در نامه دبیرکل جبهه پایداری به رییس شورای ائتلاف مطرح شد؛
حاضریم براساس اصول و بدون حضور حتی یک نفر از اعضای جبهه پایداری برای رسیدن به لیست واحد توافق نماییم

0 ۴۱۴

حجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی طی نامه ای به نامه سرگشاده دکتر غلامعلی حداد عادل رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب پاسخ داد.

متن کامل این نامه به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

برادر خوبم؛ جناب آقای دکتر حداد عادل
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نامه سرگشاده جنابعالی دریافت شد، با تبریک ایام الله دهه فجر، و در تجاوب به مرقومه جنابعالی نکات ذیل به نظر می رسد و تقدیم می گردد:

یکم. اختلاف ها و سلایق و علایق و حتی برخی تفاوت های جدی در روش ها نبایستی از عاطفه و احساس همبستگی میان نیروهای انقلابی بکاهد و بنابراین امیدوارم مکاتبات و مباحثات طلبگی فیمابین موجبات تکدر و دلخوری ها نشود. اینجانب کماکان جنابعالی را برادر خوب و مؤمن خود می دانم.

دوم. جنابعالی در نامه مذکور اشاره کرده اید که از این جانب برای حضور در جلسات شورای ائتلاف چند مرتبه دعوت کرده اید. این درست است؛ لیکن حتما نیک می دانید که جبهه پایداری انقلاب اسلامی مدل و روش های منسوخ شده گذشته را قبول نداشته و ندارد. این مطلب بارها در جلسات گذشته فیمابین مطرح شده بود ولی این بار جبهه پایداری علاوه بر نفی و عدم استقبال از آن روش ها مدل ایجابی و اثباتی خودش را نیز به جنابعالی و دوستان دیگر مؤثر در ائتلاف ارائه نمود. شما و دیگر اعضای محترم احزاب ائتلاف که خود مستحضرید! این مطلب را برای مردم عزیز می نویسم تا بدانند که جبهه پایداری بر کدام مبنا و کدام روش اصرار داشته است، تا روزگاری کسانی واقعیت را وارونه جلوه ندهند.

سوم. جبهه پایداری به کرات روش چهار مرحله ای رسیدن به وحدت را خدمت دوستان ائتلاف عرضه داشته؛ این چهار مرحله عبارت بود از:
۱. تفاهم بر حفظ مودت و مراقبت از تخریب یکدیگر، این گام اول وحدت بود.
۲. گام دوم؛ تفاهم بر شاخص ها و معیارهای انتخاب کاندیداهای اصلح؛ یعنی چارچوب های گفتمانی و معیارهای غیرقابل مسامحه ای که می توان آن ها را اصول لایتغیر برای تعیین مصادیق نمایندگی مجلس ذکر نمود و عدول از آن ها مقرون به انجام تکلیف نخواهد بود.
۳. گام بعدی این بود که بر مبنای همان معیارهای اصولی، دو طرف لیست فهرست کاندیداهای اصلح نسبی را ارائه دهند و تلاش مؤمنانه ای صورت دهیم تا تعداد کاندیداهای مشترک و نهایی دو فهرست حداکثری گردد.
۴. و مرحله آخر؛ در صورت امکان و لطف الهی به فهرست واحدی برسیم وگرنه تا حد امکان بر اشتراکات دو فهرست اصرار و تأکید ورزیم. این مسیر تا مرحله سوم در طول حدود ۵ ماه گذشته میان ما و شما طی شد.

چهارم. تعجب می کنم که این مراحل چهارگانه به تأیید و قبول جنابعالی و دوستان دیگر رسیده است، و ما در طول این مدت به مراحل بسیار امیدوارکننده ای دست یافته بودیم و در آستانه رسیدن به مرحله چهارم فهرست واحد قرار داشتیم که به ناگاه یک جانبه همه چیز به هم خورد و به هم ریخت.

پنجم. جناب آقای دکتر حداد عادل!
بنده شما را یک عنصر فرهنگی می دانم؛ شما خیلی صادقانه در نامه تان به حقیر تلویحا نوشته اید که فلسفه وجودی ائتلاف در حقیقت سهم و سهم خواهی های همیشگی احزاب است.

آیا خود جنابعالی و دبیر محترم ائتلاف و سخنگویان آن شورا بارها مصاحبه نکردند و اعلام نکردند که سازوکار این باره انتخاباتی اصولگرایان اجازه سهم خواهی ها را به احزاب و گروه ها نخواهد داد؟!

آیا این که می گویید ارائه فهرست ۲۴ نفره مشترک فلسفه وجودی ائتلاف را زیر سؤال می برد و موجب فروپاشی آن است، خود نشان دهنده مضیقه تصمیم براساس فشار گروه ها و احزاب اصولگرا نیست؟ آیا این سازوکار تفاوت قابل توجهی با سازوکارهای ناکارآمد قبلی امثال «جمنا» و غیر «جمنا» دارد؟

وانگهی اگر جنابعالی و دوستان شوراهای پنهان و آشکار ائتلاف، روش و مدل پیشنهادی جبهه پایداری را قبول نداشتند، چرا ابتدا این مخالفت را اعلان نکردند تا روش تفاهم فیمابین اصلاح و یا تکمیل گردد؟ این ها سؤالاتی است که خوب است پاسخ داده شود.

