در این مسیر ابایی از گروگان گرفتن نان شب مردم هم نداشت، مجددا نتواند با جنجال های شب انتخابات یک دوره هشت ساله تلخ دیگر را به خانواده های ایرانی تحمیل کند. آ نهایی که با ندانم کاری و بی مسئولیتی «شکاف های درآمدی» دیروز را تبدیل به «دره های طبقاتی» امروز کرده اند، توانایی حل مشکلات مردم را ندارند زیرا اغلب مشکلات فعلی را خودشان به وجود آورده اند.

** تلاش برای وحدت جریان انقلاب / مدل چهار مرحله ای وفاق را دنبال خواهیم کرد
وی افزود: به عنوان جبهه پایداری تلاش خواهیم کرد که سایر گروه های جریان انقلابی را با خود همراه کنیم تا با اتفاق نظر حول محور شاخص های گفتمان انقلاب اسلامی، تلاشی هماهنگ برای نجات کشور از غربگرایی و غربگرایان را سازماندهی کنیم.

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه برای رسیدن به اتفاق نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ ابتدا باید وحدت گفتمانی در بین نیروهای انقلاب شکل بگیرد، افزود: جبهه پایداری از همه گروه های انقلابی دعوت می کند تا حول گفتمان عدالت به عنوان گفتمان کلانی که نیاز وضعیت این روزهای کشور است و خرده گفتمان های دیگر همچون کارامدی را هم در برمی گیرد، اجماع کنند.

وی گفت: جبهه پایداری از همه گروه های مختلف دایره جریان انقلاب می خواهد که برنامه ها و طرح های خود را برای حل مشکلات و مسائل مردم به میدان بیاورند تا این بی عدالتی که در توزیع درآمد و امکانات وجود دارد، هر روز بیش از روز گذشته کاهش یابد. دعوت نیروهای انقلاب به «عدالت محوری و فسادستیزی» در این وانفسای تبعیض آمیزی که غربگرایان در کشور به وجود آورده اند، رسالتی است که جبهه پایداری برای خودش قائل است.

آقا تهرانی به مدلی که در این مسیر به کارگرفته می شود نیز اشاره کرد و گفت: به لحاظ سازمانی و تشکیلاتی بخش قابل توجهی از مدل جبهه پایداری برای وفاق نیروهای انقلاب با انتخابات های پیشین مشترک است.

وی در توضیح ساز و کار این مدل نیز گفت: آن مدل چهار مرحله ای که جبهه پیش از آن دنبال می کرد، همچنان ثابت است که الان دیگر این مدل چهار مرحله ای را همه می دانند: اول اینکه گروه های انقلابی از تخریب همدیگر بپرهیزند، دوم اینکه وحدت گفتمانی حول ترویج گفتمان عدالت به عنوان مسیر کلی حل مشکلات کشور باشد، سوم اینکه حول محور شاخص ها وحدت صورت بگیرد، چهارم هم اینکه وحدت حول گزینه اصلحی که از مسیر سه مرحله پیشین شناخته شده باشد، شکل بگیرد. بدیهی است ابتدایی ترین ویژگی گزینه اصلحی که به آن اشاره می کنیم، ولایتمداری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.