رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه:
دادگاه محتکران خارج از نوبت و علنی برگزار شود/ ترخیص زندانیان با اولویت کسانی که بیماری زمینه ای دارند/ کالاهای احتکاریِ کشف شده باید سریعا در اختیار مردم قرار بگیرد

0 ۴۳۶

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تبریک میلاد با سعادت امیرالمومنین حضرت علی (ع) و اعیاد رجبیه، ایام البیض را بهترین فرصت برای دعا و تضرع به درگاه خدا و طلب خیر برای امت اسلام و رفع بلایا از بلاد اسلامی دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه؛ رئیس قوه قضائیه شیوع ویروس کرونا را از بلایا و مصائب امروز جهان دانست و از مجاهدت های خادمان عرصه بهداشت و درمان کشور که با ایثار و ازخودگذشتگی وارد میدان مبارزه با این ویروس منحوس شده اند، و همچنین نیروهای مردمی پشتیبان آنها در بخش های مختلف کشوری و لشکری قدرانی کرد.

رئیسی افزود: در میدان جنگ، نیروهای رزمنده در خط مقدم مقابله با دشمن قرار دارند و نیروهای بسیاری نیز در پشت جبهه آنها را یاری می دهند و الان هم کادر درمانی و بهداشتی ما به عنوان افسران و سربازان میدان جنگ با ویروس کرونا نیازمند حمایت هستند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به حضور وزارت بهداشت در خط مقدم مقابله با کرونا و تأکید بر لزوم کمک همه جانبه به این وزارتخانه، تأکید کرد: در جبهه جنگ هم کار کسی که در خط مقدم مشغول رزم است، تأمین ادوات و پشتیبانی نبوده و این امر بر عهده مجموعه ای به نام پشتیبانی است. امروز هم لازم است مسئولیت تأمین نیازهای لجستیکی و بهداشتی مراکز درمانی توسط مراکزی غیر از وزارت بهداشت صورت گیرد تا این وزارتخانه بر مأموریت هایش در عرصه بهداشت و درمان متمرکز شود.

در این جلسه، دکتر مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی به ارائه گزارشی پیرامون روند مقابله با ویروس کرونا در کشور پرداخت و از پیشنهاد شعار همگانی “#درخانه_می مانیم_تا_کرونا_را_شکست_دهیم” به عنوان شعار اصلی پویش مقابله با کرونا خبر داد و بر لزوم تشکیل یک ستاد مشترک در سطح عالی اجرایی برای مقابله متمرکز، مؤثر و موفق برای ریشه کنی ویروس کرونا تأکید کرد.

رئیس دستگاه قضا در واکنش به اظهارات رئیس سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر لزوم ایجاد یک قرارگاه مرکزی منسجم برای برنامه ریزی و تصمیم گیری برای مقابله با کرونا، اظهار داشت: امروز لازم است برای تعطیل کردن یا تعطیل نکردن برخی بخش ها و تهیه پروتکل های لازم برای اجتماعات به ویژه در شهرهایی که وضعیت شان خاص است، در یک قرارگاه مرکزی به صوت کاملاً حساب شده و با استفاده از نظرات کادر درمانی و پزشکی و وزارت بهداشت تصمیم گیری شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به آمادگی دستگاه قضائی برای همکاری و پشتیبانی از نیروهای درگیر در مساله کرونا، یکی از جلوه های این همکاری و همیاری را رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده محتکران کالاهای پزشکی دانست و افزود: هنگامی که محرز شد کالای احتکار شده از اقلام بهداشتی و درمانی موردنیاز مردم بوده است، بلافاصله باید در شبکه توزیع قرار گیرد و از طریق مراجع بهداشتی و درمانی به دست مردم برسد.

رئیس قوه قضائیه متذکر شد: همکاران قضائی باید با افراد محتکر، مستند به قانون به عنوان اخلالگران در نظام اقتصادی برخورد کنند و خوشبختانه دوستان و همکاران ما در سراسر کشور نیز به این موضوع توجه دارند و اولین جلسه دادگاه این افراد هم برگزار شده و انشاالله با قاطعیت ادامه می یابد و مردم عزیز ما در جریان کیفر آنها قرار می گیرند.

