آیت الله رئیسی:
در شرایط فعلی، هر نوع ذوق زدگی برای رابطه با آمریکا خطا است/ قوی شدن ایران اسلامی دشمن را وادار به عقب نشینی می کند

0 ۱۷۴

آیت الله سید ابراهیم رییسی که به مناسبت روز دانشجو میزبان نمایندگان تشکل های دانشجویی بود با گرامیداشت این روز و یاد و خاطر شهدای دانشجو اظهار داشت: ۱۶ آذر روز استکبار ستیزی و مبارزه با نظام سلطه و ظلم است و روحیه ضد استعماری و ضد استکباری به عنوان رمز عزت ملت ایران باید در بدنه دانشجویی کشور تقویت شود.

آیت الله رییسی با بیان اینکه امروز آمریکا نسبت به سال ۳۲ و حتی نسبت به ۴ سال قبل به مراتب ضعیف تر شده تصریح کرد: ر سوایی امروز آمریکایی ها در غرب و در خود آمریکا با هیچ چیز پوشیده نمی شود این رژیم به سبب تبعیض نژادی و ظلم و ستمی که در حق ملت ها روا داشته روز به روز رسواتر می شود.

آنچه دشمن را به عقب نشینی وادار می کند، قوی شدن ایران اسلامی است/ پیگیری پرونده دانشگاه الزهرا در ده ونک را به وزارت دادگستری واگذار کردیم

رییس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی هر نوع ذوق زدگی برای مذاکره با آمریکا و نشست با آن ها برای انجام گفتگو و بزک کردن چهره این رژیم به عنوان امریکای خوب و بد امری نادرست و خطا است.

وی با بیان اینکه آمریکا ماهیت استکباری و استعماری دارد و خوی ظالمانه آن جمهوری خواه و دموکرات نمی شناسد، تاکید کرد: آمریکای خوب یا آمریکای بد وجود ندارد و ترور و تحریم وتهدید و تخریب و تضییع حقوق ملت ها در ذات آن ها نهفته است.

آیت الله رییسی در مقابل گفت که جمهوری اسلامی اکنون بیش از هر زمان دیگری هم در داخل کشورو هم منطقه از قدرت برخوردار است و متذکر شد: تنها راهکار ما در شرایط کنونی، راهبردی است که رهبر معظم انقلاب تبیین فرموند که همان شکل دادن ایران قوی است. قوی شدن ایران در حوزه های مختلف همچون امنیت، اقتصاد و علم و دانش دشمن را وادار به عقب نشینی می کند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه دانشگاه ها و دانشجویان باید فردا و فردا های ایران را روشن ببینند و برای قوی شدن هر چه بیشتر ایران تلاش کنند گفت: تلاش سلیمانی ها و فخری زاده ها سرمایه گرانقدری برای حرکت ملت و اقتدار و عزت نظام اسلامی است که باید از آن صیانت شود.

وی با تاکید بر لزوم دشمن شناسی و تقویت مولفه های اقتدار آفرین خاطر نشان کرد: نباید به دشمن پالس ضعف داد بلکه آنچه پالس ملت و جنبش دانشجویی ماست، مقاومت و ایستادگی و دفاع از مردم است که موضع فخری زاده ها و سلیمانی ها است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه مردم و دانشجویان ما شهید فخری زاده را نماد خنثی سازی تهدید ها و تحریم ها می دانند، گفت: اگر بخواهیم ترجمانی از زندگی فخری زاده بدهیم باید بگوییم او کسی بود که مرعوب تهدید ها و تحریم ها نشد و با عزت و افتخار برای بی اثر کردن توطئه های دشمن تلاش کرد.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص تلاش دستگاه قضایی برای ایجاد دادرسی الکترونیک اظهار داشت: قوه قضاییه پیگیری دولت الکترونیک و دادرسی الکترونیک را با سرعت ادامه می دهد و اخیرا ۱۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک تشکیل و بیش از ۳۰ سامانه جدید از جمله درگاه ملی قوه قضاییه راه اندازی شده است.

وی افزود: دستگاه قضایی در مواجهه با کرونا تلاش کرد این تهدید را به فرصت تبدیل کند و در راستای برنامه های تحولی خود برای تسهیل دسترسی مردم به عدالت سامانه هایی را فعال کرده که این روند بی وقفه و شبانه روزی پیگیری می شود.

