عباس گودرزی:
تحکیم بنیان خانواده یکی از رسالت های مهم مجلس یازدهم است

0 ۴۵۳

عباس گودرزی در مورد سیاست های ضدخانواده ای که مقابله با آنها از اولویت های مجلس یازدهم است، گفت: طبق قانون اساسی خانواده یک واحد بنیانی است و باید همه برنامه ریزی ها در جهت تحکیم بنیان آن باشد که یکی از برکات آن فرزندآوری و تداوم بقا است اما بعد از گذشت ۷ سال از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب اتفاق خاصی در حوزه افزایش جمعیت نیفتاده و کار جدی در این زمینه انجام نشده است.

عدم افزایش جمعیت بیانگر تضعیف شدن نهاد خانواده است

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: عدم افزایش جمعیت بیانگر تضعیف شدن نهاد خانواده است، کما اینکه نرخ باروری به زیر ۲ رسیده است و در خوشبینانه ترین حالت عددی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده ۱/۸۸ است، به این معنا که در این زمینه از سطح جایگزینی هم پایین تر هستیم، چرا که باید نرخ باروری ۲/۱ شود که ۰/۱ مرگ و میر و ۲ عدد جایگزینی باشد. بنابراین این موضوع نگران کننده است و نشان می دهد جمعیت کشور به سمت پیری پیش می رود.

وی با اشاره به عوامل تضعیف کننده نهاد خانواده، تصریح کرد: اعمال سیاست حذف یارانه حاصل از درآمد بنزین برای خانواده های بیش از ۴ نفر، عدم پرداخت وام ازدواج به افراد بالای ۴۰ سال، وضعیت اشتغال، حاشیه نشینی، آسیب های اجتماعی و وضعیت آشفته بازار مسکن از جمله موانع موجود در مسیر تشکیل خانواده بوده که باید برای رفع آنها برنامه ریزی شود.

گودرزی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار ارائه شده از سال ۹۴ تاکنون میزان جمعیت به شدت کاهش یافته است که یک هشدار نگران کننده برای آینده کشور است و در اینجا نفوذ را هم بی تاثیر نمی بینم، چرا که جمعیت یک موضوع حیاتی و عامل اقتدار و امنیت ملی برای یک کشور است، همچنین پیشرفت و توسعه هم در گروی آن است.

مشکلات اقتصادی تنها عامل کاهش رغبت جوانان به ازدواج نیست

وی افزود: متاسفانه فضایی که در کشور ایجاد شده، باعث شده است که زندگی مجردی افزایش پیدا کند و در پی آن فرزندآوری نیز کاهش یافته است، ضمن اینکه نکته مهمی که باید بدان اشاره کرد این است که بخشی از این مشکل به حوزه فرهنگی برمی گردد و نمی توان تمام مشکلات این بخش را به وضعیت اقتصادی کشور تعمیم داد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: هم اکنون فردی که مالی را به دست می آورد تنها به فکر خرید ملک، خودرو و سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی است و به هیچ وجه بخشی از آن را برای فرزندآوری هزینه نمی کند، بنابراین نمی توان در این خصوص تنها مشکلات اقتصادی را عامل کاهش نرخ جمعیت دانست.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم، تاکید کرد: رفع مشکلات فرهنگی موجود که باعث گسترش زندگی مجردی و کاهش رغبت برای ازدواج و فرزندآوری شده است، می طلبد که از کمیسیون فرهنگی مجلس تا دستگاه های فعال در حوزه فرهنگی و رسانه ملی همه برای فرهنگسازی در این زمینه پای کار بیایند. ضمن اینکه تحکیم بنیان خانواده یکی از رسالت های مهم مجلس یازدهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.