رئیس دستگاه قضا:
اگر آمریکایی ها به خاطر جنایتشان تعقیب نشوند، جرأت پیدا خواهند کرد که جنایات مشابهی انجام دهند

0 ۱۹۲

آیت الله رئیسی در دیدار با رئیس شورای عالی قضائی عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با مواد مخدر در جهان قرار دارد. اگر آمریکایی ها در این جنایت تعقیب نشوند جرأت پیدا خواهند کرد که نه تنها در عراق بلکه در کشورهای مختلف جنایات مشابهی انجام دهند.

رئیس قوه قضائیه گفت: اگر بتوانیم زندانی ها را به ایران منتقل کنیم هم زحمت دستگاه قضائی عراق کم می شود و هم دغدغه ها و نگرانی های خانواده های این زندانیان برطرف می شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز در گفتگوی دو جانبه با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضائی عراق، ارتباط مردم و دولت ایران و عراق را نه تنها ارتباط دو کشور همسایه، بلکه دارای مناسبات کم نظیری دانست که ریشه در اعماق جان، باورها و اعتقادات دو کشور دارد. رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: این مناسبات علاقه دو کشور را روز به روز به رغم خواست دشمنان افزایش داده و الحمدلله در مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین دو کشور تعاملات خوبی برقرار است.

آیت الله رئیسی گفت: مناسبات حقوقی و قضائی، اقتضائات خاص خودش را دارد که با نگاه ارزنده مسئولان قضائی عراق می تواند به جایگاه خاص خودش برسد. آیت الله رئیسی با بیان اینکه مردم ایران بر رعایت مقررات و قوانین تاکید دارند، به رئیس شورای عالی قضائی و دستگاه قضائی عراق گفت که کسانی که به دلیل علاقه به زیارت برخی قواعد را نادیده می گیرند کار درستی انجام نمی دهند، ولی می شود بین آن ها با کسانی که تعمدا ناقض قوانین هستند، تفاوتی قائل شد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع قاچاق مواد مخدر اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در صف اول مبارزه با مواد مخدر در جهان قرار دارد. آیت الله رئیسی افزود ما قربانی تجارت مواد مخدر هستیم و در این راه شهدای زیادی داده و هزینه های زیادی پرداخت کرده ایم.

رئیس قوه قضائیه گفت: ریشه های مواد مخدر و قاچاقچیان عمده در غرب هستند و تبدیل مواد مخدر سنتی به صنعتی و تجارت و سوداگری مربوط به کسانی است که در مغرب زمین حضور دارند نه افغانستان و پاکستان.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی بارها به خاطر جدیت در مبارزه با مواد مخدر تشویق شده است و ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در این عرصه جدی بوده ایم.

رئیس قوه قضائیه همچنین با تقدیر از عزم و اراده و جدیت دستگاه قضائی عراق برای مقابله با مواد مخدر خاطرنشان کرد: مبارزه با مواد مخدر جدیت در حوزه انتظامی و قضائی را می طلبد، ولی باید بین کسانی که قاچاق مواد مخدر می کنند و کسانی که معتاد هستند و مواد مصرفی را برای خود به همراه دارند، تفاوت قائل شد.

آیت الله رئیسی بر همین اساس پیشنهاد داد که تعداد اندکی که به دلیل ورود غیرقانونی و همچنین حمل مواد مخدر برای مصارف شخصی در عراق بازداشت شده اند مورد عفو قرار گرفته و به جمهوری اسلامی برگردند.

رئیس قوه قضائیه افزود: اگر بتوانیم زندانی ها را به ایران منتقل کنیم هم زحمت دستگاه قضائی عراق کم می شود و هم دغدغه ها و نگرانی های خانواده های این زندانیان برطرف می شود.

آیت الله رئیسی همچنین به تعدادی از زندانیان عراقی در ایران اشاره و برای بازگرداندن آن ها به عراق اعلام آمادگی کرد. رئیس قوه قضائیه با اشاره به افزایش روزافزون آمار زائران ایرانی عتبات عالیات، ابراز امیدواری کرد با انعقاد تفاهم نامه بین ایران و عراق، امور زیارت تسهیل و شفاف شود که مردم و مسئولان مسائل قضائی و حقوقی زیارت را سامان دهند.

آیت الله رئیسی لغو روادید بین دو کشور را از اقدامات مثبت عنوان و تاکید کرد: کاری که در جریان سفر رئیس جمهور ایران در عراق برای لغو روادید انجام شد که از این قبیل اقدامات مشابه می توان انجام داد.

رئیس دستگاه قضائی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش از رئیس شورای عالی و دستگاه قضائی عراق برای پیگیری حقوقی پرونده ترور فرماندهان مقاومت و صدور حکم جلب برای «ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان آمر این ترور جنایتکارانه تقدیر کرد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: جنابعالی و همکاران شما خوب می دانند که اگر آمریکایی ها در این جنایت تعقیب نشوند جرأت پیدا خواهند کرد که نه تنها در عراق بلکه در کشورهای مختلف جنایات مشابهی انجام دهند. رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد که جامعه قضات و حقوقدانان بر این باور هستند که یکی از راه های مهم در بازدارندگی از تکرار جرم، مجازات مجرمین است. آیت الله رئیسی گفت: شاید نظام سلطه با ایادی خودش اجازه ندهند به مجرمین اصلی دسترسی پیدا کنیم، ولی اراده جدی برای تعقیب مجرم، موضوعی بسیار مهم، اثرگذار و قابل تحسین برای جلوگیری از جنایات مشابه است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به آمریکایی ها هشدار داد که بدانند اینکه در یک کشور که دارای حاکمیت و نظام اداری و حقوقی مستقل است، حاکمیت آن کشور را نقض کرده و مرتکب ترور دولتی شوند، جنایتی غیرقابل گذشت است. آیت الله رئیسی تصریح کرد: ما خودمان را موظف می دانیم که همکاری لازم با جنابعالی و همکاران شما داشته باشیم و همکاران ما با تشکیل کمیته ای ویژه تلاش می کنند مستندات لازم برای پیگیری حقوقی موضوع را جمع آوری کرده وکمال همکاری را با دستگاه عراق داشته باشند.

رئیس دستگاه قضائی کشورمان تصریح کرد: ممکن است برخی مجازات مجرمین را بعید بدانند، اما یقیناً چنین مجازاتی ان شاالله «نراه قریبا» خواهد بود.

آیت الله رئیسی یادآور شد: ما به این سخنان امام خامنه ای که فرموده اند ظالمان در حال افول هستند ایمان داریم و این افول و نشانه های آن را به برکت خون حاج قاسم و ابومهدی المهندس و دیگر شهدا به خوبی لمس می کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.