قاسم روانبخش:
استیضاح روحانی پازل اصلاح طلبان را تکمیل می کند بدون اینکه هزینه ای را متوجه آنان کند

0 ۵۰۱

حجّت الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با اشاره به طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس گفت: اگرچه استیضاح در شرایط کنونی به مصلحت نیست و خبرها حاکی از این است که از دستور مجلس خارج شده، امّا ورود به استیضاح نیاز به وحدت و هماهنگی دارد. اینکه جبهه اصولگرایی خودش دچار تشتت آرا باشد و عده ای موافق و عد ه ای مخالف استیضاح باشند، نه تنها بحث استیضاح را به سرانجامی نمی رساند بلکه روحانی را نسبت به بحث استیضاح بی تفاوت می کند و او را خوشحال می کند، چرا که می بیند جریانی که می تواند او را برکنار کند دچار تشتت است.

وی ادامه داد: اگر بنا بر این بود که بحث استیضاح مطرح شود، ابتدا باید عقلای قوم می نشستند و بحث و بررسی می کردند و بعد اگر به جمع بندی می رسیدند، اقدام به استیضاح می کردند. امّا به این شکل که ناپخته شروع شد و عده ای مخالف و عده ای موافق آن بودند، باعث می شود روحانی خیالش از استیضاح در این چند وقت راحت باشد و شمشمیر استیضاح را بالای سر خودش نبیند.

عضو مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) درباره تأثیرگذار بودن استیضاح روحانی گفت: آقای روحانی به فکر این است که در این واپسین روزها، به عنوان یک شخصیت قهرمان دولتش را پایان دهد. اینکه ذلیلانه و بدون هیچ دستاوردی دولتش به پایان برسد، برای خود و جریان فکری اش بد است، بنابراین او تلاش می کند که تبدیل به قهرمان شود.

روانبخش ادامه داد: طرح صلح که از سوی روحانی مطرح شد، ناشی از عدم فهم تاریخ نیست، بلکه او هدف دیگری داشت؛ رئیس جمهور می خواست پازل اصلاح طلب ها را کامل کند. آن ها موضوع استعفای روحانی را مطرح کرده بودند و روحانی هم برای این کار، نیازمند بهانه بود. بهانه هم این بود که بگوید اوضاع اقتصادی قابل کنترل نیست و من نمی توانم ادامه بدهم و تنها راه این است که با آمریکا صلح کنیم.

وی افزود: واضح است که با تجربه ای که از تعامل با آمریکایی های داریم نظام اجازه صلح با آمریکا را نمی دهد. بنابراین روحانی به این بهانه می توانست استعفا کند. حالا اگر در این شرایط مجلس، رئیس جمهور را استیضاح می کرد باعث می شد که هزینه کنار رفتن روحانی از دوش اصلاح طلب ها بیافتد و روحانی قهرمان می شد و می گفتند ما می خواستیم با صلح، مسئله را حل کنیم که اجازه ندادند.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو با بیان اینکه با کنار رفتن روحانی، مشکلات حل نمی شود، گفت: اینگونه نیست که با عزل روحانی، همه مشکلات حل بشود و اوضاع به دو سال پیش برگردد و مثلاً دلار به زیر ده تومان برسد. این در حالی است که مردم انتظار دارند وقتی رئیس جمهور کنار گذاشته شد اوضاع به شرایط قبل برگردد، ولی وقتی این اتفاق رخ ندهد، اینطور تبلیغ می شود که مقصر روحانی نبوده، چرا که اکنون که دیگر روحانی در رأس نیست، پس چرا مشکلات حل نمی شود؟

روانبخش افزود: این در حالی است که روحانی زیرساخت ها را از بین برده و مسیر را هم مین گذاری کرده است و اگر وسط کار، برکنار شود، مسئولیت وضعیت کنونی به گردن او نمی افتد و این هزینه را دولت بعد و نظام باید پرداخت کنند، امّا اگر روحانی بماند، خودش باید این هزینه را پرداخت کند و از طرفی، توان معجزه هم ندارد.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه آمریکایی ها پیشنهاد صلح روحانی را هم نخواهند پذیرفت، اظهار داشت: آن ها می دانند که دولت روحانی در حالت ضعف قرار دارد، مگر اینکه به آن ها تعهد بدهد که هرچه دیکته کردند قبول کند. بنابراین استیضاح نه تنها کمکی به حل معضلات نمی کند بلکه موجب التهابات جدید در جامعه هم می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.