نصرالله پژمان فر:
جبهه پایداری گزینه ای را برای ریاست مجلس مطرح نکرد/ رسیدن به مناصب مجلس با شام و لابی دور از شأن مجلس است

0 ۴۴۱

نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مجلس و منتخب مجلس یازدهم و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه طی نطقی در مجلس، از برگزاری جلساتی با عنوان جلسات وفاق نیروهای انقلاب یاد کرد که با اهداف مختلفی در جریان است.

ماهیت این جلسه، اعضای تشکیل دهنده آن و اهدافی که جلسات وفاق دنبال می کند و نیز نسبت این جلسه با فراکسیون نیروهای انقلاب و شورای ائتلاف، سؤالات متعددی را در اذهان ایجاد کرده است.

شما در نطق خود از جلسه ای با عنوان جلسات وفاق اصولگرایان یاد کردید. ماهیت جلسه وفاق چیست و چه کارکردی را برای خود تعریف کرده است؟

پژمانفر: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد و اینکه مجلس دهم نتوانست موفقیت های لازم را در عرصه قانونگذاری و مخصوصاً در عرصه نظارت کسب و توانمندی خود را اثبات کند و در جمع بندی مردم به عنوان یک مجلس ناموفق شناخته شد، نیاز بود تا در شکل گیری مجلس یازدهم یک بررسی صورت بگیرد تا از همان ابتدای آغاز به کار مجلس، فرایندها و مسائل را با دقت در نظر بگیریم تا اینکه به یک نتیجه بسیار مطلوبی نسبت به مجلس یازدهم یعنی مجلسی که در گام دوم انقلاب ورود پیدا کرده و برسیم.

رسیدن به مناصب مجلس با شام و لابی دور از شأن مجلس است
متأسفانه در سابق اینطور بود که رفتار نامناسب و دون از شأن یک مجلس تراز انجام می شد و برخی افراد با شام دادن ها، ارتباط ها، قول ها و زدوبندها خودشان را به مسند ریاست، نایب رئیسی، دبیری یا مسئولیت های دیگری مثل ریاست کمیسون ها می رساندند. ما تصمیم گرفتیم این موضوع را نظام مند کنیم و از همان ابتدا از اقدامات متداولی از این قبیل، جلوگیری کنیم. این کار، ساده هم نبود. تلاش کردیم که بتوانیم به این مسئله ورود کنیم و اساساً انگیزه ابتدایی که برای تشکیل این جلسه وجود داشت این بود که بتوانیم در یک فرآیند منطقی و قابل دفاع با شاخص های کاملاً روشن به وحدت برسیم؛ وحدت واقعی و وحدتی که بتواند در چهار سال نماینده ها را کنار هم داشته باشد.

مهم ترین آسیب مجلس آیین نامه آن است
مهم ترین موضوعاتی که شما در این جلسات به آن رسیده اید چه مواردی است؟ آیا اولویت های خاصی برای مجلس آینده تعیین شده است؟

پژمانفر: باید مشکلات مجلس گذشته آسیب شناسی می شد. بنابراین دوستانی که سابقه نمایندگی داشتند آسیب ها را در بخش های مختلف بررسی کردند که مهم ترین آسیب در حوزه آیین نامه مجلس بود که همه قدرت را در رئیس مجلس متمرکز می کرد و رئیس مجلس می توانست بسیاری از اختیارات را داشته باشد. گفتیم نسبت به رئیس مجلس و بسته ریاستی، کاملاً دقت کنیم و تلاش کنیم در این موضوع مسیر درستی را جلو برویم.

نسبت به موضوع ریاست مجلس، اقدام خاصی انجام داده اید؟

پژمانفر: درباره این موضوع، افرادی بودند که مدعی ریاست مجلس بودند. ما سعی کردیم همه افراد را چنانچه تمایل داشته باشند در این فرآیند قرار بگیرند، دعوت کنیم. اینکه در ابتدا برخی کاندیداهای ریاست مجلس را دعوت نکردیم به خاطر این بود که رفتار آن ها و نیز دوستانی که با آن ها کار می کردند خلاف فرآیندی بود که در جلسه وفاق به دنبال آن بودیم و جمع بندی ها را انجام داده بودند. آن ها اگرچه در ظاهر می گفتند ما هم در این فرآیند هستیم، امّا قول و قرارها و پشت صحنه ها غیر از این را نشان می داد.

قالیباف، شرایط جلسات وفاق درباره کاندیدای واحد را پذیرفت
ابتدا این جلسه کار خود را با برخی افراد مثل آقایان زاکانی، حاجی بابایی و بعد هم آقایان نیکزاد و میرسلیم شروع کرد. در گزارشی که یکی از دوستان در جلسه ارائه کرد، اظهار تمایل آقای قالیباف نسبت به اینکه در جلسه وفاق حضور پیدا کند، اعلام شد. بنده به عنوان دبیر جلسه با ایشان صحبت کردم و شرایط جلسه مبنی بر اینکه در فرآیند جلسات وفاق، به هر کسی که برای ریاست مجلس رسیدیم، دیگران باید نسبت به آن تعهد داشته باشند، اعلام شد و ایشان هم در جلسه ای که مصوب همین جلسه بود که با حضور مدعیان ریاست کجلس بود، حضور پیدا کرد.

