سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی:
مهم ترین آسیب مجلس دهم، انقلابی نبودن آن بود/ گفتمان انقلاب، اساس جریان وحدت

0 ۲۳۹

مجید متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفتگویی در خصوص اتفاقات گذشته و آینده مجلس نکاتی را مطرح کرد که مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

مهم ترین آسیب مجلس دهم، انقلابی نبودن آن بود

از مجلس دهم شروع کنیم؛ آن را چطور دیدید؟

متقی فر: به نظر من مهم ترین آسیب مجلس دهم، انقلابی نبودن آن بود. وقتی فضای مجلس انقلابی و آرمان خواه نباشد عوارضی چون ناکارآمدی، قرار گرفتن در اختیار مراکز قدرت و ثروت و شکل گیری مناسبات نامطلوب و نگران کننده بر آن مسلط خواهند شد؛ انقلابی گری و آرمان خواهی عزت و استقلال مجلس را حفظ و کارآمدی آن را تقویت می کند و این نهاد بسیار مهم را از بروز حاشیه های مخرب مصون می دارد.

مجلس یازدهم چطور است؟ عملکرد آن را چطور پیش بینی می کنید؟

متقی فر: فضای مجلس یازدهم متفاوت از گذشته خواهد بود. رقابت اصولگرا و اصلاح طلب معنا و مفهوم خود را در این مجلس از دست داده است و تعداد زیادی از برگزیدگان مردم در مجلس یازدهم انقلابی و آرمان گرا هستند و این نشان دهنده انتظارات مردم از مجلس یازدهم است که باید فضای حاکم بر مجلس انقلابی و ارزشی باشد، فلذا پیش بینی می شود در مجلس یازدهم آرایش سیاسی، مدل جدیدی را داشته باشد.

در این صورت پر واضح است که نمایندگانی که در رزومه چهل ساله خود عملا و قولا لغزش سیاسی و عملی نداشته اند و همواره با عملکرد خود انقلابی و ولایی بودن را در انظار مردم به اثبات رسانده اند و در تمام پیچ های امتحان و گرفتاری نظام همواره به عنوان سرباز ولایت عمل کرده اند و از هرگونه حاشیه های نگران کننده و تزلزل در مواضع حق طلبانه در امان بوده اند و در فتنه ها و پدیده های سیاسی نگران کننده مانند فتنه ۸۸، سند ۲۰۳۰ و… برابر انتظارات مردم و پیرو ولایت بوده اند و اگر مقام و مسئولیتی داشته اند از انبوه حاشیه ها و ارتباط با جریانات حاشیه ساز به دور بوده اند، جریان منسجم انقلابی را در مجلس شکل خواهند داد و قطعا چنین اقدامی توان کلیت مجلس را در خدمت گزاری صادقانه به مردم افزایش خواهد داد و از تسلط جریان غیر انقلابی بر مجلس تا حد زیادی خواهد کاست.

انقلابی بودن را چطور تفسیر و تعریف می کنید؟

متقی فر: تقوا اصلی ترین و مهم ترین شاخص انقلابی بودن است. نماینده با تقوا فقط از خدا می ترسد؛ با تقوا بودن عملکرد نماینده مجلس را از هر گونه آلودگی به خواهش های نفسانی مصون می دارد و ملاحظات سیاسی را از ذهن نماینده خارج و عمل به وظیفه را جایگزین می کند و حسب وظیفه شرعی و قانونی که دارد، در مواضع و عملکرد خود دقت می کند که در خط ولایت برابر خواست مردم عمل کند و در رفع دغدغه ها و نگرانی رهبری که همان دغدغه ها و نگرانی های مردم است نهایت تلاش و مجاهدت با رویکرد انقلابی را خواهد داشت و در پیگیری آرمان شهدا و امام راحل و رهبری، کم ترین کوتاهی نمی کند.

صادقانه خدمت کردن، صراحت لهجه داشتن، شفاف بودن در همه مسائل، مردمی بودن، پرتحرک بودن، شجاع بودن، ضد تبعیض بودن، استکبار ستیز بودن، دوری از اشرافیت از خصیصه های نماینده انقلابی است؛ نماینده انقلابی در اظهار نظرهای خود، رضایت خدا را بر همه ترجیح می دهد.

شفافیت نشان دهنده صداقت نماینده است/ مردم باید از وضع زندگی نماینده خود با خبر باشند

صحبت از شفافیت شد؛ چقدر معتقد به این عمل هستید؟ به نظر شما چقدر می تواند در عملکرد نماینده و انتخاب مردم موثر باشد؟

متقی فر: شفافیت نشان دهنده صداقت نماینده است. مردم باید از وضع زندگی و سلوک نماینده خود با خبر باشند؛ فلذا نمایندگان باید طوری کار کنند که مردم باور کنند در مجلس پشت پرده ای وجود ندارد؛ باید اتفاقات داخل مجلس را به مردم اعلام کنند.

