فؤاد ایزدی:
آمریکایی ها می گویند ایران پنج پایتخت خاورمیانه را کنترل می کند/ هدف آمریکا تجزیه ایران است

0 ۱۵۷

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا با حضور در ۲۲۹ قسمت برنامه «بدون توقف» که ۱۰ اسفندماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت با اشاره به قصد آمریکا در خصوص تجزیه ایران به تشریح چگونگی افزایش قدرت ایران و کاهش قدرت آمریکا در منطقه غرب آسیا پرداخت.

وی در برنامه «بدون توقف» با اشاره به اینکه پس از حضور آمریکا در منطقه جمهوری اسلامی تصمیم گرفت اجازه ندهد سوریه تجزیه شود، گفت: تجزیه سوریه منجر به تجزیه عراق شده و تجزیه عراق نیز تجزیه ایران را در پی داشت، لذا ایران گفت دولت سوریه باید بماند و آمریکا گفت دولت سوریه برود، الان چه اتفاقی افتاده؟ دولت اسد هنوز سر کار است، مگر قدرت نظامی آمریکا کمتر از ماست.

ایزدی ادامه داد: چرا ایران در سوریه موفق تر از آمریکا بود، با اینکه سقوط سوریه یک موضوع حیثیتی برای آمریکا شده بود، چرا با وجود هزینه های نظامی که آمریکا کرد این وضعیت در سوریه و یمن وجود دارد، اینها موضوعاتی است که باید به آنها توجه شود، اینکه ایران یک پایگاه هوایی آمریکایی را هدف قرار داده و اعلام کند در تاریخ معاصر سابقه نداشته است. اینها مصداق های افول است، چون این اتفاقات را قبلا نداشتیم.

مدیر مرکز پژوهشی سیاست خارجی و دیپلماسی دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه سال ها آمریکایی ها منطقه غرب آسیا را کنترل می کردند، اما الان نیروهای ایرانی به دعوت دولت سوریه در کنار ساحل مدیترانه هستند، عنوان کرد: آمریکایی ها هم به شدت ناراحت شدند تا آنجا که در متن های شان می نویسند از زمان هخامنشیان تا به حال سربازان ایرانی لب مرز مصر نبودند، یک ناراحتی دیگرشان این است که می گویند نسل جدیدی در ایران داریم که صحنه جنگ را تجربه نکرده بودند و حضورشان در سوریه تجربه ای به آنان می دهد که این تجربه در آینده به درد آنها خواهد خورد و این نشانه افول آمریکاست، حضور ایران بعد از سال ها در آن منطقه محقق شده است.

این پژوهشگر سیاسی اضافه کرد: این منطقه حدود ۸۰۰ سال تحت کنترل عثمانی ها و بعد از آن انگلیس، فرانسه و بعد آمریکایی ها بوده و اینکه امروز ایران در این منطقه حرفی برای گفتن دارد به دلیل افول آمریکاست. چون آمریکا سیاستی را تبیین کرده و هزینه میلیاردی می کند، ایران هم سیاستی را تبیین و هزینه میلیونی می کند، اما بعد نظر ایران است که محقق می شود نه نظر آمریکا.

ایزدی در ادامه بیان کرد: در همین اتفاقات اخیر عراق بعد از شهادت سردار سلیمانی زمانی که پارلمان عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی باید از عراق خارج شوند ترامپ گفت اگر شما ما را تهدید به خروج کنید اولا پول پایگاه عین الاسد را باید بدهید و دوم این که پول هایی که دولت عراق در آمریکا دارد مصادره می کنیم، این سیاست خارجی آمریکاست می خواهد در غرب آسیا سعودی و دیگر کشورها را مدیریت کند، همین حالت را نسبت به ما و بقیه کشورها هم داشته اما از ۴۰ سال پیش نفوذ آمریکا در غرب آسیا کاهش پیدا کرده، افول یعنی کاهش قدرت، به معنی نابودی قدرت نیست.

