علی خضریان:
ماموریت مجلس آینده به خط کردن دولت به منظور کار برای مردم است

0 ۴۰۸

علی خضریان کاندیدای لیست جبهه پایداری انقلاب اسلامی صبح امروز در نشست پرسش و پاسخ دانشگاه علوم پایه دانشگاه علوم تحقیقات، با طرح این سوال که چرا در فاصله چند روز به انتخابات، فضای انتخابات سرد و خاموش است، گفت: دوقطبی های دهه شصت و هفتاد، حول چپ و راستِ سیاسی که بعداً اصلاح طلب و اصول گرا نام گرفت، در ابتدای دهه هشتاد به شرایطی نزدیک شدند که روی میز اجتماعی به حالت لبریزشدن درآمد.

وی افزود: وقتی ظرف چپ و راست لبریز شد، دیگر این دوگانه نتوانست به مسائل جامعه پاسخ دهد.

خضریان با بیان اینکه در سال ۸۴ اتفاق تازه ای رخ داد و تکثر سیاسی رسمیت پیدا کرد، گفت: در انتخابات ۸۴، دیگر دو طرف چپ و راست هرکدام یک کاندیدا نداشتند بلکه از هر دو طرف، کاندیداهای مختلفی وارد عرصه شدند.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری ادامه داد: از نیمه دهه هشتاد، دیگر بر مبنای دوگانه چپ و راست نمی شد تحلیل دقیقی از مسائل جامعه ارائه داد، بلکه از آن تاریخ به بعد، کُنش جامعه از دو ظرفِ چپ و راست به دو قطب، حرکت کرد.

خضریان ادامه داد: این دو قطب، مثل آهن رُبا، ظرفیت های اجتماعی را مثل بُراده های آهن، به سمت آن دو قطب حرکت کرد.

وی با بیان اینکه وقتی این دو قطب را کنار می زنیم و به جای آن ها، دو چوب را جایگزین می کنیم، معلوم است که این دو چوب، بُرّاده های آهن را جمع نمی کند. شاید بتواند چند رسانه و خبرگزاری را جمع کند، امّا نمی تواند جامعه را با خود همراه کند.

خضریان افزود: البته می توان با دست، بُراده های آهن را به این چوب ها نزدیک کرد، امّا چون به صورت غیرطبیعی جذب چوب ها نشده اند، ناخالصی دارد، به همین خاطر یک بار به سمت چپ و یک بار به راست، میل می کند.

فعال سیاسی با بیان اینکه نمی توان مثل زیردست به جامعه نگاه کرد، تصریح کرد: در حال حاضر، جامعه به هیچ کدام از چوب ها حرکت نمی کند.

خضریان افزود: گاهی هم این چوب ها تبدیل به بت می شوند و کسانی که سمت آن بت ها نروند را تکفیر می کنند.

وی ادامه داد: وقتی شما دو قطبِ گفتمانی را از میدان خارج کرده ای، باید متوجه این موضوع بشوید که جامعه به سمت شما حرکت کند.

خضریان با بیان اینکه اکنون سوال جامعه این است که چه تفاوتی وجود دارد که به شما رای بدهم یا دیگری؟ گفت: حرف ما این نیست که اصلاح طلب ها غرب گرا و اصولگراها، جریان درون زا هستند. چه بسا در جریان اصول گرایی افرادی وجود دارند که در گفتمان درون زا تعریف نمی شوند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، موضوع شفافیت اگرچه مسئله ای مهم است و حتماً باید دنبال شود، امّا مسئله اصلی نیست. همچنین ساده زیستی مسئولان مسئله مهمی است، امّا آیا اگر آقای روحانی، منزلش را از ولنجک به شهر ری منتقل کند، مشکل ما با ایشان حل می شود؟

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه ما یک گام از موضوع شفافیت و عدالتخواهی، فراتر گذاشته ایم، گفت: ما می گوییم در گام دوم، باید افق را ببینیم. افق ما، ایجاد شفافیت نیست، بلکه حاکمیت اسلام است. چه بسا موضوع شفافیت، طی این دوره یا دوره بعد، محقق شود؛ در آن صورت آیا آرمان ما محقق شده است؟ شفافیت، مسیر رسیدن به حاکمیت اسلام است.

خضریان با طرح این سوال که چرا در همین برهه، شاهد تشییع باشکوه حاج قاسم سلیمانی و انجام یک کُنش واقعی از سوی جامعه هستیم؟ گفت: علت این اتفاق این بود که حاج قاسم، نماد یکی از دو قطب گفتمانی بود.

وی ادامه داد: حاج قاسم نماد جریانِ درون زا است که مشخصه اصلی اش مقاومت بود.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، با بیان اینکه اولین ماموریت مجلس آینده، در صورت روی کارآمدن جریان درون زا، به خط کردنِ جریان غربگرا به کار برای مردم است، تصریح کرد: به تحرّک وادار کردن جریان تنبل، نخستین گام مجلس آینده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.