علی خضریان:
مجلسی که قوانین را با سلیقه رئیس تصویب کند، در رأس امور نیست

0 ۱۳۰

علی خضریان منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اقدامات لازم مجلس یازدهم برای رسیدن به جایگاه واقعی مجلس و قرار گرفتن آن در رأس امور اظهار داشت: مشکلاتی در آئین نامه های داخلی مجلس وجود دارد و جدا از طرح هایی که باید در رابطه با معیشت، اقتصاد و مسائل مهم کشور طرح شود، به نظر می رسد مجلس باید در قوانین و قواعد خود نیز یک بازنگری داشته باشد و این بازنگری باید سرعت بخشی شود تا همه نمایندگان مجلس بتوانند در سطح عالی و شئون اصلی خانه ملت نقش ایفا کنند.

وی عنوان کرد: آن مدل از پارلمان و مجلسی که رئیس مجلس به تنهایی بتواند قواعد و قوانین را تصویب کند و یا طرحی که نمایندگان ارائه می کنند و با سلایقش همخوانی ندارد را در دستور کار قرار ندهد، حتماً نمی تواند در رأس امور باشد.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با بیان اینکه تغییر و تحولات باید در قوانین و آئین نامه های داخلی مجلس به سرعت صورت گیرد، تصریح کرد: تحول در ساختار مجلس در حوزه هایی مانند مناسبات میان هیئت رئیسه و نمایندگان، مناسبات شخص رئیس مجلس و جایگاه مجلس، طرح ها و قوانین متعددی که بعضاً به نظر می رسند قوانین موازی هستند به آن معنا که باید بعضاً قوانین مازاد را حذف کرد و به یک قانون تراشیده و مناسب رسید، لازم و ضروری است.

خضریان افزود: به عقیده من قرار گرفتن مجلس در جایگاه اصلی خود بیشتر به خود نمایندگان بر می گردد. نقدی که وجود دارد به خود نمایندگان محترم مجلس است تا شخص رئیس مجلس. اینکه ما می بینیم مجلس خود را از مدار اصلی تصمیم گیری خارج می کند بیش از اینکه هیئت رئیسه یا شخص رئیس در آن مقصر باشد خود نمایندگان علت آن را فراهم کرده اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس مجلس، منتخب نمایندگان است و به صورت سالانه انتخاب می شود و اگر خطا و نقدی به آن وارد شود نمایندگان می توانستند فرد را در سال بعد تغییر دهند و شخص دیگری را در آن جایگاه قرار دهند. اینکه آقای لاریجانی دوازده سال در این جایگاه قرار گرفته یعنی نه تنها مجلس دهم بلکه دو مجلس قبلی در اینکه مجلس امروز به این شرایط تبدیل شود شریک هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.