وی با اشاره به اینکه الان عراق هم در مسیر ایران حرکت کرده و پارلمانش بعد از همه هزینه هایی که آمریکایی ها در عراق کردند حکم اخراج آنها را صادر می کند، گفت: خود ترامپ می گوید ما هفت تریلیون دلار در عراق هزینه کردیم و الان باید چراغ خاموش به عراق برویم. این یعنی یک تحولی در حضور آمریکا در عراق با این همه هزینه ایجاد شده، در یمن، لبنان، سوریه سیاست های آمریکا شکست خورده، آمریکایی ها خودشان می گویند که ایران پنج پایتخت خاورمیانه را کنترل می کند، اینکه ایران کنترل می کند یا نه بحث دیگری است، اما مهم است که دیگر آمریکایی ها کنترل نمی کنند، ایران دارد آمریکایی ها را از منطقه غرب آسیا بیرون می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که «ما که مشکلی با مردم آمریکا نداریم و دولت ها هم که تغییر می کنند چرا برای بهبود اوضاع اقتصادی مان با آمریکا صحبت نمی کنیم ما چه دعوایی با آمریکا داریم»، اظهار کرد: من معتقدم اگر سیاست خارجی آمریکا چیز دیگری بود، یعنی اگر کودتا نمی کرد، از شاه حمایت نمی کرد، هدف نابود کردن انقلاب اسلامی را نداشت، اگر تحریم و فشار حداکثری اعمال نمی کرد، ما دعوای خاصی با آمریکا نداشتیم، اما این حالتی که پیش آمده نتیجه سیاست خارجی آمریکاست، الان آمریکا نماد استکبار شده و ما هم نماد مبارزه با استکار، دعوای ما با مردم آمریکا نیست.

ایزدی ادامه داد: به خاطر تفاوت ایدئولوژیک و دین هم نیست، چون ما با خیلی از کشورهای مسیحی یا دیگر کشورها مثل چین، ژاپن و آمریکای لاتین با وجود تفاوت دینی و ایدئولوژیکی رابطه خوبی داریم مشکل ما با آمریکا سیاست های آمریکاست، چه زمانی این مشکل حل می شود؟ زمانی که یا این سیاست ها عوض شود یا ما نابود شویم یا طرف مقابل افول پیدا کند، برای همین بحث افول اهمیت پیدا می کند. ما که قرار نیست نابود شویم چون سرنگونی جمهوری اسلامی کار راحتی نیست و طرف مقابل ۴۱ سال برای سرنگونی ما زحمت کشیده و نتوانسته.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مشکل ریشه ای این است که ایران ویژگی هایی دارد مثل اینکه رتبه یک نفت و گاز دنیاست و به همین دلیل اینکه چه کسی بر ایران حکومت می کند برای آنها مهم است، به همین دلیل هم علیه مرحوم مصدق کودتا کردند، کارشناسان اسرائیلی مرتب به آمریکایی ها گوشزد می کنند به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی نباشید چون اولا کار راحتی نیست و دوم اینکه حکومت بعدی هم اگر کمی عقبه ملی داشته باشد همین کار که جمهوری اسلامی کرد می کند.

این کارشناس حوزه بین الملل با تأکید بر اینکه این دعوای آمریکا با ایران همچنان ادامه دارد، گفت: کشورها یک سری ظرفیت های ذاتی مثل همین نفت و گاز، وسعت و نیروی جوان دارند و یک سری ظرفیت های اکتسابی مثل همین موشک یا نفوذ منطقه ای، که اگر بر سر ظرفیت های اکتسابی هم به طرف مقابل امتیاز دهند، ظرفیت های ذاتی در ایران هست، چه جمهوری اسلامی باشد چه هر حکومت دیگری، از این جهت است که این رقابت با ایران وجود دارد، برای همین هم اسرائیل می گوید شما آن قدر هزینه ندهید برای سرنگونی جمهوری اسلامی که در نهایت هم به نفعش تمام می شود.

ایزدی در پایان عنوان کرد: این نکته ای که دکتر ظریف گفته بودند به نظرم نکته درستی بود که آمریکا از دولت آقای روحانی و جمهوری اسلامی هم عبور کرده و هدفش تجزیه ایران است، جمهوری اسلامی است که ایران را نگه داشته، یعنی اگر متوجه این قضیه بشویم که چه جمهوری اسلامی باشد چه نباشد این دعوا ادامه دارد، تنها راه حلی که می ماند این است که آمریکا عوض شود و آمریکا به نظر بنده در حال عوض شدن است، چراکه آمریکای امروز با آمریکای ۳۴ سال پیش متفاوت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.