آیت الله رئیسی همچنین خواستار برخورد با عناصر شایعه پراکن در جامعه شد و گفت: برخی افراد از روی غفلت یا مغرضانه نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می کنند و در این شرایط خاص با تکرار حرف های سعودی ها و لندن نشینان در جامعه، التهاب و اضطراب به وجود می آورند که باید با آن برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حرکت خودجوش جوانان در برخی شهرها برای کمک به شبکه بهداشت و درمان و تقدیر از این اقدام ارزشمند آنها، اظهار داشت: امروز ما نیاز به یک عزم همگانی و اتحاد ملی برای برخورد با پدیده منحوس کرونا داریم و انسجام همه بخش ها در این موقعیت، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

آیت الله رئیسی با تقدیر از مراجع، علما و حوزه های علمیه برای همکاری و همیاری در مقابله با شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: اولین مراکزی که برای تعطیلی اجتماعات خود اعلام آمادگی کردند، نهادهای مرتبط با روحانیت، مساجد، نمازهای جمعه و مراکز مذهبی بود. البته تشخیص وزارت بهداشت به عنوان فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا این نبود که شهر خاصی قرنطینه شود و در این موضوع تصمیم گیری به صورت کامل و بدون هیچ گونه ممانعتی در اختیار این قرارگاه بود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه در واکنش به پیشنهادی در خصوص ضرورت تنظیم و ابلاغ نظام جبران خسارت برای مدیریت تبعات اقتصادی شیوع کرونا در اقشار مختلف مردم اعم از کارگر روزمُزد و فعالان خُرد و کلان اقتصادی، از لزوم حمایت از کسب وکارهای خُرد در شرایط موجود سخن گفت و اقدام برخی بخش های دولتی در استمهال به بدهکاران و حمایت از کاسبان خُرد و رفتار برخی افراد جامعه در فرصت دادن برای پرداخت بدهی شان را اقدامی انسانی و اسلامی دانست.

آیت الله رئیسی گفت: نظام بانکی و مالیاتی اعلام کرده اند این چند ماه که وضعیت کسب وکار به ویژه کسب وکارهای خُرد دچار آسیب شده، حتماً رعایت حال مردم را می کند که این کار خوبی است و به نظرم برای آن که در این وضعیت شاهد چک های برگشتی و مراجعات به دادگستری ها و بروز مشکل برای چنین کسب وکارهایی نباشیم باید حال دیگران را رعایت کنیم تا نگرانی مضاعفی در جامعه به وجود نیاید.

در ادامه جلسه، دکتر فروزانمهر معاون پشتیبانی قوه قضائیه و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در این قوه، گزارشی از اقدامات بهداشتی پیشگیرانه در اماکن و مراکز عمومی تحت اداره قوه قضائیه از جمله ضدعفونی روزانه و سنجش علائم بیماری کرونا در مبادی ورودی این اماکن ارائه کرد.

همچنین دکتر جهانگیر رئیس سازمان زندان های کشور از اعطای مرخصی به حدود ۷۰ هزار نفر از زندانیان سراسر کشور در اجرای بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا و تأمین سلامت زندانیان خبر داد و تأکید کرد که فرایند اعطای مرخصی به زندانیان با لحاظ شرایط قانونی مندرج در بخشنامه ریاست قوه قضائیه ادامه دارد.

رئیس سازمان زندان ها همچنین از جداسازی زندانیان باسابقه بیماری های زمینه ای همچون دیابت و آسم برای مراقبت بیشتر و جلوگیری از ابتلای آنها به کرونا خبر داد و اعلام کرد با توجه به تمهیدات صورت گرفته در ماه گذشته در سطح زندان ها، شرایط بهداشتی زندانیان تحت کنترل کامل قرار گرفته است.

رئیس قوه قضائیه پیرو گزارش رئیس سازمان زندان ها متذکر شد: لازم است ترخیص زندانیان تا جایی که موجب ناامنی در جامعه نشود و با اولویت دادن به کسانی که بیماری زمینه ای دارند، تداوم یابد.

در این جلسه حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور و نماینده دستگاه قضائی در ستاد مرکزی مقابله با کرونا، به ارائه گزارشی از آخرین جلسه این ستاد پرداخت و بر لزوم هماهنگی سازمان تعزیرات و قوه قضائیه برای عرضه سریع و عادلانه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز مردم که از انبارهای محتکران به دست آمده و یا از مسیر تولید و واردات تأمین شده، تأکید کرد.