آیت الله رییسی در خصوص مردمی کردن قوه قضاییه نیز توضیح داد: در راستای مشارکت سازمان های مردم نهاد در پیشبرد ماموریت های قوه قضاییه دستورالعملی ابلاغ و برای آن ساز و کاری نیز تعیین شد.

رییس قوه قضاییه گفت: معاونت پیشگیری قوه قضاییه به عنوان متولی اجرای این دستورالعمل فرآیندی را طراحی کرده تا اقشار مختلف مردمی دستگاه قضایی را در همه امور از پیشگیری جرم و مقابله با آسیب ها تا دادرسی و اصلاح مجرمین یاری دهد.

وی در خصوص رسیدگی به ترک فعل های مسئولان در دوره خدمت نیز توضیح داد: در کشور قوانینی وجود دارد که ناظر بر کیفر افرادی است که با ترک فعل موجب بروز خسارت می شوند و ما ظرفیت های این قانون را فعال کرده ایم.

آیت الله رییسی با استقبال از تصویب قانونی برای تبیین مصادیق و ابعاد جرائم مربوط به ترک فعل خاطر نشان کرد: تعقیب عوامل خاطی در بروز سیل شیراز و استان گلستان در سال گذشته مستند به همین قوانین صورت گرفته است.

رییس قوه قضاییه در خصوص برخورد با عوامل اخلال در نظام ارزی اظهار داشت: در مواجهه با اخلالگران بازار ارز و سکه، هم با متخلفین کف بازار و هم با عوامل بروز فساد برخورد کردیم.

وی در ادامه در خصوص مبارزه با فساد از درون قوه قضاییه اظهار داشت: هر فسادی که در قوه وجود داشته باشد حتما پیگیری می کنیم و تاکنون نیز درعمل نشان داده ایم که در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی نداریم.

آیت الله رییسی افزود: همه عناصر مرتبط با دستگاه قضایی از ضابطین و وکلا و دیگر مرتبطین با این مجموعه باید بدانند که شرایط و وضعیت برای فعالیت ناسالم آن ها ناامن است و حتما با تخلفات برخورد می شود.

رییس قوه قضاییه در عین حال خاطر نشان کرد که برخورد با مفاسد تنها منحصر به مفسدین نیست بلکه ساختار ها نیز باید اصلاح شود و تاکید کرد: هیچ پرونده ای در قوه قضاییه زیر میز نمی ماند و بدون تبعیض و قاطعانه به آن رسیدگی می کنیم. تنها خط قرمز ما این است که برای رسیدگی به یک مساله سندی وجود نداشته باشد.

وی در این خصوص به پرونده تصرف اراضی در هفت سنگان قزوین اشاره کرد و خاطر نشان کرد که دستگاه قضایی با تعیین قاضی ویژه و با وجود فشار ها این موضوع را تا آخر پیگیری کرد و برای همه اجزای آن اعم از اراضی تصرف شده، صادر کنندگان مجوز و بهره برداران از این مجوزها، حکم صادرکرد.

آیت الله رییسی همچنین خاطر نشان کرد که اراضی متصرف منطقه ناهار خوران که توسط یک تعاونی مرتبط با دادگستری استان گلستان صورت گرفته بود نیز، نیز بعد از ۳۰ سال با پیگیری های قوه قضاییه در ماه های گذشته به منابع طبیعی و بیت المال بازگردانده شده است.

رییس قوه قضاییه در ادامه درباره جایگزینی اسناد رسمی به جای اسناد عادی توضیح داد که این مسئله در اواخر دوره قبل مجلس شورای اسلامی تصویب شد که اشکالاتی از سوی شورای نگهبان به آن وارد شد، اما اکنون در مجلس در حال پیگیری است تا ساز و کار های آن اصلاح و نهایی شود.

وی با بیان اینکه تبدیل اسناد عادی به اسناد معتبر و رسمی برای کشور ضروری است، خاطر نشان کرد: تعیین تکلیف در این زمینه موجب کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی می شود، و این قول را از کمیسیون قضائی گرفته ایم تا هر چه سریعتر قانون مذکور اصلاح شده و مجددا به شورای نگهبان ارسال شود.

آیت الله رییسی در خصوص پیگیری پرونده دانشگاه الزهراء و مالکان اراضی مجاور این دانشگاه گفت که پیگیری این موضوع برای ایجاد صلح بین طرفین دعوا به وزارت دادگستری محول شده است.

رییس قوه قضاییه افزود: یک طرف موضوع دولت است و فرصتی تعیین شده تا دولت مسئله را حل کند، اما اگر در زمان مقرر مصالحه نشد، وفق قانون موضوع را پیگیری می کنیم.