مسائلی مانند، بودجه مجلس و نحوه هزینه کرد آن، سفر های خارجی و تبیین ضرورت ها در این خصوص، عملکرد هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون ها، خروجی عملکرد کمیسیون ها، آشکارسازی محافل پیدا و پنهان مجلس، اعلام وضعیت معیشتی و مالی و سطح زندگی نمایندگان، تغییرات احتمالی در وضعیت مالی نمایندگان، بیان پیگیری اولویت ها در قانون گذاری، گزارش کیفیت نظارت بر اجرای قوانین و تخلفات احتمالی و مسائلی از این دست باید به صورت شفاف برای مردم اعلام شوند تا مردم از اتفاقات و رخداد های درون مجلس آگاه باشند و بدانند نمایندگان آن ها در خانه ملت چه کار هایی می کنند و چه عملکردی داشتند و چه برنامه هایی خواهند داشت.

فقدان گفتمان انقلابی، بزرگ ترین مشکل ادوار گذشته مجلس

بزرگ ترین مشکلی که در ادوار گذشته مجلس شاهد آن بودیم چیست؟

متقی فر: بزرگترین مشکل ادوار گذشته فقدان گفتمان انقلابی بود و چون فضای حاکم بر مجلس خصوصا شبکه مدیریتی آن انقلابی و آرمان خواه نبود، کارآمدی لازم برای پیگیری مشکلات مردم را نداشت، پس باید در مجلس یازدهم مراقب بود جریان غیر انقلابی بر مقدرات مجلس حاکم نشود و اگر خدای ناکرده چنین شود، آفت مجلس دهم دامن گیر مجلس یازدهم هم خواهد شد.

نگاه و انتظارات مردم به مجلس یازدهم را چطور ارزیابی می کنید؟

متقی فر: متاسفانه مردم از عملکرد مجلس دهم بسیار ناراحت هستند و عملکرد مجلس قبل اعتبار مجلس را در ذهن مردم خراب و مخدوش ساخته است؛ بنابراین مجلس یازدهم باید آبروی رفته مجلس را برگرداند و تنها راه بازسازی وجاهت مجلس، خدمت صادقانه، بی منت و تمسک به سلوک انقلابی رهبری و درک عمیق مشکلات مردم و تدبیر و برنامه ریزی برای حل مشکلات، خصوصا مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم با رویکرد انقلابی و همچنین پرهیز از هرگونه اشرافی گری و سیاسی کاری و فرقه گرایی و… است.

نماینده مجلس باید بداند الان که روی صندلی نشسته مثل کسی است که در دفاع از حرم می جنگد و کسی که در ۸ سال دفاع مقدس از کشور دفاع کرده است، هر دو در یک سنگر هستند. نماینده با قلم و بیان و اختیاراتی که دارد صادقانه با عزمی استوار به نبرد با مشکلات و آلام مردم برخیزد و باید مانند آن رزمندگان دلاور محبوت قلوب مومنان باشد.

ساختار اقتصاد کشور باید با رویکرد جهادی اصلاح شود

مشکلات اقتصادی کشور را چطور می بینید؛ راهکار برون رفت از این مشکلات چیست؟ مجلس چه نقشی در حل این مشکلات ایفا می کند؟

متقی فر: ساختار اقتصاد کشور دارای مشکلات فراوانی است که باید با رویکرد جهادی و انقلابی اصلاح شود و قوانین و مقررات مزاحم به سرعت حذف شوند. مجلس یازدهم می تواند با استفاده از مشاوره های کارساز نخبگان کشور، رویکردی موثر و کارساز داشته باشد.

مجلس با اتحاد رابطه نظام مند و موثر با مراکز تولید علم مانند دانشگاه، به حل معضلات اقتصادی سرعت ببخشد و با برنامه ریزی، وزارتخانه ها و نهاد های اقتصادی را به سمت تغییر و تحول در محول سوق دهد و به ارتباط صنعت و دانشگاه معنی بیشتری ببخشد به نحوی که این دو مجموعه در هم تنیده شوند تا هر دو در همدیگر تاثیر بالنده داشته باشند و از هرگونه فعالیت جزیره ای جلوگیری نماید.