ششم. آقای دکتر! در نامه تان طوری مطلب را ارائه فرموده اید که کانه در طول این چند ماه و این همه جلسات و مذاکرات فقط شما دعوت کرده اید و ما هم فقط استنکاف کرده ایم! این طور نبوده و نیست. ضمن این که از ابتدا تاکنون جبهه پایداری هیچ وقت در مواضع و اقدامات خود اعلان تصمیم به ارائه فهرست جداگانه و مستقل ارائه نکرده بود و مبنای عمل همان مدل چهار مرحله ای برای وحدت بود و هست.

واقع امر این است که جبهه پایداری انقلاب اسلامی نه به صورت پیش دستانه، بلکه به طور پسینی با ائتلاف تعامل کرد. شما از میان سیصد و اندی کاندیدا پس از مصاحبه و بررسی در نهایت ۱۵۹ نفر را به رأی گذاشتید و فهرست ۹۰ نفره ای را در رسانه منتشر نمودید. جبهه پایداری نیز در همان ایام بیش از ۹۰ نفر کاندیدای انقلابی و در مظان این امر را بررسی و مصاحبه نمود و از آن افراد ۶۰ کاندیدا را بر مبنای صلاحیت های ایمانی، انقلابی و شاخص های مورد توافق امتیازدهی کرد و فهرست آن ۶۰ نفر را با تأکید بر وحدت حداکثری و تصدیق اشتراکات منتشر نمود. افراد مشترک میان فهرست اصلح نسبی پایداری و فهرست مشابه در شورا ائتلاف ۲۴ نفر بوده و هست.

خوب است مزید استحضارتان و دیگر خوانندگان این نامه عرض نمایم که از این ۲۴ نفر تنها ۳ نفر عضو پایداری اند، و مابقی فهرست ۲۴ نفره، عزیزانی با گرایش های انقلابی ولیکن غیر مرتبط با این جبهه هستند و قاطبه آنان دارای توانمندی های فکری و تخصصی و اکثرا نیروهای جوان، کارآمد و انقلابی اند که می توان آنان را رویش های گام دوم و ذخایر آینده نظام بر شمرد.

هفتم. تعجب ما وقتی مضاعف گردید که دوستان ائتلاف دست یاری و خلوص دوستانشان در جبهه پایداری را رد کردند و از فهرست اشتراک صفر سخن گفتند. اشتراک صفر؟! آیا معنای «اشتراک صفر» میان دو فهرست چیزی غیر از «ضد وحدت» است؟ چه کسی وحدت شکنی می کند؟ انصاف دهید جناب آقای دکتر!

بر فرض که پذیرفتیم که منطق سهم خواهی ها و اقتضائات فلسفه ائتلاف با احزاب به شما اجازه ندهد که ۲۴ مشترک را در لیست مشترک قرار دهید و قرار دهیم؛ ۲۴ نشد، ۲۲؛ ۲۲ نشد؟ ۲۰؛ ۲۰ نشد؟ ۱۸؛ منطق اشتراک صفر دیگر چیست؟! آیا اگر به فرض ۱۰% اختلاف باشد بهتر است یا ۱۰۰% تباین؟!

برادر حداد عادل عزیز! آیا مجبور کردن کاندیداهای مشترک به انتخاب یکی از دو فهرست، کاری بر مبنای وحدت گرایی و انصاف و تقواست؟! آیا از فهرست های دیگران اطلاع دارید؟ بگذریم.

هشتم. ما همچنان دنبال وحدت حداکثری بر مبنای شاخص های اصولی مان هستیم و معتقدیم فهرست ۲۴ نفره مشترک با عنایت خدا می توانست و می تواند مبنای مبارکی برای وحدت حداکثری باشد، و پذیرش هر میزان توافق علاوه بر فهرست ۲۴ نفره مشترک می تواند ما را یک گام به وحدت کامل نزدیک تر نماید. پیشنهاد می نمایم برای تعیین ۶ نفر باقیمانده تا تهیه لیست نهایی ۳۰ نفره هیاتی مشترک تعیین نموده تا با همفکری و تعامل براساس شاخص های مورد توافق به لیست ۳۰ نفره واحد (حتی اگر در شش نفر باقیمانده یک نفر از اعضای جبهه پایداری نیز نباشد) دست یابیم.

در خاتمه ضمن دعوت خودم و دوستان عزیزم بر رعایت تقوا و انصاف و حواس جمعی بیشتر در برابر جبهه مقابل و دشمنان قسم خورده انقلاب، مجدداً دست محبت و وحدت خواهی را به سوی نیروهای انقلابی دراز کرده و به عنوان دبیرکل جبهه پایداری و یکی از کاندیداهای انتخاباتی عرض می کنم که حاضرم و حاضریم با توجه کامل به همان شاخص های اصولی و گفتمانی بدون حضور حتی یک نفر از اعضای جبهه پایداری برای وحدت حداکثری و رسیدن به لیست واحد توافق نماییم.

و الحمد لله اولا و آخرا
با آرزوی سلامتی و طول عمر رهبر عزیزتر از جانم
مرتضی آقا تهرانی
سحرگاه بیست و یکم بهمن ماه ۱۳۹۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.