وی در خصوص نقد برخی دانشجویان به آمار و آمارگرایی در سیستم قضایی گفت: آمار نشانگر عملکرد یک دستگاه است، اما در همه کار ها ملاک نیست و یکی از شاخص های دستور العمل بهره وری است که ابلاغ شده است.

آنچه دشمن را به عقب نشینی وادار می کند، قوی شدن ایران اسلامی است/ پیگیری پرونده دانشگاه الزهرا در ده ونک را به وزارت دادگستری واگذار کردیم

آیت الله رییسی افزود: گاهی کیفیت رسیدگی به یک پرونده آنقدر بالا است که معادل ۱۰ پرونده ارزشمند است و ما برای ایجاد تناسب بین کیفیت و کمیت تلاش کردیم نظام بهره وری را در دستگاه قضایی اصلاح کنیم.

رییس قوه قضاییه در خصوص ابلاغ دو آیین نامه برای فعالیت مجتمع قضایی رسیدگی به مفاسد اقتصادی که برخی از آن برداشت تغییر در نحوه عملکرد این مجتمع داشتند توضیح داد: آیین نامه اولی که برای فعالیت این مجتمع ابلاغ شد ابهاماتی داشت که در آیین نامه دوم رفع شده، اما در اصول و ارکان آیین نامه تغییری ایجاد نشده است.

وی برای نمونه به این نکته اشاره کرد که پیش از این بحث شده بود اگر فردی از کارکنان دولت مرتکب تخلف یا فساد اقتصادی شد به اتهامات او در دادسرای ویژه کارکنان دولت رسیدگی شود یا مجتمع قضایی ویژه که این موضوع در آیین نامه دوم تعیین تکلیف و صلاحیت رسیدگی به موضوع کاملا روشن شده است.

آیت الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم تخصص گرایی در انتخاب قضات دیوان عدالت اداری خاطر نشان کرد که هم در این مجموعه و هم برای سازمان بازرسی کل کشور به معاونت نیروی انسانی ابلاغ شده تا برای تربیت نیروی متخصص که هم به حقوق اداری و هم حقوق قضایی تسلط داشته باشند برنامه ریزی کند.

رییس قوه قضاییه در خصوص استفاده برخی ذی نفعان بازار از رانت های اطلاعاتی اظهار داشت: یکی از موانع استفاده از رانت های اطلاعاتی ایجاد سامانه های الکترونیک دردستگاه ها و تبادل اطلاعات این سامانه ها است.

وی برای نمونه به دپوی برخی کالا های اساسی در گمرکات با وجود کمبود این کالا ها در بازار اشاره کرد و گفت: باید سامانه هایی ایجاد کنیم که زنجیره تولید تا توزیع ومصرف کالا ها به دقت رصد شود که همت دستگاه های اجرایی کشور را می طلبد.

آیت الله رییسی گفت: مبارزه با بستر های فساد مهمتر از مبارزه با مفسد است و قانونگذار باید ساختار های فسادزا را در برابر سوداگران سد کند و دولت هم موظف است بستر های فسادزا را اصلاح کرده و از بین ببرد.

رییس قوه قضاییه بر همین اساس خاطر نشان کرد: وزارت صمت باید با ایجاد سامانه ای برای نظارت و ردیابی فرآیند تامین تا مصرف کالا هم زمینه کاهش تخلفات را فراهم کند و هم با استفاده از روش هایی مثل استفاده از کالابرگ دغدغه مردم برای دسترسی آسان و ارزان به کالا های مورد نیازشان را فراهم نماید.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اتقان آراء قضایی گفت: قانونگذار برای تشخیص قاضی اعتبار قائل است، اما قاضی هم باید به قانون و شرع استناد کند و اگر در هر مرحله حکمی خلاف شرع و قانون صادر شد مراجع بالاتر آن را نقض می کنند.

آیت الله رییسی تاکید کرد: فرآیند دادرسی و صدور حکم در سیستم قضایی کشورمان هم معتبر و هم اطمینان بخش است و تلاش بر این است که آراء صادره تقارب داشته باشند تا در مراجع بالاتر تایید شوند.

رییس قوه قضاییه در خصوص استقلال قضات هم توضیح داد: سختی کار قضاوت این است که قاضی علاوه بر آنکه نباید از مراکز ثروت و قدرت تاثیر بپذیرد نباید اجازه دهد حب و بغض شخصی نیز در صدور رای وی دخالت کند.

