سخنگوی جبهه پایداری:
به نامزدها فشار می آورند که یا در لیست پایداری باشید یا ائتلاف!/ موضوع وحدت شکنی ما فرار رو به جلوست/ هیچ گاه عضو ائتلاف نبودیم

0 ۱۱۵

مجید متقی فر، سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با اشاره به انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی گفت: جبهه پایداری برای رسیدن به وحدت گفتمانی و فراگروهی و خارج از مؤلفه های سهمیه بندی، مدلی را ارائه کرد که وحدت را در ۴ سطح دنبال می کرد.

وی ادامه داد: اولین سطح وحدت این بود که جریان هایی که در دایره نیروهای انقلاب شناخته می شوند، در آستانه انتخابات یکدیگر را تخریب نکنند، چرا که وقتی گروه هایی، هم را قبول دارند باید به این سمت بروند که از تخریب یکدیگر جلوگیری کنند.

متقی فر، سطح نخست وحدت را حداقلی دانست و درباره سطح دوم وحدت گفت: طبق این مدل، وحدت در سطح دوم، تعیین شاخص ها را شامل می شود. یعنی شاخص های کاندیدای مطلوب، بین اعضای جریان انقلاب تبادل شود.

سخنگوی جبهه پایداری ادامه داد: جبهه پایداری به اندازه وسع خودش قریب به ۴۰ شاخص را در حوزه های فردی، سیاسی، اجتماعی و عقیدتی تدوین کرد و به افراد مؤثر و گروه های جریان انقلاب از جمله نمایندگان محترم شورای ائتلاف ارائه کرد تا بتوانیم بر اساس شاخص ها و گفتمان، وحدت را حاصل کنیم.

متقی فر افزود: مقرر شد تا اعضای شورای ائتلاف، این شاخص ها را ارزیابی کنند و بر مبنای آن، رفتار شود.

وی، سطح سوم وحدت را حرکت به سمت ارائه نامزدهای مشترک دانست و گفت: در این سطح، طبق شاخص های مطرح شده، به برخی افراد می رسیم و تا جایی که می توانیم تعداد افراد مشترک را افزایش می دهیم و این کار هم جدا از تعصبات حزبی و جناحی انجام شود.

سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینکه ما اکنون در سطح سوم وحدت هستیم، اظهار داشت: گام چهارم رسیدن به وحدت ایده آل است که معتقد هستیم رسیدن به آن، هنوز از دستور خارج نیست و عملی است؛ یعنی رسیدن به یک لیست واحد.

متقی فر افزود: تحقق همه این مراحل منوط به تحقق مرحله دوم، یعنی شاخص هایی است که به شورای ائتلاف و سایر گروه های جریان انقلاب ارائه شده است.

سخنگوی جبهه پایداری با تأکید بر اینکه جبهه پایداری، هم مدافع وحدت است و هم پیگیر آن است و برای وحدت، مدل ارائه کرده است، تصریح کرد: در همین چارچوب، جبهه پایداری نامزدهای خودش را اعلام نکرد و صبر کرد تا شورای ائتلاف نامزدهای مدنظر خود را ارائه کند و زمانی که این شورا لیست ۹۰ نفره خود را اعلام کرد، جبهه پایداری بر اساس شاخص ها، ۶۰ نفر را از بین آن ۹۰ نفر و خارج از آن جمع، برگزید و اعلام کرد.

متقی فر با بیان اینکه قریب به ۲۵ نفر از لیست ۶۰ نفره جبهه پایداری با لیست ۹۰ نفره شورای ائتلاف، مشترک است، تصریح کرد: ما اکنون نیز مایل هستیم که این میزان اشتراک را رشد دهیم.
وی افزود: این کار با گفت وگو بر مبنای آن شاخص ها باید انجام شود تا بتوانیم بر اساس معیارها و شاخص های فکری و عملی به افراد مشترک بیشتری دست پیدا کنیم تا یک پیروزی گفتمانی رقم بخورد.

متقی فر ادامه داد: تعجب می کنیم که وقتی چنین مدلی را مطرح کرده ایم و بر اساس آن پیش آمده ایم و اکنون به سطح سوم آن رسیده ایم، صحبت از وحدت شکنی جبهه پایداری مطرح می شود و برای اینکه این موضوع را جا بیاندازند به یک حرف خلاف واقع استناد می کنند که آن، خروج جبهه پایداری از شورای ائتلاف است.