آیت الله رئیسی بار دیگر به لزوم رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های مربوط به احتکار تأکید کرده و گفت: اگر محرز شد کالایی احتکاری است، لزومی به پلمپ انبارها وجود ندارد و آن کالا باید سریعاً تحویل مراجع ذی ربط شود تا سریع و عادلانه بین مردم توزیع شود.

رئیس دادگستری استان تهران نیز در ادامه جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به روند رسیدگی به پرونده ها در شرایط خاص شیوع بیماری کرونا از کاهش میزان پرونده های معوقه از ۹ هزار و ۷۰۰ مورد به کمتر از ۲ هزار پرونده اشاره کرده و اعلام کرد: پرونده تعاونی برق استان تهران با نزدیک به ۱۲ هزار شاکی که از ۱۱ سال پیش در جریان بوده، با صدور رأی قطعی در روزهای اخیر به نتیجه رسیده است.

آقای حشمتی همچنین از تعیین وقت برای برگزاری دادگاه پرونده عظیم خودرو به عنوان یکی از پرونده های پر شاکی در روز ۲۰ اسفند خبر داد که رئیس دستگاه قضا با تقدیر از تلاش های دادگستری استان تهران برای رسیدگی فوری و به نتیجه رساندن پرونده های پر شاکی با وجود شرایط خاص کشور، گفت: یکی از علل مراجعات مکرّر به دستگاه قضا و مسئولان قوه قضائیه، درخواست برای رسیدگی به پرونده های معوقه و پر شاکی است که اهتمام همکاران ما به این پرونده ها گره از کار بسیاری از مردم می گشاید.

آیت الله رئیسی همچنین در این جلسه، به مرکز فناوری و آمار قوه قضائیه دستور داد با استفاده حداکثری از فناوری و سامانه های برخط، حضور مراجعین به دستگاه قضائی را به حداقل برساند و در ادامه متذکر شد: به کارگیری برخی ابتکار عمل ها در شرایط خاص است که می تواند کشور و دستگاه قضائی را از تنگناها عبور دهد.

همچنین مقرر شد در جلسات آتی دکتر زارع پور رئیس مرکز فناوری و آمار قوه قضائیه گزارشی از تمهیدات ویژه قوه قضائیه برای کاهش مراجعه حضوری مردم به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی و محاکم با تکمیل “طرح خودکاربری” ارائه کند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حوادث و درگیری های تلخ و خونبار هند، از دولت هند خواست به افراط گراها مجال ندهند دست به کشتار و جنایت بزنند چرا که نتیجه آن بحرانی تر شدن وضعیت منطقه خواهد بود.

آیت الله رئیسی گفت: امروز شاهد جنایات هولناکی علیه امت اسلام هستیم که عوامل افراطی چون داعش و گروه های مورد حمایت آمریکا و صهیونیست ها انجام می دهند و زخمی بر پیکر مردم منطقه وارد شده که در سایه افراط گرایی و قتل و غارت و ویران کردن خانه های مردم به وجود آمده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ردپای انگلیس در حوادث خونبار تاریخی در هند اظهار داشت: اگر حوادث تاریخی را به دقت ریشه یابی کنیم دست پلید انگلیس در آنها مشاهده می شود که همواره دنبال اختلاف افکنی بوده اند. الآن هم بلافاصله بعد از سفر ترامپ به این کشور می بینیم که این درگیری ها شکل گرفته است.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: دولت مردان هند باید به تحلیل های امروز آمریکایی ها برای ایجاد اختلاف و درگیری بین مردم این کشور دقت کنند و مراقب باشند جریانات افراطی در هند میدان پیدا نکنند و از دستگاه قضائی هند هم می خواهیم که مسبّبان و عاملان این جنایات را مجازات کنند و اجازه ندهند نسبت به جان و مال مظلومان تعرض شود.

آیت الله رئیسی با انتقاد از سکوت مجامع مدعی حقوق بشر در برابر جنایاتی که در هند در جریان است، تصریح کرد: سکوت مدعیان حقوق انسان در برابر حوادث تلخ هند، اثبات می کند آنها بیش از آن که دنبال احقاق حقوق انسان ها باشند، دنبال فضای سیاسی و عامل دست مستکبرین هستند.

رئیس قوه قضائیه در پایان سخنانش با تسلیت درگذشت دو تن از همکاران دستگاه قضائی و تقدیر از خدمات آنها تأکید کرد: در شرایط مناسب از تلاش های صادقانه حجت الاسلام خلفی و دکتر تویسرکانی در دوران همکاری شان با دستگاه قضائی قدردانی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.