باید چشمه جوشش فقر و بیکاری را با مدیریت جهادی و رویکرد انقلابی خشکاند و حتما مجلس دغدغه مند و فداکار و تحول گرا می تواند با رونق بخشیدن به تولید و کسب و کار، رشد فقر را از بین ببرد.

گفتمان انقلاب اساس جریان وحدت است

برخی می گویند که این صحبت ها باعث تفرقه و فرافکنی می شود؛ آیا زدن این حرف ها در این زمان کار درستی است؟

متقی فر: انقلابی گری و گفتمان انقلاب، ستون و اساس وحدت است؛ همه افتخارات ما به انقلابی بودن و تعهدی که به انقلاب داریم مربوط می شود و فکر نمی کنم این حرف ها ضرری به جریان انقلاب بزند؛ کسانی که ساز جدایی و تفرقه می زنند بهانه های دیگری دارند.

جبهه پایداری از اقدامات خوب و پیش برنده مجلس یازدهم حمایت خواهد کرد

به نظر شما افرادی که رای نیاوردند و یا به هر دلیلی در انتخابات شرکت نکردند، ولی از تجربه کافی برخوردار هستند چطور می توانند در رشد و پیشرفت مجلس آینده نقش داشته باشند؟ آیا با توجه به نمایندگانی که از جبهه پایداری در مجلس حضور دارند، شما در این خصوص برنامه ای دارید؟

متقی فر: ما به عنوان جریان گفتمانی انقلاب وظیفه خود می دانیم که مانند ادوار قبل تحرکات مجلس را رصد کنیم و با راهنمایی ها، ارائه نظرات و بیانیه ها، به مردم و مجلس کمک کنیم. از اقدامات خوب و پیش برنده مجلس حمایت خواهیم کرد و با استفاده از کارشناسان مختلف به کمک آن ها خواهیم رفت.

ظرفیت های علمی، اقتصادی، اجتماعی و… خوب و کارآمدی داریم که نادیده گرفته می شوند؛ می توانیم آن ها را برای خدمت به مردم در اختیار نمایندگان قرار دهیم. هر نماینده طبق قانون می تواند ۵ مشاور داشته باشد؛ چه خوب می شود اگر این مشاوران را از میان افراد متخصص و در حوزه های مختلف انتخاب کند تا بتواند در همه زمینه ها به درستی ورود پیدا کند.

استفاده از توان مشاوران زبده، تاثیرگذاری نماینده را در مباحث تخصصی تقویت کرده و زمینه های خدمت گذاری را بیشتر فراهم می کند؛ چنین نماینده ای حتی اگر وابسته به جریان خاصی هم نباشد، چون توانسته موفق و خدمت گذار ظاهر شود، می تواند در دوره های آتی هم در مجلس نماینده باشد.

نمایندگان مجلس یازدهم باید بیانات مقام معظم رهبری که همان مطالبات مردم است را در دستور کار خود قرار دهند

در ارتباط با بیانیه گام دوم انقلاب، عملکرد مجلس یازدهم را چطور پیش بینی می کنید و به نظر شما چه کار هایی باید انجام بدهند؟

متقی فر: مجلس یازدهم اولین مجلس بعد از بیانیه گام دوم انقلاب است که می تواند نقش موثری در تحقق اهداف و ریز نکته های این بیانیه داشته باشد؛ نمایندگان مجلس یازدهم باید بیانات مقام معظم رهبری که همان مطالبات مردم است را در دستور کار خود قرار دهند و در مسیر اجرای این فرمایشات شبانه روز تلاش کنند.

متاسفانه مردم در این مدت عملکرد انقلابی از مسئولان شاهد نبوده اند، به همین خاطر انتظار بالایی از مجلس یازدهم دارند. همچنین پیگیری اجرایی فرمان اقتصاد مقاومتی که به گفته رهبری علاج مشکلات جامعه است در سال ۹۴ ابلاغ شد، یکی از اقداماتی مهمی است که مجلس یازدهم باید آن را پیگیری کند.

همانطور که می دانید یکی از وظایف مجلس نظارت کردن است؛ در حوزه نظارتی چه وظیفه ای به دوش مجلس یازدهم است و چه کار هایی باید در اولویت نظارت آن قرار بگیرد؟

متقی فر: مجلس وسیع ترین اختیارات نظارتی را دارد و بر اساس این اختیارات باید به طور جد با فساد مبارزه کند و در مسیر مبارزه با فساد راهکار های علمی و عملی ارائه دهد و با استفاده از ابزار و اختیاراتی که در اختیارشان قرار دارد در این مسیر حرکت کنند و امیدواری مردم را با اقدامات انقلابی در مبارزه با فساد تقویت کرده و اعتبار مجلس را در ذهن مردم بالا ببرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.