وی با بیان اینکه این ادعا، بر یک خبر کذب استوار است، گفت: جبهه پایداری اصلاً عضوی از شورای ائتلاف نبوده، به نحوی که حضور مستمر داشته باشد، بلکه همواره با اعضای شورای ائتلاف، گفت وگو داشته است و این گفت وگوها تا همین دوسه روز پیش هم به قوت خودش باقی بوده و نمایندگان جبهه پایداری و شورای ائتلاف، جلسات مثبت و مطلوبی را برگزار کرده اند که آخرین آن ها هم به شامگاه پنجشنبه هفته قبل برمی گردد.

متقی فر ادامه داد: اینکه جبهه پایداری لیستی را اعلام کرده، به این معنا نیست که بخواهد نظر خودش را به دیگران تحمیل کند. شورای ائتلاف می تواند افراد مشترک را در لیست خود قرار دهد یا قرار ندهد. اما جبهه پایداری به خاطر ایجاد وحدت، اعلام کرده که اگر این اتفاق رخ دهد، ما هم عمل می کنیم و از خواسته های خودمان تنازل می کنیم و تا جایی که افراد مشترک، در لیست شورای ائتلاف قرار بگیرد، ما هم آن ها را در لیست خودمان قرار می دهیم.

وی افزود: در مقابل این حرف، حرف جدیدی زده می شود، آن هم از سوی کسانی که تا همین یک هفته قبل، این موضوع را تئوریزه می کردند که اگر وحدت رقم نخورد، شکست قطعی است و جبهه پایداری را متهم می کردند که به سمت وحدت حرکت نمی کند. در حالی که جبهه پایداری، مدل وحدت را که چندماهی می شود ارائه کرده، تا گام سوم، صادقانه آن را پیش برده و اعلام کرده که آماده رشد و ارتقا آن است.

سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینکه تحقق وحدت در همین سطح سوم هم می تواند پیروزی گفتمانی خوبی را فراهم کند، تصریح کرد: ارائه دو لیست با اشتراک بالای دو سوم، زمینه پیروزی خوبی را برای جریان انقلاب رقم می زند. اما خبرها حاکی است که برخی از افرادی که تا دیروز دم از وحدت می زدند، به دنبال فشار بر نامزدها برای انتخاب یکی از دو لیست جبهه پایداری و شورای ائتلاف هستند که این، قابل تامل است و معلوم می کند کسانی به دنبال وحدت شکنی هستند که تا همین یکی دو هفته پیش، عَلَم وحدت را برداشته بودند.

متقی فر ادامه داد: در مقابل استدلال جبهه پایداری درباره وحدت در سه سطح، هیچ جوابی از سوی دوستان نیامده و شاهد فشار به کاندیداها هستیم که این موضوع در آستانه انتخابات، نگران کننده است. در حالی که ما باید بر اساس شاخص های انقلاب به سمت وحدت حرکت کنیم و از سلایق فردی تنازل کنیم، برخی اهداف دیگری را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه وحدت بر اساس اشتراک بالای دو لیست در حال تحقق است، تصریح کرد: هرنوع خبرپراکنی و خبر کذب که به وحدت در این سطح، آسیب بزند، به وحدت اصلی آسیب می زند.

سخنگوی جبهه پایداری با تأکید بر اینکه فارغ از اسامی و درجه بندی نامزدها، باید به اصل وحدت گفتمانی توجه کنیم، تصریح کرد: هر فردی که در یکی از گروه های جریان انقلاب قرار دارد و نمرات مطلوب را طبق شاخص ها کسب نمی کند و فاقد حداقل هاست باید از آن فرد گذر کنیم و نباید نگاه سهمیه ای و درجه یک درجه دو به نامزدها داشته باشیم.

متقی فر افزود: البته رأی آوری هم یکی از معیارهای مهم در بستن لیست است، ولی معتقد هستیم در بین دو لیست ۹۰ و ۶۰ نفره، افرادی وجود دارند که بتوان به یک لیست با اشتراک بالا و یا حتی به لیست واحد رسید.

سخنگوی جبهه پایداری با اشاره به جلسه چند روز قبل با اعضای شورای ائتلاف گفت: در این جلسه، اعضای شورای ائتلاف جز اظهار این نکته که برای پذیرفتن دو لیست با اشتراک بالا، معذوریت هایی دارند، استدلال دیگری مطرح نکردند. بنابراین، اینکه در برخی خبرگزاری ها مطرح شده که جبهه پایداری وحدت شکنی کرده است، فرار رو به جلو است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.