جبهه پایداری علی رغم اینکه گزینه ای را برای ریاست مجلس، مدنظر داشت، برای اینکه بتواند پرچمداری این جلسات و موضوع انسجام و وحدت را به عهده بگیرد، گزینه خود را مطرح نکرد و تمام تلاش خود را در یک فضای بی طرف بین عزیزان فراهم کرد و بنا شد تا پنج کاندیدای ریاست مجلس، نماینده هایی را به این جلسه معرفی کنند تا در جلسات حضور داشته باشند.

جبهه پایداری گزینه ای را برای ریاست مجلس مطرح نکرد
ما به عنوان جبهه پایداری گزینه ای را برای ریاست مجلس مطرح نکردیم و تمام تلاش مان این بود که نشان دهیم عملاً وحدت ارزشی و تلاش یک پارچه نماینده ها برای ما اصل است. حتی برخی عزیزان صریحاً اعلام می کردند که از لحاظ دیدگاه ها با پایداری تفاوت های جدّی دارند، امّا پایداری از آن ها صادقانه خواست تا شرکت کنند و حمایت هایی را هم از آن ها انجام داد. این نشان دهنده این بود که رسیدن به این ارزش ها برای پایداری بسیار حائز اهمیت بود.

نهایتاً جلسه با چند نفر شکل گرفت و چه گام هایی را برای خود ترسیم کردید؟

پژمانفر: هر کدام از کاندیداها چند نفر را همراه خود دعوت کردند و با توجه به محدویت مکانی که وجود داشت، جلسه با حضور حدود ۳۰ نفر شکل گرفته و تاکنون نیز ادامه دارد.

بعد از مذاکرات مختلف قرار شد ما در سه گام، مسیر را جلو ببریم. گام نخست این بود که ما پیامی را به مردم شریف ایران اسلامی برسانیم و آن پیام این بود که بین عزیزانی که کاندیدای ریاست مجلس شده اند، هیچ تفاوت و اختلافی نیست و آن ها دور هم جمع شده اند. در گام اول بنا شد این عزیزان در یک جلسه جمع شوند و با یکدیگر به گفتگو بپردازند تا این ضمن تبادل نظر این پیام به جامعه نیز مخابره شود که ما می خواهیم یک مجلس کارآمد داشته باشیم و در ما پنج نفر هیچ نیتی مبنی بر اینکه اگر نتیجه جلسه به ما نرسید، وجود ندارد.

این جلسه قرار شد در یک فضای مجزا با حضور همین پنج عزیز بعلاوه سه نفر از بزرگان روحانیت تشکیل شود. آقایان تقوی، آقاتهرانی و میرتاج الدینی و پنج نفر از عزیزانی که در جلسه بودند، یعنی آقایان قالیباف، حاجی بابایی، نیکزاد، میرسلیم و زاکانی در جلسه به میزبانی آقای نادران شرکت کردند. اولین گام را ما برداشتیم. آقای نادران نیز در توییتی آن را اعلام کردند و پیام این جلسه را به عنوان یک جلسه فرعی که در ذیل آن جلسه اصلی شکل گرفته بود اعلام کردند که این عزیزان کنار هم نشسته اند و گفت وگو داشتند.

جلسه فرعی که متشکل از کاندیداهای ریاست و سه روحانی هست، همچنان ادامه دارد یا کارکرد آن تمام شد؟

پژمانفر: جلسه را به عهده خود دوستان گذاشتیم که بخواهند ادامه دهند یا نه. از نظر ما مأموریت آن جلسه تمام شده است و ما وارد گام دوم شدیم و گام دوم این بود که وارد چارچوب نقطه نظرات کسانی که می خواهند رئیس مجلس بشوند شویم و فرآیندهایی که در ارتباط با این موضوع هست را بررسی کنیم.

برنامه کاندیدای ریاست مجلس در جلسه آینده وفاق بررسی می شود
بنابراین در جلسه ای که روز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد، منتخبان حاضر در جلسه و کاندیداهای محترم ریاست مجلس پیرامون نحوه کمک به وحدت نیروهای انقلاب را به توافق رسیدند و کمیته ای ۷ نفره با ساز و کاری مشخص جهت پیگیری اینن موضوع تشکیل شد که البته در این جلسه آقای قالیباف علی رغم اینکه دعوت شده بودند، حضور نداشتند. امیدواریم این جلسات که به طور مرتب دارد برگزار می شود و تاکنون هشتمین جلسه آن برگزار شده است بتواند کمکی برای رسیدن به آن مقاصد باشد.

