علی خضریان:
جریان غرب گرا و دولت در تلاش هستند تا آمریکای با ریاست جمهوری بایدن را زیباسازی کنند

0 ۳۴۱

علی خضریان در خصوص انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن و ترامپ در این انتخابات گفت: تفاوت چندانی بین انتخاب بایدن یا ترامپ برای ایران وجود ندارد، زیرا سیاست های کلی آمریکا در قبال کشورها تعیین شده هستند و با تغییر رئیس جمهور شاید در ظاهر گفتمان تغییر کند اما در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نخواهد شد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بخشی از فضای رسانه ای کشور طوری وانمود می شود که انتخاب بایدن باعث بهبود اوضاع در کشور و بازار خواهد شد، درحالی که حقیقت ماجرا این چنین نیست و بهبود شرایط کشور و بازارها تنها با مدیریت صحیح و استفاده از نیروهای متخصص و جوان ایران به وجود خواهد آمد.

وی افزود: بایدن در اظهارنظر رسمی خود درباره ایران و برجام گفته است که اگر ایران به برجام بازگردد، ایالات متحده برای نقطه آغازین مذاکرات دیگر به این توافق برخواهد گشت. اما باید توجه کرد که این آمریکا بود که از برجام خارج شد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت و حتی زمانی که رسماً از برجام خارج نشده بود طبق اظهارات رسمی مقامات ایران به تعهدات خود عمل نکردند، حالا دنبال مذاکرات جدید هستند همان طور که ترامپ هم چندباری تمایل خود را برای مذاکرات جدید نشان داده بود.

خضریان با بیان این که تجربه هم به ما ثابت کرده است که هیچ وقت آمریکاهایی در موضوع تحریم های ایران، به عقب برنمی گردند، عنوان کرد: از دوره ریگان تا سایر رؤسای جمهور شاهد این مسئله بوده ایم و از طرف دیگر ما هم نباید فراموش کنیم که دولت آمریکا همان قاتل سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی است و این جنایت را نمی شود فقط به گردن ترامپ رئیس جمهور فعلی این کشور انداخت، چون بعد از این ترور ناجوانمردانه هیچ یک از سیاستمدارن آمریکایی با اصل این کار مخالفتی نداشتند و اگر اختلاف نظری هم بود در جزئیات انجام این عملیات بود.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود در ادامه گفت: با این حال جریان غرب گرا و دولت در تلاش هستند تا آمریکای با ریاست جمهوری بایدن را زیباسازی کنند و از طریق مدیریت بازار ارز و بعضی بازارهای دیگر در کشور، مردم ایران اسلامی را مجدد به این جمع بندی برسانند که مذاکره با آمریکا خوب است و تنها راه اساسی حل مشکلات اقتصادی کشور و ایجاد ثبات در بازارها خصوصاً بازار ارز از طریق ارتباط و مذاکره با آمریکا است.

وی افزود: باید از دولت این سؤال را پرسید که چرا علی رغم افزایش صادرات نفتی و فراورده های آن در سال جاری و بازتر شدن دست دولت در تأمین ارز، بازهم شاهد افزایش نرخ ارز هستیم؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس آمارهای موجود متوسط فروش نفت خام جمهوری اسلامی ایران و صادرات آن، امسال دوبرابر سال گذشته است. همین مسئله باعث عصبانیت آمریکا و اعمال تحریم های جدید نفتی علیه ایران شد که البته دیگر بر فروش نفت ایران اثری ندارد. به عنوان نمونه خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) صادرات نفت و میعانات و فراورده های نفتی ایران در حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

خضریان اظهار داشت: در هفته های گذشته فقط در یک روز در رینگ صادراتی بورس انرژی، بیش از یک میلیارد دلار (بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان) فراورده نفتی به فروش رفته است. برآوردها نشان می دهد در ۷ ماه اول سال جاری در حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار فروش فراورده های نفتی داشته ایم. یعنی بسیار بیشتر از سال گذشته ارز وارد کشور شده است. اما ظاهرا بخشی از ارزهای حاصل از صادرات فراورده های نفتی در اختیار نهادهای دولتی قرار دارد و به بازار عرضه نمی شود و منتظر هستند تا انتخابات آمریکا برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود افزود: این اقدام دولت چه معنایی دارد؟ غیر از این است که می خواهند برای انتخاب شدن یک فرد موج آفرینی کنند و مردم را به این باور برسانند که راه حل مشکلات اقتصادی تنها از مسیر مذاکره و امتیازهای یکطرفه می گذرد؟

وی تأکید کرد: در گذشته هم این موضوع تکرار شده است. طی سال های ۹۵ و ۹۶ دولت دخالت های بی منطقی در بازار ارز داشته است و به جای اتخاذ سیاست های درست پولی و ارزی، با ارزپاشی قیمت ارز را کنترل کند. طبق آمارهای موجود در سال ۹۵ حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار و در سال ۹۶ که سال انتخابات است، ۱۸.۵ میلیارد دلار ارزپاشی در بازار صورت گرفته تا دولت بتواند این ادعا را مطرح کند که نتیجه مذاکره مفید بوده و توانسته به اقتصاد ما ثبات ببخشد.

خضریان در پایان تأکید کرد: متأسفانه الان نیز به نظر می رسد سیاستی وجود دارد که تاریخ را تکرار کند. احتکار ارز توسط برخی نهادها، عدم مدیریت واردات، عدم پیگیری جدی و مؤثر در بازگشت ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی، عدم وجود سیاست مؤثر در کنترل و هدایت نقدینگی سبب شده که نرخ ارز به طور فزاینده افزایش یابد، و دولت محترم به جای پرداختن به ریشه اصلی این مشکل در حال آدرس غلط دادن است. همین چند روز پیش سخنگوی دولت برای چندمین بار به غلط و غیرواقعی مسئله اجرای دستورات و دیکته های FATF را مطرح کردند. چرا به مردم آدرس غلط می دهید؟ مسئله مردم این حرف ها نیست. مسئله مردم ثبات نرخ ارز است که شما به گروگان گرفته اید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.