آیت الله رئیسی:
باید به تولیدکننده تسهیلات تعلق بگیرد نه به دلال و سوداگر/ شرطی کردن اقتصاد خطاست

0 ۴۱۶

اولین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید با حضور آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت، جمعی از وزرا و مقامات کشوری و لشکری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه با تقدیر و تشکر از فرمانده ناجا و همکاران وی، در پرداختن به موضوع سال که موضوع رونق تولید است، به مسئله امنیت و اقتصاد پرداخت و اظهار داشت: تفکیکی بین امنیت و اقتصاد امکان ندارد، چرا که این دو مسئله انفکاک ناپذیرند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: رونق تولید و رونق اقتصادی باید همراه با امنیت اقتصادی باشد و تولیدکننده و کارآفرین با یک آرامش و امنیت نقش مجاهدانه خود را در رونق تولید و عرصه اقتصاد ایفا کنند.

وی ۳ شرط مهربانی، اقتدار و تدبیر را ضرورت کار ناجا و حتی قضات دانست و گفت: باید همواره با مهربانی و قانونمداری و اقتدار و همراه با تدبیر براساس قانون رفتار کرد.

آیت الله رئیسی با تأکید بر این مطلب که همواره تلاش های ایجابی بر سلبی مقدم است، همراهی و همکاری همه بخش ها را برای ایجاد امنیت ضروری دانست.

وی تصریح کرد: همه اجزای اقتصادی در حوزه های مختلف و مجریان و فعالان اقتصادی باید نقش خود را ایفا کنند تا امنیت اقتصادی تأمین شود.

آیت الله رئیسی اعلام کرد: امروز مبارزه با جرایم اقتصادی، پولشویی، جرایم مالیاتی، جرایم قاچاق کالا و نوعی از جرایم که تحت عنوان فساد اقتصادی نام برده می شود ضرورت دارد چرا که اینها مضر برای رونق اقتصادی است و باید حساسیت بخش های ما نسبت به این امر نادرست که فضای اقتصادی را آلوده کرده اند، انجام شود؛ همچنین باید از عزیزان ما در ناجا نیز حمایت شود. هم از ناحیه دستگاه قضایی، هم از طرف کارآفرینان و فعالان اقتصادی و هم از طرف همه بخش ها تا فضا را فضایی امن و پرتحرک سازند.

رئیس قوه قضائیه به خطبه های مقام معظم رهبری در نمازجمعه این هفته اشاره و اظهار کرد: ایشان فرمودند که باید تلاش کنند تا کشور قوی شود. بر این اساس قوت در اقتصاد می تواند برطرف کردن موانع تولید و ح مایت از تولید باشد.

وی گفت: حمایت از تولید با سخن نیست، بلکه حمایت قانونی، حمایت مالی، پولی و بانکی است.

وی اظهار داشت: اگر در کشور مالی، پولی و تسهیلاتی هست، اولویت با تولید است، باید به تولیدکننده تسهیلات تعلق بگیرد نه دلال نه سوداگر که فضای تولید را دچار آسیب کند؛ اگر چه در جاهایی حق العمل کاری امری ضروری است و در شرایط اقتصادی تعریف شده، اما حمایت از تولید حمایت اعطای بانک ها به تولیدکننده است.

آیت الله رئیسی به حمایت قضایی از تولیدکنندگان پرداخت و تصریح کرد: اگر فعال اقتصادی دچار مشکل شد، باید به دستگاه نظارتی مراجعه کرده و در آنجا حمایت شده و موانع برطرف شود.

وی به منشوری که رهبر معظم انقلاب در دیدار با فعالین اقتصادی تأکید داشتند پرداخت و گفت: همه ابعاد ضروری برای فعال شدن اقتصاد باید مشخص شود و اگر همه خود را ملزم به آن منشور بدانند، اقتصاد و تولید رونق می گیرد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: قوت اقتصادی یک امر جدی است، اگرچه یکسری موانع به صورت مانع ناشناخته وجود دارند. یکی از آن موانع، سرمایه است، سرمایه های ملی و طبیعی و دیگری، سرمایه نیروی انسانی متراکم و جوان که باید شناخته شود؛ شناخت این نیرو در توانمندی و سرمایه ملی خیلی می تواند در این زمینه کمک کند.

وی نکته دوم مانع را در این دانست که نگاه به دست دیگران و خارج و بیگانگان داشته باشیم. برای گره گشایی از اقتصاد و مشکلاتمان.

وی اعلام کرد: اقتصاد را شرطی کردن به شرطی که او نگاه کند، امضا کند، لبخند بزند خطاست؛ باید اقتصاد با تعامل با همه کشورها باشد؛ ما با همه کشورها تعامل داریم به غیر از آنهایی که با ما دشمنی می ورزند.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این مطلب که نباید منتظر لبخند، اقدام و اراده دیگران بود، ادامه داد: اینکه اقتصاد را شرطی کنیم تا دیگران تصمیم بگیرند درست نیست، نباید به دیگران اعتماد کرد، باید بر پای خود ایستاد؛ در عرصه های پیچیده که دشمنان تصور نمی کردند ما وارد و موفق شدیم و مدال آوردیم.