جلسات وفاق به جای شورای ائتلاف یا سایر نمایندگان تصمیم گیری نمی کند

آیا جلسات وفاق تا کنون مصوبات خاصی هم داشته است؟

پژمانفر: مصوبات جلسه چند مورد بود. اولین مسئله این بود که کسانی که در این جلسه می آیند و خود را در معرض انتخاب قرار می گیرند نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ تعیین تکلیف بکنند. چون ادله فراوانی وجود داشت مبنی بر اینکه اگر کسی الان ریاست مجلس یا مسئولیتی را بپذیرد و فردا قرار باشد مسئولیتی را در دولت قبول کند، قطعاً به نفع مجلس نخواهد بود و باید استقلال داشته باشد و مجلسی که قرار باید رئیسش کسی باشد که او فردا عهده دار مسئولیت دولت باشد، چنین مجلسی نمی تواند وظایفش را به خوبی انجام دهد.

مسئله بعدی پیگیری تشکیل فراکسیون نیروهای انقلاب و سپردن کار به دست خود منتخبین است که از مصوبات این جلسه بوده و آقای زاکانی به نمایندگی از جمع پیگیر اجرایی کردن آن شدند و نتایجی نیز حاصل شده است.

ضمنا باید تاکید شود که این جلسه اساساً قصد هیچ نوع تصمیم گیری برای هیچ کدام از نمایندگان بزرگوار را ندارد؛ جلسه وفاق، جلسه ای است که حدود ۳۰ نفر دعوت شده اند و تمام تلاش بر این است که کسانی که دعوت می شوند به مصوبات خودشان پایبند باشند. یعنی ما ۳۰ نفر می خواهیم مسیری را طی کنیم و افرادی که وارد این جلسه می شوند باید به مصوبات خودشان و سایر حاضرین احترام بگذارند. بر فرض اگر تعداد اعضای این جلسه ۳۰ نفر است، مصوبات این جلسه برای ۳۱ نفر، الزام آور نیست، بلکه صرفاً برای همان ۳۰ نفر که تعهد داده اند و بر اساس آن به یک وفاق و توافق رسیده اند الزام آور است. هیچ گاه نخواستیم برای دیگران تصمیم بگیریم یا خودمان را نماینده تر بدانیم.

کما اینکه خیلی از دوستان می نشینند و جلسات دو نفره، پنج نفره، پنجاه نفره و صدنفره می گیرند. در آن جلسات تصمیم می گیرند و الزامات آن جلسه نیز برای همان افراد است و برای دیگران لازم نیست. ما هم این مسئله را داریم.

برخی از افرادی که شما نام بردید، اعلام کرده اند که کاندیدای ریاست مجلس نخواهند شد. این تصمیم، تصمیم فردی بوده یا در فرآیند جلسات وفاق چنین نتیجه ای حاصل شده است؟

پژمانفر: این نیز از ثمرات این جلسه بود. یعنی این جلسه توانست هم در کم کردن افرادی که کاندیدای ریاست مجلس بودند، مؤثر واقع شود و هم ان شاءالله در گام های بعدی موفق خواهد بود تا تشکیل فراکسیون و بعد هم صحن علنی مجلس و تا زمانی که پیام وحدت را به جامعه مخابره کند.

تأکید می کنم این جلسه در عرض جلسه فراکسیون نیست و آن مجموعه مأموریتی دارد و این جلسه نیز به عنوان جلسه مستقل، مأموریتی را برای خودش دارد و کمیته ای دارد و توانسته مسیر خودش را در هشت جلسه اصلی و حدود بیست جلسه فرعی جلو ببرد و در جهت شکل گیری این مجلس نقش خاص خودش را ایفا کند.

ما سه گام را پیش بینی کرده ایم که مورد وفاق همه بود. گام اول این بود که عزیزان خودشان را در جلسه ای نمود داشته باشد، جلسه ای را شکل دهند و کنار هم قرار بگیرند. پیامی که جریان های مخالف جریان انقلابی می دادند این بود که بین دوستان مجلس اختلاف هست. اینکه بتوانیم این پیام را خنثی کنیم و یک پیام امید و پیام نشاط را برای رسیدن به یک وحدت انقلابی به جامعه ارائه دهیم. این گام را برداشته ایم.

گام دوم بررسی فرآیندهای رسیدن به وحدت است که فرآیند این موضوع با تشکیل کمیته ۷ نفره شروع شده است. در گام سوم پیش بینی کرده ایم که در صورتی که ما به این ترتیب نتوانستیم کار را پیش ببریم و به نتیجه برسیم، این جمع در یک انتخابات داخلی در فراکسیون جمع بندی خود را نسبت به فرآیند طی شده در این مدّت اعلام بکند و نتیجه نهایی را به دست آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.