علی خضریان:
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی آقایان جنبه انتخاباتی دارد/ افزایش دو برابری یارانه نقدی به افزایش چهار برابری قیمت ها منجر می شود

0 ۱۷۵

علی خضریان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ ، گفت: تعیین قیمت ۱۷۵۰۰ از سوی کمیسیون تلفیق مجلس تحت عنوان سپردن نرخ ارز به بازار آزاد در بین اقتصاددانان موافقان و مخالفینی دارد، اما تصمیم گیری شتاب زده در این مورد و نسنجیدن ابعاد مختلف این امر می تواند آثار سوء زیادی را برای جامعه در برداشته باشد.

وی ادامه داد: بنده هم مانند اکثر متخصصین اقتصادی معتقد به تک نرخی شدن ارز هستم، اما در شرایط کنونی که کشور با محدودیت منابع ارزی مواجه است و تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد و معیشت اقشار ضعیف جامعه در تنگنا قرار گرفته است؛ حذف ارز مرجع شرایط را برای دهک های پایین جامعه سخت تر خواهد کرد و به نظر می رسد جامعه توان تحمل این شوک جدید را نخواهد داشت.

نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: انتقاداتی که در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح می شود به نحوه توزیع این ارز و رانت ایجاد شده از نحوه توزیع ارز است، اما به خاطر اشکال در مکانیسم توزیع و نظارت ارز مرجع و اینکه نمی خواهیم با متخلفان برخورد کنیم، نباید به کلی این مکانیسم را حذف کرد. بنده معتقد هستم برای تصمیم گیری درباره این موضوع باید نظرات کارشناسان خبره و با تجربه کشور را به دور از سیاسی کاری شنید و عواقب این تصمیم را در نظر گرفت.

سخنگوی کمیسیون کمیسیون اصل نود مجلس، عنوان کرد: اینکه کمیسیون تلفیق مجلس در شرایط جنگ اقتصادی سرنوشت کالاهای اساسی مردم را به بهانه حذف رانت به بازار ارز آزاد واگذار کند همان چیزی است که لیبرال های حلقه نیاوران دنبال می کنند.

وی ادامه داد:الان کمیسیون تلفیق برای جبران این رشد نرخ ارز تصمیم به افزایش یارانه های نقدی گرفته است، با توجه به تجربه ای که ما در کشور در طرح هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی داریم، می دانیم که این طرح چندان رضایت مردم را به همراه نداشته است. در همان سال، افزایش قیمت حامل های انرژی یک موجی از تورم ایجاد کرد و این تورم به نفع قشر ثروتمند جامعه و به ضرر قشر آسیب پذیر جامعه شد. بعد از این تورم مردم حاضر بودند دیگر یارانه نقدی را دریافت نکنند و قیمت ها به شرایط قبل از هدفمندی بازگردد. ضمن اینکه باید توجه داشت شرایط اقتصادی کشور با سال ۸۹ اصلاً قابل مقایسه نیست. بعلاوه اینکه اثر افزایش نرخ ارز در کشور بیشتر از حامل های انرژی است و اثرپذیری اقتصاد از افزایش نرخ ارز از حامل های انرژی خیلی بیشتر است.

خضریان با تأکید بر اینکه مجلس فعلی از سوی مقام معظم رهبری لقب انقلابی دریافت کرده است و باید خیلی بیشتر مراقب ابعاد تصمیم های خود باشد، گفت: در مسایلی که با معیشت و اقتصاد جامعه در ارتباط است و ممکن است دهک های پایین جامعه را با چالش های جدی تری مواجه کند باید با حساسیت بیشتری تصمیم گیری شود.

نماینده تهران در مجلس در ادامه بیان کرد: با یک حساب سرانگشتی می شود متوجه شد که ممکن است جایگزینی ارز ۱۷۵۰۰ تومانی تورم بسیار شدیدی را در جامعه به وجود بیاورد برای مثال قیمت مرغ و تخم مرغ که در هفته های اخیر هم از افزایش قیمت آنها زیاد شنیده ایم را حساب کنیم؛ برای تولید مرغی که الان با حدود قیمت ۲۱ هزار تومان در بازار عرضه می شود، از نهاده های وارداتی با ارز مرجع ۴۲۰۰ تومانی استفاده می شود یعنی هر کیلو مرغ با قیمت ارز دولتی حدود ۵ دلار است؛ اگر همین ارز مرجع به ۱۷۵۰۰ تومان تغییر کند قیمت مرغ به بیش از ۶۰ هزار تومان خواهد رسید. آیا مردم حاضر هستند یارانه نقدی آنها دو یا سه برابر شود اما قیمت هر کیلو مرغ، تخم مرغ یا کالاهای اساسی دیگر ۳ یا ۴ برابر شود؟ حتماً مردم به چنین چیزی راضی نخواهند بود همان طور که در سال های قبل این شرایط را تجربه کرده ایم.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون دقت به همه ابعاد آن و افزایش یارانه های نقدی در سال پایانی دولت از سوی مجلس به نظر می رسد بیشتر جنبه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری را برای بعضی آقایان داشته باشد.

خضریان همچنین گفت: همان طور که در ابتدا هم عرض کردم بنده معتقد به تک نرخی شدن ارز هستم، اما در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی به سر می برد و تورم بالا در کشور وجود دارد، جامعه توان تحمل این فشار برای تک نرخی شدن ارز و حذف ارز مرجع را ندارد و برای رسیدن به این هدف باید یک برنامه ریزی چندساله صورت بگیرد تا از واردآمدن یکباره این فشار به مردم جلوگیری شود.

نماینده تهران در مجلس، گفت: همچنین نگرانی دیگری که وجود دارد این است که عملاً دولت هم از این وضعیت سوءاستفاده کند و جلوی افزایش قیمت ها را نگیرد و با تورم بسیار شدیدی مواجه شویم و همه این مسائل به پای مجلس نوشته شود. با توجه به همه این مباحث به اعتقاد من مجلس راهی جز رد کلیات بودجه ندارد و باید یک بودجه دقیق و کارشناسی شده جهت اداره کشور به مجلس ارائه شود تا فشار اقتصادی بیش از این به مردم وارد نگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.