آیت الله رئیسی در قسمت دیگری از سخنان خود به هشدار مقام معظم رهبری در خصوص متکی بودن اقتصاد به نفت پرداخت و اظهار داشت: باید تصمیم گیران تمهیدات لازم را در این زمینه بیندیشند، چرا که متکی بودن اقتصاد به نفت نمی گذارد فعالیت بایسته صورت گیرد و باید این مانع را برطرف کرد.

وی گفت: مسئله دیگر، جذابیت سرمایه گذاری در کارهای سوداگرانه است، به جای سرمایه گذاری در کارهای مولد و کارهای اقتصادی که ایجاد سرمایه برای کشور می کنند.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این مطلب که انجام این کارها برنامه ریزی می خواهد، تصریح کرد: اگر سرمایه و نقدینگی به طرف تولید برود، نگرانی ندارد، اما دلالی و سوداگری است که ما را دچار مشکل می کند؛ می گویند نقدینگی در کشور بالاست و نگران کننده است، اما اگر به طرف تولید برود، نگرانی ندارد.

وی واردات بی رویه و قاچاق کالا را موجب نگرانی و بی انگیزه کردن تولیدکنندگان و کارآفرینان دانست و به بحث رشوه پرداخت و گفت: در جلسه ای در تبریز در خصوص مبارزه با فساد این را گفتم که هیچ کارآفرینی و هیچ سرمایه گذاری آماده برای رشوه نیست و علت رشوه، بروکراسی اداری است که کارهایی را که دو روزه می تواند انجام دهد دو ماهه انجام می دهد.

وی گفت: اگر مجوزهای لازم برای بازاری و کاسب تسهیل گیرد، چه علتی دارد که رشوه بدهند. فعالین اقتصادی از رانت و رشوه و روابط ناسالم اداری گله مندند و اگر تهسیل امور و شفاف کردن امور انجام شود، جلوی مقاصد اداری را می گیرد.

آیت الله رئیسی گفت:ما دنبال این نیستیم که هر روز پرونده قضایی بیشتر شود، اگر نظام اداری سالم باشد کار به سهولت انجام می گیرد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: به کار گرفتن سایبر در فضای خدمات خیلی راحت است اما در ارتباط با تولید کار پیچیده ای است، در فضای سایبر زمان مطرح نیست و بازنشستگی و تعطیلی وجود ندارد. این فضا یک نظام نظارتی و کنترلی خود را می طلبد.

وی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: غربی ها نشان دادند بیشتر تحت تاثیر نظام آمریکایی هستند؛ آمریکایی ها نیز می خواهند کنترل و نظارت تولید در دست آنها باشد یعنی فضای اقتصادی دنیا را کنترل کنند، اما امروز در ایران اسلامی بنابر سخن راهبردی مقام معظم رهبری می خواهیم کاری نو را رقم بزنیم، می خواهیم اقتصادی تحت نظارت خود داشته باشیم.

آیت الله رئیسی افزود: اروپایی ها به دنبال این هستند که اقتصاد مستقل در ایران اسلامی شکل نگیرد، نمی خواهند اقتصاد ما روی پای خود بایستد، اما باید نوآوری در اقتصاد ما جا باز کند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما می خواهیم اقتصادی مبتنی بر مبانی خود داشته باشیم، از نخبگان و دانشگاهیان در خواست کرد در این زمینه مسئله شناسی و کار علمی کنند.

وی تصریح کرد: باید اقتصاد مقاومتی در کشور پا بگیرد و قطعاً ما می توانیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه در هر عرصه ای که ملت وارد شد آن عرصه، عرصه موفقیت بود، خاطرنشان کرد: در هر عرصه ای که به باور ما می توانیم نرسیدیم، آن عرصه مشکل زا بود. این توانایی وجود دارد که مؤلفه های جدید با فضای سایبر به موقع عمل کند.

وی اعلام کرد: امروز کشور در یک جنگ اقتصادی، رسانه ای و روانی قرار دارد اما با توانایی هایی که خدا به مردم و کشور عنایت کرده است می توانیم در عرصه تولید و فناوری شرایط را متفاوت کنیم و این روزنه امید علی رغم تمام موانع و دشمنی ها کاملاً وجود دارد.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: برخی می گویند برخورد با یک یا دو نفر برخورد با فساد اقتصادی نیست، ما بارها گفته ایم باید کاهش تولید پرونده در دستگاه قضایی محقق شود، اگر ساختار فسادزا اصلاح شود حتماً شاهد کاهش فساد اقتصادی و ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.

وی از ریش سفیدان بازار و اصناف خواست مسائل درون صنف خود را همان جا حل کنند.

وی تأکید کرد: اگر با جرائم برخورد نشود عرصه برای تولید سالم تنگ می شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه کشور ما مبتنی بر رأی مردم است، خاطرنشان کرد: هرجا مردم حضور پیدا کردند، آنجا عرصه موفقیت آمیز بود و در مبارزه با تمام ناهنجاری های، فعالان اقتصادی و مردم نقش نخست را ایفا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.