وی در ادامه به برخی اعتراضات از جمله اعتراضات کارگری و اصناف اشاره کرد و گفت: بین اعتراض و اغتشاش تفاوت است و تحت هیچ شرایطی نباید اغتشاش در کشور را پذیرفت، اما اعتراض به تضییع حق را به رسمیت می شناسیم.

وی خاطر نشان کرد که در خصوص حوادث آبان ۹۸، در رسیدگی به پرونده ها، بین اعتراض و اغتشاش در «عمل»، فرق قائل شدیم. کمیته ویژه دستگاه قضایی برای رسیدگی به حوادث آبان ماه که از همان ابتدا تشکیل شد، همچنان در حال پیگیری و رسیدگی به قصور و تقصیرهاست. عدم اعلام نتایج اینبررسی ها، به معنای عدم اقدام نیست.

آیت الله رییسی ادامه داد: بین جرم سیاسی و جرم امنیتی هم تفاوت قائل هستیم و ما در همین راستا بعد از چندین سال قانون رسیدگی به جرائم سیاسی در دادگاه خاص این نوع جرائم را آغاز کردیم که این روند را پیگیری می کنیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به قانون صیانت از حقوق زنان گفت: در آغاز مسئولیتم در قوه قضاییه گفته شد که لایحه ای تحت عنوان منع خشونت علیه زنان مطرح است که سه سال معطل مانده، اما ظرف مدت کوتاهی با کمک نخبگان و بانوان این لایحه را اصلاح و لایحه صیانت از حقوق بانوان را به دولت فرستادیم که قریب به ۱۵ ماه است در دست بررسی است که امیدواریم هر چه زودتر به مجلس ارائه شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی ها پرداخت و گفت: سیاست های مربوط به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به تایید مقام معظم رهبری رسیده و لازم الاجرا است.

آیت الله رییسی افزود: در حال حاضر ۷۰ درصد اقتصاد کشوردولتی است که روح قانون خصوصی سازی ناظر بر کاهش این تصدی گری است و دولت باید ناظر و حامی بخش خصوصی باشد.

رییس قوه قضاییه در عین حال گفت که مشکل از نوع خصوصی سازی و واگذاری ها آغاز شده و بر همین اساس در گام اول تلاش شد ساختار نادرست مربوط به خصوصی سازی در مجلس اصلاح شود و در گام دوم واگذاری های مسئله دار مورد بررسی مجدد قرار گرفت و دادگاه هایی که تشکیل شده مربوط به همین تخلفات است.

وی گفت: مخالف خصوصی سازی نیستیم، اما قانون باید درست اجرا شود تا اموال مردم و بیت المال حفظ شود و ما در واقع مخالف روش های نادرست در واگذاری هستیم والا خصوصی سازی را برای اقتصاد کشور ضروری می دانیم.

آیت الله رییسی در خصوص برنامه های تحولی قوه قضاییه نیز اظهار داشت: اجرای سند تحول قضایی از روز نخست تصدی مسئولیت دستگاه قضا توسط بنده آغاز شد و بیش از ۷۰ دستور العمل و آیین نامه ای که تاکنون صادر شده بر بستر همان سند تحول ارائه شده به مقام معظم رهبری است.

رییس قوه قضاییه در عین حال گفت که در هفته قوه قضاییه امسال سند تحول قضایی ارتقاء یافته است که مبنا و مستند اقدامات تحولی جدیدخواهد بود چرا که ما معتقدیم سند تحول هر دو سال لازم است که با توجه به شرایط به روز شود.

آیت الله رییس ی با اعلام اینکه این سند به زودی برای اطلاع همگان منتشر می شود گفت: همه هم و غم من اجرایی شدن این سند تا پایان دوره پنجساله مسئولیتم در دستگاه قضائیاست تا انشاالله تحول مد نظر رهبر انقلاب در بستر گام دوم در قوه قضائیه محقق شود.

رییس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم برگزاری نشست های مسئولان با اقشار مختلف از جمله دانشجویان گفت که این کار برای مسئولان برکات فراوانی خواهد داشت و آن ها را در جریان وضعیت جامعه قرار می دهد و تاکید کرد: از دیرباز با دانشجویان ارتباط داشته ام و روحیه وادبیات آن ها را می شناسم و هم اندیشی با آن ها را نه به عنوان یک امر تشریفاتی که برای اطلاع از نظرات و مطالبات آن ها موثر می دانم و قطعا این روند را ادامه خواهم داد. امیدوارم دیگر مسئولین هم خود را از این نعمت محروم نکنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.